ČlánkyNaše kořeny jsou v lese, připomíná fascinující dokumentární film15.4.2016 | Leona Hornová
Tady všude byl les. I tam, kde stojí váš dům. I tam, kde je dnes louka. Nový snímek Příběh lesa Jacquese Perrina a Jacquese Cluzauda přináší detailní pohled na život ve středoevropském lese. Stejně jako v předchozích dokumentech těchto autorů, které zachytily život v oceánu nebo v ptačím či hmyzím světě (Oceány, Ptačí svět, Mikrokosmos), jde o mistrně nasnímané záběry ze života v přírodě, tentokrát nám celkem dobře známé. A věříte, že i obyčejný ježek nebo sojka jsou neskonale úžasní? Diváci jsou zcela pohlceni pozorováním obyčejného života zvířat, stejně jako v předchozích snímcích v podstatě oproštěného od jakéhokoli komentáře.
Všechen čas na světě - naprosto netradiční rodinná dovolená v kanadské divočině1.3.2016 | Zdeňka Vítková
Závidíte dnešním dětem možnost chodit do lesních mateřských škol? Nemusíte. Vyrazit do přírody, žít v jejím rytmu může celá rodina. Podobně jako pětičlenná rodina Suzanne Crockerové, která o svém devítiměsíčním pobytu v kanadské divočině natočila film Všechen čas na světě. Netradiční „rodinné video z dovolené“ uvede festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
Blbinky a bláto - divočina pro ty, co o to stojí18.2.2016 | Martin Mach Ondřej
Putujte s Tobiášem Lolnessem ve větvích. Doslova27.1.2016 | Leona Hornová
Co si vybrat za námět či hlavní motiv z poutavého, poetického a rozsáhlého příběhu Tobiáše Lolnesse jako základ pro jeho inscenování? Napínavý děj? Zajímavé charaktery postav? Milostný příběh Tobiáše a Elíši nebo přátelství Tobiáše a Lea? Scénáristka Lenka Tretiagová vsadila hlavně na poetickou atmosféru a její sázka vyšla dokonale. Délka divadelního představení by nepojala příběh v celé jeho šíři a při extrakci zápletky by Tobiáš ztratil hodně ze svého kouzla. Důraz na atmosféru a pocity umožnil mimo jiné způsob zpracování. Nejde totiž o činohru, ale o tanečně divadelní inscenaci.
Výstava LES - Nechte se vtáhnout do příběhu stromů a lidí15.1.2016 | Martin Mach Ondřej
Jsou muzea a výstavy, kde návštěvník může leda tak pokorně hledět do vitrín a číst si odborné popisky. A pak jsou výstavy, kde si může sáhnout prakticky na cokoliv, kde nemá čas číst popisky, protože průvodce ho zapojí do příběhu výstavy. Přesně takový je LES, příběh stromů a lidí v Národním zemědělském muzeu na pražské Letné. Na své si přijdou hlavně děti.
Muirovo první léto v Sieře Nevadě je milostnou básní přírodě21.12.2015 | Zdeňka Vítková
Kniha Mé první léto v Sieře Nevadě není obyčejný deník zapáleného přírodovědce. Je to i osobní vyznání amerického spisovatele a ochránce přírody Johna Muira ze své lásky k divočině. Díky podrobným popisům a pozorování může mít čtenář při jeho čtení pocit jako by horami putoval společně s Muirem, pastevci a stádem ovcí i on sám.
Jak vznikal dům, který není připojený k inženýrským sítím. Recenze knihy Český soběstačný dům15.10.2015 | Martin Mach Ondřej
Na čtení knihy Český soběstačný dům jsem se těšil. Sleduju po očku projekt Pavla Podruha skoro od samého začátku a doufal jsem, že se z knihy dozvím, jak ten podivný dům vznikl a jak funguje. A to mi kniha splnila.
|
BásněSetkání všedního dne14.12.2012 | Miroslav Červenka
Když západ ploval v řídké rumělce
a vločky vály vzdorujíce tíži, slyšel jsem národního umělce, jak volá „buď zdráv, Mirku“ na refýži. Přehled knih a filmůMojmír Vlašín: Další příhody ochránce přírodyrok vydání: 2023
Viktorie Hanišová: Beton a hlínarok vydání: 2021
Omar el Karib: Ostrov Soccirok vydání: 2020
Danišovi, Justina a Petr: Svobodná hra. Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné dětirok vydání: 2020
Svobodová, Maria Mia: Solfánci a Sluneční královnarok vydání: 2020
Blahušová, Anita: Zahrada žije – zahradničíme s dětmirok vydání: 2018
|
články z kulturyNemáme to v rukou: Antropocennosti. Průvodce světem antropocénu6.9.2024 | Karel Stibral
Válka se Zemí: Zamyšlení nad dokumentárním filmem Josefa Šmajse20.8.2024 | Jana Létalová
reklama |