https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/czech-forest-think-tank-pozar-v-np-ceske-svycarsko-je-obrovskym-varovanim-pred-dopady-klimatickych-zmen-ale-i-jednostrannym
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CZECH FOREST think tank: Požár v NP České Švýcarsko je varováním před dopady klimatických změn, ale i jednostranným přístupem k ochraně životního prostředí

26.7.2022
Dopady lesních požárů jsou neštěstím pro vlastníky i správce lesů, ale i životní prostředí. Přejeme všem zúčastněným, aby se požár NP České Švýcarsko podařilo rychle uhasit, nedošlo k žádným úrazům a území se další podobné požáry již vyhýbaly.
 
V teplém a suchém počasí, zejména v oblastech s vysokou návštěvností lesů může vzniknout požár téměř kdekoli. Rizikem jsou zejména plochy ponechanými soušemi. Nikde v republice, ale plošně nevznikly cíleně podmínky, které očekávatelně riziko požáru a jeho šíření zvyšují. CZECH FOREST think tank v minulosti upozorňoval na rizika bezprecedentního rozhodnutí ponechat odumřít v NP ČS v krátké době většinu smrkových porostů bez toho, aby toto rozhodnutí bylo podrobeno odborné diskuzi o možných dopadech.

Požár v Národním parku České Švýcarsko, je varováním, před jednostranným a do důsledků nepromyšleným nakládáním s krajinou. Při jakýchkoli plošných rozhodnutích by se mělo myslet na životní prostředí, místní obyvatele i potenciální rizika.

Požár v NP České Švýcarsko je v mnoha ohledech výjimečný. Před zhruba třemi roky se rozhodnutím Správy NP rozšířil z národního parku kůrovec, s nímž bojují okolní vlastníci lesů dodnes. Dnes vidíme další dopady ponechání obrovských ploch a množství dříví na vysýchavých stanovištích v členitém terénu „přirozenému“ vývoji. I když samotné ponechání suchého dříví v lesích nelze vnímat jako přímou příčinu požáru (ta se často v lesích nezjistí), je logické, že akumulovaná zásoba suchého dříví zhoršuje průběh požáru a nepřístupný terén popadaných souší komplikuje zásah hasičů.

Příčinou takto rozsáhlého a devastujícího požáru není jen v této oblasti běžné sucho, ale zejména ponechání obrovského množství suchého požárně nebezpečného množství dříví v lese, což ale nelze vnímat jen jako dopad kůrovcové kalamity, ale spíše jako důsledek rozhodnutí správy parku.

Kromě rizika pro zasahující hasiče a místní obyvatele a jejich majetek je takto rozsáhlý požár i ekologickou katastrofou. Názory, že les po požáru relativně rychle zregeneruje a obnoví, se v řadě případů nepotvrzují. Záleží na délce trvání a ničivosti konkrétního požáru i specificích daného ekosystému. Revitalizace krajiny v případě takto devastujícího požáru může trvat i několik desetiletí. Představa, že lesní požáry patří do kulturní krajiny střední Evropy považujeme za nebezpečnou až extrémistickou úvahu. Naše lesy neregenerují způsoben, jakým regenerují některé porosty na jiných kontinentech, které jsou na požáry adaptované.

Je překvapivé, že zástupci národního parku znají na rozdíl od policie a hasičů viníky – tedy turisty nocující v parku. V tomto kontextu se tedy nabízí otázka, proč nebyl vyhlášen časově omezený zákaz vstupu do lesů? V rámci protipožární ochrany by mělo dojít spíše než k plošným zákazům vstupu k instalaci monitorovacího systému vzniku požárů např. na základě optické nebo termální detekce kouře. Je škoda, že tento monitoring nebyl využit již v době, kdy padlo ponechat smrkové porosty bez zpracování a je otázkou nakolik účinná byla jiná protipožární opatření.

Situace v NP ČS nám názorně ukazuje, že bychom k přírodnímu prostředí měli přistupovat s respektem a zodpovědností a bez ideologických předsudků. Je zřejmé, že klimatická změna bude riziko požárů zvyšovat, proto je na místě reagovat konkrétními opatřeními a ne rizika ještě zvyšovat, jako se tomu stalo v NP ČS.

Štěstím je v dané situaci, že je Česká republika schopna financovat robustní a akceschopný hasičský záchranný sbor včetně husté sítě dobrovolných hasičů, který situaci zvládá, minimalizuje možné škody a patří jim za to uznání a poděkování.

Hlavním cílem tohoto stanoviska není kritika, ale snaha předejít v budoucnosti rozhodnutím, která se v důsledku absence skutečné odborné diskuze mohou stát hrozbou pro životní prostředí i obyvatele.


reklama

 
Další informace |

Text je stanoviskem CZECH FOREST think tank k situaci v NP České Švýcarsko.

CZECH FOREST think tank

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Halina Holá

26.7.2022 18:33
To je teda dost strašný článek. Kdo vlastně za ním stojí? Už na začátku se tvrdí, že za požár mohou kůrovcem sežrané stromy. Ale v NP České Švýcarsko hořívalo i před tím. Lesy na pískovci jsou k požárům náchylné. Další nesmysl je, že správa NP rozhodla, že bude podporovat šíření kůrovce... Ti co do tohoto kraje pravidelně jezdí, ví, jak hodně se v něm za poslední roky změnilo počasí. Dříve tu prakticky celý léto pršelo a byla kosa, poslední roky je vedro a sucho. Místní krajina je v šoku. To prostě nemůžou tamější smrkové monokultury přežít. Kůrovec to jen urychlil. Nyní to urychluje oheň.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.7.2022 18:49 Reaguje na Halina Holá
Takoví brečení, že jim shořel bakšiš. Dbát na přirozenou obnovu lesa má smysl ale v některých partiích, které jsou vystaveny celodennímu slunci, může být problém
Odpovědět
HH

Halina Holá

26.7.2022 18:33
To je teda dost strašný článek. Kdo vlastně za ním stojí? Už na začátku se tvrdí, že za požár mohou kůrovcem sežrané stromy. Ale v NP České Švýcarsko hořívalo i před tím. Lesy na pískovci jsou k požárům náchylné. Další nesmysl je, že správa NP rozhodla, že bude podporovat šíření kůrovce... Ti co do tohoto kraje pravidelně jezdí, ví, jak hodně se v něm za poslední roky změnilo počasí. Dříve tu prakticky celý léto pršelo a byla kosa, poslední roky je vedro a sucho. Místní krajina je v šoku. To prostě nemůžou tamější smrkové monokultury přežít. Kůrovec to jen urychlil. Nyní to urychluje oheň.
Odpovědět
MM

Milan Milan

26.7.2022 21:08
článek vůbec není chybný a autor není mimo. Je to docela přesné, boj s kůrovcem nezačal včas, staré a uschlé popadané stromy a větvě jsou ponechány v lesích svému osudu prý z důvodu novodobého pohledu a odkazem na jakousi samospásnou samoobnovu přírody i jak to naši předci dělali blbě. Tak výsledek nového pojetí je zřejmý, na nocující turisty pokud to nezaložili úmyslně nic svádět nejde. To není klimatická změna, ta nastane až zlikvidujeme krajinu, lesy a zeleň, Proto krajina má právo a musí být chráněna a hlavně včas musí správce zasáhnout proti škůdcům všeho druhu i nedbalému jednání a "idiotským" nápadům......
Odpovědět
HH

Halina Holá

27.7.2022 12:30 Reaguje na Milan Milan
"Klimatická změna nastane až zlikvidujeme krajinu?" jak jste na to přišel? Právě na regionu Českého Švýcarska a Lužických hor je nádherně vidět, že klimatická změna probíhá. Z vlhké a chladné oblasti, ve které se dařilo smrkům, mechům apod. se stala oblast mnohem sušší a teplejší. Stromy začaly usychat ještě před kůrovcem, ten dorazil z centra Čech do již oslabených porostů. A právě kvůli těm změnám podnebí je vhodné dát lesům šanci se samostatně obnovit, protože je těžké odhadovat, jakým dřevinám v budoucnu bude v lesích dařit. Je ale jisté, že smrky to už nebudou.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.7.2022 21:17
Prostě když někde narůstá hořlavá hmota, tak jednou dosáhne takového množství, že už to hasiči nezvládnou. Ale třeba je toto cíl - jednou za 40 let nechat projít krajinou velký požár, který vše stráví a může se začít znovu od začátku.
Odpovědět
Pe

Petr

26.7.2022 22:36 Reaguje na Richard Vacek
Narůstá hořlavá hmota? V lese hořlavá hmota prostě je. Tak už to v lese bývá.
Děsím se doby, kdy lidé budou požadovat, aby v lese nic hořlavého nebylo, nebo aby tam nebylo nic, co by na ně mohlo spadnout.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

27.7.2022 00:39 Reaguje na Petr
Tak samozřejmě, čím víc suchého dřeva tam zůstane tím větší těžko hasitelný požár následuje. Zažil jsem v lesích spoustu požárů ale žádný kdy díky stojícím suchým stromům jde požár do korun a těmi se potom rychleji šíří. Vždy hořel pouze půdní pokryv a nebo v horším případě nějaká mlazina. No a zažil jsem v lesích i protipožární pásy. Ty jsou nyní kde? NP se navíc protipožárními pásy asi zabývat nebude.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.7.2022 06:36 Reaguje na Petr
V dané oblasti jsou lesní požáry snad každoročne. V lesích v mém okolí požár nepamatuji.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

27.7.2022 09:37
V NP ČS jsem byla v červnu, zrovna v období, kdy bylo vedro. Naopak jsem ocenila, že vedení NP nechalo stát uschlé stromy, protože vytvářely jediný stín, který místy byl. Obnova porostu pod uschlými stromy probíhala, narůstaly nové stromky a keře a všude byla spousta borůvčí. Ovšem pokud by stromy stát nezůstaly a všude rostlo jen to borůvčí, vysušené staré jehličí a staré, suché dřevo, které vždy po těžbě a odvozu zůstává, chce někdo tvrdit, že by nehořelo? Že by při zafoukání větru požár neletěl porostem jako vichřice? Roste to na pískovci, na suchém, hladovém podkladu, který se od slunce rozpálí za chvíli, terén nepřístupný, všude pro oheň dostatek "potravy". Ať se na to dívám z té nebo druhé strany, vždycky mi vychází, že podmínky pro šíření požáru jsou více než optimální. Problémy hasičům dělá hlavně komplikovaný terén, sucho a vítr.
V tomto případě bych správu NP ČS rozhodně neobviňovala z toho, že současný požár zavinila svým rozhodnutím nechat stromy, kde jsou. Pravděpodobně ho zavinil člověk, přiživila příroda a na hasičích je, zachránit z lidských obydlí, co půjde. Počkejte příští rok na jaře. Požár část kůrovcového dřeva "uklidí", tím vlastně vyhoví všem, kdo chtějí toto dřevo z parku odvézt a borůvčí a trávy znovu vyrostou. Jen stín už na některých plochách nebude vůbec žádný. Příroda si poradí.

Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.7.2022 15:23 Reaguje na Marcela Jezberová
Samozřejmě to zavinil člověk. Jak zde někdo již psal.
Zásadní píčina je zákon o NP jako bezzásahové zóně, což je ve střední Evropě, kde již nejméně 10 tisíc let člověk hospodaří, přímo aforismus.
Pokračuje správa NP, která zákon plní.
A pak stačí bezprostřední chyba někoho, kdo úmyslně (nebo neúmyslně?) založí oheň.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.7.2022 15:14
Zcela s autorem souhlasím.
Na druhé straně musím znovu upozornit na zcela nesmyslnou dikci zákona o NP jako standardně bezzásahové zóny. Správa parku pak, jako zákona dbalí ÚŘEDNÍCI, nezasahují do ničeho. Tedy ani do monitorování požárů, natožpak proti kůrovci a proti hořlavému materiálu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist