https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/pastva-skotu-prinesla-ptacimu-parku-u-dubnan-pestrost-tesi-ornitology
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology

28.4.2024 14:15 | DUBŇANY (ČTK)
Rozsáhlý rozliv Ptačí pole navazující na mokřady a rákosiny u říčky Kyjovky. V popředí je fialově kvetoucí kyprej vrbice.
Rozsáhlý rozliv Ptačí pole navazující na mokřady a rákosiny u říčky Kyjovky. V popředí je fialově kvetoucí kyprej vrbice.
Foto | Ondřej Ryška / ČSO
Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
 

Ptačí park postupně vzniká v nivě říčky Kyjovky od roku 2020, kdy tu Česká společnost ornitologická (ČSO) zakoupila první pozemky. Zvířata se pasou asi na deseti hektarech 112hektarové plochy parku. "Během tří let se péčí a obnovou podařilo území otevřít, rozčlenit a prosvětlit. Zásluhu na tom má také šest krav uherského stepního skotu, které spásají zlatobýl po celou dobu vegetace, od malých rostlin až po plně kvetoucí," uvedl Gašpar Čamlík, jednatel Jihomoravské pobočky ČSO.

V ptačím parku Kosteliska je celkem 6 krav uherského stepního skotu.
V ptačím parku Kosteliska je celkem 6 krav uherského stepního skotu.
Foto | Ondřej Ryška / ČSO

Po odstranění zlatobýlu, který dusil ostatní rostliny, se desetihektarové území podle ornitologů změnilo v druhově bohaté prostředí. "Dříve byly v nivě Jarohněvického rybníka políčka, louky a pastviny a krajina byla velmi pestrá. Ale když lidi od hospodaření upustili, krajina rychle zarostla. Pomocí tradiční metody pastvy se vracíme k tomu, co tu efektivně fungovalo po celá tisíciletí. Podařilo se nastartovat obnovu, která už teď bude probíhat v podstatě přirozeně," uvedl Ondřej Ryška z Jihomoravské pobočky ČSO.

Jen entomologové na obnovených pastvinách napočítali 142 druhů brouků a 21 druhů denních motýlů. "Na souvislém porostu zlatobýlu a rákosu nežil téměř žádný hmyz, nyní tu máme druhově velmi bohatou pastvinu. Ponechané mrtvé dřevo, lehce zasolené a sešlapané břehy, exkrementy zvířat bez antiparazitik a tůňky mají významně pozitivní vliv na hmyz. I v budoucnu lze předpokládat nálezy řady dalších významných a zajímavých druhů, včetně vzácných," uvedl entomolog Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické.

Kráva uherského stepního skotu ve vysokém porostu invazního zlatobýlu, který dokáže bez problémů spást.
Kráva uherského stepního skotu ve vysokém porostu invazního zlatobýlu, který dokáže bez problémů spást.
Foto | Ondřej Ryška / ČSO

Na celé ploše ptačího parku pak entomologové napočítali 563 druhů brouků. Z tohoto počtu jich přes 100 druhů patří na Červený seznam ohrožených druhů. Proměna krajiny však měla vliv i na druhy ptáků. Některé druhy vázané na husté porosty, jako je například rákosník proužkovaný nebo rákosník zpěvný, ubyly nebo téměř vymizely. Jde však o druhy hojné a běžné v okolí. Na druhou stranu plochy, které už krávy spásly, jsou podle ornitologů výrazně atraktivní pro vzácné druhy bahňáků, kachen a dalších ptáků.

"Za potravou sem v sezoně pravidelně létají volavky stříbřité. Pozorovali jsme také vodouše kropenaté a potěšili nás i dudci chocholatí. Plošky s nižší vegetací jsou již tradičně oblíbeným pastvištěm pro husy velké. Pravidelně se jich tu zdržovalo více než 100 včetně housat. Celkově jsme na Kosteliskách pozorovali už 204 druhů ptáků včetně pisil čáponohých, vodoušů rudonohých, jeřábů popelavých, skřivanů lesních, volavek červených či orlíka krátkoprstého," uvedl Ryška.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

28.4.2024 16:47
No jo, megafauna všude chybí, ale když se začne pást, biodiverzita naroste.
Odpovědět
Sl

Slovan

29.4.2024 11:44
Tak snad budou spokojeni i kritici všeho, kde se objeví slovo pratur, exmoorský kůň nebo zubr. Já jsem spokojen tak či onak. Důležité jsou výsledky a ty jsou evidentně výborné tam i tam. Podobné projekty zkrátka vytváří biotopy, které jsou v dnešní krajině vzácností a vážou tak na sebe stejně vzácné druhy, kterým běžná krajina moc nevoní. Sice to nevoní úplně všem, což i ČSO uznává, ale tam se jedná o druhy, které dokáží v současné krajině prosperovat. Pro hmyz je určitě pozitivní, že ta zvířata nejsou nijak (zásadně) veterinárně ošetřovány a jejich trus je bez těch antiparazitik.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.4.2024 16:56 Reaguje na Slovan
Já se tam byl předloni podívat. Je tam ještě veliké množství ploch zarostlých invazním neoklimaxem. Pokud můžete, přispějte na dobrou věc= rozšíření biodiverzity.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist