https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/erik-schwarzbach-pohled-na-alpy-z-markova-kopce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Erik Schwarzbach: Pohled na Alpy z Markova kopce

26.2.2022
Pohled na Alpy z Markova kopce.
Pohled na Alpy z Markova kopce.
Foto | Erik Schwarzbach
Z Markova kopce bývá vzácně vidět neobvykle daleko. Stává se to, když silný vítr žene masy vlhkého vzduchu přes horské hřebeny a rozpohybuje tak gigantické přírodní tepelné čerpadlo.
 
Při výstupu vzduch řídne, tím se ochladí, voda z něho vyprší a vymyje z něho prach. Při sestupu se vzduch, oteplený kondenzací vody, stlačuje a tím ještě více oteplí. V nižších polohách je pak vítr sušší, teplejší a čistší. Bývá pak vidět velmi daleko.

Stává se to u nás tak třikrát do roka, většinou v zimě nebo na jaře. Taková vzácná událost nastala nedávno, 16. února 2022, kdy byl vidět jižním směrem na obzoru horský masiv. Neodolal jsem a stiskl spoušť fotoaparátu. Jak to vypadalo vidíte na horním snímku.

Na mapě Rakouska najdeme zhruba 150 km jižně od nás výběžek Vápencových Alp s horskou skupinou Rax-Schneeberg, s nejvyšším vrcholem Schneeberg, dosahujícím 2026 m (též Klosterwappen, česky Vídeňský Sněžník), který je i nejvyšším vrcholem Dolního Rakouska.

Později jsem na Wikipedii našel pohled z Vídně na Schneeberg.

Pohled na Alpy z Vídně.
Pohled na Alpy z Vídně.
Foto | White Banana / Wikimeda Commons

Obrysy obzoru na obou snímcích se shodují. Podobnost nepřekvapuje, je to foceno ze stejného směru, jen z větší blízkosti. Jedná se skutečně o ten Vídeňský Sněžník, Schneeberg.


reklama

 
foto - Schwarzbach Erik
Erik Schwarzbach
Autor je biolog a statistik, bývalý ředitel odrůdového zkušebnictví v ČR a vědec, který sleduje již déle než 30 let odborné poznatky o klimatu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

26.2.2022 21:33
Milé pohlazení, pane Schwarzbachu!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist