https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/asociace-ceskeho-tradicniho-obchodu-stanovisko-k-zalohovani-lahvi-od-napoju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Asociace českého tradičního obchodu: Stanovisko k zálohování lahví od nápojů

2.9.2021
Značka pro PET, což je snadno vyslovitelná zkratka nevyslovitelného plastu polyethylentereftalátu.
Značka pro PET, což je snadno vyslovitelná zkratka nevyslovitelného plastu polyethylentereftalátu.
Licence | CC BY-NC-SA 2.0
V poslední době se objevují nové návrhy na řešení problému nápojových obalů. Velké nápojářské firmy intenzivně lobbují zejména za zavedení povinného zálohování PET lahví a v nedávné době přišly i s iniciativou na zálohování skleněných obalů.
 
Celé téma není zdaleka jen o ekologii, ale také o nákladech na straně jedné a ziscích na straně druhé. Samozřejmě pak jde také o velké marketingové téma.

Dobrovolné zálohování nápojů ve skle považujeme za vhodný doplněk celého systému, který může mít i omezený pozitivní přínos. Sami výrobci nápojů si však dobře uvědomují a přiznávají, že prodej nápojů ve skle nepředstavuje celkové řešení.

Povinné zálohování PET lahví by však byl jednoznačně krok zcela špatným směrem. Tady totiž nejde z hlediska výrobců nápojů o ekologii, ale o snahu ušetřit desítky a stovky milionů korun za nákup suroviny potřebné k výrobě nových lahví. Česká republika má přitom velmi dobře fungující systém sběru prázdných PET lahví v rámci známých žlutých kontejnerů. Tento systém umí aktuálně vybrat více než 82 % lahví. V současnosti Česká republika překračuje požadavky EU, která stanovila členským zemím do roku 2025 povinnost umět vybrat minimálně 75 % obalů od PET lahví.

Skutečně ekologickým řešením tak není zavádění nového systému za miliardy zaplacené v konečném důsledku z kapes spotřebitelů, ale další rozvoj stávajícího systému, který by vydělení části odpadů a finančních prostředků výrazně narušilo. Výrobci nápojů v rámci svého lobování totiž například zapomínají informovat o nutnosti nakoupit nové technologie nebo také o tom, že by v rámci nového systému začala Českou republiku křižovat nová flotila aut převážející převážně vzduch. V rámci povinného zálohování by se totiž musely PET lahve vybírat v neporušeném stavu a většina prodejen nebude mít technologie na úpravu lahví na místě. Úplně se pak opomíjí fakt, že takto vybrané lahve skončí ve stejné továrně, kde končí i nyní. Zálohování nicméně může být dobrý nápad pro země, které se třídit nenaučily.

V rámci fungování obchodu představují plastové obaly od vod, limonád či piva jen velmi malý díl celkově vyprodukovaných odpadů. Přesto se na ně soustřeďuje největší pozornost. Obaly od drogistického zboží, mléčných nápojů, či třeba jogurtů zatím zůstávají zcela mimo debatu.

Celý systém sběru a recyklace odpadů je třeba vytvářet s ohledem na skutečné problémy. Navíc by měl být dimenzován tak, aby byl pro všechny spotřebitele, co nejjednodušší. Jenom tak lze zajistit jeho efektivní fungování.

Místo zeleného populismu a marketingu zaměřeného na jednu oblast by bylo na místě, aby nastoupila komplexní debata a to na skutečně odborné úrovni, tedy za účasti státních autorit, univerzit a odborníků.


reklama

 
Asociace českého tradičního obchodu

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

2.9.2021 13:58
Navrhoval bych vykupovat plasty na kila jako kovy.

Každý by musel mít dané přesné chemické složení (petka je kategorie A, obalový igelit B, tetrapack C, tričko z polyesteru C atd. atd.) a po výkupu by se tyhle kategorie recyklovaly velmi jednoduše na původní surovinu.

Pokud by výrobce nedodržel chemické složení, na výrobek by byla daň třeba 100% a šel by do spalovny, normální recyklační daň už většinou výrobky mají.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.9.2021 15:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Souhlas!!!!! Jen nevím co vznikne ze směsi tetrapaků a triček z polyesteru.:) Asi by těch kategorií nemohlo být příliš mnoho. Něco je třeba nechat pro spalovny.

Copak tetrapak lze rozumně recyklovat?

Kterej vůl vymyslel několik druhů flašek na pivo??????????????
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2021 23:40 Reaguje na Jiří Svoboda
Pokud by nebylo možno takový výrobek recyklovat, dal bych na něj 500% daň. Tím pádem by prostě tetrapaky zmizely z trhu a zůstaly by tam jen ty obaly, které se dají recyklovat jednoduše.
Tričko z polyesteru by se vykoupilo jako všechny ostatní výrobky z polyesteru, problém jsou ale směsi. To by se muselo dořešit v dalším kroku.
Na pivo může být flašek něurékom, ovšem všechny z jednoho materiálu, který by se vykupoval.
Odpovědět
MK

Michal Konečný

6.9.2021 08:55
Zálohování by přineslo jen samé nevýhody.
Mimo jiné by domácnosti ostatní plasty, kterých je bez nápojových lahví menší množství, už přestaly třídit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2021 23:42 Reaguje na Michal Konečný
Vykupovat. Domácnost by měla někde pod schody pytle, kam by se házely plasty podle kategorií a někdo by jednou za týden (za měsíc??) zajel do ekodvora a měl by na pivo na celý večer.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist