Příroda
 Dub pýřitý, nebo také dub šípák, byl na Žehuňsku historicky původní druh. Kvůli vysokému stavu spárkaté zvěře se však dnes nedaří jeho populaci přirozeně se obnovovat. Nyní přibyly v národní přírodní rezervaci Kněžičky díky ochráncům přírody stovky sazenic tohoto u nás vzácného druhu dubu. 
 Na rozdíl od loňského roku, kdy květy třešní pomrzly, si letos můžeme užít prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní ve středních a vyšších polohách. V nížinách jsou třešně už odkvetlé. Kde tedy ještě stihnete prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní?

 Psí jednotka České společnosti ornitologické (ČSO) pomůže v národním parku České Švýcarsko s odhalováním případů travičství či pytláctví. Počínaje letošním rokem území parku a jeho bezprostřední okolí bude v nepravidelných intervalech navštěvovat psovodka s dvojicí psů speciálně vycvičených k vyhledávání uhynulých zvířat. V případě podezřelých úhynů budou zajištěny důkazy a podáno trestní oznámení.

 Extrémně teplé a suché roky 2015 a 2018 vedly ke zhoršení zdravotního stavu lesů a rozvoji extrémní kůrovcové kalamity v České republice. Rok 2024 byl (stejně jako rok 2023) nejteplejší v historii měření, přesto se zdravotní stav lesů od roku 2020 mírně zlepšuje. Podle dat ICP Forests je stále nejhorší stav borovic, u nichž je silně poškozeno 54 % stromů (v roce 2020 to bylo 62 %). Naopak výrazněji se zlepšil zdravotní stav dubů, kde poklesl podíl silně poškozených stromů na 10 % z 28 % v roce 2020.

 Dvě desítky dobrovolníků pomohly v sobotu, 26. dubna 2025, v Národním parku České Švýcarsko s vypuštěním čtyřiceti tisíc malých lososů do říček Jetřichovické Bělé a Kamenice. Malé ryby se ve vodních tocích líhnuly od počátku března ve speciálních inkubačních schránkách, umístěných s podporou WWF (Světový fond na ochranu přírody), ve spolupráci se spolkem Beleco a správou NP České Švýcarsko.

 Již v letošním roce dojde k dalšímu rozšíření rekreačně–relaxační funkce části Bělského lesa v Ostravě. Mílovými kroky pokračuje realizace zbrusu nového Parku nad rybníkem, který naváže na velmi vyhledávanou a oblíbenou Cestu vody v místě dřevěného plata u mokřadu se sedícím obrem.

 V Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim byl na Velký pátek zahájen rozsáhlý projekt, který přinese zvýšení kapacity, modernizaci zázemí a ekologizaci provozu. Záchranná stanice Vlašim, která funguje od roku 1994 ročně přijímá přes 1500 jedinců volně žijících živočichů, včetně zvláště chráněných druhů.

 Týmy z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze a ALKA Wildlife zahájily společně s partnery z Německa inovativní a prakticky orientovaný projekt „BIBOB“, jehož cílem je zkoumat roli bobrů v adaptaci na klimatickou změnu. Stavbou hrází bobři dramaticky mění hydrologické a hydraulické poměry menších toků. Výzkumníci hodlají kvantifikovat jejich přínos v podobě snižování environmentálních rizik, a vypracují také praktická doporučení pro obce a úřady, jak přistupovat k bobřím hrázím.

 Ostrava se letos podruhé připojuje k celosvětovému projektu City Nature Challenge, který probíhá napříč všemi kontinenty planety ve dnech 25. až 28. 4. 2025. City Nature Challenge je největší komunitní projekt spojující dobrovolníky a milovníky přírody všech věkových kategorií s vědci v úsilí zdokumentovat biologickou rozmanitost měst po celém světě.

24.4.2025
 Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo 16. dubna 2025 národní výzvu k předkládání žádostí o finanční podporu z národních zdrojů alokovaných pro program LIFE 2025 v oblastech Životní prostředí a Opatření v oblasti klimatu. Na přípravu a kofinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo 100 milionů korun. Žadatelé mohou žádat o podporu na financování projektové dokumentace nebo na spolufinancování projektu. 
|
|