https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimirn-wagner-jaky-termin-by-mela-vybrat-uhelna-komise-pro-odchod-od-uhli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír Wagner: Jaký termín by měla vybrat uhelná komise pro odchod od uhlí?

4.12.2020
Hnědouhelný důl Nástup Tušimice, ilustrační snímek.
Hnědouhelný důl Nástup Tušimice, ilustrační snímek.
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
 
V souvislosti s jednáním uhelné komise mi paní redaktorka Šárka Loukotová položila několik dotazů související s mými názory na možnost odchodu České republiky od uhelných zdrojů. Některé části odpovědí pak využila ve zprávě ČTK. Možná bude pro některé čtenáře zajímavé si přečíst odpovědi celé.

Odpovědi na dotazy redaktorky ČTK Šárky Loukotové

1. Jaký ze tří nyní projednávaných scénářů útlumu uhlí je podle vašeho názoru nejvhodnější?

Scénář útlumu uhlí by měl být sfázovaný s náhradou uhelných zdrojů. A je třeba říci, že kapacity uhelných zdrojů ovlivňují nejen celkovou produkci elektřiny, ale hlavně jsou důležitým nástrojem pro regulaci sítě a zajištění elektřiny v době, kdy nefouká a nesvítí. Jisté omezení celkové výroby elektřiny z uhelných zdrojů je možné už teď, nepotřebujeme ji vyvážet. Ovšem omezování kapacit je možné jen takové, abychom v době zimní inverze měli k dispozici potřebný výkon zdrojů. Ekologické organizace se zaměřují čistě na uzavírání uhelných bloků a už daleko méně se věnuji možnostem jejích náhrady nízkoemisními zdroji. Zde naopak proti stabilnímu nízkoemisnímu zdroji, který by mohl být přirozenou stabilní náhradou velkých uhelných bloků intenzivně bojují. Je třeba připomenout, že se u nás již dlouhá léta nepodařily postavit žádné větší kapacity nízkoemisních zdrojů. A nelze očekávat, že by se to v nejbližších letech zlomilo. Proto si myslím, že dřívější scénář útlumu, než rok 2038 (ostatně stejný je v Německu), není možný. Před tímto datem by už mohl být nový blok v Dukovanech a postaveny jisté kapacity větrných a fotovoltaických zdrojů i zdroje a systémy pro akumulaci a regulaci sítě. Bude tak jasné, co dokážeme v této oblasti realizovat a co si můžeme opravdu dovolit odstavit.

2. Bylo by podle vás v Česku možný konec uhlí ještě před rokem 2033?

Podle mého názoru to při zachování bezpečnosti, fungování průmyslu a životní úrovně nelze. Do té doby se podaří postavit jen minimum nízkoemisních zdrojů, které by uhelné nahradily. Určitě nebude stát nový jaderný blok. Ale také bude jen velmi málo větrných turbín. Jednotlivé se sice může podařit postavit rychle, ale taková kapacita, která by významněji nahradila zdroje uhelné určitě ne. V Dukovanech i Temelíně jsou staveniště připravena a obyvatelstvo z okolí je pro výstavbu. Naopak u větrných turbín ještě reálná místa vybrána nejsou a obyvatelstvo je hodně proti stavbě ve svém okolí nebo v ekologický cenných lokalitách. Zároveň je třeba si uvědomit, že na přelomu třicátých až čtyřicátých let bude končit životnost starých Dukovan i všech současných fotovoltaik a větrných zdrojů. Ty je pak třeba také nahradit. I případná výstavba plynových zdrojů, výběr místa, stavební řízení i realizace stavby zaberou nějaký čas. Plynové zdroje nejsou navíc nízkoemisní a určitě s nimi nelze dojít k uhlíkové neutralitě. A plyn bude třeba dovážet z Ruska, byť třeba přes Německo.

3. Myslíte, že je třeba, nebo že je reálné začít s odstavováním uhelných elektráren už nyní, jak žádají některé ekologické organizace?

Je otázka, na co se zaměřit. Celkovou výrobu elektřiny z uhlí lze určitě omezit už nyní. Nemusíme tuto elektřinu vyvážet. Druhou věcí je, kolik si můžeme dovolit odstavit výkonu, abychom vydržely i zimní inverzní období. Takže počet uhelných elektráren, které lze úplně odstavit, moc velký není. Ale část těch nejméně ekologických a efektivních by se určitě mohla dát do kapacitní rezervy a provozovat v tomto režimu. Bylo by ale potřeba k tomu vytvořit podmínky, jako je tomu v některých jiných státech.

4. Jaká podle vás budou největší úskalí následujících let v této oblasti? Jaké důležité věci bude třeba učinit?

Největším úskalím je poměrně velmi iracionální přístup nejen k energetice. Velice často jsou sny a vize vydávány za realitu a energetické koncepce jsou vytvářený na základě kampaní bez znalosti dané problematiky a reality. To v Evropě a našem bezprostředním okolí vede k tomu, že bude nedostatek stabilních a spolehlivých zdrojů nutných nejen pro dobu zimních inverzí. Již v roce 2022 odstaví Němci všechny jaderné zdroje a řadu uhelných, za které reálné náhrady pro dobu, kdy nesvítí a nefouká, nemají. Všichni naši sousedé předpokládají, že v takové době dovezou elektřinu ze zahraničí. Obrovský problém je, že každý energetický mix a energetická koncepce mají svá pozitiva i rizika. Pokud se na dané energetické koncepci shodneme, i u nás máme schválenou státní energetickou koncepci i její aktualizaci, tak shoda na způsobu realizace pak také potřebuje dohodu a kompromis. Že se nám to nedaří, vidíme třeba i na jednání o realizaci výstavby nového bloku v Dukovanech nebo na způsobu podpory obnovitelných zdrojů. A nejsnadnější je hodit do všeho vidle. Pro politiky je nejjednodušší a s nejmenším rizikem vše neurčitě slíbit, a nakonec nic reálně nedělat a vše odkládat. V tom případě se zavděčí, nebo je alespoň nepopudí, největšímu počtu voličů. Proto se u nás již dlouho žádné nízkoemisní zdroje nebudují. Pokud chceme opravdu reálně nahradit uhelné zdroje a vybudovat nízkoemisní energetiku, je třeba zahájit reálnou výstavbu nízkoemisních zdrojů, které by je nahradily, a také vytvořit nový systém regulace, který by nahradil tuto jejich roli.


reklama

 
foto - Wagner Vladimír
Vladimír Wagner
Autor pracuje v Ústavu jaderné fyziky AV ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (78)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

4.12.2020 11:15
Naprosto souhlasím, zvláště mě zaujal ten "iracionální přístup k energetice". V koncepci je snad stále nereálný požavavek 50% elektřiny z jádra, přitom nejsme schopni se domluvit ani na náhradě Dukovan.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.12.2020 13:43 Reaguje na Pavel Hanzl
S ekofanatiky domluva není možná. Je třeba vyjít z toho, že ty hovadiny, co hlásají, mají podporu u zlomku procenta populace (vztaženo na volební výsledky zelených) a prostě je přemoci silou.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

4.12.2020 13:54 Reaguje na Jan Šimůnek
Parlamentní volby se blíží. Bude zajímavé sledovat, které strany s v kampani postaví za jádro a které budou hlásat nic než OZE.
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.12.2020 15:22 Reaguje na Karel Tejkal
Bohužel úroveň průměrného voliče je tak bídná, že je schopen brát vážně otázku: "Přejete si předraženou elektřinu z nebezpečných jaderných elektráren nebo levné zásobování z neškodných OZE?"
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2020 14:12 Reaguje na Jan Šimůnek
Klesický nesmysl.
Žádní ekofanatici v tom rozhodování přece vůbec nefigurují.
Celý problém se přece točil kolem financování, dnes se to hodilo na hrb státu. Ovšem se zase točí o bezpečnosti, protože proruští fanatici to chtějí dát problémovému Rosatomu.
Vzhledem k tomu, že ta tahanice trvá zatím teprv asi 11 let a konce nevidět, nějak reálně to skutečně nevidím. A to se bavíme kolem náhrady pouze poloviny Dukovan.
Nějaké další kapacity jsou zcela ve hvězdách.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

5.12.2020 20:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Píšete: "Žádní ekofanatici v tom rozhodování přece vůbec nefigurují." Ale figurují, pane Hanzle, figurují! A víte to stejně dobře jako já.
Ano, ekofanatici sami nerozhodují - rozhodují politici. Ale ekofanatici mají bohužel převahu v médiích a podařilo se jim zlákat na své vidiny laickou veřejnost. Názory ekofanatiků prostě představují "mainstream". No - a pan Wagner celkem přesně popsal, podle čeho o těch otázkách (zdůrazňuji RYZE ODBORNÝCH otázkách) rozhodují politici, kteří sami odborníky nejsou...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 09:00 Reaguje na Karel Ploranský
Zase jen nesmysl. Naše společnost je silně ropácká, masivě podporuje jádro (to je v Evropě spíš vyjímka), navíc jí celkem nevadí ani uhlí, hlavně, aby byla elektřina zalevno. Podívejte se na názory na téhle diskusi a to je EKOLIST!!!
I tady drtivá většina přispěvatelů by rušila uhlí až v době, kdy bude za něho náhrada, tj. nikdy.

A kdo je to ekofanatik?
To je ten, kdo chce, abychom se i my chovali jako normální Národ Evropský a nebyli největší prasata, což dneska jsme.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.12.2020 09:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže je to jednoznačně vina ekologů, že zatím za uhlí náhradu nemáme. Na provoz OZE nesmyslů vyplázneme ročně kolem 45 miliard Kč, což jasně ukazuje, že je to technologie zcela k exkrementu. A jinde jsou na tom stejně, akorát ty dotace maskují.

A opravdu si nikdo nepřeje stát jako Pol Potovská Kambodža, která byla ukázkově ekologická. Ostatně, Pol Pot byl absolvent Sorbonny, líhně podobného lidského odpadu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 18:26 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy máte zcela neomylnou schopnost vybírat chybné předpoklady pro své úvahy.
Naše nesmyslné dotace do OZE přece nejsou způsobeny nesmyslností OZE, ale chybným systémem. To fakt nechápet?
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 10:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Nechápu. Náš "chybný systém" pouze ty dotace zviditelňuje, což je chyba maximálně z pohledu ekofanatika, který konfrontaci jím hlásaných blábolů s realitou nerozdýchá.

Dotovat to musejí všude, a zhruba ve stejné míře, akorát se to děje méně nápadnými a snadněji kamuflovatelnými postupy.
Odpovědět

vladimír šmídl

7.12.2020 06:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Odchod od uhlí bychom měli koordinovat s Polskem, kde je energetický mix podobný, počítá se tam s dostavbou původně pozastavené jaderné elektrárny. Ten nápad se zákazem exportu elektřiny (s výjimkou přebytků elektřiny z OZE)
se mi jeví jako rozumný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 08:01 Reaguje na vladimír šmídl
Poláci se mi jeví v tomhle celkově výrazně rozumnější. Masivně rozvíjí OZE (i naši solárníci investují radši v Polsku) a jádro vyřešili velmi elegantně. Udělali si smlouvu s USA, takže mají dnes k dispozici nejmodernější americké technologie, včetně SMR.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2020 08:26 Reaguje na Pavel Hanzl
NuScale je soukromá společnost. Tím, že Polsko podepsalo smlouvu s ministrem energetiky USA nic z pohledu SMR neznamená.
V tomto případě je mnohem lepší podepsaná dohoda o porozumění přímo mezi NuScale a ČEZ.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 09:32 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jaderná energie má vždy strategický význam a podléhá státnímu licencování i v USA.
I soukromá firma NuScale rozhodně radši prodá reaktory spřátelenému Polsku, než ČR otevřeně podporující Rusko.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.12.2020 14:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud je současná investiční podpora OZE vztaženo na jednotku roční výroby elektřiny stejná jako předpokládané investiční náklady do JE a přesto se OZE při této podpoře nestaví dostatečně rychle, něco je zjevně špatně a státu nic jiného nezbývá, než stavět JE. Jinými slovy ani takto bohatýrská podpora OZE nestačí, aby se stavěly. A to mnohé systémy FVE utopí spoustu vyrobené elektřiny na odporový ohřev vody třeba v bazénu, takže se ta elektřina do sítě vůbec nedostane.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2020 14:16 Reaguje na Jiří Svoboda
To je ovšem problém nesmylnosti a spíše zkorumpovanosti naší dotační politiky.
V normálních zemích se za zlomek dotací staví OZE mohutně.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.12.2020 11:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale tam jsou i jiné klimatické a přírodní podmínky. To je nefér argument!

Za to Babiš nemůže, kde kníže Krok zakotvil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 12:00 Reaguje na Jiří Svoboda
Omyl. Pro rozvoj fve máme lepší podmínky, než Němčouři a jsme kde? Oni mají z toho 40TWh ročně, my zlomek.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.12.2020 17:15 Reaguje na Pavel Hanzl
A to je dobře nebo špatně? Je lepší ten, kdo sní víc řízků?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 17:37 Reaguje na Jiří Svoboda
Ne. Ten, kdo odstaví víc uhláků.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.12.2020 09:45 Reaguje na Pavel Hanzl
No v tom jsme s Němci zhruba na stejno. To byste měl dmout hruď!
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

5.12.2020 20:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Z čeho konkrétně usuzujete na to, že máme pro rozvoj FVE lepší podmínky, než Němci?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 09:01 Reaguje na Karel Ploranský
Protože máme v průměru v roce o něco více slunečních dní.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.12.2020 09:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Máme zase mlhy a podobné jevy. Nejedou ani FV panely pokryté jinovatkou.
Odpovědět
MG

Milan G

4.12.2020 12:00
Opět střízlivý pohled na to jak by to mělo vypadat. Díky za to.
Já bych jen ještě víc zdůrazňoval naší soběstačnost ve výrobě el.energie.

Protože jestli si někdo myslí, že budeme EE levně dovážet, jak pravil jeden zelený, tak je blázen.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2020 14:22 Reaguje na Milan G
Nic jiného nám nezbude. Nejsme schopni potavit JE v dostatzečné kapacitě (spíš vůbec) a s OZE se nepočítá prakticky vůbec (+3% do r.30).
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.12.2020 14:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Již jsem vám uváděl, že dle v lednu aktualizovaném energeticko-klimatickém plánu bylo schváleno navýšení +7 p.b. do 2030.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2020 14:38 Reaguje na Jaroslav Studnička
No to se pánové výrazně vyhecovali. V té době bychom měli mít v OZE (případně akumulacích) minimálně 40% spotřeby.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

4.12.2020 14:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Až voda poteče do kopce...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2020 15:17 Reaguje na Karel Tejkal
Němčouři mají už dnes jen z fve asi 40 TWh elektřiny ročně, což je víc než polovina spotřeby celé ČR. A voda tem teče furt dolů. Aspoň doufám.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.12.2020 15:38 Reaguje na Pavel Hanzl
https://oenergetice.cz/trh-s-elektrinou/vysoka-poptavka-nizka-vyroba-oze-opet-vyhnaly-cenu-elektriny-evropskych-trzich
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2020 17:07 Reaguje na Jaroslav Studnička
" dosaženo v Německu ve čtvrthodinách mezi 12:45 až 13:30, a to přes 1000 EUR/MWh".
To je fakt síla, Němčouři měli TŘI ČTVRTI HODINY ještě dražší elektřinu, než my celý rok ze solárů!!
Ale beze srandy, tohle období je pro OZE energetiku problém a vždycky bude. A proto bych toho využil a stavěl u nás velké akumulátory, nejlépe vodíkové, protože jsou podporované z EU.
Za tyhle ceny se určitě vyplatí, uhlí končí a moře nemáme. Otázkou je, kolik této špičkové elektřiny bude potřeba, vypadá to, že trvale hodně.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.12.2020 14:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Uvádějte příště pravdivé informace a nebudu muset na vás reagovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2020 15:14 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vůbec si nejsem jist, že ten váš údaj je správný. Ale řešit to nebudu, je to špatně v obou případech.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.12.2020 15:35 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.mpo.cz/cz/energetika/strategicke-a-koncepcni-dokumenty/vnitrostatni-plan-ceske-republiky-v-oblasti-energetiky-a-klimatu--252016/
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.12.2020 11:33 Reaguje na Pavel Hanzl
A z čeho to chcete zadotovat, když budeme ještě 10 let splácet fotovoltaický/OZE tunel?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 12:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Fve tunel mohl být z velké části vyřešený už dávno, kdyby byla politická vůle, ale stejně končí v roce 25. Ovšem biopalivový tunel běží dál........
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2020 13:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Až kolem roku 30, bylo to na dvacet let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 15:17 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zae špatně, ten zákon je ale z roku 05.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-vykupni-cena-fotovoltaicke-elektriny-fum-/p_ekonomika.asp?c=A100305_184630_p_ekonomika_wag
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.12.2020 17:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale většina FVE vznikla v 2010 a ERÚ slíbil podporu na 20 let.

Proboha aspoň v základních údajích se orientujte!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 17:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Vy se asi neorientujete vůbec, protože DO roku 10 byly ty giga peníze, od ledna 10 byly výrazně strouhnuty a proto vznikly ty soudní tahanice, jestli Zemek (?) zkolaudoval do půlnoci na Silvestra.
Ale zase jsem se nechal vtáhnout do nesmyslného žabomyšího sporu o houno, v tom jste fakt mistr..
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2020 20:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Všechno to ovšem začíná vašimi nepravdivými příspěvky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 20:11 Reaguje na Jaroslav Studnička
Já skutečně neřeším marginaity a ptákoviny nulového významu, mě zajímá význam, systém a logika událostí, muchy mě nezajímají.
Mě zajímá PROČ se něco děje.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2020 22:58 Reaguje na Pavel Hanzl
To je zvláštní, protože v tomto zcela selháváte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 09:03 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy se chcete hádat za každou cenu, že? Ale to si vyberte někoho jiného....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

6.12.2020 10:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Hádat se s vámi zapotřebí nemám, ale vyvracet vaše lži je svatá povinnost.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.12.2020 09:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste opravdu debil!
Odpovědět
MG

Milan G

4.12.2020 16:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Za to, že jsme ještě nezačali stavět JE můžeme poděkovat zeleným pomatencům . Celá léta se snaží do JE házet vidle a politici jim to žerou, to nechápu.
Ani jeden nemá odvahu bouchnout do stolu a říct, dost, zítra začínáme stavět bez ohledu na ty zelený kašpary.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2020 17:11 Reaguje na Milan G
Nechápu, co pořád melete za nesmysly. Žádní "zelení pomatenci" (jestli myslíte stranu Zelených?) o žádné energetice nerozhodují a nemají v tom ani poradní hlas. Celé je to o neschonosti našich "nepolitiků.
Odpovědět
MG

Milan G

4.12.2020 23:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě v roce 2013 vyzývali Zelení vládu, aby zastavila výběrové řízení na "zbytečnou" dostavbu Temelína, o sedm let později je náhle jejich hlavním argumentem, že by nový jaderný blok byl postaven příliš pozdě.

A to, že se Temelín před lety nedostavěl komplet za to může taky Putin, že jo?
Pane Hanzl vy toho nechápete víc.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 08:41 Reaguje na Milan G
Potíž je, že každá blbost se připisuje nějaké indiferentní skupině "zelení", nebo "ekologové". Většinou to hlásají ale kšeftaři z byznysu, např dotace na biopaliva.
Další bloky Temelína se nestavěly z desítky důvodů, zelené mezi nimi samozřejmě byly taky. Taky proto, že se mohutně slibovalo, že se po spuštění Temelína stejný výkon odstaví v uhlácích. Jenže se neodstavilo nic a elektřina šla to ma vývoz.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2020 08:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Byly odstaveny elektrárny např. Tušimice I, Oslavany, Lednice I. Dále např. nedošlo k výstavbě Dětmarovice II, tj 4 x 200 MWe
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 12:05 Reaguje na Jaroslav Studnička
Oslavany byly ekonomický nesmysl od začátku, tak drahé uhlí neměli nikde. Taky ve Zbýšově jsou nejhlubší doly u nás. Ostatní nevím, ale bylo to asi to podobného.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2020 14:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Kličkujete jako zajíc :-).
Faktem je, že k odstavování uhelných elektráren došlo. Dále taktéž např. B1 v Počeradech, tedy dalších 200 MWe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 15:26 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nekličkuju, píšu rovnou. Kvůli ekologii, (nebo Temelínu) se nic neodstavovalo, vždycky to bylo z ekonomických důvodů, tj. kvůli kšeftu.
U nás má ekologie trvale špatné postavení, čecháček na to nemá hlavu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2020 20:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Opakuji, faktem je, že k odstavování uhelných elektráren došlo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 20:12 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy jste kouzelně uhádaný dědek...............za každou cenu muhehehheee
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2020 22:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Energetika je o tvrdých faktech, nikoliv domněnkách.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2020 12:07 Reaguje na Jaroslav Studnička
Za komára se socialistická ekonomika vysvětlovala takto: Máte důl, který dává veškeré uhlí elektrárně, ta dává všechnu elektřinu dolu. Oba plní plán na 120%. Obávám se, že tohle byly právě Oslavany.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 10:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Hloupost. Byly zdrojem elektřiny a tepla pro celý region.
Odpovědět
MG

Milan G

6.12.2020 13:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy si nepamatujete ten tlak ze strany ekoteroristů proti JETE? Beránek to někde psal, chodili a ovlivňovali přímo ministry tehdejší vlády a k tomu aby se celá stavba shodila scházely tuším jen dva hlasy. Divil jsem se tenkrát a divím se i dnes, že se ministři s nima vůbec bavili.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

5.12.2020 21:15 Reaguje na Milan G
Zaplať Pán Bůh, že Temelín máme - ale on má i nevýhody, některé zcela zásadní.
Tou hlavní je, že UŽ TAK je příliš velký.
Opakuji se, protože musím - ale je třeba pořád zdůrazňovat, že čím je elektrárna větší, tím menší je naděje, že bude pracovat opravdu efektivně. Tzn. s dobrou účinností. A dobrou účinnost lze u zdroje pracujícího na základě Carnotova cyklu (bez ohledu na to, čím se pod kotlem topí) dosáhnout jedině kogenerací. Když se kromě vyrobené elektřiny smysluplně využívá i odpadní teplo (nebo alespoň velká část z něho).
Jenže: Aby se např. z Temelína jeho odpadní teplo spotřebovalo k vytápění, měst jako Č. Budějovice by by kolem něho muselo stát několik. On ale nevytápí ani ty jedny Budějce - topí do směšně malé části Týna nad Vltavou...
Čili: Zvětšováním mamutích objektů sice cesta vede, ale je to cesta z principu nesprávná.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

6.12.2020 00:16 Reaguje na Karel Ploranský
Teplovod do Českých Budějovic se dokončuje.
Odpovědět
MG

Milan G

6.12.2020 12:16 Reaguje na Vladimír Wagner
Díky byl jste rychlejší.
Odpovědět
MG

Milan G

6.12.2020 13:27 Reaguje na Milan G
Jen dodám, že ten projekt musí být také rentabilní tzn. že ČB jsou na hranici vzdálenosti od zdroje. Uvádí se v našich podmínkách vzdálenost do cca 25km delší vzdálenost už ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2020 09:07 Reaguje na Karel Ploranský
Jistě, proto píšu o mastodontovi JE, což je pro nás příliš velký reaktor zbytečně drahý a tím neefektivní.
Odpovědět
MG

Milan G

6.12.2020 12:37 Reaguje na Karel Ploranský
JE není o nadějích, buďto má ten výkon a efektivitu anebo ne a pak je něco špatně.

Opravdu, díky bohu, že i přes všechno to co udělali proti JE pánové Beránek, Patočka a další, máme aspoň půlku Temelína.
Ve světle toho co se nyní děje, co všechno vymýšlejí různí parazité typu evropský parlament, evropská komise a co se příčí normálnímu rozumu, je opravdu dobře, že ten Temelín máme.

A protože nás tlačí čas, měli by politici už připravovat dostavbu nových bloků v Temelíně. Už vzhledem k tomu, že nedej bože co kdyby pár parazitů v komisi a v eparlamentu postihne záchvat pracovitosti, začnou manipulovat s emisními povolenkami a jak pořád opakuji, uhelky budou končit ze dne na den. Komise nekomise.

Já jsem stará škola a opravdu si myslím, že minimálně v energetice bychom měli být soběstační. Různá ta sdílení a další kraviny neberu.

A musím říct, že můžeme být rádi za relativně svobodnou diskusi. Včera jsem slyšel Jourovou co chce parazitická ekomise udělat s internetem, jak jim vadí, že ještě někde existuje prostor pro svobodnou diskusi. Ta ženská je úplně mimo a její drzost nezná mezí.
Např. v Německu, Holandsku tam už svoboda slova dávno skončila. Ty nemají s právním státem už mnoho společného. Ale mentorovat ostatní to jim jde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 10:01 Reaguje na Milan G
Nevím, proč se pořád oháníte nějakou EU, když my sami nejsme schopni ani vypsat tendr, postupujeme pozpátku a dnes už ani nevíme, koho do tendru pozvat. Nevím, proč by měla na Západě končit svoboda slova a hlavně právní stát tam mají na úplně jiné úrovni, než my.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.12.2020 10:34 Reaguje na Pavel Hanzl
To, že "nevíme koho do tendru pozvat", je dáno především tím, že nevíme, jak dalece nám bude do toho tendru kecat EU a jí řízený a placený odpad, působící v různých neziskovkách na našem území.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 17:39 Reaguje na Jan Šimůnek
Zcela neomylně špatně, jak dycky.
Do tendru nám žádná EU nekecá ani jiný "odpad", pouze lidé nezkorumpovaní Ruskem tam odmítají právě Rusko vzít.
Je to zcela logické, Rusko ten tendr zkorumpuje (jak se vyjádřilo už v Nečasově době), nebo to podsekne a nabídne úžasné podmínky, které není mono odmítnout. Právě proto, že je to pro ně mocenská záležitost a ne obchod.
Obávám se, že právě na tom se bude lámat samostatnost celé ČR.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2020 11:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Vypsání tendru je připravené. Teď do toho hází vidle politici a to ze všech partají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 17:40 Reaguje na Jaroslav Studnička
Naštěstí, doufejme, že se to podaří zablokovat.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2020 18:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Když to nebude jádro, bude to plyn a ten bude zcela jistě z Ruska.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 21:31 Reaguje na Jaroslav Studnička
Může být z Ameriky, z Norska, z Libye, středního východu atd. atd.
Ale mě se líbí Polská cesta. Ti to vyřešili jednoznačně a nahotovo a už makají.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2020 21:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy se domníváte, že to dají bez výběrového řízení? To v rámci EU neprojde.
Odpovědět
MG

Milan G

7.12.2020 18:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud mně paměť neklame, právě parazitická EK neoprávněně prodlužovala své vyjádření Maďarům k PAKSu téměř dva roky!

To, že v Německu a Holandsku /min. v těchle dvou státech/ skončila svoboda slova je neoddiskutovatelný fakt. Prostě to berte jako fakt, nic s tím neuděláte.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2020 18:57 Reaguje na Milan G
V Holandsku teď sílí hlasy ohledně nutnosti prodloužení životnosti stávajících JE a výstavbě nových. Jsem zvědavý, jak se jim bude dařit.
Jinak samozřejmě souhlas s vaším příspěvkem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2020 21:29 Reaguje na Milan G
Mám na Západě přátele i příbuzné a ti tvrdí přesný opak.
Samozřejmě pokud napovažujete za svobodu slova urážet teplouše, menšiny, ženské nebo kohololiv jiného, to se tam skutečně nedělá.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist