Daniel Vondrouš: Užitečné sliby i prapodivné nápady volebních programů
Bourat a dotovat se spíš nebude
O energetice strany uvažují většinou logicky. Chtějí pokračovat v podpoře zateplování domácností a veřejných budov či snižovat naši závislost na fosilních palivech. Postřehly, že těžba břidlicového plynu tzv. frakováním u české veřejnosti neprojde a otevřeně se ho zříkají. Zásoby podzemní pitné vody na Moravě či ve středních Čechách tedy nejspíš ohroženy nebudou. V Severních Čechách by zachovaly limity těžby uhlí. Samotná společnost ČEZ považuje svůj projekt nových jaderných bloků v Temelíně za prodělečný, dotovat jej stovkami miliard korun by ale u voličů neprošlo. Napříč politickým spektrem proto panuje překvapivě široká shoda na tom, že Temelín dotován nebude přímo ani nepřímo.
Existují ovšem čestné výjimky. KSČM a ODS naopak otevřeně plánují těžit uhlí na místě, kde nyní stojí prosperující severočeské obce. Zrušení limitů těžby propagují také představitelé SPOZ - například její volební lídr Martin Pecina. ČSSD obce bourat nechce, ale patrně by prolomila limity na dole Bílina. KSČM a ODS navíc nevylučují ani zmiňované masivní dotace jaderné elektřiny. ODS to zdůvodňuje originálně - uranová ruda je prý „obnovitelný zdroj energie“. Zemanovci zase vidí ve stavbě dvou jaderných bloků „snížení naší závislosti na dovozu energetických surovin“ – veškeré jaderné palivo přitom v současnosti dovážíme z Ruska.
Smog ve vzduchu, mlha v programech
Podle čerstvé Zprávy o stavu životního prostředí se u nás v loňském roce recyklovalo jen 30% komunálního odpadu. Řada jiných evropských zemí ale dokáže recyklovat dvakrát lépe. Pomalé zlepšování se u nás navíc v loňském roce zastavilo, recyklace meziročně dokonce vůbec poprvé klesla. A bude hůř. Vláda Jiřího Rusnoka v demisi totiž schválila státní politiku, která s dalším růstem recyklace nepočítá. Tuto politiku podpořil i Tomáš Podivínský, ministr životního prostředí a jeden z kandidátů za KDU-ČSL v nadcházejících volbách. Cenné suroviny tak budou dále končit na skládkách, případně se ve spalovnách zčásti promění na prach a další škodliviny.
Problém těžce znečištěného ovzduší především na Ústecku a Ostravsku přitom politici evidentně nezvládají. Nečasova vláda neprosadila klíčová legislativní opatření. Znečišťovatelům v nejpostiženějších regionech se díky výjimkám daří odkládat investice do odprášení zastaralých provozů.
Konkrétní a účinná řešení tak prosazují pouze TOP09, Strana zelených a ČSSD. Jedná se především o zavedení poplatků, které budou účinně motivovat průmysl k investicím do čistších technologií. Výnos z poplatků pak půjde na nápravu v nejpostiženějších oblastech. Stejné strany by také navýšily finanční podporu výměny domácích kotlů na tuhá paliva za moderní kotle s nízkými emisemi. Ostatní strany však v odpovědích na konkrétní otázky k ochraně ovzduší spíše tápou (či mlží).
Mýtné a vodní kanál
V dopravě nás po volbách nejspíš nemine rozšiřování mýtného. Uleví se tak především obcím, jejichž ulicemi si razí cestu těžké kamiony ve snaze vyhnout se placení dálničních poplatků. Na druhou stranu nás opět čeká debata o asi nejvíce obskurním dopravním projektu – že je zpátky na české politické scéně, dosvědčují odpovědi politických stran na otázku Českého rozhlasu o budoucnosti projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Ten otevřeně podporují KSČM, SPOZ i Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Exministr životního prostředí Miloš Kužvart (z let 1998 - 2002) sice dříve s tak masivním ničením přírody a stovkami miliard dotací veřejně nesouhlasil, jako volební lídr Zemanovců však sotva půjde proti programu vlastní strany.
Raději bez evropských dotací, než transparentně
Politici povětšinou alespoň v obecné rovině podporují právo občanů účastnit se rozhodování o velkých stavbách v jejich okolí. Chápou, že transparentnost rozhodování má potenciál omezit prostor pro korupci. Jenomže taková veřejná kontrola je v české developerské praxi naprosto nedostatečná. A to natolik, že nám kvůli tomu hrozí zastavení čerpání evropských fondů. Do rozšiřování účasti podle evropských pravidel už se ale politikům moc nechce. Volební lídři ODS a ANO dokonce v přímém přenosu navrhli stávající úroveň občanských práv v této oblasti ještě více seškrtat. Otevřené rozhodování zřejmě natolik odmítají, že by oželeli i evropské dotace.
Žádné nebo funkční ministerstvo?
Není sporu o tom, že v posledních třech letech dostávalo životní prostředí od všech parlamentních stran na frak. Sněmovna v oblasti životního prostředí hlasovala nejhůř od počátku devadesátých let (Analýza hlasování: Žádná ze stran ve Sněmovně naše prostředí nechránila ).
Samotné Ministerstvo životního prostředí dopadlo ještě hůř. ODS za poslední řádné vlády kompletně převzala jeho vedení, místo nestranických expertů na všech úrovních nastoupili straníci bez odborného vzdělání i zkušeností, a ministerstvo tak ztratilo schopnost řešit běžné problémy. Drastické seškrtání rozpočtu rezortu pomohlo uvolnit kontrolu průmyslových znečišťovatelů, omezilo smogové předpovědi či služby pro turisty v chráněných územích. Přitom miliardy korun z evropských fondů na ochranu životního prostředí zřejmě zůstanou nevyčerpány. Celé funkční období jsme marně čekali na předložení zákonů na podporu recyklace a snížení skládkování, či ochranu zemědělské půdy před zábory.
Nyní ODS navrhuje po volbách rezort životního prostředí rovnou zrušit a začlenit pod Ministerstvo zemědělství. Místopředseda ČSSD Michal Hašek veřejně říká totéž, ačkoliv oficiální stanovisko jeho strany je jiné – podle příslušného stínového ministra ČSSD Vladimíra Špidly by se naopak na MŽP měla vrátit odbornost i kompetence v územním plánování. Pro opětovné zprovoznění ministerstva se vyslovují i TOP 09 i Strana zelených.
Nápady některých politiků nám mohou místy připadat tak absurdní, až snad nemá cenu se jimi zabývat – to by byl však nesprávný závěr. Naopak – účast ve volbách je nejvýraznější moment, kdy se můžeme pokusit alespoň ty nejhorší z nich vyřadit ze soutěže. Tak šťastnou volbu.
Text vznikl pro Ekolist.cz a Deník Referendum
reklama