Dešťovou vodou můžete zalévat zahradu, ale i prát prádlo a splachovat záchod
Úplně nejjednodušší je k okapu postavit sud, barel nebo starou vanu, okap opatřit výklopným sběračem vody nebo prostě okap zakončit u sudu. Řešení je to jednoduché a levné. Takto zachycená voda se skvěle hodí na zalévání zahrady. Je dobré myslet na drobné živočichy, pro které by se sud mohl stát smrtelnou pastí. Dejte jim šanci k úniku například laťkou vloženou do sudu tak, aby dosáhla na horní okraj nádoby. Ještě lepší je vršek nádoby zakrýt například sítí proti hmyzu. Ta totiž zabrání nejen tomu, aby do sudu padala zvědavá zvířátka, ale také tomu, aby do nádoby nepadalo listí a voda se nekazila. Dejte ale pozor, kdybyste chtěli použít nějaký vyřazený průmyslový kontejner.
Pod zemí se nezkazí
Mnohem širší využití nabídne dešťová voda, kterou zachytíte do podzemích nádrží. Dešťová voda je zde ve tmě a při nízké teplotě a proto se nekazí, nemnoží se v ní bakterie a řasy. Takto chycenou dešťovou vodu je možné použít nejen na zalévání zahrady, ale také jako zdroj vody pro splachování záchodu nebo pro praní prádla. K praní je dešťová voda ostatně velmi vhodná: je totiž měkká a prací prostředek se v ní dobře rozpouští a špína se z prádla lépe uvolňuje. Čerstvá a čistá dešťová voda dobře poslouží i při jakémkoli úklidu doma. Když s ní zalijete květiny v bytě, zvyklé na vodu z kohoutku, uvidíte, že budou za pár dní vypadat jako znovuzrozené.
Jenže pořídit si podzemní zásobník vody není jen tak. Je nutné vykopat jámu, do které se zásobník umístí, a instalovat speciální rozvod vody k pračce a záchodu. Je proto dobré, když rozhodnutí pořídit si zásobník na dešťovou vodu padne před tím, než začnete stavět, nebo když se rozhodnete provést na stávajícím domě nějaké stavební úpravy.
Při pořizování podzemního zásobníku je potřeba dobře zvolit kapacitu nádrže. Velikost sběrné nádoby je dobré odvodit od úhrnu srážek v nejdeštivějším měsíci v dané lokalitě a podle plochy pozemku či střechy, ze které vodu sbíráte. K výpočtu je dobré přidat předpokládanou spotřebu podle počtu osob v domácnosti.
Pro dešťovou vodu vlastní vodovod
Průměrná spotřeba vody v pražské domácnosti na osobu je cca 110 litrů za den. Z toho zhruba polovina spotřeby musí být výlučně voda pitná, protože se používá na vaření, pití či koupání. Ale zbylá polovina spotřeby vody, která je potřeba na úklid, splachování, praní a zalévání květin, může být klidně voda dešťová. Poměr je třeba spočítat podle toho, na co všechno se dešťovou vodu chystáte používat. Průměrná spotřeba vaší domácnosti se také dobře spočítá z vodoměru, který po nějaký čas sledujete.
Kolik to stojí? Nové povrchové jímky na 1000 litrů lze pořídit do 2000 Kč. Podzemní jsou i několikanásobně dražší. Jejich cena je závislá na velikosti a materiálu. K ceně je ještě třeba přidat výkop v zemi a instalaci potrubí. Volba mezi podzemní a povrchovou nádrží je závislá nejen na financích, ale také na reliéfu pozemku, na kterém chcete dešťovou vodu sbírat. Je-li například pozemek ve svahu, lze pro sběrné místo udělat malý zákop ve svahu, do kterého se může umístit i povrchová nádoba. Zákop může uzavřít dveřmi, čímž se uchrání voda před světlem a zároveň je nádrž kdykoliv přístupná.
Máte-li spočítán objem vody a vybrán sběrný kontejner, je třeba řešit rozvod vody do domácnosti. Je důležité přivést k pračce či záchodu jak vodu dešťovou, tak i vodu pitnou a umožnit přepínání mezi nimi. Bylo by mrzuté, kdyby vám v měsících s nižším úhrnem srážek například došla voda na splachování WC. To se může jednoduše stát, takže je dobré mít vždy i alternativu pitné kohoutkové vody. Na dvojí rozvod myslí i vyhláška. Rozvody pitné vody a vody dešťové se nesmí nikde setkat, aby se voda nemísila, a to ani ve společné výtokové armatuře. Pamatuje na to norma ČSN EN 1717.
Dešťovou vodu lze do domácnosti vést stejně jako vodu pitnou. Postačí obyčejné vodovodní trubky, kohouty, tlakoměry a jednoduché mechanické filtry. Nákladnost takového zařízení je závislá na vzdálenosti, kterou dešťovou vodu potřebujeme vést. Je tedy dobré, když to prostor dovolí, umístit nádrž blízko od domu. K čerpání vody lze využít jednoduché vodní čerpadlo s pořizovací cenou cca 5000 Kč. Jeho výkon je třeba spočítat podle požadovaného tlaku vody v místě odběru s přihlédnutím na délku a kroucení vodovodního řádu.
reklama