https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/andrejn-babis-pro-jednotlive-clenske-staty-je-zcela-zasadni-zvolit-si-vlastni-energeticky-mix-k-dosazeni-uhlikove-neutrality
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Andrej Babiš: Pro jednotlivé členské státy je zcela zásadní zvolit si vlastní energetický mix k dosažení uhlíkové neutrality

2.11.2021
Foto | Macciani / Vláda
Předseda vlády Andrej Babiš vystoupil 1. listopadu 2021 s projevem na mezinárodním klimatickém summit COP 26 ve skotském Glasgow.
 
Pane prezidente, excelence, dámy a pánové,
ochrana životního prostředí je v posledních letech nahrazována bojem proti klimatické změně. Evropská unie usiluje o to, aby do roku 2050 dosáhla nulové úrovně emisí, jak je stanoveno v její Zelené dohodě. Oněch třináct legislativních návrhů nazvaných „Fit for 55“ jde mnohem dále než to, co Evropská unie přijala a na čem se dohodla.

Přitom je to jedině EU se svým zhruba devítiprocentním podílem na celosvětové produkci CO2,, kdo chce podniknout drastický krok k omezení své uhlíkové stopy. EU však nemůže dosáhnout ničeho bez účasti největších znečišťovatelů, například Číny nebo USA, kteří odpovídají za 27 a 15 procent celosvětových emisí CO2.

Navzdory těmto skutečnostem Evropská komise nadále předkládá nebezpečné návrhy, například návrh na zákaz spalovacích motorů v roce 2035 nebo na zavedení emisních povolenek pro dopravu a individuální bydlení. Kvůli nevhodné legislativě a spekulacím se cena emisních povolenek vymkla kontrole, což má za následek prudce rostoucí ceny elektřiny. V důsledku toho a v souvislosti s rychle rostoucími cenami zemního plynu, vyvolanými většinou mocenskými hrami mezi jednotlivými státy, může být mnoho Evropanů ohroženo energetickou chudobou.

Namísto sjednání dlouhodobých kontraktů s Ruskem se evropští politici horlivě snaží zablokovat tranzitní kapacitu plynovodů Nord Stream 2 a Opal s poukazem na obavy z budoucí závislosti EU na Rusku. Dámy a pánové, možná to bude pro vás novinkou, ale my už jsme závislí na ruském zemním plynu a budeme na něm nadále závislí nejméně po dobu příštích dvaceti až třiceti let. Žádný jiný způsob, upřímně řečeno, neexistuje, jelikož EU potřebuje ročně 400 miliard krychlových metrů zemního plynu, ale vyrábí pouze 50 miliard.

Návrhy „Fit for 55“ neberou na zřetel podmínky a dispozice jednotlivých členských států ani poměr průmyslu k HDP. Evropská komise nepředkládá žádné hodnocení dopadu těchto návrhů ani žádná oponující stanoviska. Nevíme, zda tyto cíle nejsou příliš ambiciózní. Nemáme představu, kolik bude stát taková transformace, ani zda si ji můžeme dovolit. To není dohoda, nýbrž ideologie. Bez odpovědí na tyto otázky se Zelená dohoda stane evropskou zelenou sebevraždou.

Pro jednotlivé členské státy je zcela zásadní zvolit si vlastní energetický mix k dosažení uhlíkové neutrality. Česká republika se nemůže spoléhat výhradně na obnovitelnou energii – naše krajina a klimatické podmínky to prostě neumožňují. Jedinými prostředky, pomocí nichž může Česká republika dosáhnout nulové emise CO2, jsou jaderná energie a zemní plyn. Zejména jaderná energie představuje čistý, bezpečný, spolehlivý a nenákladný zdroj elektřiny a členské státy EU a Evropská komise by to měly uznat.

Zelená dohoda může přinést obrovské sociální, hospodářské, politické a geopolitické náklady. Náklady, které by mohly vyvolat ohromné napětí ve společnosti a mezi spojenci, otevřít dveře radikálům a ohrozit naši demokracii. Zelená dohoda by mohla být odpovědná za ztrátu konkurenceschopnosti EU, za zbídačování rodin, rostoucí nezaměstnanost, astronomické ceny energií, za rozpad průmyslu a nakonec i za zničení životního prostředí, které hodlá chránit.

Zelená dohoda prostě chce příliš mnoho, příliš brzy a za jakoukoli cenu. S ohledem na současnou situaci na trhu, na rostoucí ceny energií a komodit, na narušení dodavatelských řetězců a nedostatek zboží se domnívám, že je nezbytné stanovit realistickou strategii pro uplatňování Zelené dohody – musíme spočítat její náklady, posoudit její dopad, stanovit individuální cíle a poskytnout členským státům EU maximální flexibilitu.

Tato konference se skutečně koná v pravý čas. Nedávný vývoj pro nás představuje naléhavý signál k tomu, že musíme začít přistupovat k zelené politice bez ideologie, kriticky a racionálně a musíme prosazovat změny postupně a hospodářsky, politicky a sociálně udržitelným způsobem.

Děkuji vám za pozornost.

(proslov Andreje Babiše můžete shlédnout zde, začátek v čase 1:02:00).


reklama

 
foto - Babiš Andrej
Andrej Babiš
Autor je předsedou vlády České republiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

2.11.2021 12:37

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.11.2021 15:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
a něco k článku nemáte?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.11.2021 06:55 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To je k článku... jen se v tom neorietujete, tak to nevidíte...
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.11.2021 11:14 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tak mne zorientujte - který výrok v projevu je lživý?
Odpovědět
JF

Jaroslav Filip

3.11.2021 08:29 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ale to není článek, to je PR. K tomu není možné něco mít.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.11.2021 15:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tyhle kecálky má " strašně rád " !
Babiš a mnozí další, začali podnikat podle to, co a jak jim tehdejší politici/Klaus, Dlouhý a spol připravili/povolili k tomu kapitalismu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.11.2021 17:16 Reaguje na smějící se bestie
bylo by hezké, kdyby to byl prostor také pro korektnost a i když má kde kdo výhrady ke kdečemu, tak jde spíš o ten článek a musím říci, že mi není tak daleký
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.11.2021 07:40 Reaguje na smějící se bestie
Jo, takže za to, že někdo ukradne rohlík v obchodě může pekárna, že s obchodem nachystali zloději podmínky, aby rohlík ukradl..... že? :D

Máte zvrácený pohled na svět...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

3.11.2021 14:54 Reaguje na Lukáš Kašpárek
No , já kdybych nechal za oknem auta třeba mobil , tak ho tutově někdo ukradne. A od PČR se dozvím , že jsem si za to mohl sám , že si ho mám brát s sebou. Krom toho by PČR nic nevyřešila(ani neřešila).
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.11.2021 21:04 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Sice máte zcela pravdu v hodnocení (a)morálních kvalit AB, ovšem je smutné, že ten člověk drze říká holou pravdu, troufale klade věcné otázky a upozorňuje na hrozící vážná rizika.

Ano, dokud byl u moci, ochotně nás svým hlasováním v bruseli pomáhal do toho hnusu zatáhnout, to je fakt. Upozorňovat na to, co vše je na současných postupech špatně je v takové situaci nevkusné ... ale co s tím, když je to nejrealističtější postoj na české*) politické scéně? A navíc přednesený na mezinárodním fóru.
-----------------------

*) já vím, že tu existují subjekty, které tento postoj zastávají konzistentně už roky - bohužel jejich dosah je malý až mizivý
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.11.2021 07:38 Reaguje na Viktor Šedivý
Pane Šedivý, on ale lže... právě že neříká pravdu... to proto mě to tak nas****.

Svět se řítí do pekel, ale on hájí jen svůj business a politickou strategii jako vždy. Že něco podepíše, a pak to pomlouvá je pro něho typické...

Každá krize je zároveň příležitost dělat věci lépe a přejít na udržitelnou trajektorii (ať už jde o klima, covid, plasty v ŽP, nebo cokoliv jiného). My tu máme hromadu peněz od EU, které můžeme využít na zvýšení konkurenceschopnosti, můžeme tím zefektivnit naši ekonomiku, modernizovat na dnešní standardy a samozřejmě tím zlepšíme naše vyhlídky co se týče kolapsu této planety zaviněné lidstvem.

Babiš lže, že dreen deal zhorší naše životní podmínky... pravda je taková, že jsme úplně v prdeli teď a tyto peníze a celkově tato politika nám může jen pomoct....

Když by takto lhal nějaký podnikatel, tak by se to dalo chápat tak, že bezcharakterně hájí svůj business a o lidi a jejich budoucnost (ani nemluvím o ostatních formách života) mu nejde, ale ON JE POŘÁD JEŠTĚ PREMIÉR TÉTO ZEMĚ, a tak jsou tyto jeho snahy opravdu hluboce poškozující zájmy nás všech........

Je to grázl, který udělá všechno, aby se stal prezidentem a unikl tak trestním stíháním, které probíhá i které mu dál hrozí. Je to populista, který bude pořád hlasitě rozhlašovat lži, jen proto, že tyto lži chtějí určití voliči slyšet, aby nemuseli přijmout onu děsivou pravdu. Pravdu, že svět jak ho známe končí...
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.11.2021 09:04 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Žádnou hromadu peněz od EU nemáme. To nás jen kreatury z brusele donutily zadlužit se děsivým a nejspíš nesplatitelným způsobem.
A za ty peníze máme nahrazovat funkční energetiku nepříčetně drahým a nefunkčním slepencem.
---
Opravdu si o osobě AB nemyslím nic dobrého - na jeho projevu jsem ale nenašel nic, co by se dalo označit za lež ba ani zkreslování a překrucování.
Vy ano, nebo je to jen osobní animozita, která Vám brání racionálně hodnotit?
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

3.11.2021 09:51 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ježíšmarjá, tak tu krizi VYUŽIJTE, ukažte to nám blbcům jak se to dělá. Akorát Vás upozorňuju, že na naplnění vašich fantasmagorických představ by bylo těch peněz potřeba asi 100x tolik, a stejně by to nevedlo k tomu, abyste docílil toho požadovaného stavu. JAK si proboha myslíte, že zvýšíte konkurenceschopnost, pokud zdražíte vstupy a konkurence ne? Asi Vám nedošlo, že ty EU peníze jsou peníze zemí, které do EU poslali, a EU z toho milostivě pošle část zpět, a část si nechá na svou režiji. Vy si myslíte, že nyní jste úplně v prdeli??? Milej zlatej, nyní jsme na vrcholu civilizace, a NIKDY jhsem se lépe neměli!!!!!! To další jsou politrucké kecy, které s problematikou nesouvisí.
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.11.2021 09:53 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Asi jste jeho projev nečetl či neslyšel. V 1. odstavci jasně říká, že Fit for 55 jde nad rámec GD. A o to jde. To, co odhlasovali zástupci států EU dříve (GD) a k cemu se i CR přihlásila, není vůbec to, co se státům zde podsouvá. GD není smlouva. Je to typická salámová metoda. Jestli si SRN zpřísnilo závazky, v pořádku. Mají nejhorší energetický mix vyvinuté Evropy, tak by se nad ním měli zamyslet. Ale ne nutit ostatní k nereálným závazkům, k placení za německý plyn a k placení dane za uhlík (Merklová). Nebylo by takové nucení poprvé. Také byl projev o tom, že CR má zájem na ochraně prostředí, a změna na boj proti CO2 je v podstatě rána pod pás, když nejsou k dispozici prostředky (JE). Také si nedovedu představit, že by klimavědci mohli měnit své závěry touto rychlostí, a prohlašovat výpocty nebo modely staré ani ne rok za nedostatečné, to není normální vědecká rychlost.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

3.11.2021 10:04 Reaguje na Jarka O.
Ta Vaše poslední věta je jasný důkaz, že o nějaké klima vůbec nejde, ve hře je úplně něco jiného, a to je daleko děsivější. Ta klimašaškárna to má pochopitelně zamaskovat. Jde o obroívské balíky peněz donedávna největších globálních firem, a všech těch, kdož v těchto mají nainvestováno. Ne nějaké směšné drobáčky OZE lobbystů.
Odpovědět
JF

Jaroslav Filip

3.11.2021 08:42 Reaguje na Viktor Šedivý
Máte pocit, že "...může mít negativní dopady...", "...můžou přijít migranti..." atd. se byť jen blíží definici holé pravdy? Copak to nejsou jen dohady, nota bene které se momentálně hodí pro získávání hlasů? Copak nemají úplně stejnou legitimitu věcné otázky ohledně pozitivních dopadů a upozorňování na "hrozící vážné výhody"? Postoj AB právě představuje svou demagogií a absolutní neideologičností (ve smyslu je úplně fuk, co se tvrdilo včera, dnes chtějí občané slyšet XY) ten nejméně realistický postoj. Kam to vedlo se jednoznačně vidělo minulý podzim, zimu a jaro. Je neuvěřitelné, že po této zkušenosti ještě někdo může přikládat čemukoliv z úst AB jakoukoliv hodnověrnost.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.11.2021 09:15 Reaguje na Jaroslav Filip
Lžete a blábolíte.

O migrantech ve zmíněném projevu nepadlo ani slovo.
A chtít spočítat očekávané náklady, abychom mohli posoudit dopady, není nic než zodpovědný postoj. Je děsivé, že to zatím nikdo neudělal.
Pokud si myslíte, že můžeme čekat pozitivní dopady, měl byste snad být všemi deseti pro zhodnocení očekávaných nákladů i přínosů.
Odpovědět
JF

Jaroslav Filip

3.11.2021 13:46 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak děkuji za upozornění. Odlehlo mi, že aspoň migrantskou krizí nejsme strašení, hned se člověku tak nějak líp spí...
Ale ať si každý hodnotí, resp. odhaduje, jak mu je jen libo, kritické hlasy jistě zaznívají. A ne, komentář na ekolistu jistě nebude tím, co EK přinutí přehodnotit priority. Ale zpět k příspěvku - šlo mi o to, že z úst AB kritika zeleného přístupu neznamená racionální přístup tak, jak si jej představujete, ale racionální pouze a jen ve vztahu k AB samému. Takže až se obrátí vítr, uslyšíme zase něco jiného. Třeba i nekritické horování za slunečníky, větrníky i poledníky, když to potěší elektorát. Oportunismus, nic jiného.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

3.11.2021 09:53 Reaguje na Jaroslav Filip
Migranti budou v souvislosti s OZE a ekofanatickými fantasmagoriemi zatraceně potřeba. Víte, až se stanete součástí těch OZE coby antropogení síla, tak bude potřeba vás motivovat k tomu, abyste jako OZE skutečně fungoval. A na to se budou velmi hodit biče v rukou těch igrantů, kteří těmi biči umí odborně práskat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.11.2021 13:34 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Babiš je prostě psychopat a podle toho jedná. Takový jedinec kolem sebe vytváří pouze spušť, čím výš se dostane, tím větší dosah má.

Vždycky zlikviduje všechny, kteří jsou ochotni s ním spolupracovat, což ale vytvořilo snad jediný kladný jev jeho politiky. Poslal na smetiště dějin komouše a socany.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.11.2021 18:01
Pod slovy energetický mix si v budoucnu představují svíčky,ježdění na kole,petrolejky a tlustou peřinu
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 18:35 Reaguje na karel krasensky
To nejdůležitější jste zapomněl, obyvatelstvo. Bude použito jako potažná síla v zemědělství, ropa je zapovězená, a kravičky rovněž. Takže evropští spratečkové budou poháněni biči, operátoři kterýchžto byli doverzeni v nedávné minulosti z Afriky a středeního východu :)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.11.2021 07:42 Reaguje na Sauerkirschmann
Vaše militantní nevědomost je komická....
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

3.11.2021 10:01 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Aha, já jsem militantně komický :) Kašpárku, já jsem se ve zcela nedávné minulosti živil tím, že jsem OZE projektoval jako hlavní inženýr projektu - šlo o energetické technologické provozní soubory o tepelném výkonu 52-135 MW, které fungují nezávisle na počasí. Takže mne poučte, v čem jste vy vědomý, a já nevědomý, a jak já neznám problematiku OZE a vy ano. Vy jste nikoli vědomý, vy jste militantně uvědomělý. Jo, a FV V OSTROVNÍM REŽIMU jsem provozoval v letech 2009-2012, takže se spolehněte, že. Jinak Lukášku, někdo by vám měl vysvětlit, že potraviny nevznikají v supermarketech, a elektřina nevzniká v zásuvce, a radiátory nehřejí samy od sebe. Takže zkuste nám popsat, jakou máte vy vizi. Myslím po technické stránce, ne na úrovni šéfredaktora Rudé vatry Dušana Jasánka.
Odpovědět
kk

karel krasensky

3.11.2021 20:24 Reaguje na Sauerkirschmann
1plus
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.11.2021 11:50 Reaguje na Sauerkirschmann
Hmm, spratečkové? Vy jste si založil nový nick a už nepracujete pro olejáře? :D
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

3.11.2021 18:23 Reaguje na Petr Eliáš
Pro olejáře, nebo spíše pro jejich největšího offshore kontraktora jsem přestal pracovat už před více, než 10 lety.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist