https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/lucie-kubesa-cesta-do-pekla-byva-dlazdena-dobrymi-umysly
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Kubesa: Cesta do pekla bývá dlážděná dobrými úmysly!

17.5.2024
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Foto | Bo Eide / Flickr
Iniciativa Ministerstva životního prostředí ve mně zasévá velké pochybnosti. Pokud totiž pokus o zavedení zálohování některých nápojových obalů míří k tomu, aby se v příkopech nepovalovaly plasty a z PETek nebyly jen koberce do aut, pak je třeba dodat, že cesta do pekla bývá dlážděná dobrými úmysly. Jakkoliv jsem předsedkyní výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy, který má životní prostředí a veřejný prostor v gesci, mám obavy, že navrhovaný systém cílí podle navrhovatelů na jedné straně možná sice ke zlepšení odběru PETek od nápojů, ale na druhé bude docházet k enormní zátěži životního prostředí.
 
Zavedení zálohového systému v myšlenkách navrhovatelů nabízí další cestu, jak lépe a efektivně třídit některé jednorázové nápojové obaly – PET lahve a plechovky. Ale já si právě zde dovolím poukázat na to slůvko některé. Tedy nápojové obaly. Všechny plasty se doposud shromažďují v jednom žlutém kontejneru, který jednou za čas podle potřeby vyprázdní a odveze svozová firma. Podle ministerského návrhu se o jednu surovinu ovšem mají dělit už ale auta dvě. Což mně jako předsedkyni výboru životního prostředí opravdu netěší!

Co víc, spolu s návrhem, který reaguje na evropské nařízení pro členské státy povinného zálohového systému na PET lahve a plechovky, přichází další problém s tím, že, zálohované nápojové obaly musí odebírat provozovny nad 50 metrů čtverečních! Bez ohledu na to, zda tento prostor mají. To znamená jen dvě množnosti. Buď zruší prodej nápojů v zálohovaných obalech, což pocítí zákazníci a vlastně i prodejci, nebo, a to určitě nemine větší provozovny, bude nutné prostor pro skladování zálohovaných nápojových obalů vybudovat. Protože má náš výbor v gesci také veřejný prostor, pak se mně dotýká i toto zcela zbytečné zabírání veřejného prostoru. V představách MŽP existuje plán na vznik přibližně 10 tisíc sběrných míst. V návrhu na zavedení zálohování se tvrdí, že odevzdání lahví a plechovek bude stejně jednoduché, jako je tomu dnes např. u pivního skla. Což je evidentní nesmysl! Protože pivní sklo odevzdáte v každé prodejně, která pivo prodává, a těch je určitě víc než 10 tisíc. MŽP ale tvrdí, že sběrná místa budou k dispozici ve všech! prodejnách potravin a čerpacích stanicích nad 50 metrů čtverečních Tady vidím evidentní rozpor. Tvrzení, že záloha ve výši 4 koruny nebude mít vliv na cenu nápojů je samozřejmě mylné. Protože vzrostou náklady při manipulaci s obaly.

Zálohování má podpořit recyklaci, zvýšit sběr, snížit množství odpadu a zredukovat jeho odhazování v přírodě i ve městě. Česko dnes vykazuje díky třídění velmi dobré výsledky návratnosti PETek. Jsme někde nad 80 %. Tedy osm z každých 10 PET lahví se zrecykluje. Evropské nařízení navrhuje povinný zálohový systém na PET lahve a plechovky, pokud země nebudou do roku 2026 schopny vysbírávat 90 % nápojových obalů.

Já se ptám: Není nový zálohový systém, který má pomoci stávajícímu systému třídění vlastně kontraproduktivní?

Vyjmenovala jsem dvě oblasti, s nimiž mám díky návrhu MŽP problém. Přidám i další. Protože se nedá předpokládat, že každý s tou svou PETkou poběží do obchodu, aby ji vrátil, budeme rádi, když ji hodí do žlutého kontejneru. A co se stane? Hlídky bezdomovců postaví nasliněný prst proti větru a vyrazí kontejner prohledat. Jak to bude vypadat v jeho okolí, to snadno domyslí třeba obyvatelé sídlišť, kteří jsou nuceni s hledači čehokoliv žít. Neřešíme tedy, jestli ano, nebo ne, ale jak.

Nový systém zálohování doplní stávající systém třídění

Jde nám o to, aby se volně v ulicích měst a v přírodě nepovalovaly plasty a aby z PET láhve mohla zase vzniknou PET láhev. Pokud nám chybí méně než 10% do limitu nastaveným Evropou, pak je otázka, zda nestačí jen zvýšit edukaci obyvatel, abychom recykloval ještě více PETek.

Dnes, podle ministra Hladíka, z PETky sice může vzniknout například i mikina nebo kobereček do auta, ale naším cílem je z nich vytvořit znovu pitnou láhev. Proto se upíná k tomu, aby dosbíral jednotky procent velmi složitým mechanismem, který podrobila kritice jak Hospodářská komora, tak Svaz měst a obcí. Pokud ministr Hladík hovoří o podstatném snížení množství odpadu v naší krajině, pak situaci zcela zbytečně zveličuje, jak vyplývá ze statistiky. Tvrdit, že pokud nebudeme podporovat zálohování, pak se otáčíme k životnímu prostředí zády, to už vyloženě považuji za zhůvěřilost, která nedává žádný smysl. Ale chápu, je to politický marketing, i když je úplně špatně!

Mimochodem, pokud vidíme v zálohování možnost zvýšení recyklace, to je určitě správně. Pokud ovšem MŽP tvrdí, že PETky končí na skládkách, pak už to zavání nepravdivými informacemi, a vidí-li jako negativní jev spálení nápojového obalu v našem případě v ZEVO Malešice, pak nesmyslně vynechává to, že výsledkem je elektrická energie pro 30 000 lidí. Jen na okraj si dovolím malou poznámku, už jste četli výsledky analýz, kde všude se setkáváme v mikroplasty? Že mimo životního prostředí ohrožují dokonce i lidské zdraví, protože je máme už i v krvi? Mám pocit, že s těmi PETkami je to takové všelijaké.

„Ministerstvo životního prostředí navrhlo systém, který přebírá už osvědčené postupy z jiných zemí. Proto jsme se rozhodli pro vyzkoušený systém vrácení lahví přímo do obchodů. Cesta přes digitální zálohy, kdy by si lidé sami skenovali odpady odevzdávané do kontejnerů a následně přes QR kód na kontejneru získávali zpět zálohu ve formě pravděpodobně elektronických kreditů, není aktuálně nikde v Evropě v plném provozu,“ odůvodňuje Petr Hladík rozhodnutí ministerstva.

Konzultovala jsem situaci se svým ctěným kolegou ze zastupitelstva hlavního města, prezidentem Hospodářské komory, Zdeňkem Zajíčkem, který má s digitalizací procesů velmi bohaté zkušenosti. Zcela jednoznačně prohlásil, že digitální zálohy jsou při zálohování nápojových obalů tím nejmenším problémem!

Výčet výhrad k návrhu MŽP v mém podání ale pokračuje i nadále!

Pokud Zdeněk Zajíček odmítá problémy kolem digitálních záloh, systému, při kterém by bylo snadné PETky dávat i nadále do žlutého kontejneru, pak postoj MŽP zdůrazňující diskomfort například pro seniory při skenování QR kódů, mi připadá zcela mimo. Mám totiž bohaté zkušenosti se seniory a vadí mi jejich podceňování v rámci využívání moderní techniky. S nadsázkou si dovolím využívat příklad, že nejstarším klientem jedné z bank, který využívá její internetovou aplikaci je senior ve věku 103 let.

S blížícím se závěrem mého zamyšlení se objevuje i zmínka MŽP o hygienické kvalitě sebraného PETu. Tedy že ten z kontejnerů má podle Hladíka nízkou kvalitu. Jenže se sebere všechen, tedy PETky také od třeba od mléka či olejů a vše se sveze jedním autem ke zpracování. Zatímco zálohované nápojové obaly se budou vracet nesešlápnuté, nepoškozené, pojede pro ně jiné auto, které poveze ve skutečnosti nejvíc vzduchu.

Příležitost pro rozpočty obcí?

Tvrzení MŽP, že nový systém zálohování nápojových obalů bude profitem pro rozpočty obcí se tak úplně na pravdě nezakládá! A ve skutečnosti je tu další rozpor v ministerském návrhu a tvrzení, že sběrných míst bude 10 tisíc, protože to jer řeč jen o prodejnách. Obcím vzniknou naopak náklady s provozem takové „sběrného místa“, zatímco ve stávajícím systému si sběrná firma přijede pro žlutý kontejner a obci přistanou na účtu peníze bez nich! Jak se to projeví v ceně směsného odpadu pro obyvatele obce se můžeme zatím jen dohadovat.

Pokud MŽP plánuje, že obce získají finanční příspěvek za provoz sběrných míst a budou mít také nárok na část nevyužitých záloh, což by mělo pokrýt všechny náklady spojené s provozem těchto míst., pak při použití prostého má dáti – dal už dokonce začínám tápat ještě více v tom, co se vlastně rodí v hlavách lidí, kteří za mne docela zvrhlý systém zálohování nápojových obalů prosazují.

V úplném závěru si proto dovolím vyslovit podezření, že Ministerstvo životního prostředí podlehlo nátlaku kdovíkoho, který se snadněji dostane k cenné surovině a využívá k tomu zelené šílenství a jako obvykle to zaplatí spotřebitelé patřičně zmasírováni frázemi o pomoci životnímu prostředí.

Vychází mi z toho jednoznačné. Ministerstvo životního prostředí by se mělo neprodleně spojit Hospodářskou komorou a jejími odborníky, Svazem města a obcí, případně dalšími, kteří mají k tématu co říct, abychom do světa nepustili paskvil.


reklama

 
foto - Kubesa Lucie
Lucie Kubesa
Autorka je členkou ODS a předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (42)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

17.5.2024 07:57
U zelených, zcela pravidelně, že !
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

17.5.2024 08:04
Ano je to tak. Jde jen o byznys některých nápojářských firem, které se tím chtějí vyvázat z kolektivního systému Eko-Kom, a tím přestat platit do toho systému příspěvky. Dále jde o to, přesunout svou zákonnou odpovědnost za nakládání se svými obaly na obyvatelstvo a dostat se zdarma ke kvalitnímu recyklátu PET, který musí (zatím) v množství 25% , přidávat do výroby nových lahví, dle nařízení EU. O žádnou ekologii nejde, již pohozené znečištěné lahve v přírodě zůstanou, PET-ky od olejů, mléčných výrobků a domácí drogerie zálohovány nebudou, o ty nemají nápojáři zájem. Zdůvodňování a proklamace ministra, pověřeného v tomto volebním období výkonem politické funkce, jakož i vlivových skupin (lobbistů), prosazujících byznys zálohování, na skutečném účelu připravované změny nic nemění...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.5.2024 08:24 Reaguje na Tonda Selektoda
ono to je úplně jedno...obalů je moc a recyklace nikam nevede.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

17.5.2024 09:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
de o to, že žijeme ve společnosti, jejíž hnacím motorem je neustálá spotřeba – konzum. Vyrábí se, hned se spotřebovává a v zájmu plánovaného zastarávání výrobků, se musí neustále kupovat výrobky nové, bez kterých si mnozí již ani nedovedou svůj život představit. U těch nápojů je to dobře patrné: Ještě před třiceti lety, místo stolních vod a sladkých limonád, stačilo do skleničky napustit kohoutkovou pitnou vodu, případně si ji ochutit sirupem, vitacitem, šumákem, citronovou šťávou, nebo si z ní udělat „sodovku“, apod. V současnosti nemyslitelné! Jak lidé vůbec takto mohli žít?
V konzumním systému, pak lze životní úroveň obyvatelstva posuzovat dokonce i podle ročního množství vyprodukovaného komunálního odpadu. Čím více odpadu na hlavu, tím větší blahobyt!
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.5.2024 19:10 Reaguje na Tonda Selektoda
Tak nekonzumujte, nikdo vás nenutí.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

18.5.2024 08:34 Reaguje na Viktor Šedivý
To je - nezlobte se - trochu nejapná odpověď.
Nejde přeci o to, jestli konzumovat - jde o to, JAK.
Že je naprosto zbytečné, aby se všechno balilo (a mnohdy navíc zbytečně důkladně), je úplně jasné. U řady potravin dokonce to zabalení hodnotu výrobku snižuje. Příklad: Uzená makrela prodávaná volně je vždy chutnější než ta zapařená v neprodyšném plastovém obalu.
Jsem senior a pamatuji doby, kdy se balilo jen máloco. A nevadilo to... Nevidím naprosto žádný důvod, proč by to tak nemohlo zase být.
A pokud bude každý třídit odpad tak poctivě a důsledně, jak to dělám já, tak se PETky vrátí k recyklaci i bez zálohování úplně všechny!! No a právě proto, že poctivě a důsledně třídím, tak dobře vidím, kolik materiálu z různých obalů do těch kontejnerů nosím. A žasnu nad tím, jak šílené množství jich je.
Dnes se spousta zboží kupuje přes e-shopy. Všechno to na sobě má nabaleno bůhvíkolik vrstev fólie. Atd., atd. Je to systém, nad kterým je opravdu nezbytné se zamyslet.
Takže konzumovat ano - ale s rozumem.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

18.5.2024 08:34 Reaguje na Viktor Šedivý
To je - nezlobte se - trochu nejapná odpověď.
Nejde přeci o to, jestli konzumovat - jde o to, JAK.
Že je naprosto zbytečné, aby se všechno balilo (a mnohdy navíc zbytečně důkladně), je úplně jasné. U řady potravin dokonce to zabalení hodnotu výrobku snižuje. Příklad: Uzená makrela prodávaná volně je vždy chutnější než ta zapařená v neprodyšném plastovém obalu.
Jsem senior a pamatuji doby, kdy se balilo jen máloco. A nevadilo to... Nevidím naprosto žádný důvod, proč by to tak nemohlo zase být.
A pokud bude každý třídit odpad tak poctivě a důsledně, jak to dělám já, tak se PETky vrátí k recyklaci i bez zálohování úplně všechny!! No a právě proto, že poctivě a důsledně třídím, tak dobře vidím, kolik materiálu z různých obalů do těch kontejnerů nosím. A žasnu nad tím, jak šílené množství jich je.
Dnes se spousta zboží kupuje přes e-shopy. Všechno to na sobě má nabaleno bůhvíkolik vrstev fólie. Atd., atd. Je to systém, nad kterým je opravdu nezbytné se zamyslet.
Takže konzumovat ano - ale s rozumem.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.5.2024 11:31 Reaguje na Karel Ploranský
A zvažujete také náklady nebalení?
Hygienické problémy.
Transport nebaleného zboží na větší vzdálenosti. Dělení a distribuce nebaleného zboží.
I to nebalené zboží přitom musí mít nějaký hromadný obal. Není nakonec pevný obal nutný pro nebalené makrely dražší, než zabalení každé makrely zvlášť?


Nemám rád všechno zatavené v extra obalu, je mi ale jasné, že doby, kdy jsem chodíval s bandaskou k sousedům pro čerstvé mléko jsou dávno nevratně pryč.

A ty PETky se už dnes vrací z více než 80 procent.
Odpovědět
HH

Honza Honza

17.5.2024 08:08
- jakýkoli systém zadržování vody má smysl
- jakékoli zlepšení nakládání s odpady má smysl, zvl pokud jde o plasty, které jsou nyní všude i v lidské placentě
- zdražení výrobků omezením obalů- ať si do obchodu každý sám přinese svoji igelitku, igelit. sáček, odchodem od plastů a znovu zavedením papírových a skleněných obalů všichni přežijeme (tak jako to bylo za socializmu- nikdo kvůli tomu nezbankrotoval, příroda se ozdraví, bude méně rakoviny, více zdravějších práceschopných lidí

Co nepřežijeme? Kolaps hospodářství v důsledku nedostatku energie, kdy JE ještě nebudou a pro OZE nebude svítit Slunce (a nebude úložiště). Kolaps rodiného rozpočtu s násilným zavedením elektroaut, když nebudou nabíječky, drahé auto při nevhodném nabíjení baterie v rychlonabíječce vydrží 3 roky! Nefunkční TČ, kdy topení nebude fungovat, při zákazu plyn. kotlů (ještě debilnějšího zákazu servisu- který kulturní člověk, který nemá sadistické rysy p. Mangeleho z KT si to vůbec dovolí vyslovit!!).
To skutečně nepřežijeme. Naše společnost nevydrží tlak konkurence z jiných normálně fungujících ekonomik a dozajista dospěje k zániku (i při fiktivní uhlíkové neutralitě, které elektroauta stejně nezajistí!)
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.5.2024 19:08 Reaguje na Honza Honza
"jakékoli zlepšení nakládání s odpady má smysl" - pokud tím myslíte diskutované zálohování PETek, tak to smysl nemá. Náklady na něj jsou šílené. Uvědomte si, že zvýší návratnost PETek jen o cca 10%, bude to stát mnoho miliard na zavedení, další miliardy na provoz.

Smysl mají takové změny, kde převáží přínosy nad náklady, bezhlavé vyhazování peněz z okna ve jménu zelené ideologie je zločin - přinejmenším zločin ekonomický.

(Když jsem si to zkoušel počítat, tak mi vycházelo, že ta navíc sebraná PETka bude cenově srovnatelná s lahví novou!)
Odpovědět
ig

19.5.2024 12:52 Reaguje na Honza Honza
A má smysl i zhoršení, pokud je z moci úřední prohlášeno za zlepšení?
Odpovědět
MM

Milan Milan

19.5.2024 19:15 Reaguje na Honza Honza
No a to je podstata. Protože "toto" má jaký smysl?? Jak říká jedna paní senátorka. Nic se teď nerozvíjí na odzkoušeném, moudrém a osvědčeném...., ale řeší se to institucionálním násilím. Nařídíme a je to. Soláry, elektroauta, plasty na domech, vrtule, FTV... co na tom že vyrábíme dalším generacím další mld. tun odpadu, že v tzv. svatém boji s klimatem utrácíme, drancujeme zdroje a zaplavujeme planetu pomatenými technologiemi... Progresivismus a basta. A nejedná se jenom o oblast ekoklima.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.5.2024 08:23
se domnívám, že do "světa" se něco vypustí a bude se čekat na to, jak se to vyvrbí.
systém závislý na třídění, když chceme vytvořit oběhový systém moc smysl nedává.
Možná systém spěje k tomu, že budou omezeny maloobjemové plastové obaly a budou nahrazeny něčím, co má pevnější konstrukci plastovými krabičkami a mělo by se pracovat na ekologičtějším polymeru, bez ropných složek.

Pokud budeme vytvářet oběhový systém z obalů, tak to zasáhne všechny, nejen provozovetelé obchodů, ale i zákazníky. Nicméně obalů už je takové množství, že jiná možnost není.

Jde možná o to vytvořit tady systém, který z hlediska množství tu ještě nebyl, takže dělat pokus omyl, je asi možné. Oběhový systém by měl být co nejvíce uzavřený, tedy obsahovat co nejméně zapojených "osob", firem. Zapojené obce a města v oběhovém systému už je tak nějak nadbytečné.

z toho mi vyplývá, že obaly na jedno použití, které se recyklují by měly být omezeny.
Ta změna bude muset být udělaná důkladně a do detailů a to nebude hned, ale je na politicích, aby se tímto zaobírali. Ten systém bude co do objemu a rozsahu jedinečný.

Recyklovat přes velkoobjemové obecní kontejnéry není cesta.
Aby se dal systém nastartovat bude muset být pouze pár druhů obalů, které se budou dobře využívat a nebude problém je použít vícekrát.
Musí se zredukovat nejen množství výroby obalů ale hlavně vytvořit UNIVERZÁLNÍ OBAL, které budou konstrukčně schopné oběhovému systému vyhovět a to i v užitnosti.


Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.5.2024 08:41
Předně bychom měli zvážit možnost snižovat používání ropy k výrobě pohommých hmot a ty nahrazovat výrobou z plastového odpadu. Tedy maximálně využívat řetězec ropa - obaly - pohonné hmoty místo dosavadního ropa - pohonné hmoty a vysněného obaly - obaly.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.5.2024 10:02 Reaguje na Jiří Svoboda
asi bych nešel cestou vytváření MODNÍCH KLOBOUKŮ, miukroplasty jsou problémem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.5.2024 10:03 Reaguje na Jaroslav Řezáč
mikroplasty
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.5.2024 21:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A jak vznikají ty mikroplasty? Podle mne rozpadem velkých kusů plastů někde v přírodě. A ty se tam dostanou proto, že nejsou posbírány a aspoň nějak využity.
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.5.2024 19:13 Reaguje na Jiří Svoboda
Opravdu si myslíte, že plastového odpadu je takové množství, že by se to v produkci pohonných hmot mohlo projevit?

(Když si vezmu, kolik doma i v práci vyprodukuji plastového odpadu a kolik spotřebuji benzínu ... )
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.5.2024 21:35 Reaguje na Viktor Šedivý
To ničemu nevadí. V budoucnosti bude pohonných hmot ubývat a tyto z plastového odpadu se mohou přimíchávat. Důležité je, že takto lze zpracovat znečištěné mnohadruhové plasty ve směsi.

Každopádně toto by mohlo být důsledné řešení problémů s plasty, i pro případ, že v budoucnosti budou plasty vyráběny synteticky nebo z biomasy.
Odpovědět
RA

Robert Axamit

17.5.2024 09:06
Inu již jsem si "zvykl" a řídím se heslem "Kde Hladík, tam škoda". Smutné je, že tento agilní chlapík spravuje možná i stovky miliard korun ročně a utrácí je na nesmysly. Stačí vzpomenout dotace na ztrátové OZE, dům po bábě, protlačování ESG, souhlas s likvidací spalovacích motorů a dotování elektroaut atd. atd. Patří jednoznačně k největším škůdcům v našich dějinách a důstojně se zařadil po bok Bursíka a spol. s jejich slunečním tunelem za 800 mld. Kč.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.5.2024 08:49 Reaguje na Robert Axamit
Holt takoví jsou zelení.
Před cca 100 lety to byli rudí, nyní zelení.
Odpovědět
sv

sv

23.5.2024 18:11 Reaguje na Robert Axamit
A to sis vycucal z kterýho prstu? Pro info, oze tunel protlačila ksčssd v čele s ping. paroubkem. Tzv. zákaz spalovacích aut je přímý důsledek burešova podpisu green dealu, atd. atp. Takže největší škůdce najdeš někde úplně jinde... mezi anonanisty a komsocany.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

17.5.2024 13:34
Autorka popsala stav věcí přesně.
A panu ministrovi doporučit,aby se snažil o zevedení výroby kondomů pouze s kšandičkama.Špunty PETek s tímto ... nepochopeno.
Paní Lucie,nevím,Váš problém je zdravý rozum a s tím v rádoby ekoloolii dnešních dnů...
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

17.5.2024 13:38 Reaguje na Emil Bernardy
Jo a "mikroplasty" nelítají z PETek , ale spíš z kompozitních materiálů,celuloza plus nějaká impregnace.Tedy to,o čem je řeč."Ekotašky".No,je to tady,ale listvo toto asi nezdecimuje.
Odpovědět

Radek Čuda

17.5.2024 13:40 Reaguje na Emil Bernardy
Tak Kubesa je z Prahy a zástupci zejména větších obcí z valné většiny pro tomu. Tady totiž nejde vůbec o ekologii, ale o peníze a ty obce na tom budou bity.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

17.5.2024 14:19 Reaguje na Radek Čuda
Asi to tak bude.Ale hodně hlouposti také.
A mikroplasty.... desítky let se odíváme do PES,PAD,polypropylen... ne len,bavlna,vlna.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.5.2024 10:12 Reaguje na Emil Bernardy
No jestli má být znakem zdravého rozumu tvrzení, že se " o jednu surovinu ovšem mají dělit už ale auta dvě" a má to dokonce zatěžovat nemístně životní prostředí, tak o tom zdravém rozumu paní předsedkyně celkem pochybuji.
Odpovědět

Radek Čuda

17.5.2024 13:37
Prostá ekonomická realita je taková, že obcím ze sběru tříděného odpadu plynou celkem zajímavé příjmy. Za účelem jejich zvýšení přitom mnohé investovaly do moderních třídících linek, díky kterým jsou schopny realizovat jednotlivé skupiny vytříděného odpadu za poměrně zajímavé ceny, PET lahve jsou pak jednou z nejvýnosnějších položek.
Uvedené příjmy pak obce využívají k částečné úhradě nákladů spojených se svozem komunálního odpadu, což jim umožňuje nepřenášet plně tyto náklady na své občany.
Pokud jim uvedeným způsobem stát tyto příjmy výrazně sníží, tak jejich výpadek (včetně případných ztrát z nákladů na pořízení a provoz třídících linek) bude muset někdo nahradit. Kdo? No samozřejmě občané v rámci zvýšení poplatků.
Co tedy navrhovaná změna pro občany bude znamenat? Větší oser s vratnými obaly a vyšší poplatky za svoz odpadu.
Podobnost s OZE čistě náhodná.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

17.5.2024 13:51
Je jistě dobře, že i v rámci pražského zastupitelstva může zaznít menšinový názor. Ještě lepší je, že Praha podporuje zavedení zálohování už řadu let. MŽP zavedením zálohování tak vyhoví dlouhodobému požadavku Hlavního města Prahy, více jak tří čtvrtin občanů ČR, mnoha expertů atp. Češi zkrátka nejsou o nic hloupější, než ostatní Evropané. https://inodpady.cz/praha-podporila-navrh-zavedeni-zalohovani-na-pet-lahve-a-plechovky/
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.5.2024 14:54 Reaguje na Daniel Vondrouš
možná žiju v (pražské) bublině, ale v mém okolí odhaduji, že zálohování petek a plechovek podporuje přibližně procento, a ti jsou bez výjimky buď naprostí blázniví esoterici, nebo jsou v problematice ekonomicky zaangažovaní.
takže si troufám Vaše smělé tvrzení rozporovat. a tu Vaši povýšenopu shovívavost si laskavě nechte na koledu.
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.5.2024 15:09 Reaguje na Lukas B.
jinak pražký volič je úplně stejný idiot jako volič kdekoli jinde (většinou volí oportunisty co nemají žádný názor). a politické kšefty se dělají všude, i na pražském zastupitelstvu. bůhví co důležitého bylo zrovna potřeba s podporou melounů prohlasovat.
Odpovědět

Radek Čuda

20.5.2024 12:08 Reaguje na Daniel Vondrouš
A tak tohle je manipulace jak prase.
Uvedené usnesení je z roku 2020 ještě od dob Hlubučka (nedělala mu náhodou nějaká vaše stejnojmenná příbuzná asistentku?). Od té doby se dost změnilo, zejména to, že Praha investovala značné prostředky do nákupu moderní třídící linky ... jejíž provoz sice drhne, ale to je holt smůla při výběru dodavatele, v Brně a Ově takové problémy nejsou ... a PET lahve jsou nejlukrativnější položkou a pokud by o tuto komoditu Praha/obce přišly, tak se výrazně zhorší ekonomická efektivita této investice.
Postoje většiny obcí/měst jsou pak vyjádřeny primárně zde ... https://www.smocr.cz/cs/novinky/a/smo-cr-predlozeny-navrh-ministerstva-zivotniho-prostredi-mzp-na-povinne-zalohovani-pet-lahvi-a-al-plechovek-musime-odmitnout-hledame-vsak-i-levnejsi-pro-obcany-vstricnejsi-reseni-ktera-budou-v-souladu
A nebo konkrétně zde ... https://www.metro.cz/spolecnost/odpurci-zalohovani-pet-lahvi-a-plechovek-zbroji-povinne-zalohovani-se-totiz-priblizilo.A240107_171929_metro-spolecnost_mbena

To, že Kubesa je zastupitelkou za SPOLU, tedy nejpočetnější subjekt pražské koalice a předsedkyni příslušného gesčního výboru a těžko tedy možno její názor považovat za nějaký menšinový, je už jen třešničkou na dortu.

S vámi lze často nesouhlasit, ale většinou je nutno uznat, že argumentuje korektně a věcně. Nicméně tento váš příspěvek je vskutku do nebe volající haluz.
Odpovědět
FO

František Orság

18.5.2024 08:20
Přečetl jsem si první odstavec a skončil, protože autorka buď neumí psát a není schopna dokončit myšlenku v jednom odstavci nebo prostě neumí logicky uvažovat. Co si v Praze zvolili, to mají.
Pokud množství plastů bude stejné, ale na dvou místech, tak sice pojedou 2 auta, ale pokud se úměrně tomu prodlouží perioda odvozu plastů z obou míst, tak výsledek bude stejný. Zastupitelé by právě měli apelovat na zvážení, nebo sami zvážit, jestli periodu odvozu neprodloužit. Zastupitelům mnohem více vadí to, že dostanou méně peněz ze systémů kolektivního sběru odpadů jako je v tomto případě EKOKOM a že budou muset u práce více přemýšlet a optimalizovat. Což je soukromé sféře naprosto běžné.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

18.5.2024 12:53
Prostor pro prázdné lahve je jak v domácnostech, tak v obchodech.

A je to jednoduché - po každé plné lahvi je prázdné místo, kam lze postavit prázdnou láhev.
Tedy - postavit není přesné - musí se trochu přeorganizovat sklad, aby se plné nemíchaly s prázdnými. A dopravce plných si odveze prázdné - tak jako je to u zálohovaných lahví od piva, bylo to kdysi i na lahve od mléka, některých alkoholů, minerálek atd.
Problém je ale v nás a politicích, kdy si raději vymyslíme tisíc důvodů proč to nejde, místo hledat jak to udělat co nejlépe.
Nechápu, jak to tenkrát v malých obchodech s vratnými lahvemi dělali, že se láhve vracely.
Odpovědět

Libor Šprysl

18.5.2024 13:27 Reaguje na Pavel Jeřábek
Byl úplně jiný způsob zásobování, zásobovalo se vozidlo s mnohem menší kapacitou a bylo jedno kolik aut a kolikrát pojede.
Tehdy měly 3 koruny cenu, bylo za to litr mléka.
Těch aspektů je více, které by se daly použít jako odpověď, abyste pochopil.
Láhve se třeba nesly jen pár metrů do ochodu přes ulici... to všechno se změnilo.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.5.2024 16:51 Reaguje na Pavel Jeřábek
Ale kdepak "že to nejde". Jde to, samozřejmě - ale něco to stojí a rozhodně ne málo - investičně i provozně. Sečtěte to a zjistíte, že se utratí miliardy na to, aby se získala druhotná surovina ... možná ve výši těch nákladů.


Jaký má smysl při složité činnosti spotřebovat "litr ropy" na to, aby se "litr ropy" ušetřil?
Odpovědět
LZ

Lea Zahradníková

19.5.2024 10:05 Reaguje na Pavel Jeřábek
S těmi domácnostmi mi to zní jako knížecí rada někoho, kdo má jak dost prostoru, tak dost času.
Doma máme skladovací prostory dost omezené, pokud chci nakoupit něco třeba v akci do zásoby, nakoupím minimum a pak složitě hraju škatule, škatule, abych to nějak poskládala. Ale tím problém nekončí. Momentálně zboží ve vratném skle nekupuji, a plasty mačkám, koneckonců, vratný kontejner je pár minut od domu. Jenže zálohované bude nutné vracet nepoškozené, že?
Každá ze tří možných variant je na houby - buď budu tašku s prázdnými petkami brát s dalšími věcmi ráno plnou tramvají do práce, tam někde skladovat, pak narvanou tramvají do školky, do školy a teprve poté do obchodu, jak mi to logisticky vychází nejlépe (ale taky to není každý den). Nebo obětuji i to naprosté minimum volného času, který sice nemám, ale každý den se snažím aspoň maličko urvat, abych podpořila vládní agitaci a něčí peněženku, a budu běhat do obchodu a zpět až po příchodu domů. Nebo se mi to bude doma vršit podél stěn, dokud nebude čas a příležitost.
Takže dopředu počítám s tím, že mi to prostě zdraží a dál budu mačkat a házet do žlutých.
Dlouho jsem uvažovala, jestli to napsat, protože je mi jasné, že se vyrojí plno odpovědí ve stylu "jen kdyby se chtělo.."

Problém je v tom, že hrozně moc málo zeleně angažovaných bere ohled na běžnou lidskou masu, ty, kterým to třeba není jedno, ale jsou přetíženi, a zároveň nemají dost peněz na to, aby část svých povinností přenechali jiným, jako je třeba velká část matek s malými dětmi. Mohou jít třeba s dětmi sbírat odpadky po okolí v rámci hry, mohou je učit třídění a vysvětlovat, ale pokud jim komplikujete život jako v příkladu výše, jen těžko můžete očekávat angažovanost v tom smyslu, že nepomohou dětem s úkoly, ale radši zaběhnou s vracenými petkami.

V rámci jakéhokoliv svatého nadšení, nakolik mi může být jinak sympatické, je potřeba dopředu přemýšlet nad tím, že ti lidé to nejen musí chtít, ale musím jim to udělat natolik kompromisní, aby to dokázali zakomponovat do běžného života.
Odpovědět

Radek Čuda

20.5.2024 12:10 Reaguje na Lea Zahradníková
Vcelku hezký popis té pakárny, kterou to většině z nás přinese.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.5.2024 10:29 Reaguje na Lea Zahradníková
Aha, krásné. Hlavně to s tou tranvají a časem mě přímo dojalo. Ve skutečnosti je to ale o tom dojet jednou, dvakrát týdně ( jak kdo potřebuje) k nějakému supermarketu. No a o tom místu. Když mám místo na plné petky tak ho mám i na prázdné. No a i když se bude zálohovat tak to snad neznamená, že se nebude dát dál i mačkat. Jen přijdete o tu zálohu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

23.5.2024 11:32 Reaguje na Jarek Schindler
Nepohodlí zákazníků je ten menší problém. Větší problém je, že utratíme šílené peníze ... a zpátky dostaneme jen o trošku víc PETek.

Zákazníci zaplatí za službu, kterou nepoptávali.

Spotřeba primárních surovin se nezmění.

Jen to celé bude složitější, technologicky náročnější a nejspíš ten systém zanedlouho začne na jedné straně vyžadovat nějaké dotace a na druhé straně přijdou sankce.

Takže na papíře sice budeme vykazovat, jak hrozně moc pracujeme, ve skutečnosti budeme ztrácet úsilí v totálně neproduktivních (avšak ideologicky vyžadovaných) úkonech.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.5.2024 13:51
Systém vratných obalů komplikuje variabilita jejich materiálů, tvarů a stavu
znečištění obalovaným zbožím. Mastný papír lze tak už leda spálit, vymývání
obalu od oleje a chemikálií zatěžuje čistírny odpadních vod, smísit je ale
se zbytkem obalů znamená znehodnocení toho zbytku. Kdysi jsem propagoval
zcela upustit od třídění spotřebiteli a přesunout ho na třídící linky, jež by 24 hod 7 dnů v týdnu obsluhovali nudící se vězni. Třídit by mohli klidně
na několik desítek druhů nevytříděný odpad podle požadavků zpracovatelských
firem. Kompostovatelný odpad by se kompostoval přímo v třídírně a zbytek
by končil ve spalovně k výrobě tepla pro kriminál a třeba skleníky, kde
by na vyrobeném kompostu vězni osvobození od práce s odpady pěstovali
zeleninu pro školy a nemocnice. Systém dobrovolného třídění se bez
dotříďování stejně neobejde a v podmínkách menších měst je ztrátový.
Svozy jsou co množství a kvality odpadů nevyrovnané a linky buď stojí
a nebo jsou zahlceny odpady. Mezi námi lidé jsou čuňata a mezi papírem
jsou i pleny, zbytky jídla a mrtvá zvířata. Zápach na třídící lince
bych tak dopřál leda vězňům, ale nikoliv mizerně placené obsluze z řad
slušných občanů. Je mi jasné, že ouřadům, kteří o tom všem rozhodují ten
smrad nevadí, protože tu práci nikdy ani neviděli a tak budou nadále to
třídění propagovat. Toto má dělat spodina společnosti a nikoliv zoufalí
uchazeči o jakoukoliv práci, kteří z nejrůznější důvodů jinou nemají.
No a nakonec se je třeba zamyslet, zda a co má smysl třídit a co nikoliv.
Hledat za každou cenu využití pro nekvalitní směs plastů vypadá jako
záchrana planety před odpady, ale když pak vidím, že se ten výrobek z
recyklátu drolí a rozpadá na mikroplasty, tak si říkám, zda by nebylo
lépe ho spálit, než s ním zamořit přírodu. No a navíc nechápu, co je ekologického na plánované degradaci plastů, které se působením slunce
a mrazu rozpadají doslova před očima na miliardy kousků. Dělají se z
nich kašírované fóĺie na fóliovníky ze kterých za dva roky zbude pouze
ta pevná osnova a vypadlá výplň vám zamoří zahradu statisíci kousků.
Totéž třeba kelímky od jogurtů, které jsem "recykloval" na sadbovače
pro sazenice. Dnes se po roce, či dvou drolí na kousky, které nelze
ani účinně posbírat. Toto je ekologická degradace ve stylu, že co se
rozpadne na prach není okem vidět, ale nakonec to lze na rozdíl od
velkého kusu i vdechnout, či pozřít s vodou a potravou. Prostě je to
lumpárna daleko větší, než kdyby se ten plast nerozpadl a mohl být
třeba i účinně spálen. Píši to na podkladu zkušeností souseda s fólií
dva roky starého fóliáku, který minulý týden vysavačem vysával záhon
od malých kousků plastu. Nadával jako špaček na klamnou reklamu o
odolnosti fólie a na promrhané peníze za něco, co se za dva roky zcela rozpadlo a navíc zamořilo záhony mikroplasty. Proč to někdo vůbec
vyrábí a prodává? Proč stát dovolí takovými výrobky znečišťovat půdu?
Pohozenou PETku lze lehce zvednou a uklidit, ale vysbírat tisíce drobných kousků fólie je nadlidský výkon.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.5.2024 16:55 Reaguje na Břetislav Machaček
To je začátek, povinnost přimíchávat do výrobků nekvalitní, recyklovaný (degradovaný) plast má být ještě tvrdší - tím bude zajištěno, že všechny plastové výrobky se budou rozpadat, budete mnohem víc vyhazovat, víc se dostane do prostředí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist