Zprávy zelené domácnosti
Kanceláře firem jsou plné spotřebičů. Co do spotřeby elektrické energie mezi nimi vynikají rychlovarné konvice. Ty mají příkon okolo 2200 W a jejich spotřeba předčí i nepoměrně větší kancelářské přístroje jako jsou tiskárny a kopírky. Konvice bývají často v neustálé permanenci, přičemž v drtivé většině si lidé uvaří několikanásobně víc vody, než potřebují. A právě to má tweetující konvice od RWE změnit.
27.4.2016 06:53 | PLZEŇ
( ČTK)
Lidé, kteří si chtějí díky dotacím EU vyměnit staré kotle na tuhá paliva za ekologičtější zařízení, mají velký zájem o dražší tepelná čerpadla. Jejich konečný podíl by měl být kolem 20 procent, řekl náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. Cílem ministerstva je vyměnit v ČR do roku 2020 až 100.000 nevyhovujících kotlů, tedy čtvrtinu. Na dotace půjde do všech krajů devět miliard korun. O první výzvy krajů byl velký zájem a peníze ovlivní už letošní topnou sezonu. Za rok se rozdělí další tři miliardy korun a o rok později stejná suma.
21.4.2016 07:50 | LIBEREC
( ČTK)
Zájemci o kotlíkové dotace v Libereckém kraji mají stále šanci. Kraj zatím rozdělil 83 milionů korun na 735 žádostí, celkem má na výměnu kotlů k dispozici 135 milionů korun. Pro nesplnění podmínek kraj vyřadil 25 žádostí a dalších zhruba 300 žadatelů musí své žádosti doplnit nebo opravit. Zájemci mohou žádosti o dotaci na výměnu kotle dál podávat, úředníci už je ale upozorňují, že se na ně nemusí dostat, řekl krajský radní pro rozvoj a evropské projekty Vít Příkaský (ČSSD).
14.4.2016 14:45 | Č. LÍPA
( ČTK)
V České Lípě rozšiřují sběr bioodpadu, od května ho bude specializovaná firma svážet i z centra města. Zatím byly zapojeny do svozu bioodpadu jen okrajové části města, kde lidé žijí převážně v rodinných domech. I střed města je čtvrtí, ve které je vzhledem k počtu rodinných domků účelné svoz bioodpadu zajistit, řekla dnes českolipská starostka Romana Žatecká (ČSSD). O rozmístění hnědých popelnic na bioodpad po celém území města podle ní radnice zatím neuvažuje. Bylo by to příliš drahé.
K poklesu početnosti populací obojživelníků v Evropě přispívá celá řada dobře známých faktorů, jedním z významných je vliv hormonálně aktivních látek v odpadních vodách. Němečtí biologové z FVB (Forschungsverbund Berlin e. V.) provedli jejich podrobný rozbor v odpadních vodách. A potvrdili, že kvůli farmaceutickým látkám se z žabáků nenápadně stávají žáby.
13.4.2016 01:05 | PRAHA
( ČTK)
První vlna dotací na výměnu starých kotlů za nové ekologické je z 90 procent u konce. Předběžné výsledky ukazují, že největší zájem mají lidé o kombinované kotle na uhlí a biomasu, nejmenší zájem naopak o kotle jen na uhlí. Po velkém zájmu veřejnosti skončil příjem žádostí v osmi krajích, další čtyři mají dotace sice také vyčerpané, ale dále přijímají žádosti do takzvaného zásobníku. Zbývá jen Středočeský kraj a Praha, řekla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí (MŽP).
Díky první vlně takzvaných kotlíkových dotací by mohlo být v Česku instalováno až 3500 nových plynových kotlů. Informoval o tom Český plynárenský svaz (ČPS). Uvedl, že podle údajů o počtu podaných žádostí ze sedmi krajů bylo zatím podáno téměř 2200 žádostí o dotaci na kondenzační plynové kotle. Plynem v Česku v současnosti topí nejvíce domácností, odhadem 1,4 milionu.
České peletárny vyrobily v loňském roce rekordní množství dřevních pelet. Výroba se nakonec zastavila na hodnotě 300 tisíc tun. Dvě třetiny produkce zamířily podle informací Klastru Česká peleta do zahraničí.
2.4.2016 08:04 | ÚSTÍ N.L.
( ČTK)
Ústecký kraj ukončil příjem žádostí o takzvané kotlíkové dotace. O podporu na nový kotel požádalo 1557 lidí, řekla ČTK mluvčí kraje Lucie Dosedělová. Kraj mezi žadatele rozdělí 162 milionů korun.
30.3.2016 08:00 | PRAHA
( ČTK)
Antifosilní zákon, který má připravit ministerstvo životního prostředí (MŽP), by neměl být namířený proti zemnímu plynu. V tiskové zprávě to uvedl Český plynárenský svaz (ČPS). Přípravu zákona uložila MŽP na začátku března vláda. Do budoucna by měl snížit závislost Česka na fosilních palivech, mezi něž kromě plynu patří také ropa nebo uhlí. Podle plynařů je ale takové dělení nesprávné.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|