https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/lucie-kubesa-ci-zajmy-haji-ministr-zivotniho-prostredi-petr-hladik
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Kubesa: Čí zájmy hájí ministr životního prostředí Petr Hladík?

21.10.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Foto | Bo Eide / Flickr
Je to skoro na den pět měsíců, kdy jsem se odhodlala ponořit do obrovské hory odpadků, a začala se věnovat novele zákona o obalech z pera ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), která na konci legislativního procesu, pokud bude schválena, má přinést do života obyvatel České republiky povinné zálohování petek a plechovek od nápojů. Napsala jsem o tom pár článků i do Ekolistu v rámci seznamování se s problematikou.
 
Novela v minulém týdnu prošla vládou, i přes velmi razantní odpor organizací sdružujících samosprávy, kraje, města a obce, Hospodářské komory, profesních svazů, Rady seniorů a dalších, a dalších. Před jednáním vlády dostal premiér Petra Fiala dokonce dopis, který ho vyzýval, aby novelu vláda předkladateli vrátila jako špatnou! Nestalo se. Ve veřejném prostoru se objevilo nadšení pár zastánců povinného zálohování, jako by norma měla začít platit od příštího týdne. Po pěti měsících od prvního článku jsem dostala obrovskou chuť popsat, co se v jejich průběhu také dělo. Přiznávám, že jsem naštvaná z toho, že moje vláda schvaluje normy, které jsou zaměřené proti lidem, aniž by musela.

Můj ctěný stranický kolega, předseda klubu senátorů ODS a TOP09 Zdeněk Nytra na štěstí správně říká: „Schválení ve vládě neznamená vůbec nic, protože novela má jednací číslo pro sněmovnu, ve které ji čekají tři čtení, a pak přijde k nám do Senátu. Můj názor na novelu jsem již prezentoval a nezměnil se. Je negativní. Stejně jako senátorské většiny, jak odhaduji. Z toho vyplývá, že se norma vrátí do sněmovny k dalšímu projednání a pak by ji měl dostat k podpisu prezident. Uplyne ještě spousta času, než se budeme moct bavit o tom, co bude.“ Já k tomu dodám, že sněmovna se chystá na první čtení zákona o státním rozpočtu, takže Hladíkova novela asi úplnou prioritou nebude.

Novela je opravdu hodně kontroverzní. Jsem vlastně moc ráda, za tu úpornou snahu ministra Hladíka, aby ji protlačil vládou, protože jsem se mohla blíže seznámit se skvělými lidmi a jejich názory na zálohování. Ať už je to již zmíněný Zdeněk Nytra, ale i další naše senátorka, Jarmila Smotlachová se postavila vedle nás, stejně jako senátor za STAN Zbyněk Linhart, nebo bohumínský starosta a senátor Petr Vícha. Proti zálohování je i čerstvě jmenovaný ministr Lukáš Vlček. Proto si myslím, že to novela nebude mít lehké mezi zákonodárci. Protože neřeší to, co Česká republika potřebuje nejvíc, a to je řešení komplexního systému hospodaření s odpady. Děkuji za to, že jsem mohla poznat náměstka ostravského primátora Aleše Boháče, který nás zasvětil spolu s ing. Bielanem, náměstkem ředitele OZO Ostrava, při semináři na téma povinného zálohování, který jsme pořádali na pražském magistrátu, do toho, jak to dělají v Ostravě s odpady. A ejhle, on je to právě ten komplexní systém v malém, v jednom městě. Asi by nebylo složité jej modifikovat na celou republiku.

Jenže to by tu nesměl být silný vliv nápojářů na ministra Hladíka a Ministerstvo životního prostředí, který mimo tradičních aktivistických spolků, posílili také profesionální lobbisté. Díky tomu jsem se měla možnost seznámit s existencí firmy bývalé tiskové mluvčí ODS Jany Petrové, dnes Marco, která v modrém dresu firmy Mattoni zjevně odvedla výtečnou práci v ovlivňování ministra Hladíka a dalších důležitých k tomu, aby novela o zálohování vládou prošla. A ona vládou prošla. Hladík se sice zaštiťuje tím, že novelu přijmout musíme, protože si to žádají požadavky EU, ale to není pravda.

Skvělou práci musel odvést také bývalý mluvčí prezidenta Klause, Pan radar, Tomáš Klvaňa, kamarád s norskou firmou TOMRA, která chce dodat zálohovací automaty na 11.000 míst v republice, nejspíš nějaký ještě do zálohy, kdyby došlo k poruše stroje. Seděl v mé v kanceláři se zástupkyní firmy a povídali jsme si o skvělých třídičkách, které firma vyrábí, a jedna z nich pracuje v Ostravě. Povídali jsme si o nastavování toho komplexního systému hospodaření s odpady v ČR, ke kterému jsou potřeba třídičky ve stejný den, jen několik hodin před tím, než vláda schválila povinné zálohování. Firma může být spokojena, má to posichrované na obou stranách.

Ale pryč od ožehavého tématu ovlivňování rozhodování našich představitelů. Legislativní prostředí ve sněmovně a v senátu není návrhu nakloněno, zaznívá od odpůrců Hladíkovy novely. Já se nedivím. Hodně lidem jde o to, aby odpady u nás byly řešeny komplexně. Zatím dokonce není ve sněmovně ani ta pověstná 101, která by Hladíkovu novelu poslala dál. Třeba to tak i zůstane. Jenže přicházíme o čas, který jsme mohli věnovat právě tomu nastavování systému hospodaření s odpady.

Je mi velmi líto těch, kteří si mysleli, že Hladíkova novela slouží životnímu prostředí. Já nejsem tak naivní, abych za pět měsíců nepoznala, o kolik jde v odpadech peněz. Tyto příběhy zná historie od filmových hitů popisujících praxi mafie v New Yorku třicátých let minulého století, ale i nedávné současnosti. Je to byznys. Ale pokud se hospodaření s odpady vyřeší komplexně, ať si odborníci, kteří to dovedou, přijdou na peníze. Bude to cena za to, že se životnímu prostředí uleví. Hladíkova novela jen přihraje peníze nápojářům a nevyřeší nic.


reklama

 
foto - Kubesa Lucie
Lucie Kubesa
Autorka je členkou ODS a předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (50)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EB

Emil Bernardy

21.10.2024 07:35
Srozumitelný článek,vysvětlující.Předpokládám,že to Sněmovnou neprojde.
Ministr Hladík se chová jako člověk podivně,ve volbách KDU neprošel.Ta strana má tedy u mě jedno plus.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.10.2024 08:55 Reaguje na Emil Bernardy
pan Hladík je ministrem životního prostředí a nemyslím si, že by se vymykal z řady lidí, který jim na něčem záleží... zálohování běží i v jiných zemích, takže je otázka kdo je mimo.
Nicméně bych se spíše věnoval minimalizaci odpadu na začátku životního cyklu než u konce nebo veprostřed. Tedy u výrobců obalů.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.10.2024 08:59 Reaguje na Emil Bernardy
zelená politika ve Strakovce nikdy moc zastánců neměla...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.10.2024 09:01 Reaguje na Jaroslav Řezáč
anti ekologické přeludy ve společnosti jsou zakořeněné...
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

21.10.2024 10:00 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Toto s ekologií nemá vůbec nic spoilečného.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.10.2024 07:51
Prostě platí "Peníze až na prvním místě".
Odpovědět
DH

Daniel Hrubý

21.10.2024 08:25
Tedy nejde ani tak o ekologii, ale o zisk. Hned zkraje sami přiznali, že to chtějí financovat z nevrácených záloh. Kdyby ten zákon prošel a Češi se "kousli" a poctivě vraceli každou zálohovanou láhev, tak ten systém zkrachuje hned na začátku, protože se neufinancuje. Jenže koumáci od Hladíka to ošéfovali tím, že se vracené láhve budou kontrolovat a pokud nebudou splňovat parametry, zálohu zpět nedostanete. Kdyby to bylo v mé moci, přesvědčím národ, aby zálohovaný PET prostě nekupoval. Víte, že v tomto ekologickém kontextu byli komnči mnohem ekologičtější? Ti zálohovali sklo. A je sranda, že to dělali, aby lidi donutili to vracet. Tihle koumáci od Hladíka budou spoléhat na to, že to nevrátíte a pokud ano, najdou způsob, jak odmnítnout takové množství, aby se to ufinancovalo. Sranda.
Odpovědět
PE

Petr Eko

21.10.2024 09:03 Reaguje na Daniel Hrubý
No nakousl jste zásadní věc, o které se nějak nemluví - nebo já nevím.. Co se bude dít s vrácenými zálohavanými láhvemi ??? Budou OPĚT využity (jak kdysi ty skleněné obaly) nebo se pak stejně VYHODÍ do odpadu ev. max. k recykalci ???
Pokud by se měly znovu využít, jsem PRO a klidně at se dá záloha 10 Kč. Protože vyčištění láhve něco stojí a co by dnešní lidí pro záchranu planety neudělali, že ano.. Tím by se velice snížil počet plastových obalů. A klidně to dát i na jiné potraviny - jogurty atd. ty kdysi taky byly ve skle..

Pokud by to ale po výkupu putovalo do odpadu, pak jsem PROTI, je to jen další tahání peněz od lidí, bez výsledku.

Ale to hlavní - u nápojů bych dal speciální "neekologický" nevratný poplatek na každou láhev 10 Kč, protože kupovat balenou pitnou vodu u nás, kde teče v 95% KVALITNÍ pitná voda z kohoutku, je ekologický nesmysl. Navíc, kdo ví, kolik je mikroplastů v té plastové láhvi (vymývá se po vylisování nebo jde hned na linku a plní se ??)a co se tam míchají za chemické pochutiny a sladidla.

dtto plechovky, třeba pivo a limo - tady klidně 20 Kč, protože zpracování hliníku je energeticky velice náročné, a chceme přece snižovat uhlíkovou stopu..
Takže asi tak..
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.10.2024 09:29 Reaguje na Petr Eko
PETku samozřejmě NELZE vyčistit tak, aby byla použitelná pro potravinářské účely.

Celá tahle šaškárna vede pouze do odpadu k recyklaci, jehož množství by měla zvýšit o několik procent proti dnešku. A to se vyplatí, že?
Odpovědět
PK

Pavel Karel

25.10.2024 09:03 Reaguje na Viktor Šedivý
Plasty jsou nahraditelné méně nebezpečnými (mikroplasty kontaminující vnitřek buňky, bisfenoly ovlivňující mj. hormonální vývoj pohlaví) recyklovatelnými materiály - za reálného socialismu to šlo. Problém je především marketingově-obchodní, protože materiály jako sklo neumožňují mít kupř. 50 vzhledově různých obalů jogurtů v regále. Nepředpokládám, že lidstvo dokáže zachránit svoji autodestrukci projevující se mj. i nedostatečnou reprodukcí (v tzv. rozvinutých zemích) na úkor životně ohrožující situace s 3 velikostně odlišnými zálohovanými skleničkami na jogurt...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.10.2024 09:42 Reaguje na Petr Eko
Recyklovaný PET se může přimíchávat zatím jen z 25 %. Tedy lze zrecyklovat jen 1/4 petek. Zbytek prostě zrecyklovat nelze.

To plechovky lze zrecyklovat 100%. Já bych proto zálohoval jen ty plechovky a automat by je hned pěkně slisovával do balíku, který by šel přímo do plechovkárny.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.10.2024 12:02 Reaguje na Jiří Svoboda
O moc víc ho tam dát nemůžete, protože klesá kvalita výsledného materiálu, musíte použít silnější stěnu nebo akceptovat vyšší ztráty při přepravě.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.10.2024 13:59 Reaguje na Viktor Šedivý
Ale EU rozkazuje i chemii. Cílem je 100% recyklovatelnost. Zeptejte se pana Vondrouše.
Odpovědět

Otakar Šída

21.10.2024 11:04 Reaguje na Petr Eko
no shrábnou je nápojáři. dneska musí surovinu pro výrobu nových petek kupovat, takhle ji dostanou zadarmo, a ještě ve vyšší kvalitě, protože čistší. jde čistě jenom o vyvedení ziskové části recyklace do jejich kapes...
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

21.10.2024 09:59 Reaguje na Daniel Hrubý
KOntrolovat papír v modrém kontejneru,zda není pomačkán....do očí bijící lumpárna.Vratné skleněné láhve.Něco jiného,než sklo směsné.
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.10.2024 08:34
Děkuji, p. Kubeso, toto je i můj dojem (nejen), psala jsem to zde, a nakonec sněm KDU Hladíkovi ukázal, co si o něm myslí. Odpady se řeší velmi dlouho, český systém je ok, jen lepší výchova dětí by pomohla, např. úklidy kolem škol.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.10.2024 09:06 Reaguje na Jarka O.
no nevím, přednášet zelenou politiku "konzervám", které by z principu neměnili nic není jednoduché.

Co se týká sněmu KDU, škoda mluvit, personální vyprázdněnost tam je velká. Jeden článek to trefně popsal jako výměna vola za vola.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.10.2024 08:39 Reaguje na Jarka O.
Náš systém nakládání s odpady rozhodně není ok, to mohutné skládkování je další dluh pro příštíá generace. KDU je sině zaprděná strana (proto se propadá) a Hladík je liberál, což se jim nelíbí. Mohlo to ale dopadnout hůř, mohli si zvolit Talibance Čunka.
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.10.2024 06:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Minla jsem systém sběru, kdyz uz tedy museli zrušit Sběrné suroviny. Samozřejmě že blokáda spaloven / tepláren tzv.ekology je zločin proti lidem a krajině, souhlasím. A ano, 5zaprděnci nebo dokonce 5taliban jak sám píšete, nejsou už volbou. Je výběr ze stran a hnutí, které mají svoji zem rády.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2024 14:59 Reaguje na Jarka O.
Píšu o KDU, jestli jste si ráčila všimnout a ne o pětikolce. A kdo má naši zemi rád? Snad tím nemyslíte zrádce a kolaboranty, kteří se bijí v prsa, jací jsou národovci a chtěli by naši zem prodat Putinovi?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.10.2024 08:50
neumím posoudit, nečetl jsem návrh zákona, ale dávat takovou hodnotu plastovému odpadu je jako snaha o stavění pomníku potřebnosti místo toho, abychom se koncepčně zaobírali snižování plastů a jeho důsledky pro životní prostředí.
Co se týká plechovek, tak druhotná surovina, která je často hliník se ve spalovně vypaří. Kovová plechovka zůstane.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

21.10.2024 10:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Hliník je také kov...... i když se odstěhoval do Humpolce.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.10.2024 09:45
Jako všechny environmentalistické nápady.
Prostředí kolem nás to nijak extra nepomůže, bude to ale stát spoustu peněz - tedy také spotřebovaných zdrojů.

A politici se pochlubí, jak nám vyrostlo HDP.
Jojo, když si zaplatíte zcela zbytečnou buzeraci, to se také počítá jako "růst ekonomiky".
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.10.2024 14:04 Reaguje na Viktor Šedivý
Já tu recyklaci plechovek vidím rozumně. Za plechovku zaplatím 4 Kč, když ji vrátím dostanu 4 Kč zpět. Stát získá plechovku v hodnotě šrotu za 1 Kč vlastně zdarma.
Odpovědět

Libor Šprysl

21.10.2024 17:39 Reaguje na Jiří Svoboda
To bohužel nemáte pravdu.
Zaplatíte mnohonásobně víc.
Sledujte na FB stránku Lucie Kubesa předsedkyně výboru... A budete vědět
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.10.2024 20:59 Reaguje na Jiří Svoboda
K tomu bonus - v přírodě, na ulicích a ve směsném odpadu se pak bude vyskytovat kovových plechovek mnohem méně než dnes.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

21.10.2024 17:46
Zelená politika v Čr objektivně neexistuje. Pokud by existovala, minimálně 10 let by již platilo:
1) Výrobce či dovozce nesmí uvádět na trh obaly, které ke dni uvedení na trh nelze předat k materiálovému využití

2) Žádnou ze složek komunálního odpadu nelze uložit na skládku, pokud je možné takovou složku materiálově či energeticky využít.
Odpovědět
RA

Robert Axamit

21.10.2024 22:53
U vratných obalů se jedná pouze o drobné a zastírací manevr v řádu milard, protože je používáme skoro všichni. Ve skutečnosti Hladík a jeho kumpáni prošustrují desítky (možná i stovky) miliard ročně na zelené nesmysly. Zkuste jen spočítat, na kolik nás vyjde zavření uhelných elektráren bez náhrady, včetně následného zdražení elektřiny a nákladů na blackouty ? A dotace na ztrátové OZE (včetně vyvolaných nákladů) podobně biopaliva, zákaz spalovacích motorů, emisní povolenky na všechno, pomatenosti typu ESG, EIA atd.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.10.2024 08:57 Reaguje na Robert Axamit
Nikdo nezavírá uhláky bez náhrady, to si s něčím pletete. Ony bankrotují samy, bo nemůžou konkurovat cenou (i díky povolenkám). Takže budeme dovážet a co jako?
Já vím, technické prohlídky aut na emise jsou buzerace z Bruseli, čističky pod dědinami jsou vyhozené miliardy a daly by se za ně pořídit milióny barelů krvané ropy z Ruska, že?
Odpovědět
HH

Honza Honza

22.10.2024 06:27
Pan ministr Hladík říká: nebudeme násilně zakazovat spalovací motory, spalování biomasy, dřeva. Odmítáme kroky vedoucí ke zdražení elektřiny-např předražené povolenky. Vratné obaly nepovedou ke zdražení. Je to fikce? Tento článek (i komentáře) slova ministra nepodporují. Jistě je třeba vše uvážit, příležitosti jsou v parlamentu.
Já bych plasty řešil tak, že bych posílil nádoby na plasty (aby nebyly přeplněné) i na úkor papíru, skla, biolog odpadu- ten přírodě tolik neškodí, zlepšil bych třídění, recyklaci a využití plastů a v konečné fázi jejich spalování. Zavedl bych agitaci, reklamy, i v školách, aby lidé veškeré i špinavé plasty nikdy neházeli do směsného odpadu ale jen do nádob na plasty - plasty by se třídily až ve sběrném dvoře.
Výrobky bych zakázal balit do plastů, pouze do kartonů z recyklov. papíru a hadrů apod. Pouze potraviny bych chránil tenkou vrstvou rozložitelné přírodní plast. folie. PETky bych zavedl pouze jako opakovaně použitelné. Bylo by to reálné?
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

22.10.2024 06:47 Reaguje na Honza Honza
Nebylo.I když to myslíte dobře.
Biologický odpad je odpadem v domácnosti,ne v přírodě,zahrada,pole,les.Tam je to žádoucí,odpad z potravin,no i fekálie,na původu nezáleží,řekněme srnec...
Plasty jako obalový materiál jsou nenahraditelné.I na jiné zboží.Jenom nebýt nepořádní.Přeplněné kontejnery nestojí za řeč.Stačí někdy zvednout telefon.Také rozlejeme kafe.Zaplať pánbůh,že jsou.Nebyly !!! samozřejmostí.Plasty jako obaly ale i věci trvalé hodnoty jsou pro civilizaci pokrokem bez diskuze.Jako násobilka velká...
Agitace ????ve školách ???? Výchova !!! v rodinách !!!
Problém dnešní blahobytné a bezpečné doby je že máme NÁROKY a neplnime POVINNOSTI .
A k panu ministrovi se bez vysvětlování nějak postavila jeho jeho politická strana.To jest členové KDU.Podobně by asi dopadl ve všeobecných volbách,určitě v této diskuzi. To přeci není žádný ekolog .....Pěkný den.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.10.2024 08:42 Reaguje na Honza Honza
Nebylo. Ani z technického důvodu, samorozložitelný plast je silně nevyzkoušený materiál a nevím, jak je drahý.
Odpovědět
HH

Honza Honza

22.10.2024 09:49 Reaguje na Pavel Hanzl
a papírohliníková tenká folie by nešla? Okolo tvrdší karton z papíro-dřeva-přírodní tkanina- kolem potravin. Kolem prům. výr. jen karton.
Za chvíli budou mikroplasty nezničitelná rakovina na tisíc let jako RTG záření.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

22.10.2024 12:37 Reaguje na Honza Honza
Mikroplasty jsou bubák.Většina našeho oblečení je psat,jemná vlákna.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

22.10.2024 17:20 Reaguje na Emil Bernardy
plast.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

25.10.2024 08:40 Reaguje na Emil Bernardy
Nějak nechápu...takže částice llastu v buňkách živočichů včetně člověka je dobré nebo špatné?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.10.2024 08:51
Nevím, proč nejdou systému výkupu, jako u kovů. Už za komára se vyčistila krajina, zanešená vraky zemědělských strojů, prakticky samovolně, když se začalo vykupovat železo za 20 halířů kilo.
Petky a plechovky dělají jen malé procento odpadu, výkupem by se dalo řešit podstatně více. Chtělo by to i součinnost výrobců, udělat několik kategorií a vykupovat plasty už podle složení, čímž by se výrazně zlevnila recyklace.
A zaplatit to ze spotřební daně, pro jednotlivé kategorie může být různá a kompozitní výrobky danit nejvíce.
Tohle by ovšem pomohlo nejvíce rozvojovým zemím, které zamořují planetu odpadky nejvíce.
Odpovědět
HH

Honza Honza

22.10.2024 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
To je dobrý nápad, vykupovat plasty na kila jako papír, řada bezdomovců apod se toho chytne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2024 11:14 Reaguje na Honza Honza
A bylo by potřeba do toho zapojit výrobce. Obalový a spotřební plast (což je rozhodující objem) by měl jen několik přesně daných kategorií podle chemického složení a podle toho by se vykupoval, takže by výrobce dostával zpět zcela čistou surovinu. Žádné tetrapaky s hliníkem a papírem a jiné kompozity, na ně by byla vysoká daň. Samozřejmě třeba lyže nebo komponenty na auta se do toho nevejdou, ale těch není tolik.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

25.10.2024 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Green Deal je především tunel na veřejné peníze - na tom, co popisujete, žádný nový subjekt zázračně nezbohatne. Stejně jako nejefektivnějším "zeleným" opatřením je regulace spotřeby energií... jenže to se pak hned zvedne vlajka ničím neomezených lidských práv (a žádných povinností)...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.10.2024 19:41 Reaguje na Pavel Karel
A viete, čo také oné ten grýndýl jako je?
Odpovědět
PS

Pavel Selinger

22.10.2024 22:21
Jediný, kdo na tom vydělá, budou výrobci automatů na výběr zálohovaných PET lahví, všichni ostatní prodělají a nic dobrého to nepřinese.Zelený černoprdeník Hladík svými nápady o přidělaných víčkách a zálohování PET lahví naštvává lidi a škodí nejen lidovcům, ale celé vládě SPOLU !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.10.2024 11:16 Reaguje na Pavel Selinger
Vydělají na tom všichn dezoláti a kritici všeho, sabotéři a zvraceči špíny na úplně všechno, co tahle vláda dělá. A kdyby nedělala, budou zvracet, že nic nedělá. Normálka, jenže nás to stáhne nadno, to budou hlupe koblihy zase bečet!!!!
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.10.2024 17:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Vždyť ničemu nerozumíte jako dycky. Nakládání s odpadem má staré známé záměry, se kterými vláda nutel nemá nic společného: Předcházení vzniku, znovuvyužití, minimalizace a hygienizace odpadu. Zálohy evropským firmám spolu s nařízením o odvádění daně do EU za množství nerecyklovaného PET a byznys s automaty nemůžou motivovat ke snížení výroby PET. Takže se dá čekat, že zálohy přinesou zvýšení výroby PET a další omezení skleněných obalů, i když jsou plně doma recyklovatelné. To je proti 1., 2. i 3. záměru. Levnější a praktická řešení jsou domácí spalovny/ teplárny, třídění druhotných surovin, jak je nastavené, a výchova dětí. O tom je článek, vy jen předvádíte pitomost.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.10.2024 20:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatím slyším nářek barmských žen, protože výzkum financovaný přes neziskovku skončil.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.10.2024 23:40
jak to dělají v Ostravě s odpady. A ejhle, on je to právě ten komplexní systém v malém, v jednom městě. Asi by nebylo složité jej modifikovat na celou republiku. .............

A jak to tedy v té Ostravě dělají?
Odpovědět
PK

Pavel Karel

25.10.2024 08:56
Plasty jsou nahraditelné méně nebezpečnými (mikroplasty kontaminující vnitřek buňky, bisfenoly ovlivňující mj. hormonální vývoj pohlaví) recyklovatelnými materiály - za reálného socialismu to šlo. Problém je především marketingově-obchodní, protože materiály jako sklo neumožňují mít kupř. 50 vzhledově různých obalů jogurtů v regále. Nepředpokládám, že lidstvo dokáže zachránit svoji autodestrukci projevující se mj. i nedostatečnou reprodukcí (v tzv. rozvinutých zemích) na úkor životně ohrožující situace s 3 velikostně odlišnými zálohovanými skleničkami na jogurt...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.10.2024 15:28
Myslím, že kdo se někdy zúčastnil úklidu odpadků v přírodě, fandí tomu, aby se plastové lahve od minerálek a kovové plechovky od piv a energetických nápojů zálohovaly.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

27.10.2024 19:56 Reaguje na Majka Kletečková
Uklízíme příkopy 1/půl roku a nefandím !
Odpovědět

Libor Šprysl

30.10.2024 16:08 Reaguje na Majka Kletečková
Já také ne. Je potřeba řešit věc systematicky a ne vyzobávat z miliónů tun odpadu pár tisíc tun lukrativní suroviny a ostatní šubrajz nechat na krku odpadářům.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist