https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/trebonsko-je-krajinou-vyznamnou-i-ve-svetovem-kontextu.pro-pritomnost-ptaku-je-klicova-kvalita-vody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Třeboňsko je krajinou významnou i ve světovém kontextu. Pro přítomnost ptáků je klíčová kvalita vody

7.1.2025 05:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Petr Jan Juračka / Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Kvalita vody v rybnících ovlivňuje přítomnost ptáků, potvrzuje studie publikovaná v odborném časopise Ecosphere zkoumající vztah mezi distribucí a početností ptáků v závislosti na průhlednosti vody. Ta ukázala, že zhoršující se kvalita vody během sezóny omezuje prostor pro ptáky. Studie zdůrazňuje význam řízeného managementu mokřadů a udržování kvalitních biotopů, které mohou podpořit ptačí populace a obnovit ekologickou rovnováhu. Třeboňsko tak má potenciál být vzorem v ochraně přírody.
 
Třeboňsko, krajina lesů a mokřadů na jihu Čech, je v naší zemi známá snad každému. Málokdo ale tuší, jak významná je krajina Třeboňska ve světovém kontextu. Původně neprostupná divočina, které se lidé raději vyhýbali, byla postupně osídlována až se díky rozmachu rybníkářství v 15. století stává ekonomicky atraktivním místem pro život. Stále omezování přírodou začali lidé využívat lesy a vody Třeboňska ke svému prospěchu. Vznikla tak unikátní esteticky přitažlivá krajina, ve které se harmonicky snoubily zájmy člověka se zbytky divočiny i lidmi modifikovanými, ale hodnotnými, kusy přírody.

“Třeboňsko se tak stalo příkladným soužitím člověka a přírody. Doba se ale mění, tlak na ekonomický výkon a odklon lidí od hospodaření v krajině narušují staletí budovanou harmonii a stovky třeboňských rybníků zrcadlí všudy přítomnou sílu, kterou člověk začal omezovat přírodu. Přitom na Třeboňsku stačí relativně málo, aby lidmi vybudovaný systém tentokrát pomohl přírodě, na které stojí,” říká David Hořák z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Foto | Petr Jan Juračka / Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

Kvalita vody v rybnících nejen významně ovlivňuje jejich biologickou rozmanitost, ale taky například prostorovou distribuci ptáků. To dokládá i nedávná studie publikovaná v Ecosphere, časopise Americké ekologické společnosti, která vznikla v rámci spolupráce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze a za podpory Technologické agentury ČR (Charalambous et al. 2024).

Studie zkoumá, jak časové změny kvality biotopu – měřené pomocí průhlednosti vody v rybnících – ovlivňují vztah mezi počtem rybníků, na kterých se vodní ptáci vyskytují a jejich počtem na rybníce. Obecná ekologická zákonitost, tzv. distribution-abundance relationship, byla dosud v mokřadním prostředí opomíjena a do časových změn v jejím tvaru máme pouze omezený vhled.

Na základě dvanáctiletých dat ze sčítání vodních ptáků na 134 rybnících studie zjistila konzistentní oslabení vztahu mezi distribucí a početností ptáků. Toto oslabení, mezi květnem a červencem, lze vysvětlit kvalitou vody.

Foto | Petr Jan Juračka / Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

“Průhlednost vody se v průběhu vegetační sezóny, vlivem rostoucích teplot i hospodaření zhoršuje. Na jaře je v krajině dostatek kvalitních rybníků a druhy s početnými populacemi se mohou vyskytovat na řadě z nich. V létě je dobrých rybníků nedostatek, což omezuje možnosti ptáků a oslabuje studovaný vztah,” komentuje Petr Musil z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity.

Studie také identifikuje druhově specifické reakce. Nejvíce citliví na zhoršující se kvalitu vody jsou ptáci živící se bezobratlými, pravděpodobně kvůli jejich závislosti na čisté vodě pro získávání potravy.

Analýza vztahu mezi distribucí a početností je důležitá pro pochopení prostorové dynamiky ptačích populací, ale zdá se být i cenným nástrojem pro detekci ekologických disturbancí – zhoršení kvality prostředí. Třeboňsko má v tomto ohledu velký potenciál.

Zjištění nyní publikované studie totiž podtrhují význam řízeného managementu mokřadů, snížením hustoty ryb a omezením přidávání živin lze udržovat vysokou kvalitu vody na vybraných rybnících, a tím podpořit populace vodních ptáků na krajinné škále. Biosférická Rezervace Třeboňsko tak může jít opět příkladem. Tentokrát tím, jak lidmi nabytá moc obnoví narušenou harmonii vztahu k přírodě, a tím i dokonalost třeboňských mokřadů.


reklama

 
Další informace |

Charalambous, Constantinos, Petr Musil, Mathilde Legoguelin, Zuzana Musilová, and David Hořák. 2024. “ Temporal Variation in Habitat Quality Shapes the Distribution–Abundance Relationship in Waterbirds at Landscape Scale.” Ecosphere 15(12): e70088. https://doi.org/10.1002/ecs2.70088

Podpořeno projekty TAČR Biologická rozmanitost zarůstajících okrajů rybníků v CHKO Třeboňsko: zhodnocení stavu a návrhy řešení (SS06010142) a Optimalizace managementu rybničních lokalit směřující k zachování biodiversity v podmínkách klimatických změn (SS01010280).

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

7.1.2025 08:23
Ano, a výše uvedené principy platí pro celou Evropu, kterou už 30 tisíc let tvaruje člověk a z toho 1-2 tisíce let intenzivně. Jak ekonomické přetěžování, tak bezzásahovost jsou dva smrtelné hříchy pro biodiverzitu přírody Evropy.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.1.2025 08:58
Ty 2 rybníky v popředí obrázku jsou zarůstající s nánosem bahna, v létě rychleji prohřáté, a asi nejen ptákům nevyhovují. Někdo by se o rybníky měl starat, jak jinak udržet kvalitu vody.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.1.2025 11:10
Postrádám zde jednoduchou excelovou tabulku s výskytem zjištěných (31?) druhů ptáků v jednotlivých letech. S takovými hausnumery (tab. 1 a 2) se člověk nedozví prakticky nic, což bylo asi smyslem tohoto "vědeckého" pojednání. Výskyt predátorů (volavka, cachinans...) též má nějaký vlv na výskyt druhů a úspěšnost reprodukce. Bylo by záhodno hodit k tomu nějakou korelaci. Za sebe bych se styděl s něčím takovým vylézt.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.1.2025 11:58 Reaguje na Karel Zvářal
Mnoho je v přílohách, ale anglicky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.1.2025 12:05 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ten výčet druhů v jednotlivých letech najdu kde?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.1.2025 12:12 Reaguje na Karel Zvářal
2005, 06, 10 - byly sněžné zimy, vody bylo dostatek, zatímco perioda 12-18 extrémně suchá. Je samozřejmé, že se to do kvality vody promítlo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.1.2025 18:38
Na snižování kvality vody má stále více nános živin z povodí přítoků a
z hromadění živin z neodstraňovaných zbytků vodních rostlin. Pokud se
z rybníků neodstraňuje odumřelá hmota rákosu a orobince, tak se z rybníka
stává neprostupná rákosina ubírající prostot vodní hladině potřebné
pro okysličení vody ze vzduchu (čeření větrem). Bez kyslíku voda nikdy
nebude zdravá, což rybníkáři znali a proti rákosí bojovali jak mohli.
Rákos se kosil, vypaloval, vykopával s kořeny a nebo ho spásali amuři.
Ty pak i s živinami odlovili a ty živiny tak byly z vody odstraněny.
Pak přišli ochranáři a zakázali boj proti rákosu. Ten se hromadí, ubírá
z rybníků volnou hladinu a hromadí ve své hmotě živiny. Rybníky jsou tak stále více plytší, na živiny bohatší a bez čeření hladiny ubývá kyslík.
Jak ze začarovaného kruhu ven? Ponechat rákos pouze v příbřežní partii
a s amury(spásači) odstraňovat živiny směrem ke spotřebě rybího masa.
Je tu možnost rákos i kosit pro bioplynky a teplárny a pořídit na
sklizeň potřebnou techniku. Samozřejmě ty stavy amurů držet v souladu
s množstvím produkce jejich trusu, aby nenarůstalo množství sinic.
No a pak je tu i to odtěžení bahna a zmírnit normy, které z něho
dělají nebezpečný odpad. Lze s ním rekultivovat třeba skládky a
nebo ho využít při výrobě třeba bioplynu. Produkuje totiž methan
v takovém množství, že se mu většina biopaliv nevyrovná. Po vysušení
je bahno ve směsi například s dřevní štěpkou hořlavé a některé
škodliviny se spálením odstraní. Chce to pouze bahnu věnovat tutéž
pozornost, která se dnes věnuje sběru potravinových odpadů pro
výrobu bioplynu. Osobně nepovažuji za vědu hromadit údaje bez
dalšího řešení, ale nalézání řešení, což mnozí vědci nedělají.
Vytvoří tabulky s pochybnými údaji(statistika je přesný součet
nepřesných čísel) a tím jejich zkoumání končí. K čemu jsou ty
součty, když i laik vidí, jak se příroda mění k horšímu? Za to
je z daní stát platí? Co tak část vědy postavit na komerční základ,
aby si na činnost vydělala stejně, jako tomu bývalo v minulosti?
Některé vědní obory se vědou neuživí, ale některé by se tím mohly
uživit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.1.2025 18:45 Reaguje na Břetislav Machaček
Dodám pouze to, že i rybník bez příkrmu s nánosem živin z okolí
a jejich hromaděním degraduje na zapáchající mrtvou vodu. Rovnováha
vstupů a výstupu živin musí být vyrovnána a bezzásah s hromaděním
živin je k ničemu. Každá vodní plocha bez údržby časem degraduje
na mokřad, bažinu a nakonec dokonce souš, když ji zaplní nánosy
a nahromaděná organická hmota.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.1.2025 19:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Přesně tak. To samé se týká říčních toků v době letního sucha - je to smrdutá stoka sycená povrchovou kanalizací. Kdysi jsem zapomněl doma petku s vodou a napil se z "čirého potůčku". Chytil jsem takovou trajdu (salmonelu), že jsem se vy... z podoby. I proto jsem pro přehrady, které by nadlepšovaly často nulový průtok vyschlých řek. Uhynou ryby, raci - ale asi to tak má podle ekologistů být...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.1.2025 19:07 Reaguje na Břetislav Machaček
No částečně je to pravda. Ale vhodným managementem lze mnohé vylepšit.
Byl jsem v létě na exkursi na Mlýnském rybníku u Lednice a AOPK si velice pochvalovalo přístup nového nájemce. Například vyhnízdilo asi 30 párů pisil.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.1.2025 19:22 Reaguje na Slavomil Vinkler
No, já tvrdím, že pro kvalitu vody je klíčový dostatek srážek. Pokud neprší, někde rybník/jezero vyschne, a vykape VŠECHNO, nejen část osazenstva. Vliv klimatických změn nevidím nikde zobrazen, komentován, fihpond je brán jako něco (přírodně) neměnného, ničený antropogenicky. Spousta slov, samé citace, ale základní údaje chybí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.1.2025 08:02 Reaguje na Karel Zvářal
Ale snížení hladiny mnoha ptákům vyhovuje. Vy to berete hodně detailně. Ekolist není odborná platforma ptáčkařů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist