Artur Linhart: Klimatická změna a Česká národní banka - strach ze zelených investic
Možná i proto, že už prakticky selhala dřívější taktika zpochybňování ze strany fosilních koncernů, používajících, jak nám mimo jiné plasticky ukázal nedávný dánský dokument na ČT, stejné postupy jako dříve před nimi popírání škodlivosti kouření nebo freonů ze strany průmyslových odvětví, začíná se v ekonomických fosilních kruzích šířit panika - mezinárodní tlak na stažení investic z fosilního průmyslu a s ním spojených odvětví sílí a dospěl koneckonců již i k nám.
S rozpočtovým obdobím 2019-2024 je spojen i první rozsáhlý a ucelený závazek EU směřovat k uhlíkově neutrálnímu kontinentu. V posledních měsících pak došlo k přijetí postpandemického investičního plánu EU, podmiňující sprchu peněz rozdělovanou členským státům velmi rozumně přechodem k udržitelnějšímu způsobu fungování společnosti (pravda, člověk by chtěl možná víc, než těch 30 %, ale buďme vděčni alespoň za ně) a zároveň EU oznámila příštích 10 letech investovat bilion euro do přechodu ke klimaticky neutrálnímu, ekologickému, konkurenceschopnému a inkluzivnímu hospodářství, kde je kladen důraz i na zmírnění socioekonomických dopadů, které s sebou tato transformace nutně musí přinést
Je zajímavé a příznačné, že časově s výše uvedenými iniciativami EU, reprezentujících snahu zachránit z klimatu co se dá, se kryjí i jediná vyjádření na téma klimatické změny ze strany naší centrální banky, které lze na stránkách ČNB v posledních letech dohledat - a jsou to výhradně informace o vyjádřeních viceguvernéra ČNB Marka Mory, varujícího dříve jednou dvakrát ročně zde, zde nebo zde před jakoukoli aktivitou centrálních bank ve smyslu boje s klimatickou změnou. V prvním kvartálu roku 2021, podobně jako v tom minulém, opět poskytl tři vyjádření svých obav, že bychom hlavně neměli být v ČNB moc zelení zde, zde a zde... Když pomineme dosti ohlušující mlčení ze strany ostatních členů bankovní rady ČNB včetně jejího guvernéra na toto téma, zbývá přirozeně analyzovat fakticky, do jaké míry má viceguvernér Mora ve svých tezích pravdu či ne.
Motto většiny obav pana viceguvernéra ve vztahu ke klimatické krizi zní takto: „Pokud by centrální banky začaly kupovat tzv. zelená aktiva, mohl by v nějaké fázi někdo začít volat po zeleném oddlužení, což by ohrozilo jejich nestrannost a nezávislost.“
Nezávislost centrálních bank je dnes jistě velmi uznávanou hodnotou. Pokušení vlád tisknout peníze v minulosti (ba i nedávné minulosti) vedlo k řadě kolapsů států, společností, k nastolením autoritativních režimů nebo dokonce i k válkám.
Je ovšem otázka, zdali je taková otázka v dohledné době opravdu na místě - spíše to připomíná, jak pěkně konstatuje Tony Judt pro narativ selfmademanské společnosti v USA, obavy chudáka z případných vysokých daní pro bohaté, protože až se jednou třeba sám stane milionářem, musel by také tyto vysoké daně platit.
Je ČNB dnes tak nesamostatná, že kdyby nakoupila nějaká zelená aktiva a někdo z vlády či jiných ústavních činitelů (nebo dokonce někdo z komerční sféry) jí řekl, aby aktivum odepsala, tak by banka sklapla podpatky a prostě by to udělala? Naskýtá se navíc otázka, proč má pan viceguvernér sám navíc pochybnosti o schopnosti své instituce politické tlaky ustát...
Ale možná má pravdu. Když se podíváme na politiku ČNB například ve vztahu k podobnému zásadnímu tématu - k euru - je zjevné, že harmonie banky s vládními garniturami posledních desetiletí se z přijetí eura ve strachu z voličů “vylhat” jeho odsunutím do nekonečna je vcelku úplná. Dění u nás stále silněji určuje dění v eurozóně a banka, hledící na opravdovou nezávislost na vládě a finanční a hospodářskou stabilitu v první řadě, by tedy měla mít snahu o snižování a stabilizaci inflace (to v eurozóně prokazatelně platí mnohem spíše než mimo ni) i stabilitu hospodářství (kurzové rozdíly a pojišťování se vůči nim dělá starosti velkému množství hospodářských subjektů, podobně jako manipulace s kurzem dopadají na většinu občanů právě díky vytváření této nestability).
Obavy o nezávislost na tuzemské vládě by jistě mohly být s křeslem v radě ECB mnohem nižší - nehledě k možnosti doopravdy něco ovlivnit v prostoru, který nás ovlivňuje hospodářsky a finančně naprosto nesrovnatelným způsobem.
Naopak setrvávání u koruny vytváří neustálou možnost politického tlaku na banku ohledně tlaku na manipulaci s kurzem. Proč tedy, když panu viceguvernérovi tak záleží na stabilitě financí, hospodářství a nezávislosti na vládě, nepléduje už dlouho aktivně za přijetí eura, které by nezávislost a stabilitu zajistilo mnohem lépe než koruna? Poznamenejme ještě poněkud zlomyslně, že poslední nalezitelný výrok ohledně přijetí eura na stránkách ČNB pochází pravděpodobně už z roku 2008 z úst Luďka Niedermeyera, od té doby nic.
Jeden by to mohl chápat tak, že si banka užívá svoji moc nad Českou republikou a nechce se jí ani tak sledovat cíl finanční a hospodářské stability, jako spíše mít v kapse cukr a bič případné (ne)podpory vládní hospodářské politiky.
K tomu se sluší dodat, že v zákoně o ČNB je podpora hospodářské politiky jasně definována až jako cíl podřízený cíli finanční stability...
Když už jsme u té legislativy, víte, že ani v článku 98 Ústavy ČR ani v zákoně o ČNB na slovo “nezávislost” ve spojitosti s ČNB nenarazíte? Naopak je tam vícekrát zmíněno, že je součástí a jedná v souladu s evropskými institucemi - právě tento soulad je pak jedním ze skutečně faktických zakotvení nezávislosti ČNB na české vládě v našem zákoně.
Nebylo by tedy lepší využít přijetí eura k opravdovému zaručení její nezávislosti, pokud ČNB toto téma tak leží na srdci? Tuto možnost posílení své nezávislosti na vládě ČNB již téměř desetiletí cíleně pomíjí.
Ale zato boj proti případným investicím do zelených aktiv jako snad hlavnímu nebezpečí nezávislosti ČNB běží v plném proudu. Nelze než označit takový boj za demagogii, a to nejen proto, že investice do zelených aktiv jsou jen jedním z mnoha nástrojů, o kterých lze pro podporu transformace republiky ze strany ČNB k udržitelnosti uvažovat. A o těch dalších se pan viceguvernér téměř nikde nezmiňuje. Opravdu je nezná?
Klimatická změna a Česká národní banka
Artur Linhart: Klimatická změna a Česká národní banka - strach ze zelených investic 1. 6. 2021
Artur Linhart: Klimatická změna a Česká národní banka - větru dešti neporučíme, ale financím ano 3. 6. 2021
Artur Linhart: Klimatická změna a Česká národní banka - proč se vytrhovat ze spánku 5. 6. 2021
Artur Linhart: Klimatická změna a Česká národní banka - v ČNB změna klimatu nehrozí, podpisové vzory ale vede skvěle (9. 6. 2021)
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (124)
Karel Tejkal
1.6.2021 09:20Loňské pětisetleté sucho jaksi vyšumělo a letošní květen byl teplotně jako duben. Možná nejnebezpečnějším dopadem klimatické krize proto může být skutečnost, že někteří lidé pod vlivem zelené propagandy přestávají používat rozum.
Artur Linhart
1.6.2021 10:08 Reaguje na Karel Tejkalhttps://plus.rozhlas.cz/o-klimatu-letosni-zime-a-vyhledu-pocasi-na-druhou-pulku-roku-8502414
Pletení počasí s klimatem je jednou z nejčastějších a nejošidnějších chyb při posuzování skutečnosti klimatické změny. Proto bohužel dojem, že z počasí v jednom dvou měsících můžeme cokoliv usuzovat na klimatickou změnu a její povahu je právě bohužel tím nevědeckým a ideologickým přístupem, se kterým se dnes široce setkáváme.
Karel Tejkal
1.6.2021 11:17 Reaguje na Artur LinhartJiří Svoboda
1.6.2021 12:05 Reaguje na Karel TejkalArtur Linhart
1.6.2021 12:17 Reaguje na Karel Tejkalhttps://climate.nasa.gov/news/3086/satellites-show-how-earths-water-cycle-is-ramping-up-as-climate-warms/
nebo také původní zdroj
https://www.nature.com/articles/s41586-021-03503-5
Je to dlouhodobý proces, který je přirozeným důsledkem vzrůstající teploty, představuje ale zesilující zpětnou vazbu pro další oteplování, díky tomu, že vodní pára silně ke skleníkovému efektu přispívá. A náš čas se stále zkracuje.
Artur Linhart
3.6.2021 14:02 Reaguje naPokud popíráte existenci klimatické krize a nutnosti zásadně snížit produkci CO2, pak se posouváte do tábora nevědeckých extrémistů, kteří se řídí jen ideologií.
Pokud existenci člověkem vyvolané klimatické krize nepopíráte, tak se ptám, jaké máte návrhy řešení klimatické krize?
Nikdo neříká, že to bude jednoduché... Navíc v oblasti obnovitelných zdrojů i ukládání energie probíhá intenzívní výzkum a každý týden přinese něco zásadně nového...
Jinak možná bych na Vašem místě uváděl zdroj z oficiálních stránek IEA, např. tento:
https://www.iea.org/reports/the-role-of-critical-minerals-in-clean-energy-transitions
Pavel Hanzl
2.6.2021 21:05 Reaguje na Artur LinhartPětileté sucho nijak "nevyšumělo" ale způsoblo zcela fatální likvidaci našech lesů v historii nezaznamenanou!!
Karel Tejkal
3.6.2021 11:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.6.2021 13:15 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
3.6.2021 14:05 Reaguje na Pavel HanzlPetr Eliáš
1.6.2021 11:43 Reaguje na Karel TejkalNa přehled teplot se můžete podívat např. zde:
https://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/202104
Artur Linhart
1.6.2021 12:34 Reaguje naSoučasný nárůst teplot, stejně jako nárůst CO2 v atmosféře je po dobu milionů let bezprecedentní. ještě nikdy lidstvo v takové situaci nebylo. Viz např. doklady tohoto tvrzení zde:
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2935124-clovek-nikdy-nezil-v-takove-koncentraci-co2-jaka-panuje-dnes-ukazal-mezinarodni-vyzkum
Jak se v posledních stopadesáti letech rapidne otepluje si můžete pustit třeba zde:
https://earthobservatory.nasa.gov/world-of-change/global-temperatures
A celkově se můžete podívat na rekonstrukci teplotních nárůstů z paleodat třeba zde
https://www.acer-acre.ca/resources/climate-change-in-context/the-past/scientific-evidence-paleo-proxy-indicators/paleo-proxy-data-and-trends-in-temperature
nebo ještě dávnější graf zde:
https://en.wikipedia.org/wiki/Geologic_temperature_record#/media/File:All_palaeotemps.svg
Artur Linhart
1.6.2021 19:42 Reaguje naPavel Hanzl
3.6.2021 14:36 Reaguje naFrancie buduje ve velkém OZE a možná staré bloky bude měnit, Nizozemmsko nebude stavět ŽÁDNÉHO mastodonta, počítají se SMR.
To je jen drobné upřesnění. A my můžeme jít do fve naplno, nebýt blbí, němčouři z toho mají už asi 40 TWh ročně.
Artur Linhart
3.6.2021 15:05 Reaguje naDnes se říká, že uran vydrží asi na 150-200 let (a to jsou v těchto odhadech MAAE zahrnuty i jen odhadované zásoby - tuším před několika lety, když jsme se tím zabýval podrobněji to vycházelo snad 5 mil tun uranu v jistých nalezištích a 7 mil. tun v odhadovaných) - nicméně pokud něco vydrží na 150-200 let a vy zpatnáctinásobíte odběr, na jak dlouho to potom vydrží?
Odpověď, kterou by jistě zformuloval i žák, končící první stupeň základní školy, jistě není potřeba přímo vyslovovat.
Jádro není cesta jak z klimatické krize. je to ale cesta, jak vyplýtvat finanční, časové, materiálové a lidské zdroje natolik, aby se už jiné řešení nepodařilo.
Jiří Svoboda
3.6.2021 16:01 Reaguje na Artur LinhartUranu je zatím dost, a je tak strašně levný, že se ani nevyplatí přepracovávat vyhořelé palivo natož stavět množivé reaktory.
V dnešní době je každý nově vybudovaný reaktor obrovký přínos pro klima a jen opravdoví debilové zavírají jaderné elektrárny, které ještě mohly sloužit desítky let.
Karel Ploranský
2.6.2021 13:11 Reaguje na Artur LinhartI kdybychom se doslova vrátili na stromy, klimatickou změnu stejně NEZASTAVÍME, protože její příčina je někde úplně JINDE, než v tom, jestli ČR (a kdokoliv jiný) málo investuje do pološílených zelených plánů!
Podle fotky Vás odhaduji tak zhruba na ročník 1980.
A ptám se Vás, jestli jste si někdy uvědomil, že za dobu Vašeho (dosud mladého) života se počet obyvatel planety téměř zdvojnásobil? Za dobu mého života ZTROJNÁSOBIL!..
A jestli jste se zamyslel nad tím, jak je to možné, když ve vyspělých zemích, na které se všechny ty změny svádějí, by bez imigrace byl přírůstek nulový nebo dokonce záporný?
Ano, výroba čehokoliv je koncentrovaná převážně do průmyslově vyspělých zemí. Jenže ony nevyrábějí jen PRO SEBE, pro své obyvatele!
O kolik emisí by bylo méně, kdyby se i dnes vyrábělo pro necelé 2,5 miliardy lidí, což byl počet Pozemšťanů v době mého narození? Kdyby i dnes jen 2,5 miliardy lidí jedly, oblékaly se, cestovaly, topily atd.?
Vy si opravdu myslíte, že ty zelené investice pomohou, když bude lidí dále přibývat stejně jako dosud?
Pokud ano, jste - jak to říci slušně - bloud.
Pravda je tvrdá. Příčinu oteplování, myslím tím SKUTEČNOU příčinu nikdo nehledá. Nebo lépe: Hledat ji není třeba, protože je zřejmá každému, kdo má v hlavě mozek a ne jen ideové fráze. Takže příčina je sice známá, ale MLČÍ SE O NÍ.
Chcete-li investovat tak, aby ty investice měly smysl, investujte do výroby kondomů a antikoncepčních pilulek. Investujte do intenzivních osvětových kampaní v zemích s největším populačním přírůstkem, především v Africe. Investujte do všech myslitelných opatření, která budou obyvatele těch zemí motivovat ke stejné zodpovědnosti při plození, jakou cítí běžný Evropan.
A bude vyhráno.
A konkrétně k investicím do energetiky:
Emise CO2 mají řešení v jaderné energetice. Tu jste ale právě vy, věrozvěsti zelené ideologie, vědomě a nesmyslně zařízli jako slepici.
Které investice se vyplatí a jak hodně, to totiž záleží na tom, jak se k nim staví politici a banky. Návratnost a rentabilita není něčím daným, vytváří je podmínky. A podmínky pro rozvoj jádra jsou dány tím, kam jádro zařadili tvůrci Green Dealu.
Klimatická změna je nepříjemná, ale však my bychom ji přežili - o to nemám strach. Pravou metlou se stala teprve v okamžiku, kdy mocní tohoto světa pochopili, že je tou nejlepší příležitostí jak si namastit kapsy, jaká kdy v historii byla....
A vo tom to je, milý pane Linharte!
tolik lidí už může životní podmínky na planetě zničit ,o tom jsem přesvědčen ,ne že ne,
investice kamkoliv přinesou někomu zisky, ale pro podnikatele , ekonomy a politiky, je snížení počtu lidí ,,strašlivá představa a noční můra ,,
dnešní přebytek různých nesmyslných výrobních kapacit, by se ještě zvýšil
vyrábět pro co nejvíc lidí a rychle výrobky vyhazovat je dnešní trend ekonomiky
prosazovat snížení počtu lidí je politicky i ekonomicky nemožné ,ale pro zlepšení životního prostředí je to jediné účinné řešení
Petr Eliáš
3.6.2021 09:46 Reaguje na Karel PloranskýPavel Hanzl
3.6.2021 14:15 Reaguje na Karel PloranskýEvropa je sice první, ale další kontinenty se snaží rychle přejít na bezuhlík (Austrálie) a chudě země třetího světa do fosilu už nikdy nepůjdou z logických i ekonomických důvodů.
Pavel Hanzl
3.6.2021 14:17 Reaguje na Karel PloranskýKarel Ploranský
4.6.2021 10:41 Reaguje na Pavel HanzlProstě konstatuji dvě věci:
1. Že na SKUTEČNOU příčinu oteplování všichni nejen kašlou, ale dokonce ji záměrně zamlčují a dokonce využívají tzv. "politickou korektnost" k tomu, aby se považovalo za nepřípustné o ní mluvit.
2. Že mocní tohoto světa (ať už v kterékoliv zemi) sice mají plné huby boje proti klimatické změně, ale ve skutečnosti všechno co doopravdy dělají ji jen dále prohlubuje. Svět neřídí podle selského rozumu, nýbrž podle toho, v čem jsou zisky. Zlatým teletem je SPOTŘEBA. Čím dál větší plýtvání zdroji. Tak zvaný hospodářský růst není ničím jiným, než výrobou za každou cenu, výrobou naprostých zbytečností v obrovských množstvích - jen aby se prachy točily. Nosit po řadu let stejné šaty (jako to dělaly naše mámy)? Nesmysl - je třeba je co nejrychleji zahodit a koupit si jiné, protože když se neutrácí, není hospodářský růst! Plýtvání, plýtvání, rozmařilost, nenažranost - to je krédo dneška.
Správné a svaté je to, z čeho se dá vyrazit prachy. Proto mocní nadšeně podpoří cokoliv, co dává vidinu zisku, bez ohledu na to, jestli je to chytré nebo pitomé - to se nezkoumá, protože to není důležité. Vítězí především ty nápady, jejichž realizace bude vyžadovat MASOVOU VÝROBU něčeho, co se dosud vyrábělo jen v malém. Například baterií, to je fakt velký hit. Další příklady myslím není třeba uvádět.
A když něco dává šanci vydělat, je šikovné to podpořit i nějakou tou ideologií. A vůbec nejlíp vždycky fungovalo a funguje, když se lidi něčím postraší.
A na závěr:
Do jaké míry je to, co na těchto diskusních fórech píši já, blbé (či dokonce superblbé) - a to co píšete vy chytré - to nechám posoudit jiné. Řešit to s vámi a odpovídat vám stejnými urážkami k jakým se snižujete vy nemám zapotřebí.
Jarka O.
4.6.2021 17:17 Reaguje na Karel PloranskýPavel Hanzl
5.6.2021 09:10 Reaguje na Jarka O.V Austrálii se i Abogirinci stahují v největších vedrech do obytných oblastí, kde mají klimatizace.
Pavel Hanzl
5.6.2021 09:06 Reaguje na Karel Ploranskýad 2) Samozřejmě dnešní civilizaci žene stále stoupající spotřeba, jenže to není výmysl "mocných tohoto světa", ale obyčejných lidí, kteří se chtějí mít stále lépe. A volí si takové politiky, kteří jsou schopni to zajistit. Ale taky si volí takové (třeba v EU), kteří skutečně budují OZE a bojují s klimtickou změnou i za cenu zvýšených nákladů.
To, že celý systém otočíte a prosazujete tu ruské demagogie, považuji skutečně za superblbé.
Artur Linhart
3.6.2021 15:14 Reaguje na Karel PloranskýJistě je zvětšování populace zásadní problém a jistě je třeba ho řešit - především vzděláváním a zlepšováním zdravotního stavu - myslím, že v tomhle jsou argumentace Billa Gatese asi relativně přijatelné.
Ale ani případné snižování populace by nepomohlo, pokud budou všichni chtít stejný počet energetických otroků, nadto ještě fosilních, jako máme ve vyspělém světě my. Musíme najít trvalé zdroje energie, které nebudou pokud možno týrat tento svět - a především aktuálně zastaví produkci skleníkových plynů, která nás ohrožuje nejvíce. Jsou studie, že zvýšení teploty o 7 stupňů už není slučitelné s pobytem lidského druhu na planetě, my směřujeme ke katastrofickému oteplení o 4-6 stupňů. To by bylo provázeno obrovskými hladomory, atmosférickými přírodními katastrofami, hromadným vyhynutím druhů, atd. Není možné se jen smířit s tím, že to prostě nezastavíme, Jde nám o život a to nejen našim vnoučatům či dětem, ale i nám samotným. Systém zesilujících zpětných vazeb může postupně nabývat na síle a jak jsme si vyzkoušeli na pandemii a exponenciálním průběhu, vede to k nepředstavitelným nárůstům problémů za krátké časové období.
Jádro není řešení ani z časového, finančního hlediska, stejně jako z hlediska lidských zdrojů, ale také pro nedostatek uranu.
Karel Tejkal
3.6.2021 17:57 Reaguje na Artur LinhartPavel Hanzl
5.6.2021 09:14 Reaguje na Karel TejkalKarel Ploranský
4.6.2021 11:18 Reaguje na Artur LinhartJen si dovolím škodolibě podotknout, že doposud právě u těch velkých akcí podnikaných pod svatými hesly záchrany životního prostředí a boje proti oteplování za masivní podpory nejvyšších míst se časem ukázalo, že jsou pro životní prostředí spíše tvrdou ranou.
Například vedly (a stále vedou) k odlesňování v ohromném rozsahu - a to je jen jeden z průserů.
Jako problém v uplatnění jádra uvádíte financování. Vám jako finančníkovi jistě nemusím vysvětlovat, jaký vliv by na ten problém mělo, kdyby se šéfové EU stavěli k rozvoji jaderné energetiky opačně než se staví. Kdyby ho (velmi neochotně) nezařadili mezi možnosti zcela neperspektivní a jen trpěné, nýbrž prosazovali ho stejně vehementně jako FVE a ostatní OZE, jako elektromobily (které jsou opravdu naprostá kravina) a další zázraky. Jak by potom banky nastavily úvěrové podmínky? Jaký by potom byl zájem investorů?
Kdo se staví proti jádru, ten může o boji proti emisím CO2 žvanit až do ochraptění - a stejně mu neuvěřím, že tím, o co mu OPRAVDU jde, je snížení těch emisí…
Vladimir Mertan
2.6.2021 16:15 Reaguje na Artur LinhartČo sa týka 150 ročného otepľovania môžete aj na grafoch čo ste uviedli veľmi silné oteplenie do roku 1950, následne 30 ročná pauza so silnými teplotnými výkyvmi smerom k ochladeniu a následne ďaľšie oteplenie porovnateľné s tým do roku 1950. Takýto priebeh takmer odporuje teórii otepľovania vplyvom CO2. Prečo sa tak silno oteplilo do roku 1950 a prečo sa potom ochladilo aj keď koncetrácia CO2 narastala? VYsvetľuje sa to vplyvom aerosolov, ale stačí to ako vysvelenie?
Petr Eliáš
3.6.2021 09:41 Reaguje na Vladimir MertanA to jak považuje Kremlíkovu knihu za solidní zdroj informací ... :D :D
Artur Linhart
3.6.2021 14:09 Reaguje na Vladimir Mertanhttps://skepticalscience.com/
Nicméně tento článek je o tom, že ČNB straší před zelenými investicemi a vyvolává tlak na emoce proklamovaným strachem o nezávislost banky, zatímco v praxi nevyužívá prostředků, jakým by stabilitu českých financí i svou vlastní nezávislost na české vládě byla ochotna posilovat.
Vladimir Mertan
3.6.2021 16:54 Reaguje na Artur LinhartPavel Hanzl
5.6.2021 09:19 Reaguje na Vladimir MertanŽe to neví on, skutečně nikoho nezajímá.
Klimatologové to ví asi tak jistě, jak astronomové, že Země je kulatá a obíhá kolem Slunce. I když si tam dávají nějakých 4 - 6% možnosti, že to může být úplně jinak (ovšem nikdo neví, jak).
Pavel Hanzl
3.6.2021 14:20 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
3.6.2021 16:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.6.2021 08:51 Reaguje na Vladimir MertanSvatá Prostoto
1.6.2021 13:15A když čtu tohle ... "Naopak setrvávání u koruny vytváří neustálou možnost politického tlaku na banku ohledně tlaku na manipulaci s kurzem." ... tak je mi těch Dánů a Švédů vyloženě líto:-))).
Hlavně když člověk vidí, jak to "euro" progresivní jádro, od Itáli přes Španělsko až zejména v poslední dobu Francii (chudáky Řeky necháme pro jednou na pokoji:-) je vyloženě etalon fiskální obezřetnosti a zdravých veřejných financí.
Artur Linhart
1.6.2021 13:42 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
2.6.2021 12:03 Reaguje na Artur Linharthttps://www.czso.cz/csu/xe/prumerna-rocni-mira-inflace-v-cr-v-roce-2020-byla-32-
Inflace do 2% není žádné drama. A rozhodně je lepší, než deflace.
Další věcí, kterou taktně opomíjíte, jsou značně rozdílné výše inflace v rámci jednotlivých zemí EMU.
Politická kultura v takové Itálii, Řecku či na Slovensku je něco, co bych si fakt nebral za zářný vzor, byť beru, že poslední dobou je to tady fakt masakr, ale do toho bych EURO/Kč fakt netahal.
A stále zcela pomíjíte situaci v zemích EU (a můžeme k nim pro účel tohoto srovnání přihodit pořád ještě i UK a Norsko), kde si zachovali vlastní měnu. Třeba takové Dánsko, Švédsko, Norsko, nebo Švajc ... co by za to Frantíci dali, být na tom takhle dobře. O dalších jižních pronárodech ani nemluvě:-))).
Jednotná měna a tedy i měnová politika bez jednotné fiskální politiky byla, je a vždy bude průser. A kdyby se nebylo Německa, tak už je euro dávno to tam. A taky není náhodou, že prakticky všichni zastánci eura jsou i stoupenci stále intenzivnější integrace EU. Nakolik je tohle touha našich spoluobčanů ať si každý posoudí sám.
BTW ... i v dobách, kdy jsme příslušná kriteria plnili ČNB jasně říkala, že přijetí eura je ryze politické rozhodnutí a jí do něj v podstatě nic není a bude jej pouze akceptovat, ať již bude jakékoli. Což je zcela korektní přístup se kterým plně souhlasím. Poslední co potřebujeme je aktivistická centrální banka páchající vyšší dobro.
Svatá Prostoto
2.6.2021 12:05 Reaguje na Svatá ProstotoArtur Linhart
3.6.2021 14:12 Reaguje na Svatá ProstotoNesouhlasíte s tím, že by zavedení Eura posílilo nezávislost centrální banky na české vládě?
Svatá Prostoto
4.6.2021 12:14 Reaguje na Artur LinhartJinak řečeno ... kompetence/okruh působnosti by se zúžil, samotná nezávislost by se z uvedeného důvodu nezměnila nijak.
Argument s inflací je úplně na hlavu, bo situace v zemích, jež si zachovaly svoji národní měnu, není min v rámci EU (a přidružených zemí) o nic horší oproti těm, které euro přijaly.
Nehledě na to, že země "jižního bloku" by s ohledem na ostatní ekonomické ukazatele zrovna tu inflaci a devalvaci národních měn potřebovaly jak sůl, protože díky tomu, že "Německý" sever drží euro tam kde je, vzniká v ostatních oblastech jejich ekonomik značná nerovnováha, problémy jejich ekonomik narůstají a odsouvají se do budoucna a jednou z toho může být slušný průser, který s sebou vezme kde co a kde koho.
Karel Ploranský
2.6.2021 13:16 Reaguje na Artur LinhartSvatá Prostoto
4.6.2021 12:14 Reaguje na Petr EliášDalibor Motl
2.6.2021 15:48 Reaguje na Artur LinhartPetr Eliáš
3.6.2021 10:09 Reaguje na Dalibor MotlDalibor Motl
3.6.2021 16:31 Reaguje na Petr EliášArtur Linhart
3.6.2021 14:17 Reaguje na Dalibor MotlJistě by bylo zajímavé vytvořit graf nezaměstnanosti a HDP v závislosti na přijetí Eura, to je dobrý tip pro analýzu...
Svatá Prostoto
4.6.2021 12:19 Reaguje na Artur LinhartTen graf by určo zajímavý byl ... třeba v případě takové Itálie:-))) ... a srovnání s obdobnými ukazateli takového zpátečnického korunového Dánska by bylo ještě zajímavější:-))).
Jarka O.
2.6.2021 16:16 Reaguje na Artur LinhartArtur Linhart
3.6.2021 15:16 Reaguje na Jarka O.Jiří Svoboda
1.6.2021 16:01Karel Tejkal
1.6.2021 19:03 Reaguje na Jiří SvobodaArtur Linhart
1.6.2021 19:46 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
1.6.2021 20:24 Reaguje na Artur LinhartChceme se zbavit fosilních zdrojů? Postavme 5-10 Temelínů (váš nápad níže nepovažuji za absurdní).
Pavel Hanzl
3.6.2021 14:00 Reaguje na Karel Tejkalhttps://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-obnovitelna-energie-uz-je-hlavnim-zdrojem-elektriny-v-eu
Máte pocit, že v Dánsku panuje "energetická chudoba, snížení životní úrovně, devastace životního prostředí, brutální předlužení, zpomalení ekonomického rozvoje".
Já si myslím, že jste si spletl skutečně nejen zemi, ale možná i kontinent.
Pravdu říkáte. Ví to i Mezinárodní agentura pro energii:
https://iea.blob.core.windows.net/assets/278ae0c8-28b8-402b-b9ab-6e45463c273f/TheRoleofCriticalMineralsinCleanEnergyTransitions.pdf
Artur Linhart
1.6.2021 19:44 Reaguje na Jiří SvobodaJarka O.
1.6.2021 20:12 Reaguje na Artur LinhartPavel Hanzl
3.6.2021 14:04 Reaguje na Jarka O."Polostátní firma dnes oznámila, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6000 megawattů (MW), převážně fotovoltaických elektráren, a to primárně v Česku. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany.
https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/analytici-nova-strategie-cez-reaguje-na-realitu-evropskeho-energetickeho-trhu
Pavel Hanzl
3.6.2021 14:09 Reaguje naCo kdybych razil nejlepší systém, že budeme nosit energii v jutových pytlích z Paroubkova Marsu?
Stejně logické a reálné.
A jak si představujete tu Noemovu archu?
Jako ledničku, do které se vejde celé lidstvo s celým zemským ekosystémem, tj. celá Zeměkoule?
Jiří Svoboda
3.6.2021 16:38 Reaguje na Artur LinhartJiž jsem též reagoval na váš další článek. Tam říkám, že dokud se problém klimatu nezačne řešit globálně na férových tržních principech, dopadne to velmi nedobře.
Proč nechtějí ekologisté vidět problém globální klimatické změny ve své obrovské složitosti a spokojují se s naivním pohledem na její řešení. Tady mi, prosím, pomozte najít odpověď asi vaší sebereflexí.
Pavel Hanzl
3.6.2021 13:56 Reaguje na Jiří SvobodaKapsy "vlivných skupin" plní především naše totálně zkorumpovaná státní správa a ropní a uhelní baroni. OZe techniologie jsou prostě výrobně drahé (dnes se to už výrazně zlepšuje), takže na tom nikdo nezbohatne (kromě zkorumpované ČR).
Systém energetických aukcí to velmi dobře reguluje a systémově řeší. Proto u nás nemá šanci.
Jarka O.
1.6.2021 17:59Artur Linhart
1.6.2021 19:45 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
1.6.2021 20:09 Reaguje na Artur LinhartJarka O.
2.6.2021 14:02 Reaguje naArtur Linhart
3.6.2021 14:22 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
4.6.2021 08:25 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
4.6.2021 08:18 Reaguje na Artur LinhartKarel Ploranský
4.6.2021 11:36 Reaguje na Jarka O.Zopakuji závěr studií, které byly na to téma vypracovány: Stručně řečeno, i kdybychom z našich řek a potoků udělali výstavbou přehrad doslova schodiště, pokryje to s bídou 4 % naší spotřeby elektřiny. Nejsme Norsko...
Jarka O.
4.6.2021 17:12 Reaguje na Karel PloranskýPavel Hanzl
2.6.2021 21:24 Reaguje naPavel Hanzl
3.6.2021 13:51 Reaguje naA dnes? Cena silové elektřiny v OZEněmecku jde výzrazně dolů, ovšem v našem uhelistánu se nejvíc zdražuje.
https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/prumerna-cena-silove-elektriny-nemecku-vloni-poklesla-temer-petinu
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nikde-nezdrazuje-elektrina-tak-rychle-jako-v-cesku-proc-133070
Svatá Prostoto
2.6.2021 12:11 Reaguje na Jarka O.Od toho je to centrální banka.
Na nějaké pokusy, jakékoli barvy, ať si vláda hledá někoho jiného.
Jarka O.
2.6.2021 14:09 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
2.6.2021 21:19 Reaguje na Jarka O.Další volební období téhle vlády bychom už asi nerozdejchali.
Artur Linhart
3.6.2021 14:26 Reaguje na Jarka O.Pokud by pan Mora mlčel a nešířil kolem sebe "protizelenou" propagandu, tento seriál by pravděpodobně vůbec nevznikl. Přečtěte si i další díly seriálu, nekompetenci a ignorování zákonem daných povinností ČNB ve vztahu ke klimatické změně tam jsou ve 4 dílech jasně dokumentována.
Artur Linhart
3.6.2021 14:23 Reaguje na Svatá ProstotoArtur Linhart
3.6.2021 14:56 Reaguje na Svatá ProstotoDalibor Motl
2.6.2021 08:20Pavel Hanzl
2.6.2021 21:08 Reaguje na Dalibor MotlDalibor Motl
2.6.2021 22:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.6.2021 09:26 Reaguje na Dalibor MotlA OZE nemají možnost "zafedrovat" a tím zvýšit výkon (snížení problém není).
Takže se musí řešit především organizace, kdy svítí a fučí a je přebytek a cena na trhu jde k nule.
Dalibor Motl
3.6.2021 16:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.6.2021 22:21 Reaguje na Dalibor MotlFVE dokáže křivku stlačit dolů a vzniká kachní graf a rozdíl integrálů je spotřebovaná energie z fve.
Pro jižní kraje je nejlepší, jedou na to klimatizace a mrazáky.
Větrná jede stále, ale nepravidelně, na sverozápadě Evropy dává neskutečné terrawatty a bezvětrných dní je tam do roka jen pár.
Artur Linhart
3.6.2021 14:34 Reaguje na Dalibor MotlPavel Hanzl
2.6.2021 21:21 Reaguje na Dalibor MotlDalibor Motl
2.6.2021 22:23 Reaguje na Pavel HanzlArtur Linhart
3.6.2021 14:38 Reaguje na Dalibor MotlPokud myslíte půjčku Řezku z Evropského stabilizačního mechanismu, pak je vidět, že díky němu Řecko nezkrachovalo a věřitelé dostávají své peníze zpět, Řecko se může soustřeďovat na umořování jistin a nemusí platit drakonické úroky ve výši 12% či jak to bylo nejvýše - zatím na zadlužení Řecka věřitelé vydělávají.
Dalibor Motl
3.6.2021 15:39 Reaguje na Artur LinhartLukas B.
2.6.2021 08:45jestli máte někdo vnitřní spirituální potřebu sebebičování, dělejte si to prosím někde ve skrytu svých ložnic, co tam děláte, to je Vaše věc, jestli se toho všichni účastníte dobrovolně. mě prosím vynechte, mě to nerajcuje.
Pavel Hanzl
2.6.2021 21:17 Reaguje na Lukas B.Tak tvrdou realitu.
Globální oteplování se rozbíhá až děsivou rychlostí a má potenciál vyloženě vražedný. To je prostě vědecky dokázané.
To, že vy to nevíte, nikoho skutečně nezajímá.
A jedinou možnost, kterou lidstvo má, je zcela brutálně srazit emise CO2, prakticku už za téměř jakoukoliv cenu.
Bohužel, nikdo nic lepšího ještě nevymyslel.
Všemožné kecy o flagelanství a podobné pitomosti jsou k ničemu, cesta je bohužel asi zcela jasná (pokud nepřiletí černá labuť), jinou možnost nemáme.
Že zrovna vy to nevíte, je úplně fuk.
Ale tuším, že zaslepení ideologové fakta číst nepotřebují. Vydali se cestou, že není třeba stavět Noemovu archu, my potopě zabráníme. Že se přitom ještě pořádně napakují, je bonus velmi krátkodobý v konfrontaci s důsledky rozpadu společnosti.
Pavel Hanzl
3.6.2021 09:28 Reaguje naPavel Hanzl
3.6.2021 13:33 Reaguje naRabování zdrojů se tím nekoná, daleko horší jsou běžně prodávané a zbytné šunty spotřebních předmětů v gigantických objemech, jejichž odpad končí často v moři.
Artur Linhart
3.6.2021 14:53 Reaguje naMálo se to ví, ale atmosféra absorbuje jen relativně malý podíl tepla, většina energie jde na konto zvyšování teplot oceánů a tání ledovců - není ostatně divu, když porovnáme elementární hodnoty měrné tepelné kapacity vody či měrné skupenské teplo tání ledu na jedné straně a měrné skupenské teplo vzduchu, dokáže to vyargumentovat i žák základní školy.
Pořád ale od Vás nevyplynula žádná informace, jak klimatickou krizi řešit. Pokud ne OZE, co tedy?
Jiří Svoboda
4.6.2021 10:36 Reaguje na Artur LinhartDalibor Motl
2.6.2021 22:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.6.2021 13:39 Reaguje na Dalibor MotlSamozřejmě všechny ostatní kontinenty to taky řeší, nejvíc OZE se staví právě v Číně, jde v tom silně Austrálie i USA.
Bídné rozvojové země cestou fosilu už nepůjdou, OZE je daleko výhodnější a levnější. Třeba v Afganistánu je daleko víc fve než u nás.
Myslím, že už v tomhle desetiletí nastane zlom nejen klimatický, ale i v jeho vnímání. Pouze naši ropáci budou stále stejně blbí.
Dalibor Motl
3.6.2021 15:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.6.2021 22:08 Reaguje na Dalibor MotlArtur Linhart
3.6.2021 14:44 Reaguje na Dalibor MotlV rámci tohoto procesu vzniklé technologie mohou být pak použity po celém světě i v méně rozvinutých zemích.
Všechno je otázka priorit. USA byly schopny na začátku druhé světové války za rok přebudovat ekonomiku, soustředěnou na výrobu žacích strojů, automobilů a spotřebních komodit přebudovat na ekonomiku, vyrábějící letadla, lodě, tanky, v dalších letech se pak kapacity takřka exponenciálně navyšovaly.
My - dnes celý svět - potřebujeme dosáhnout podobného efektu. Stojí před námi ještě horší hrozba než před USA v roce 1941.
Pavel Hanzl
3.6.2021 15:25 Reaguje na Artur LinhartPřebudovat demokratické, progresivní a průmyslově vyspělé USA na jiný systém je sice giga práce, ale šlo to.
Ovšem komunistický moloch typu Čína nebo feudální prasák žijící pouze z fosilu jménem Rusko, se předělat hned tak nedají.
Dalibor Motl
3.6.2021 15:50 Reaguje na Artur LinhartPavel Hanzl
3.6.2021 22:11 Reaguje na Dalibor MotlJiří Svoboda
4.6.2021 10:43 Reaguje na Pavel HanzlArtur Linhart
3.6.2021 14:39 Reaguje na Lukas B.Karel Ploranský
6.6.2021 18:27 Reaguje na Artur Linhartklimatickou krizi lidstvo patrně nevyřeší, protože ji zjevně řešit nechce. Tedy – ne DOOPRAVDY. To, co je nám jako řešení presentováno a halasně se to prosazuje, řešením není. Maximum, čeho se tím dá dosáhnout je, že se oteplování snad ZPOMALÍ.
NELÉČÍME TOTIŽ CHOROBU, LÉČÍME JEN JEJÍ SYMPTOMY – a i na ty ordinujeme nesprávné léky…
I kdyby si EU stanovila v boji proti produkci CO2 ještě mnohem vyšší, ambicióznější cíle a i kdyby jich opravdu dosáhla, výsledný efekt stejně ani zdaleka nevykompenzuje šílené tempo, kterým na Zemi přibývá lidí. Lidí, z nichž každý – opravdu KAŽDÝ včetně těch nejchudších - je spotřebitelem energie! Uživatelem nějakých výrobků. Každý člověk představuje zdroj emisí CO, protože si topí a vaří, jí a prdí.
Kdyby se jen desetina toho úsilí a těch prostředků, které se vynakládají na „boj s klimatem“ vynakládaly na šíření osvěty, na výchovu k odpovědnosti při plození potomstva a na hmotnou motivaci, která by v zemích s největšími přírůstky populace podpořila ochotu lidí alespoň trochu se při množení krotit, zpomalilo by to oteplování víc než OZE.
A pozor: Bez vedlejších škod, které jsou s OZE nevyhnutelně spojeny (drancování zdrojů, gigantická množství odpadů atd.)!
Karel Ploranský
6.6.2021 19:31 Reaguje na Karel PloranskýJen pouhým dýcháním člověk vyprodukuje denně zhruba 2,4 kg CO2. Denně nás na planetě přibude čtvrt milionu. Každý den tedy přibude zdroj dalších 594 tun CO2 navíc!
Průměrné emise při výrobě jedné kWh činí v Evropě 355 g CO2, takže dýchání lidí, kteří se dnes narodili (jen dýchání!!!), odpovídá emisím při výrobě 1,67 TWh elektrické energie. Toto množství elektřiny se v ČR vyrobí za 7,3 dne a na uhlí z něho připadá cca 60 %.
V EU se vyrábí z uhlí ročně 660 TWh, denně 1,8 TWh.
Takže, pane Linharte:
Kdyby EU naráz a hned zastavila úplně všechny uhelné elektrárny (což popravdě nelze), vykompenzovalo by se tím dýchání počtu lidí, kteří denně přibudou.
Ale nic víc než samotné dýchání! Každý nový Pozemšťan si také topí, svítí, vaří, jí, používá spotřebiče, cestuje, vyrábí se pro něj nejrůznější zboží, pěstují se pro něj plodiny, zboží a potraviny se k němu přepravují, --- mám pokračovat? Takže produkce CO2 i tak s každým novým Pozemšťanem dál poroste.
Za 10 let nebude denně přibývat čtvrt milionu lidí jako dnes, nýbrž podle prognóz cca 350 tisíc….
Co odstavíme potom, pane Linharte?