https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/alexander-ac-jak-vidim-konec-uhli-v-cr
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Alexander Ač: Jak vidím konec uhlí v ČR

4.12.2020
Těžba uhlí
Těžba uhlí
Foto | Pom2 / Flickr
Na serveru Ekolist.cz vyšla zpráva ČTK Vědci vidí konec uhlí různě, požadují rozvoj nízkoemisních zdrojů, ve které jsou citovaní Alexander Ač a Vladimír Wagner. Vladimír Wagner požádal redakci Ekolistu, aby zveřejnila úplné znění jeho odpovědí. Redakce pak požádala Alexandra Ače o zveřejnění i celého znění jeho odpovědi. Zde je:
 

1.) V nedávné době vyšlo několik analýz, které jak z finančního, tak technologického hlediska, dokládají v ČR možnost dosažení konce uhlí do roku 2030. Musí ale dojít k mnohem výraznějšímu rozvoji a podpoře obnovitelných zdrojů. Konec uhlí před rokem 2033 rozhodně možný je, a to zejména v situaci, pokud se rozhodneme, že jde o jednu z priorit. Některé evropské státy fungují bez uhlí už i dnes, a Velká Británie, kolébka průmyslové revoluce, plánuje ukončit využívání uhlí do roku 2025. Proč by to nemohlo jít u nás?

2) Problém může představovat ne zcela vydařená dosavadní podpora solární elektřiny a odpor vůči výstavbě několika tisíců větrných turbín, které budou potřeba. Ekonomické překážky by měly být minimální, jelikož cena elektřiny jak pomocí větru, tak pomocí slunka, je již nižší než ostatní alternativy, a to dokonce i bez zpoplatnění fosilních paliv. Při vyšším zastoupení obnovitelných zdrojů v energetickém mixu bude rovněž nutné počítat s vyššími náklady na uskladňování elektřiny.

3) Jádro patří mezi stabilní, spolehlivé a nízkouhlíkové zdroje elektřiny a asijské rychlerostoucí ekonomiky s rozvojem jádra počítají. Proces schvalování nových kapacit však bývá administrativně a časově náročný, a konečná cena obvykle výrazně přesahuje počáteční rozpočet. Cena elektřiny z jádra jako jediná zaznamenala v posledním desetiletí růst. Také samotný provoz jaderné elektrárny není triviální záležitost a vyžaduje kvalifikovanou pracovní sílu. Určitě bych neprotestoval proti rozšíření Dukovan (koneckonců kapacitu JE rozšiřuje také např. Slovensko), pokud se najdou zdroje a vhodný investor, nesmí to však být na úkor rozvoje obnovitelných zdrojů. Obavy z "black-outů" v důsledku konce uhlí a zvýšení kapacity obnovitelných zdrojů ve Velké Británii se zatím nenaplnily.

4) Že bude ČR poslední zemí, která opustí uhlí, je spíše ta pozitivní zpráva, protože by znamenala, že se to všem ostatním podařilo. Bohužel stále platí skutečnost, že pokud kterákoliv země překročí svůj uhlíkový rozpočet, tak se zvyšuje i riziko překročení hranice oteplení stanovené v Pařížské dohodě, a tedy a horší důsledky změny klimatu. Na našem území by to znamenalo ještě mnohem větší problémy s vodou, zemědělskou produkcí, i udržením stability lesů, ale také zvyšování úmrtnosti obyvatel následkem intenzivních vln veder.


reklama

 
foto - Ač Alexander
Alexander Ač
Autor se věnuje ekologické fyziologii rostlin a globálním změnám klimatu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (73)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jaroslav Studnička

4.12.2020 12:11
Je dobré, že byly uveřejněny oba texty dotčených pánů.
Každý si tam může udělat obrázek o fundovanosti obsahu...

Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.12.2020 13:03
Je zajímavé, že SAE plánují postavit uhelnou elektrárnu. Takže ono to s těmi emisemi při využití nejmodernější technologie nebude asi tak žhavé. A docela mi vadí, pokud autor dokáže ve svém příspěvku, konkrétně ve 2 a 3 odstavci, vyrobit dvě hrubé chyby v textu.
Odpovědět

4.12.2020 13:36 Reaguje na pavel peregrin
Dobrý den,
ty hrubky jdou za redakcí Ekolistu, měli jsme si toho všimnout. Text původně nebyl koncipován jako veřejný text, byla to odpověď na dotazy. Díky za upozornění.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.12.2020 13:41
Podpora provozu fotovoltaiky znamená, že je to naprosto nesmyslná pseudotechnologie, kterou podporují čínští agenti (protože Čína je monopolním dodavatelem FV panelů a dalších komponent FV elektráren, respektive parodií na elektrárny - jejich jména nám BIS dluží). Pro energetiku má fotovoltaika minimální přínos a její nárazová a zcela chaotická zapínání a vypínání jsou faktorem, který síť jednoznačně poškozuje.

Překážky vůči jádru jsou naprosto umělé. Řadu z nich vybojovaly ekofašistické organizace a netajily se přitom s tím, že jejich cílem je zcela znemožnit stavění JE. Zde by se mělo postupovat tak, že se potřeby nejrůznějších povolení a vyjádření (navíc od negramotných úředníků, kteří o podstatě věcí vědí méně než průměrný absolvent ZŠ) drasticky zredukují. Čímž by také podstatně klesly náklady, spojené s výstavbou JE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 09:25 Reaguje na Jan Šimůnek
Chaotické zapínání a vypínání lze pozorovat především vás, asi dle prcovní doby v Petrohradu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.12.2020 15:18
Děkuji "odborníkovi" za názorné předvedení úrovně argumentů.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.12.2020 17:42
Mne tam zarazilo toto ... "odpor vůči výstavbě několika tisíců větrných turbín, které budou potřeba."

Na jednu stranu oceňuji, že to takto na férovku autor napsal. To zase všechna čest. Na druhou stranu to ve mně vyvolává docela děs, protože o to tedy rozhodně nestojím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 09:21 Reaguje na Svatá Prostoto
Ty větrníky jsou dost děs a u nás asi neprojdou. Šel bych radši cestou fve a akumulací.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.12.2020 11:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže FV panely jsou naprosto k ničemu. Ovlivní je každý mráček. Musí se kvůli nim držet obrovská kapacita horkých záloh. Kdyby se jejich produkce CO2 počítala do bilance FV panelů, ukázalo by se, že jsou co do produkce skleníkových plynů srovnatelné s uhlím.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.12.2020 11:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže vaše představa je 90 % elektřiny z FVE? No potěš pánbůh! To bude v létě v poledne za slunného dne 5 násobná nadvýroba a v zimě to dá v průměru tak 10 % denní spotřeby. Co s tím? Prosím jen ne nějaké fantazmagorické řešení.

Kam všechny ty FVE panely dáte? Na střechách je místa tak na 1/5. Kdo to vše bude chtít dělat, vlastnit, starat se i to... To je opravdu koncept pro 21. století?

Co emise spojené s jinými oblastmi mimo elektroenergetiku?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 16:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Nevnucujte mi nějaký odzdikezdismus.
Energetický okruh je celá Evropa, vy máme výhodnou pozici uprostřed a dráty máme pro velké výkony všude. Na severu fučí, na jihu svítí, uprostřed může být akumulátor. Celou spotřebu ČR by pokryla plocha panelů asi 1% rozlohy ČR, tj. 10% zpevněných ploch. To je obrovské číslo, ale nám by stačilo z fve udělat řádově 30 - 40% spotřeby, zbytek dá voda, vítr, jádro atd. a hlavně akumulace. To je velmi hrubý odhad.
Pokud bychom měli tolik fve jako Němci dnes, jsme totálně za vodou..............
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.12.2020 20:24 Reaguje na Pavel Hanzl
A když zrovna nesvítí, tak dokonce pod ní:-))).

A jen tak na okraj. Vy tu furt sníte o tom, jak ČR bude nějakým ústředním megaakumulátorem Evropy. Já vám nevím, ale kdybych byl třeba Germán, Frantík, Polák a podobně, tak bych se rozhodně nespoléhal na elektřinu akumulovanou někde v Čechách, ale chtěl ji mít naakumulovanou pěkně doma. Jo, nějaké drobné přebytky a sem tak něco, to může po Evropě kolovat, ale ze strategických a bezpečnostních důvodů si bude každá země dávat sakra pozor, aby to hlavní měla doma a pod kontrolou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 20:47 Reaguje na Svatá Prostoto
Ty akumulátory jsou právě pro tu dobu, když nesvítí.
Nejde o megaakumulátor, ale o normální kšeft. My nemáme větrné moře, nemáme levné zdroje, tak prodávejme elektřinu drahou, špičkovou.
Evropa je už dávno jeden okruh a nějaké křečkování je zcela zbytečné a nefunkční.
Proto nevidím jako tragédii, když přijdeme o energetickovou soběstačnost.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.12.2020 09:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže budeme pod taktovkou EU budovat neexistující technologie podle ruského vzoru (kníže Potěmkin).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.12.2020 09:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale ty akumulátory mohou klidně být právě tam, kde jsou k záloze potřeba a není nutné takto zatěžovat mezistátní přenosové sítě.

A jaká to bude rentabikita OZE, když za elektřinu z nich budou dostávat cenu odpovídající její skutečné hodnotě?

Tady prostě stále více odhalujeme problémy systému založeném na OZE, které jsou v ideologických materiálech o OZE zamlčovány
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 11:28 Reaguje na Jiří Svoboda
Není to nijak složité, přetoky OZE sráží cenu elektřiny na nulu, což likviduje producenty.
Němci je proto dotují do ceny max. 60 eur/MWh (asi 1.60 kč/kWh). Pokud ale nesvítí a nefučí, elektřina vyletí do giga výšek (přes euro za kWh).
Takže výsledek má být:
Přetoky budou kupovat akumulátory za těch 60 eur a prodávat třeba 4x dráž, ale ne za desetinásobek.
Samozřejmě Holanďani staví vodíkově stanice u moře, které budou hnané z offshore větřáků, takže se ušetří na přenosové soustavě. Variant je mnoho, jenom na tom máknout.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

6.12.2020 19:09 Reaguje na Pavel Hanzl
O 60 Eurech si nechte zdát...https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nemecko-zastropovalo-prispevek-podporu-oze-kvuli-deficitu-uctu-by-jinak-prudce-vzrostl
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 19:32 Reaguje na Jaroslav Studnička
U aukci tak uspělo 75 projektů o výkonu 258 MW. Vysoutěžené ceny se pohybovaly mezi 48 a 53,9 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 52,2 EUR/MWh.
U kombinovaných zdrojů, které tvořily většinu úspěšných projektů, výše vysoutěžené podpory dosahovala od 19,4 do 55,2 EUR/MWh, její vážený průměr dosáhl 45 EUR/MWh. Tyto částky tedy zdroje dostanou jako fixní bonus k tržní ceně, tedy hodnoty nelze přímo srovnávat s výkupními cenami, které jsou soutěžené v běžných aukcích.
https://oenergetice.cz/nemecko/vetrne-elektrarny-si-zari-nemecku-vysoutezily-nejvyssi-moznou-cenu-novinkou-byla-inovativni-aukce/
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 10:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže právě ta nula nebo dokonce záporná hodnota znamenají, že FV panely jsou k ničenu a je třeba investovat do jiných, skutečně funkčních, zdrojů. I kdyby to měly být liščí farmy s klecemi z ebonitových tyčí nebo masy otáčecích bubínků s veverkami či jinými hlodavci uvnitř.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.12.2020 20:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo to tady postaví?

Za co to postaví?

A proč právě tady?

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 09:43 Reaguje na Svatá Prostoto
Nepostaví to samozřejmě nikdo.

Ale kdyby to stavěl, tak by to byl soukromý investor. Využil by k tomu zdevastované prostory brownfieldů po zkrachovalých bolševických fabrikách.

Postavil by to za svoje s výraznou pomocí EU dotací.

Právě u nás jsou ty prostory zalevno, máme výkonovou přenosovou síť na všechny strany a jsme ve středu Evropy. A chceme mít energetickou soběstačnost, z OZE a jádra to neuděláme.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2020 09:47 Reaguje na Pavel Hanzl
FVE nepatří mezi OZE?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.12.2020 13:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to prosté.

Vyplatí se tu vyrábět škodovky a mraky dílů pro automotive, a tak se vyrábí jak vzteklé.

Vyplatí se tu budovat mraky skladů ... ne že by to byla až zaková výhra:-/ ... a tak jich tu je jak nas...o.

Pokud se vyplatí ... EKONOMICKY ... zde budovat ty akumulační kapacity, netřeba mít o ně strach.

Pokud to bude ekonomický provar, který se vyplatí jen díky tomu, co do toho státy nějakým způsobem nasypou, tak ti bude o něčem jiném. A potom fakt žádná škoda, když budem stát v první řadě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 17:53 Reaguje na Svatá Prostoto
Bohužel, tak obrovské investice potřebují i politickpu podporu.
Právě ty biliony investic v 90. letech sem šly proto, že jsme byla nadějná země vedená důvěryhodnými a kvalitními politiky, což dnes nejsme ani omylem.
Investoři od nás ročně vytáhnout možná 200 mld. dividend a investují je jinde. Proč?
Prohráli jsme hybridní válku a hrozí vystoupení z EU,což by byl totální bankrot.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2020 12:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Jakou politickou podporu? Nehledě na to, že pokud se to fakt vyplatí, tak do toho půjde i ČEZ ... a hodně rád ... o Křetínských, Komárcích či Kellnerech ani nemluvě. A o jejich schopnost si tu politickou podporu zajistit fakt netřeba pochybovat.

Pokud si tedy pod politickou podporou nepředstavujete sypat do toho prachy z eráru ...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.12.2020 12:35 Reaguje na Svatá Prostoto
Např. ČEZ má připravených několik projektu velkých FVE v lokalitách hnědouhelných dolů a elektráren. Nespornou výhodou je možnost využití stávajícího vyvedení el. energie do sítě.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.12.2020 13:42 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tak oni přece řadu z těch FVE už dříve nakoupili. Pokud vím, tak minimálně byli, pokud pořád nejsou, největším vlastníkem FVE u nás.

Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.12.2020 09:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale ten odezdikezdizmus provozujete vy sám, jak neustále kličkujete před věcnými reakcemi na vaše výroky založené na neexistenci ucelené a domyšlené představy.

Dnes jsem četl aktuální údaje o rychlosti výstavby FVE u nás a ekvivalent 1 bloku Temelína při 50% dotační podpoře státu bychom při tomto tempu stavěli 200 let. Co tu tedy nefunguje? Jak se toho uhlí tedy zbavíme?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 11:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Jeednoduše. Přestaneme těžit uhlí a uheny scípnou samy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.12.2020 20:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo přestaneme?

A proč by ti, kterým ty doly patří, přestat těžit měli?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 09:45 Reaguje na Svatá Prostoto
Protože jim nebudou platit elektrárny. Dodavatelé (obchodníci) budou radši kupovat levnou el. ze zahraničí.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2020 09:48 Reaguje na Pavel Hanzl
:-), žádná taková elektřina kolem roku 2030 nebude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 10:41 Reaguje na Jaroslav Studnička
Už dnes je jí něurékom a staví se nové kapacity jak na běžím pásu. Spíš se obávám, že bude problém to zarazit.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2020 11:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, to vidím :-). Zatím je jí dostatek kvůli klasickým zdrojům.
I tady neustále voláte potom, že můžeme export okamžitě zrušit.
S rozvojem akumulace si současní exportéři svoje přebytky budou akumulovat a nebudou je za levno prodávat do ciziny...
https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.12.2020/07.12.2020/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 17:57 Reaguje na Jaroslav Studnička
Samozřejmě, píšu přece pořád, že naše uhelny dojedou s rozvojem akumulací a ne kvůli nějaké parakomisi.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2020 20:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak potom je rok 2038 zcela na místě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 21:43 Reaguje na Jaroslav Studnička
Odhaduji, že to bude daleko rychlejší, možná o 10 let. Velké akumulátory mají být v provozu už od roku 25.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2020 12:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Otázkou bude, jaká bude ekonomika jejich provozu.

To zatím nikdo neví ...
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 10:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Kde ji vezmou? Německo nám akorát vnucuje svoje přetoky energie z OZE (většinou když je nepotřebujeme) a Francie s levnou jadernou energií je od nás moc daleko (a není ani vedení, které by ji dovedlo).

Musíme se primárně starat sami o sebe a musíme být soběstační. A to s OZE jednoduše nejde.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.12.2020 13:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže vlastně není mít o co strach, budou marky elektřiny za levno ze zahraničí a Tykač půjde na pracák.-))).

Tak co tu furt brečíte:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 21:45 Reaguje na Svatá Prostoto
My přijdeme o příjem za vývoz elektřiny a budeme platit mega hafo odškodnění právě Tykačovi a spol.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2020 12:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč? Budeme přece levně nakupovat hafo levné elektřiny ze zahraničí, tady to naakumulujeme a pak za těžké prachy prodávat strádajícím sousedům:-))).

Z toho nějakého Tykače zamázneme jedna dvě, když to bude takový super kšeft:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 17:55 Reaguje na Jiří Svoboda
"Co tu tedy nefunguje?"
Babišistán a celý krutě zkorumpovaný systém paradotací. Fve za to skutečně nemůže.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2020 19:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaše příspěvky týkající se dotací pro FVE již začínají být jaksi schizofrenní.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

5.12.2020 20:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Výjimečně ) musím uznat, že alespoň v něčem máte pravdu. Větrníky jsou naprostá šílenost - a pokud bychom jich měli postavit TISÍCE, stálo by to stejně jako ty nešťastné váznoucí jaderné bloky. A cenou za ně by nebyly jen peníze - cenou by byla devastace toho, čemu říkáme naše krásná vlast.
Větrníky patří tam, kde jimi není co zkazit - a to jsou pouze fádní roviny v přímořských oblastech.
Bohužel existují fanatici, kteří by je nejraději frkli i na Hradčany...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 20:50 Reaguje na Karel Ploranský
Nemusíme kopírovat každou blbost, my máme problém kopírovat věci rozumné a plně funkční.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 10:15 Reaguje na Pavel Hanzl
V energetice nic takového (rozumného a funkčního) vyjma fosilů a jádra, není.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

4.12.2020 21:51
Tak napríklad vo Veľkej Británii prerobili uhoľnú elektráreň na drevenné pelety. Tie sa potom vozia na lodiach (a nie sú to plachetnice) z Ameriky. Úkol zněl jasne, bezemisná energetika. Celé toto je jedna veľká chiméra, pod zámienkou znižovania emisí CO2 sa dejú veci čo prírode jednoznačne škodia. https://www.energie-portal.sk/Dokument/britska-elektraren-prechadza-z-uhlia-na-pelety-dovazane-z-usa-odbornici-to-kritizuju-102733.aspx
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.12.2020 23:31 Reaguje na Vladimir Mertan
Splnili požadavky nějakých eko protiuhlíkových směrnic? Splnili.
není to nic než hra tak hrají.

(Najde se tu snad ještě dost lidí, kteří si pamatují, jak to vypadalo, když se plnily závěry xy. sjezdu KSČ.)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 09:19 Reaguje na Vladimir Mertan
"Nehledej smítka v oku bližního, když nevidíš břevna v oku svém".
U nás se to jmenuje "podpora biopaliv" a je to prasárna v zájmu byznysu majitele ČR.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.12.2020 11:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to podpora plnění nesmyslných hovadin, požadovaných bruselí. Nic jiného.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 16:12 Reaguje na Jan Šimůnek
Nesmysl jak dycky. Žádný Brusel po nás žádnou podporu těchto cypovin nechce, je to čistě babišistán.
Ale můžeme si to započítat do celkové kvóty OZE.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.12.2020 09:34 Reaguje na Pavel Hanzl
A tu celkovou kvótu nám nařizují z brusele. A jiné způsoby jejího naplňování by vyšly z celkového hlediska daleko hůř.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 11:32 Reaguje na Jan Šimůnek
Naše jediná skutečně výkonová OZE je fve. A tu jsme si zablokovali z ideologických (populistických) důvodů. Tak to doháníme devastací celé země řepkou, ovšem v zájmu soudruhova byznysu. Babišistán není dobrý systém na správu země.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 10:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Zablokovali jsme ji proto, že i to málo co máme sežere za cca deset let náklady na vybudování jednoho jaderného bloku, který tu elektřinu produkuje i v noci a za dne pod mrakem, na rozdíl od prakticky bezcenných FVE.

A to, že je ta podpora veřejná (na rozdíl od jiných států EU), takže všichni vidí, jaké parazitické zrůdy jsou provozovatelé OZE a FVE zvlášť, je jen dobře. Vrací se nám to v podstatně menším procentu ekologických vymozkovanců v populaci. Což je vidět i ve zdejších diskusích.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.12.2020 11:26 Reaguje na Vladimir Mertan
Ale ty velké lodě vozící biomasu mohou jezdit bezemisně na jaderný pohon! Stejně jako spousta dalších obrovských lodí.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

5.12.2020 13:16 Reaguje na Jiří Svoboda
Alebo by lode mohli mať kotle na uhlie a tam by sa kúrilo tými peletami. Možno by im dáke pelety zostali aj do tej elektrárne.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 10:24 Reaguje na Vladimir Mertan
Jo, to mi připomenulo, jak kdysi archeologové počítali, z jak velké vzdálenosti mohli Mayové do oblasti postižené neúrodou pomocí nosičů (neznali ani kolo ani tažná či nosná zvířata), kteří cestou ujídají z toho, co nesou (a musí jim zbýt ještě na zpáteční cestu.

Jinak ty pelety by se daly, pochopitelně, dopravovat plachetnicemi, protože to není zboží, které by se nějak kazilo. Nicméně stávající stav názorně ukazuje, že je celá ta "ekologie" jen šmé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 16:17 Reaguje na Vladimir Mertan
Tenhle koncept není zrovna šťastný, taky proto u nás má prioritu v podobě bioplynu a biopaliv.
Článek je starý 5 let a už dnes je Británie prakticky bez uhlí.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

5.12.2020 17:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Ved o tom tu celý čas píšem, že uhlie nahradili drevenné pelety z Ameriky. https://www.youtube.com/watch?v=prEVzshXY6A
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 18:04 Reaguje na Vladimir Mertan
Úplná blbost, ty peletky jsou marginalita, především jedou do offshore větřáků a jádra.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

5.12.2020 18:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Fakt je to maličkosť: Elektráreň s celkovým výkonom 396 megawattov dodáva elektrickú energiu do britskej národnej prenosovej siete a dokáže pokryť spotrebu až 700-tisíc domácností. Do prevádzky ju uviedli v roku 1972, ako jednu z posledných uhoľných elektrární v krajine.

Český energetický holding EPH pôvodne uhoľnú elektráreň kúpil v roku 2016 od nemeckej skupiny RWE. Následne v nej preinvestoval takmer 460 miliónov eur pri prestavbe na spaľovanie biomasy. Stala sa jednou z najväčších elektrární tohto druhuna svete. Ročne na plný výkon prevádzky spotrebuje približne 1,4 milióna ton drevených peliet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 08:36 Reaguje na Vladimir Mertan
Dobře, ale je to pořád výkon asi třetiny jednoho Temelínského bloku. Na spotřebu celé Británie....
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

6.12.2020 09:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Ostatných titulujete ropáci, nechumelisti čo keby ste si teraz vstúpili do svedomia. TAkto to dopadá keď sa tlačí na pílu a ide sa urobiť niečo čo sa naozaj nedá. Pan Áč nám dáva ako príklad Veľkú Britániu. Na tú marginalitu išlo pol miliardy Euro. A čo ostatné projekty? Koľko stoja solárne panely, veterníky. Ako je to s tou ropnou a uhoľnou lobby?
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.12.2020 09:36 Reaguje na Vladimir Mertan
A kolik stojí závislost na totalitní Číně, která je monopolním výrobcem FV panelů?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 11:34 Reaguje na Jan Šimůnek
Zcela neomylný nesmysl. Čína žádný monopol nemá, fve panely dělá x zemí světa, nejvíce snad USA i Německo.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

6.12.2020 13:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Největším výrobcem FV panelů je Čína.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 10:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže FV boom nastal po zavedení těch extrémně levných čínských. Kdyby skončily, byla by celá fotovoltaika kde slunce nesvítí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 11:38 Reaguje na Vladimir Mertan
Vždy je něco za něco a nám se už začíná připalovat krupon.
Nechumelisti to nechápou a nejradši by nedělali nic, alarmisti se snaží máknout, pokud to jde snad ještě zarazit.
Co je lepší?
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

6.12.2020 22:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Alarmisti možná jen nedokáží posoudit praktické důsledky své "pracovitosti".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2020 09:01 Reaguje na Karel Tejkal
Zatím Evropa a USA výrazně snižují emise CO2, Čína a třetí svět zvyšují ale brzdí, za rok 19 se celkové emise nezvýšily, rok 20 bude (i vlivem koronáč) asi první s mírným poklesem.
Je to špatný výsledek?
Ročně emitujeme 40 miliard tun CO2 a jeho koncentace je nejvyšší za možná 23 milión let. (Václav Cílek).
Je potřeba stále fedrovat pod kotel?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2020 20:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Marginalita to v žádném případě není. Takovýto přístup nemá s principiálním použitím biomasy nic společného.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 08:38 Reaguje na Jaroslav Studnička
Mě se to taky nelíbí, celkově využití biomasy k výrobě energie je problém. Já bych používal jen 2. generaci (odpad) a pouze pro výrobu biometanu jako přísadu do syntetického paliva.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist