Anna Bromová: Co můžeme dělat, abychom překonali svou závislost na fosilních palivech?
Jen těžko si asi dokážeme představit, že by naše civilizace dokázala fungovat ve světě společně s dinosaury. Dinosauři tady už nejsou, protože zmizeli během pátého velkého vymírání na planetě Zemi. I díky němu mohla nastat éra lidí.
Právě teď nacházíme v období šestého vymírání. Jenže na rozdíl od těch pěti předchozích, toto vymírání není způsobené žádnou přírodní katastrofou. Jeho příčinou je lidská činnost a z velké části právě změny klimatu, které člověk způsobuje.
Jak bude planeta po tomto šestém velkém vymírání vypadat? To nevíme. A nevíme, jestli na něm ještě bude pro člověka místo. Asi si říkáte, že by s tím někdo měl něco dělat.
Mám pro vás dobrou zprávu. Můžete s tím něco dělat právě vy!
A ještě lepší zpráva je to, že už teď děláte pro zvrácení změn klimatu mnoho, protože jste tady. Děláte pro to dokonce víc, než naši politici, kteří se tváří, jako by tento problém neexistoval a slepě povolují další těžbu uhlí a prodlužují živostnost uhelných elektráren.
Když vidím, jak statisíce lidí po celé planetě odhodlaně bojují proti příčinám změn klimatu, přestávám se bát. Když vidím, že žáci základních škol každý pátek tady na České ulici vyprávějí kolemjdoucím o změnách klimatu, naplňuje mě to nadějí. Když vás dnes vidím na tomhle náměstí, jsem strašně šťastná. Když vidím, že středoškolačky po celém světě každý pátek stávkují a protestují proti příčinám změn klimatu, tak vím, že už teď máme obrovskou moc.
Máme moc toho dělat ještě víc. Musíme překonat svou závislost na fosilních palivech, protože jedině tak dokážeme změny klimatu zvrátit.
Co pro to můžete udělat?
• Přesvědčte své rodiče, vedoucí volnočasových kroužků, ředitelky škol i vedení vašeho města, aby odebírali elektřinu od dodavatelů, kteří ji nekupují u fosilních korporací.
• Stávkujte dál a demonstrujte
• choďte k volbám i na zasedání svých zastupitelstev
• Pište petice,
• vyjednávejte s politiky
• podporujte organizace, které bojují za prosazení obnovitelných zdrojů energie
• Nebojte se postavit fosilním korporacím na přímo.
Protože dokud nebude zavřená poslední uhelná elektrárna a poslední důl, pak Limity jsme my!
reklama
Další informace |
Online diskuse
Všechny komentáře (59)
Václav Kain
8.5.2019 07:05Bohumil Horák
8.5.2019 08:14Jiří Svoboda
8.5.2019 09:38 Reaguje naJiří Svoboda
8.5.2019 09:34 Reaguje na Bohumil HorákTakový přístup je zcela nedostatečný a článek autorky je z tohoto pohledu velmi velmi nebezpečný! Je nutné udělat celosvětový radikální řez zavedením v čase progresivní celosvětové daně na těžbu fosilních paliv a vytvořit tak nové obecné podmínky, aby volný trh nasměroval celosvětovou ekonomiku do nízko/bez-uhlíkového koridoru. Prostě není čas na to, až se autorčiny a Limitů jsme my představy za 10-20 let ukáží jako nefunkční!
Jan Šimůnek
8.5.2019 10:18 Reaguje na Jiří Svoboda1. Pokud je přestanou využívat, tak jim lidé začnou umírat hladem a zimou (a bližší košile než kabát)
2. Uhlíková daň by je ekonomicky zruinovala (opět až do vymírání obyvatelstva)
3. Mají atomovky a ty by mohly skončit na vaší ctěné hlavě, pokud budete příliš neodbytný
?
Jiří Svoboda
8.5.2019 10:31 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
8.5.2019 14:07 Reaguje naZavedeme uhlíkovou daň, která se bude do ceny elektřiny promítat částkou jeden milion Kč za kWh. Současně budeme z vybraných peněz dotovat spotřebu jedné kWh částkou milion korun.
Pro méně chápavé: Tu uhlíkovou daň jsem nastavil takto absurdně proto, aby bylo jasné, že nás prostě nespasí.
Aby uhlíková daň snížila spotřebu, musela by spotřebitele bolet. A současně by se bez uhlíku musel být schopen reálně obejít.
Když bolet nebude, spotřebitelé své chování nezmění. Když bolet bude a současně nebude dostupná alternativa (a tou je v podstatě jedině jádro), tak to část obyvatel ekonomicky zruinuje a výsledkem mohou být bouře, proti kterým je hnutí "žlutých vest" ve Francii čajíček. Případně masové hlasování pro politiky typu Trumpa, kteří se zaváží, že to zase zruší. I za cenu odchodu z EU nebo jejího zničení.
Jiří Svoboda
8.5.2019 21:34 Reaguje na Jan ŠimůnekNěco takového nás prostě čeká dříve nebo později, jak budou zdroje docházet. U fosiloních paliv je ten zásadní problém, že jejich těžba musí přestat mnohem dříve, než dojdou.
Jan Šimůnek
10.5.2019 08:30 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
10.5.2019 12:13 Reaguje na Jan ŠimůnekNaopak plošně rozdělená uhlíková daň by jim dala prostředky pro rozumné přežití.
Jiří Svoboda
10.5.2019 16:57 Reaguje naPokud budu rozdělovat všem stejně, jak vznikne ten čert dávající na velkou hromadu?
To oslabení uhlíkové daně vyplývá z toho, že všichni, až na několik výjimečných lidí kteří si to vzali jako životní program, máme poměrně vysokou bazální spotřebu energie uložené ve zboží. Znamená to, že mnoho zboží, nejspíš většina, podle mě drtivá většina, vlivem uhlíkové daně zdraží o stejné procento. Což je téměř jako by se nestalo nic . Všechno bude dražší, stejnou měrou budou vyšší i příjmy a nula o nuly pojde.
Jiří Svoboda
10.5.2019 22:14 Reaguje naTa uložená energie ve zboží ale může být z bezemisních zdrojů a uhlíková daň bude tlačit na maximální využívání takové energie. Třeba u elektřiny, pokud bude dosti vysoká uhlíková daň, tak budou prostě uhelné či plynové elektrárny ztrátové a zkrachují. Bude dominovat JE a OZE. Ano, elektřina bude trochu dražší, ale to vyvolá snahu o úspory.
Přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku samozřejmě i s uhlíkovou daní bude něco stát, avšak mnohem méně a se spolehlivějším výsledkem, než přes dotace vylobovaných opatření.
Jan Šimůnek
11.5.2019 10:04 Reaguje na Jiří SvobodaV rozvojových zemích by takové opatření vedlo opravdu k poklesu možnosti nákupu potravin a dalších nezbytných potřeb pod přijatelné minimum.
Jiří Svoboda
12.5.2019 08:40 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
12.5.2019 14:21Po zavedení uhlíkové daně budou výrobky a služby z nízkou uhlíkovou stopou levnější a tudíž nakupovány.
Prosím, než odpovíte, zkuste nejdříve použít mozek.
Jan Šimůnek
13.5.2019 08:37 Reaguje na Jiří SvobodaTakže zavedení uhlíkové daně dopadne především na chudé a ti bohatí si ani nevšimnou, že se jim něco slevnilo.
Počínáte si stejně jako soudruzi za minulého režimu, kteří zdražili auta a šicí stroje, ale slevnili lokomotivy (aby výsledná cena průmyslových výrobků byla šul - nul) a pak psali rozhořčené články v Rudém Právu, jak západní propaganda lže, protože u nás se nezdražuje, jen se mění ceny.
Jiří Svoboda
13.5.2019 12:12 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
14.5.2019 09:37 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
14.5.2019 10:38 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
14.5.2019 14:11 Reaguje na Jiří SvobodaA právě jejich uživatelé a zákazníci se dostanou do již neúnosné hmotné nouze.
V podstatě tohle se už stalo v případě "žlutých vest" ve Francii a hlasy této skupiny obyvatel dostaly na presidentský post Trumpa.
Takže "uhlíková dań bude spíš kontraproduktivní minimálně tím, že zdvihne všeobecný odpor k "ekologii" takovým způsobem, že se s tou spoustou špinavé vody vylije i tu a tam nějaké to děťátko.
Jiří Svoboda
14.5.2019 18:02 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.5.2019 20:03 Reaguje na Jiří Svoboda"Bóže, do čehos to dušu dal!"
Tak ještě jednou po lopatě:
Chudí kupují výrobky s největší uhlíkovou stopou (většinou a ve většině významných a pro život nezbytných kategorií výrobků a služeb). Pokud jim je zdražíte, tak jim bude šumafu, že o něco slevní výrobky (a služby), které nekupují, protože i tak zůstanou nad jejich ekonomické možnosti.
Takže daň z uhlíku by byla v podstatě taková "malá domů" pro majetnější vrstvy. A zbylo by jim víc peněz třeba na létání letadly.
Pokud tu daň (resp. výtěžek z ní, což není zdaleka totéž) rozdělíte mezi chudé v rámci nějakých sociálních dávek, tak jen z nich vyždímáte další osoby, programově nepracující a žijící na dávkách, což zhorší celou ekonomiku. A paradoxně jim naopak zvednete kupní sílu k nákupu vysokouhlíkových výrobků (už proto, že jsou na ně zvyklí a jiným moc věřit nebudou).
Navíc daň jsou z definice peníze, které občané dávají státu, aniž by měli přímou kontrolu nad tím, na co byly / budou použity. Takže peníze z takové daně by skončily někde v nenávratnu a bez vztahu k produkci CO2.
Musela by to být nějaká "uhlíková známka", ale ani u té by se nejspíš neuhlídalo, kam ty prachy nakonec půjdou (jako se to neuhlídalo a není to možné uhlídat např. u dálničních známek). Vždycky se najde někdo, kdo to v lepším případě rozfrcá na nesmysly, v horším ukradne.
A to ještě raději nezohledňuji to, že nízkouhlíkové výrobky se po slevě stanou dostupnější širšímu okruhu potenciálních kupujících, při stávající produkci jich bude najednou nedostatek a tržní mechanismy, pokud nezavedete centrálně řízenou ekonomiku s pevně stanovenými cenami, tu cenu zase budou vracet zpět. Přitom takovéhle a podobné jevy nemáte šanci predikovat s dostatečnou přesností a spolehlivostí.
Z tohoto důvodu se také odpovědnější ekonomové do takových experimentů moc nehrnou, vědí totiž, že by mohly totálně roz..t ekonomické vztahy takovým způsobem, že by je nedal dohromady ani Pánbu.
A v případě centrálně řízené ekonomiky, přídělových systémů apod., je to návrat někam do začátku 50. let. A, obávám se, že aby to fungovalo ekonomicky, musel by se ustanovit i příslušně totalitní politický systém. (Uhlíková daň a podobné melounistické zvrácenosti nahánějí nyní v Německu voliče pro AfD.)
A pokud tomu teď nerozumíte, tak si sežeňte stolek a černou svíčku (a křídu) a zkuste vyvolat ducha J. A. Komenského. Třeba vám to zvládne vysvětlit ještě polopatičtěji než já.
Jan Šimůnek
8.5.2019 10:481. Už první velké vymírání, o kterém víme, bylo způsobeno činností živých organismů. Sinice a prochlorofyta (a možná i další mršky) "objevily" fotosyntézu na bázi vody, z níž vychází kyslík jako "odpad". Do té doby byla na Zemi jen fotosyntéza na bázi sirovodíku (a možná nějaké další, které se nedochovaly, nebo o nich zatím nevíme), z níž vystupuje síra nebo některé její sloučeniny (provozují ji dnes některé bakterie a archea, žijící nyní v extrémních ekologických nikách). Kyslík otrávil planetu (atmosféru a oceán) a vymřelo kolem 90 procent do té doby prosperujících druhů organismů.
2. S výjimkou vymření dinosaurů (pád malé planetky na pobřeží Mexického zálivu) nevíme jistě, co způsobilo ta ostatní vymírání. V některých případech je podezření na sopečnou aktivitu a tektonické aktivity (i ten asteroid podle některých teorií a modelů "odpálil" vulkány v Indii, které zlikvidovaly život na opačné polokouli).
3. Nicméně současnou lidskou činnost, kdy ovlivňujeme své okolí a některé druhy to neustojí, bych bral jako analogii toho prvního vymírání.
A k těm návrhům:
- odběratelé si elektřinu přeprodávají, návrh ji "brát jen od těch, kdo nekupují elektřinu z uhelných elektráren" se blíží onomu zařízení, prodávanému v Rakousku, které, nasazeno na zásuvku, odráží zpět elektrony z jaderné elektrárny. Milovníci alternativy by museli jet na síti, totálně oddělené od té stávající.
- stávky, demonstrace a petice zastupitelům "proti uhlí" nemají žádný smysl. Lepší by bylo protestovat rovnou proti prvnímu a druhému termodynamickému zákonu, protože v případě úspěchu by mohl mít každý doma perpetuum mobile, které by mu vyrobilo dostatek potřebné energie
- to samé se týká peticí a hovorů s politiky
- podpora organizací, které bojují za prosazení obnovitelných zdrojů energie - děkuji, nechci: Provozovatelé obnovitelných zdrojů jsou nestydatí parazité, kteří plošně okrádají celou společnost. Budu spíš podporovat ty, kdo tuto parazitaci co nejrychleji zlikvidují.
- fosilní korporace fungují v souladu se zákony. Stavět se aktivisticky proti jejich zákonné činnosti je ryzí fašismus (tady by byl naopak prostor pro legitimní politickou aktivitu - tj. boj za změnu příslušných zákonů).
Jinak, pochopitelně, platí to, co jsem v souvislosti s tímto problémem uvedl už víckrát: Kdyby lidé, jako autorka tohoto článku, skutečně věřili, že spalování uhlí je spojeno s nějakým rizikem, tak by podporovali jadernou energii, která je jediná smysluplná a současně bezuhlíková. Už proto, že to, co navrhují, zavedlo Německo, a výsledkem je nárůst produkce CO2 do atmosféry.
Takto demonstrují naprosto jasně, že boj proti uhlí je pro ně jen záminka k navození politického rozvratu ve státě, potažmo v EU.
holčičkou, tak ze 4.bé a je popletená tou naivní Švédkou.. Zhrozil jsem se, že přednáší
na Masarykově univerzitě... "Stávkujte a demonstrujte" je málo.. Je vidět, že i naši
"vzdělanci" jsou popleteni tou protiuhlíkovou propagandou a jak např. p. J. Šimůnek píše,
zatím nikdo škodlivost CO2 neprokázal. Jen dohady a manipulace s fakty...
Jan Šimůnek
8.5.2019 14:16 Reaguje naJan Šimůnek
10.5.2019 09:03 Reaguje na1. V roce 1989 jsme zvonili klíči mimo jiné za to, aby se školství odpolitizovalo.
2. Bohužel, velice rychle na místa uprázdněná marxisty začaly cpát jiné blábolologie, v některých případech jednoznačně horší (například vymývání mozků křesťanstvím pod rouškou "etiky").
3. Ekologie je, bohužel, naprosto jednoznačnou součástí tohoto "repolitizačního" proudu.
4. Proč není vámi vyučovaná disciplína vědou, vám jasně uvedl ig.
Mě v této souvislosti v podstatě stačí to, že, podobně jako ten marxák, nepracuje s fakty, ale idejemi a v případě rozporu mezi idejemi a fakty fakta ignoruje a volá po jejich cenzurování (zatímco věda inovuje teorie a hypotézy na bázi nově zjištěných fakt, tedy dělá prakticky pravý opak).
5. Jistěže by se ekologie dala provozovat jako věda, ale v tom případě by musela rezignovat na šíření idejí, na "výchovu" populace (a podobně), a soustředit se na fakta a vztahy mezi nimi (IMHO tak složité, že by musela kádrově mnohonásobně posílit).
6. Faktem je, že současná ekologie se ve vztahu ke klimatu ani nedokázala vyrovnat s existencí výrazně teplejších period, než je současnost, kdy nedošlo k žádné katastrofě, jakou ohlašují alarmistické organizace, přestože byly vysoce překročeny teploty, jimi presentované jako "nezvratný počátek apokalypsy".
7. Faktem je, že autorka, pod jejímž článkem diskutujeme, není schopna (podle toho, co píše) ani elementární reflexe totálního selhání německé energetické politiky, která po "náhradě" jaderné energie "obnovitelnými" zdroji chrlí CO2 daleko více než před jejím nástupem (analýzu, jakou provádí třeba pan Wagner, bychom snad od ní ani neměli požadovat).
Ovšem ekologie jako věda by měla toto opravdu analyzovat (a tu analýzu také učit) a měla by se od "protijaderných" a "protiuhelných" aktivistů distancovat. Ti by se dali jistě ve výuce využít, ale spíš jako odstrašující příklad - viz např. využití narkomanů v protidrogové výchově.
8. Čili podporuji názor diskutujícího ig, že ekologie se presentuje jako shluk chaotických idejí (já bych k této charakteristice přidal ještě vnitřní nekonzistentnost), a že víc připomíná marxák nebo nějakou náboženskou sektu než exaktní vědecký obor. Což je zcela jistě škoda.
Jan Šimůnek
18.5.2019 08:16 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
8.5.2019 13:21Jiří Svoboda
9.5.2019 21:00 Reaguje naProblém je, že ty, co si studenti zvou, ti jim kromě mazání medu kolem úst nic kloudného neřeknou a tudíš se globální ochrana klimatu potřebným směrem neposune. BOHUŽEL!
Jan Šimůnek
12.5.2019 09:34 Reaguje naČili z tohoto pohledu poskytuje článek, pod kterým diskutujeme, skutečně pohled ve smyslu: "'vědecká' ekologie jen sbírá a překrucuje argumenty pro ideologické hámotiny ekologické ideologie" (asi jako ve středověku platilo, že PHILOSOPHIA - ANCILLA THEOLOGIAE). A jsme u toho "marxáku", v němž byly rudimenty vědeckosti zcela jednoznačně podřízeny ideologii.
Jiří Svoboda
12.5.2019 14:25 Reaguje naMiroslav Vinkler
8.5.2019 16:45Kam nás zavedl tzv. udržitelný rozvoj společnosti v pojetí konzumně-kapitalistické společnosti ? Správná odpověď zní, že do p..le!
Mám za to, že je správné ,aby nám mladí řekli,že se musíme probrat a změnit rychle své jednání. Stávající přístup hrozí kolapsem nejen společnosti,ale zejména nevratnou negativní změnou životního prostředí.
Jan Šimůnek
10.5.2019 09:09 Reaguje na Miroslav VinklerJinak "nevratná změna" probíhá každý den, ba každou sekundu. A jestli je negativní nebo pozitivní je do značné míry záležitost subjektivního hodnocení.
Karel Ploranský
10.5.2019 21:24 Reaguje na Miroslav VinklerNeděláte si srandu? Jak to vidím já, své jednání by měli změnit na prvním místě ti mladí. Je to totiž generace, která musí mít všechno, hned a v nadbytku.
Musí to být nesporně zábavné, jít si někam zademonstrovat a pak se vrátit do bytu, kde topím na 25 stupňů a svítím dvakrát víc, než je nutné. Sprchovat se dvakrát denně půl hodiny vodou, která má alespoň 39 nebo 40 stupňů (když je vedro, tak třebas i pětkrát za den).
Dnešní mladí jsou ryzí KONZUMENTI a chci vidět, čeho jsou ochotni se skutečně VZDÁT - aby ty jejich plamenné výzvy nebyly jen planým plácáním.
Milan Milan
8.5.2019 20:51Jan Šimůnek
10.5.2019 09:11 Reaguje na Milan MilanKarel Ploranský
10.5.2019 21:34Pokud si ta dáma chce doma opravdu svítit, provozovat počítač, prát a žehlit, jako nefosilní zbývá v reálu už jen jádro - ale jak je známo, to mladí (nevím, jestli i paní Bromová) také odmítají, a to tak, že vehementně. Dokonce ho už na nátlak těch "ekologů" (převážně mladých) oficiálně zavrhla i naše nová bruselská věrchuška (označila je za neekologický zdroj a tím de facto zařízla jeho financovatelnost).
Takže se rád nechám poučit, jaký kolosální nový objev to je, který to podle paní Bromové a jí poblázněných pubescentů má vyřešit...
Karel Ploranský
10.5.2019 21:39Nevím, jestli to někdo ví - ale paní Bromová to neví zcela určitě.
Jan Šimůnek
18.5.2019 08:36 Reaguje na Karel Ploranský2. Zavést výrobu syntetického benzínu, dotovaného energií z těchto elektráren (přičemž by se dala použít i zbytková tepelná energie) a do této výroby vkládat uhlík ze vzduchu (buď pasírovaný přes biomasu nebo rovnou chemicky zpracovávat CO2, obojí je možné)
Zmizela by závislost na pálení uhlí, nafty a plynu v elektrárnách a měli bychom palivo ekvivalentní benzínu (spíš než naftě) a nemuseli řešit kvadraturu kruhu v praxi použitelného elektromobilu (a budovat pro tato méněcenná vozidla za šílené peníze infrastrukturu).
3. Zavést motory na benzín/naftu a peroxid vodíku (měli je v poslední generaci ponorek Němci od přelomu 1944/45), čímž by se daly využít motory pracující s výrazně vyššími tlaky a teplotami (v keramických válcích) se spotřebou kolem 1 litr na sto km (nelze do nich brát vzduch, protože v nich vzniká neúnosně mnoho oxidů dusíku). Svého času jsem spočítal, že by takové auto mělo nádrž o fous větší než současná auta na H2O2 (30%) a k tomu malou (5-6 litrů) na benzín a ujelo by to po natankování stejné kilometry jako současná auta. Distribuci H2O2 by se daly přizpůsobit současné benzínky daleko líp levněji, než jejich přestavba na nabíjecí stanice.
Taková auta by snížila naši závislost na naftě i bez bodu 2. Pokud bychom vyráběli syntetický benzín z uhlí (jako Němci za WW2 v Záluží u Mostu; my bychom mohli, na rozdíl od těch Němců, tuhle výrobu energeticky dotovat z JE), tak bychom se bez dovozu ropy "na energii" prakticky obešli a maximálně bychom potřebovali nějakou ropu jako chemickou surovinu, tj. na mazadla, léky apod. (a dost možná, že bychom si v takovém případě vystačili s ropou, těženou na jihu Moravy).
I varianta se syntetickým benzínem z uhlí by snížila uhlíkovou stopu autodopravy na cca 1/6 - 1/5 stávajícího stavu.