https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/aby-vanoce-neskoncily-na-smetisti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aby Vánoce neskončily na smetišti

2.12.2002 13:32 | PRAHA (EkoList)
Bez Vánočního stromečku si většina z nás Vánoce ani nedokáže představit. Proto kupujeme uřezané smrčky a borovičky nebo dáváme přednost více či méně zdařilým umělým napodobeninám. Nicméně tu je ještě jedna ekologičtější možnost.
 

Ekologická poradna Veronica, Hnutí DUHA a DEV Lipka pořádají už třetí rok ve spolupráci se školním lesním podnikem Masarykův les Křtiny a Magistrátem města Brna akci "Vánoční stromy - stromy pro život". Spočívá v prodeji sazenic jedle bělokoré v květináčích, které mohou být po Vánocích vysazeny do svého přirozeného prostředí, tj. na připravené místo v lesním porostu, kde je jedle bělokorá původním druhem.

"Ročně se u nás prodá přes jeden milion vánočních stromků. Naše lesy tím přicházejí o nejkvalitnější stromky, které se po Vánocích stávají obtížně likvidovatelným odpadem," říká Katrin Zweibová, která má akci Vánoční stromy - stromy pro život ve Veronice na starosti. "Kdyby se pouhé jedno procento vánočních stromečků stalo sazenicí, bylo by ročně vysázeno deset tisíc stromků!"

Jedle, proč se ocitla vedle

Cílem projektu je mimo jiné zvýšení podílu jedle bělokoré v našich lesích. Předpokládá se, že původní podíl jedle v našich lesích se zhruba před 200 lety pohyboval mezi 15 - 20 %. Pak začala jedle kvůli lidské činnosti ustupovat. Přestože se jedná o jednu z nejmohutnějších dřevin u nás - dosahuje výšky přes 50 metrů a v ideálním případě se dožívá až 500 let - bylo na ni nahlíženo jako na plevelnou dřevinu. Přednost se dávala rychle rostoucímu smrku. V roce 1950 činil podíl jedle v našich lesích necelá 3 % a v roce 1990 se toto číslo smrsklo na pouhé 1 %.

O cestě zpátky ....

A jak celou situaci můžeme alespoň malinko napravit? Místo klasického vánočního stromku můžeme koupit jedli v květináči. Prodává se od 25. listopadu v Domě ochránců přírody v Panské 9 v centru Brna, v DEV Lipka na Lipové 20 v Brně - Pisárkách, v Rozmarýnku Brno v Rozmarýnkové 6 a v YMCE Brno v Kounicově 3. Sazenice jsou šestileté, zhruba půl metru vysoké. Pocházejí ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, v minulých letech se pořizovaly také na Zahradnické farmě v Lednici. Podrobný návod, jak o choulostivou jedličku o Vánocích pečovat, dostaneme při zakoupení. Pro stromek je důležité, aby nebyl vystavován teplotním šokům, do a po Štědrém dnu je nutné jej nenechávat ve vytopené místnosti, nejlépe jej nechat venku. Na Štědrý den je dobré zvýšit relativní vlhkost vzduchu v místnosti na 75 % a místnost nepřetápět. Stromek potřebuje pravidelnou zálivku. S vysazením stromku do přírody bychom měli počkat na počátek jara.

Pokud máme vlastní zahradu, můžeme ji vysadit přímo tam. Ještě lepší variantou je zúčastnit se společné výsadby jedliček počátkem dubna v Masarykově lese. "Prvním rokem byly stromečky vysazeny v lokalitě nedaleko Brna v blízkosti Přírodní rezervace Babí lom počátkem dubna. Zpět do lesa se vrátilo asi 15 % prodaných stromků. Pro účastníky jsme měli připravený odborný program o jedli bělokoré a malé občerstvení - horký čaj a ovocné koláče. Druhý den Lesy města Brna vysazené jedličky oplotily, aby je ochránily před zvěří," říká Katrin Zweibová z Veronicy. "V roce 2001 proběhla výsadba jedliček na pozemku ŠLP Masarykův les Křtiny nedaleko Soběšic. Akce měla báječnou atmosféru. Své stromečky přišlo zasázet okolo 120 lidí. Kdo chtěl, mohl si svůj stromeček i pojmenovat."


reklama

 
Radana Císařová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist