https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/lesni-pastva-opet-pomuze-vzacne-kuricce-hadcove.rostline-rostouci-jen-na-podblanicku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesní pastva opět pomůže vzácné kuřičce hadcové. Rostlině vyskytující se jen na Podblanicku

23.7.2024 01:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pastva v borovém lese na Podblanicku je podívaná takřka unikátní.
Pastva v borovém lese na Podblanicku je podívaná takřka unikátní.
Foto | Jan Gál / ČSOP Vlašim
Po tříleté přestávce se do borových lesů na území národní přírodní památky Hadce u Želivky vrátila pastva ovcí, aby pomohla proti expanzi třtiny ohrožující vzácné hadcové rostliny.
 
Celkem devadesátihlavé stádo bude v následujících týdnech spásat traviny na ploše o rozloze 5 hektarů. Pastva probíhá pod nepřetržitým dohledem pastevců Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim.

Hadcové podloží borového lesa je domovem kriticky ohrožených druhů rostlin, zejména pak kuřičky hadcové, která se na celém světě vyskytuje výhradně na území Podblanicka.

Devadesátihlavé stádo vystupuje z přepravního vozu.
Devadesátihlavé stádo vystupuje z přepravního vozu.
Foto | Martin Klaudys / ČSOP Vlašim

Spolu s dalšími druhy jako je mochna Crantzova potřebuje specifické podmínky, které mohou zajistit právě ovce likvidující agresivní přebytečnou vegetaci. Spásáním a narušováním hustého porostu kopyty pomáhají vytvářet obnažená místa, kde můžou proniknout semena hadcových rostlin, a zároveň pomáhá obnově lesa. Takový proces pouhé kosení nenahradí.

Kopyty i svým lenošením na zemi ovce efektivně narušují porost a pomáhají obnažovat místa pro šíření semen hadcových rostlin.
Kopyty i svým lenošením na zemi ovce efektivně narušují porost a pomáhají obnažovat místa pro šíření semen hadcových rostlin.
Foto | Jan Gál / ČSOP Vlašim

„Paseme tady s přestávkami už od roku 2018 a je to na první pohled znát. Dříve zde převládaly druhy jako je třtina, které celé místo uzavřely a znemožnily růst dalším rostlinám. Teď pomalu ustupují pryč, protože pastvu nesnášejí,“ uvedl Karel Kříž z ČSOP Vlašim.

Ovce se pasou v cca hektarových oplůtkách.
Ovce se pasou v cca hektarových oplůtkách.
Foto | Jan Gál / ČSOP Vlašim

Tyto lesy byly pastevním už v minulosti, získat k tomu povolení dnes přitom není vůbec jednoduché. Vlašimští ochranáři na příležitost čekali celé tři roky.

„Jde o absolutně výjimečnou a na Podblanicku unikátní věc. V rámci České republiky se pasou jenom malé stovky hektarů,“ dodává k jedinečnosti projektu Kříž.

Zástupci ČSOP Vlašim procházejí místa vytyčená k pastvě.
Zástupci ČSOP Vlašim procházejí místa vytyčená k pastvě.
Foto | Jan Gál / ČSOP Vlašim

Extenzivní pastva v hektarových oplůtkách potrvá přibližně 21 dní. Ovce jsou pod 24hodinovým dohledem pastevců z řad ČSOP Vlašim v síťovém ohradníku s elektřinou, který zajišťuje jejich bezpečnost a zabraňuje úniku z pastvin.

Výsledky z předchozích let potvrzují, že takto nastavená pastva je efektivním nástrojem k záchraně ohrožených druhů i udržování biodiverzity, a zároveň ukazuje možnosti inovativního využití tradičních zemědělských postupů pro ekologickou péči o krajinu.

Obnova pastvy je součástí širšího plánu péče o lokalitu, jehož cílem je zlepšení stavu vzácných přírodních společenstev.


reklama

 
foto - Gál Jan
Jan Gál
Autor je pracovníkem ČSOP Vlašim.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Brok

23.7.2024 10:01
Jo a když jsem chtěl před dvaceti lety do svého dubového lesa pustit řízeně svoje prasata, tak se mohli všichni zbláznit. Být v předstihu se nevyplácí. Vyplácí se být zadobře s vrchností a pustit chlup.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.7.2024 19:02 Reaguje na Petr Brok
Vy tam nemáte přebytek divočálů?
Odpovědět
PB

Petr Brok

24.7.2024 12:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tehdy nebyli přemnožení, dnes již jsou.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

24.7.2024 14:10 Reaguje na Petr Brok
no a kdo se měl jako zbláznit? nějací ochranáři ? bych se na ně vysral.já měl hradu s ovcela hned vele lasa a tak ovce vřesové a kozy walliserské do lesa chodily běžně a spásly předtím neprostupné
maliní i ostružiní poděl lesní cesty.udalaq mě jem 1 pomatená ekobiobaba co zavolala na mé kozy policajty že jí jako napadly a chtějí pokousat. jako že po ní somrovaly svačinu a trochu do ni trkaly. baba byla v šoku neb asi nikdy předtím kozu živou neviděla!
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

23.7.2024 20:24
Asi je dobré, že se najde příležitost si vyzkoušet něco neobvyklého. Ale už Marie Terezie, před 250 lety věděla, jak pastva lesu neprospívá, a svým patentem pastvu v lese zakázala. Proto to tak máme dodnes. Pokud ale někomu v lese vadí expanze třtiny, ohrožující vzácné hadcové rostliny, tak nechť si na svém pozemku les nechá degradovat. Možná mu pak jednou jeho děti vytknou, že nezdědily les takový, jaký by mít mohly, kdyby se jejich předek nenechal zmanipulovat "novými prioritami" v rámci ekologického fanatismu, zaměřeného jen na určitý dílčí segment přírody.
Odpovědět
Anyr

Anyr

24.7.2024 02:35 Reaguje na Josef Střítecký
Naši předci - a ne nijak vzdálení, mnohdy stále žijící - zprasi*i, co jen mohli.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDivotn%C3%AD_prost%C5%99ed%C3%AD_v_%C4%8Cesku#Obdob%C3%AD_socialismu
https://edu.ceskatelevize.cz/video/6699-zivotni-prostredi-v-80-letech-zamlcet-informace
https://edu.ceskatelevize.cz/video/6704-vztah-komunistickeho-rezimu-k-zivotnimu-prostredi

V jakém stavu to bylo v roce 1989, v revolučním roce, přesně, si snad dohledáš na netu sám.

Fakt, úplně se mi tmí před očima, když někdo vytáhne "odkaz předků". Ten bordel, ty prasárny, se budou dávat dohromady desítky a stovky let. A to jen ty, které jdou, a není to poškození nezvratné či velmi dlouhodobé.
Škoda, že sem nejdou vkládat fotky, já bych ti ukázal, co tu u nás na vsi kopeme houfně ze země, anžto "naši předci" se řídili heslem "co oči nevidí, to srdce nebolí" aneb "příroda se s tím popere".
Ano, právě oni dostali tu naší zemi ještě OK. Ale to, co s ní provedli, od roku 1950 do roku 1990, to je zločin, jemuž není rovno.
A mnozí, myšlením uvězněni v minulosti, v tom pokračují dál, a radí ostatním, jak na to ;)
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

24.7.2024 07:48 Reaguje na Anyr
Nečetl jsem dlouho tak hnusný komentář. Musíte být hodně zakomplexován. Tak za prvé lesy. Po roce devadesát od našich předků jsme dostaly porosty s obrovskou zásobou dřeva. Šumava v té době byla zdravá, za drátama tam byly lesy a příroda nádherná. Pak přišla doba 90sátá. Likvidace Šumavy, tšch nejcenějších porostů, zde stát přišel o miliardy a začalo se dovážet kvalitní dřevo, zde bylo omezeně. Přišli další roky a stím privatizace lesů. Akciové společnosti a LČR. To byl další průšvih a uměle vytvořené kalamity, které přešly do kůrovce. Stát zde zničil státní lesy, ale i soukromé, kde majitelé lesů mají jen oči pro pláč. Dokončené meliorace, poplatné dnešní době, kdy se začly tahat traktory a stroje z Ameriky, prostě vlaky na pole a ty potoky v trubkách nikomu nevadí. Ten borový les je již prakticky odepsaný, takto se zvěř ve volné přírodě nechová, ta se napase a táhne dál, nezničí si zásobu potravy. Já tam vidim jen ušlapanou zem, kde není žádný podrost, právě v borových lesích ho v takto prosvětleném lese bývá dost. Chrání půdu i před odpařením vody. Měly by být vydět nějaké semenáčky a zde je mrtvo. Onen zakopaný odpad, no to jste měl ale předky, vy osobně, ano. U nás se ve vsích bydlím již v druhé a předtím jsem byl na samotě, mimochodem moje rodiště, tak zde bordel nenajdete. Ale dnes podél silnic, na odpočívadlech, tak zde je ho neurekom. Jak na oněch odpočívadlech tak po lese. Podél silnic se posílají malé děti zbírat odpadky z aut, to se někdo nestydí, že se zde mohou i o ten odpad zranit. To vám nevadí. Mně ano. Lesy zničené kůrovcem a svádí se to na změnu klimatu, podívejte se do historie jaké bylo počasí a to letadla nelítaly a nejezdily auta. Právě v Tereziánské době toto poznali a zřizovaly se rybníky, chyběla voda a těžko křičeli změna klimatu. Takže kůrovce má na svědomí stát, ten je zřizovatel LČR a oni nemuseli dodržovat zákony. Ano když nechali vylétnout jeden strom, orý výběrové řízení, tak se objevilo třicet dalších a ono se jednalo tehdy o tisících strmů. Ne komunisti, ti nám právě lesy předali v pořádku, ale dnešní doba ta se podepsala ne devastaci přírody. Rok devadesát byl rozhodující jak zničit přírodu a vlastně roskrást vše co dalo. Ještě co ty obrovské skládky umělých hmot, kde rostou nové hory, to vám taky nevadí. Než začnete pomlouvat naše předky rozhlédněte se!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.7.2024 09:39 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Nechte toho anonyma být. Je novodobý ideolog a ten
musí pohanit vše minulé, aby nebyl vidět ten dnešní
"pořádek". U nás komunisté zdědili po hodných
kapitalistech černouhelné haldy, poddolovaná města
a vesnice a dokonce ropné laguny Ostrama tam jsou už více jak 100 let stejně, jako zamořená půda pod
továrnami z dob před znárodněním. Za války jen
u nás v Bohumíně padla za oběť amerických bomb
ropná rafinerie a v podzemí jsou doposud tisíce
tun ropných produktů. Je fakt, že další znečištění přibylo i potom, ale přibývá i nyní. Pouhý požár
pneumatik před třemi dny není pouze o kouři, ale
o zbytcích rozplavených do okolí a podzemí vodou
hasičů. Raději nezkoumat o kolik se zvedly dávky
postřiků a hnojiv, kterými se za socíku šetřilo,
protože na ně nebyly valuty k jejich nákupu ze
zahraničí. A co teprve zabetonování tisíců ha
na sklady a montovny. To ale ideologové NECHTĚJÍ
slyšet a pouze poukazují na minulých 40 let a měli
už k nápravě stavu let 35 a nic. Za těch 40 let se musely znovu postavit za války zničené továrny a
na obnovu mostů a jiných staveb vytěžit uhlí a
vyrobit ocel. Nyní se zavírá zmodernizovaná Liberty a ocel se bude muset dovážet. Konkurenceschopnost
českého hospodářství půjde ke dnu bez vlastní oceli
a to ideologové a vláda nechtějí vidět. To není jen
pár tisíc hutníků bez práce, ale tisíce z návazných
oborů a z dodavatelských firem. Doufám, že konečně
dojde i na ideology a nebude je z čeho platit, aby
prozřeli a poznali, že lidi živí práce a nikoliv pouze hloupé kecy.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

24.7.2024 14:15 Reaguje na Břetislav Machaček
to jsi zase asi ty zamrzl v tom minulém období komunistického temna !
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.7.2024 18:22 Reaguje na Břetislav Machaček
Máte pravdu Vy i p. Ptáčník. Anyr je nemocná osoba.
Liberty je taky hrozný případ, krach je asi ta ekologizace výroby. Dočetla jsem se, že prodej mezinárodnímu zločinci Guptovi posvětila EU. Jak se ale bez vlastní výroby oceli bude dát postavit jaderka....? Asi by do Nové huti měl investovat Tykač nebo kdokoliv podobný.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

25.7.2024 06:16 Reaguje na Jarka O.
Přátelé.Není ten Anyr jen provokatér?
Mezinárodní zločinec Gupt..?
Doby se mění,měli jsme živou sílu,páru,dnes atom,a "města duchů" jsou daní za blahobyt ostatních.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

24.7.2024 14:12 Reaguje na Josef Střítecký
jaký ekofanatismus ? já bych pásl taky kdybych ještě choval a měl tu možnost.
Odpovědět
Pe

Petr

24.7.2024 21:43
Po těch ovcích zůstává jen holá zem. Jak tohle něčemu pomůže? Nebo dokonce obnově lesa? Vždyť tam není vůbec nic. Já vidím likvidaci lesa. Jakýkoliv podrost zmizel, půda uschne a stromy budou následovat.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

25.7.2024 06:32 Reaguje na Petr
Ano právě proto již v TEREZIÁNSKÉM zákoně byl zákaz pastvy. Zde bude docházet k erozi a vyschnutí půdy a to hlavní, okus kořenových náběhů, bude zde jen poušť. Bory byly většinou na pískách, takže nejspíš jiný ochránce dostane možnost se realizovat. V takovém lese co je na fotce by mi bylo zle a smutno, tak jak se ůmyslně vytvořila kalamita kůrovcová, říkám úmyslně a nebo z neznalosti ochrany lesa a tím pádem ti lidé nejsou na svých místech a nebo nevím co se učí na vejškách. I když vlastně musí učit co se jim řekne, ta demokracie z hůry.....
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist