https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/erikn-schwarzbach-vliv-pandemie-covid-19-na-globalni-klima-2020
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Erik Schwarzbach: Vliv pandemie covid-19 na globální klima 2020

3.3.2021
Pandemie COVID-19 způsobila pokles průmyslové aktivity a tím globální snížení emisí CO2 z fosilních paliv o přibližně 7 % ve všech hlavních ekonomikách světa.
Pandemie COVID-19 způsobila pokles průmyslové aktivity a tím globální snížení emisí CO2 z fosilních paliv o přibližně 7 % ve všech hlavních ekonomikách světa.
Foto | NASA / Unsplash

Přehled základních parametrů

Motorem oteplování klimatu jsou emise CO2 ze spalování fosilních paliv (uhlí, nafty a zemního plynu). Pandemie COVID-19 způsobila pokles průmyslové aktivity a tím globální snížení emisí CO2 z fosilních paliv o přibližně 7 % ve všech hlavních ekonomikách světa.
 
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv Erika Schwarzbacha

První výrazný pokles byl zaznamenán koncem února a druhý, mnohem výraznější, téměř o 20 %, v dubnu 2020. Na celkovém poklesu se nejvíc podílela pozemní doprava a průmysl. Emise z energetiky dosáhly minima v únoru a dubnu, ale již v září se vrátily na původní hodnoty. Emise z letecké dopravy se podílely na snížení celkových emisí během roku téměř stejnoměrně. Nárůst emisí vykazovaly v dubnu domácnosti. Ty se však podílejí jen málo na celkových emisích, takže dubnové zvýšení emisí z domácností je na grafu sotva patrné.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv Erika Schwarzbacha

Na koncentraci CO2 v atmosféře však pokles emisí neměl zjevný vliv, koncentrace dál strmě rostla a zvýšila se o 2,6 na 414,2 ppm. Souběžně pokračoval i vzestup globální teploty. Podle trendu posledních 60 let o 0,02 oC ročně, tj. 1 oC za 50 let. Rok 2020 byl nejteplejším rokem v historii měření, byť jen nepatrně teplejší než dosavadní rekordní rok 2016.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv Erika Schwarzbacha

Vědce nepřekvapuje, že pokles emisí není provázen poklesem koncentrace CO2, protože všechny emise větší než nula přispívají k hromadění CO2 v atmosféře.

Emise z fosilních paliv by musely klesnout na nulu, aby již v atmosféře nepřibývaly. A ani to by úplně nestačilo, protože koncentrace CO2 i jiných skleníkových plynů se poněkud zvyšuje i zpětnými klimatickými vazbami. Např. oteplování arktidy vede k tání permafrostu, jehož rozkladem vzniká CO2 a metan, s rostoucí teplotou roste i rozsah lesních požárů a jejich emise, teplejší oceány absorbují CO2 pomaleji a jiné. Lze shrnout, že Pandemie Covid-19 oteplování klimatu nijak významně neovlivnila.


reklama

 
foto - Schwarzbach Erik
Erik Schwarzbach
Autor je biolog a statistik, bývalý ředitel odrůdového zkušebnictví v ČR a vědec, který sleduje již déle než 30 let odborné poznatky o klimatu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

3.3.2021 08:22
Je zajímavé, že grafy teplot jsou prakticky ze všech zdrojů víceméně stejné, grafy emitovaného CO2 je pokaždé úplně jiný.
Odpovědět
kk

karel krasensky

3.3.2021 12:28
Pandemie zcela jistě jednou skonči.A nad českou kotlinou zavladne zvlaštni ticho a klid přerušovane jen krakoranim krkavcu a vytim smeček potulnych psu.Jen kdesi v bruntalskych lesich bude přeživat maly kmen Bruntalcu živici se sběrem lesnich plodu a lovem ryb v potocich a řekach
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.3.2021 14:30 Reaguje na karel krasensky
To je úryvek z Deniku Ostravaka?
Odpovědět
kk

karel krasensky

3.3.2021 15:11 Reaguje na Karel Zvářal
pane Karel to je stručny nastin a prognoza budouciho vyvoje v ČR.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.3.2021 10:46 Reaguje na karel krasensky
Dělat prognózy je velmi obtížné, zvláště ty směřující do budoucna.
Odpovědět
JL

Jaromír Lukavský

3.3.2021 19:47
Chybí mi tam vyčíslení kolik celkem dělají emise CO2 spalováním fosilů Je hezké, že poklesl CO2 o 7% mezi roky 2019 a 2020. Nicméně člověk do koloběhu CO2 v atmosféře Země přidává 10 Gt do celkových 560 Gt. Čili 1,8%. Pokud to kleslo o 10% a Evropa se podílí 10% tak je to setina z 1,8 čili 0,018% čili skoro nic. Ale vypadá to pěkně na grafu že? J.L. end
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.3.2021 08:30 Reaguje na Jaromír Lukavský
Jak jste došel na 10 Gt CO2, když z grafu je to 35 Gt? Když ani takové jednoduchosti nezvládáte, jsou vaše úvahy zcela zbytečné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2021 15:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Oficiální údaje (teda jeden z oficiálních údajů) hovoří o 40 mt CO2/rok. Což je asi 5% celkového koloběhu, 2%přírodfa vstřebá (v oceánech) a 3% zůstává v atmosféře. Což je ale za 10 let 30%, dnes jsme už řádově na 100%.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.3.2021 10:53
"Emise z fosilních paliv by musely klesnout na nulu, aby již v atmosféře nepřibývaly."

Tady nemáte pravdu! Oceán je proti současné atmosféře silně podsycen a vstřebává asi 50 % lidských emisí, jen 50 % jich zůstává v atmosféře. Když tedy snížíme emise na 50 %, všechny půjdou do oceánů a v atmosféře nebudou přibývat.

To samozřejmě neznamená, že by měl být cíl na 50 % emisí ustrnout.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2021 15:48 Reaguje na Jiří Svoboda
Nesmysl. Oceán není nijak "podsycen", to by se přece dosytil už před průmyslovou revolucí. Oteplováním navíc ztrácí schopnost CO2 dále přijímat. Ten oxid je velmi stabilní, je energeticky nejníže a z atmosféry se sám neodbourá ani ťok.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.3.2021 11:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Hlavně že ty moulo začínáš často "Nesmysl" a při tom tomu prd rozumíš!

Mám-li dvě fáze (plyn a vodu), které byly na počátku v rovnováze, a pak přidám do plynu CO2, pak bude vůči plynu voda podsycena a CO2 bude přecházet do vody tak dlouho, až se ustaví NOVÁ rovnováha s vyšší koncentrací CO2 v obou fázích než na počátku.

O tom jasně hovoří Henryho zákon.

Sám píšete výše
"Což je asi 5% celkového koloběhu, 2%příroda vstřebá (v oceánech) a 3% zůstává v atmosféře. Což je ale za 10 let 30%, dnes jsme už řádově na 100%."
Proboha, to si nevidíte vůbec do huby? Vždyť tady píšete prakticky to stejné, co já. Kdybychom emitovali 2% místo 5% koloběhu, příroda (oceány) by vstřebaly vše, PROTOŽE JSOU VŮČI ATMOSFÉŘE PODSYCENÉ.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

6.3.2021 08:58 Reaguje na Jiří Svoboda
Je to zaujímavá otázka. Máte samozrejme pravdu, ale oceán je veľmi dynamický systém. Existujú morské prúdy a tie transportujú CO2 do hĺbky, kde sa môže rozpustiť väčšie množstvo CO2 ako pod normálnym tlakom. Naopak iné morské prúdy vynášajú CO2 k hladine, kde sa zákonite uvoľňuje do atmosféry. Celkové množstvo CO2 rozpustené v oceánoch je násobne väčšie ako v ovzduší. Ak pripustíme teóriu tzv. okyslovania oceánov, očakávame pohlcovanie CO2. Ph oceánov sa udáva 8,1. To platí len pre vrchné vrstvy oceánu, vo veľkých hĺbkach je Ph vplyvom rozpusteného CO2 výrazne pod 7 - vzniká dosť kyslé prostredie. Vstrebanie CO2 sa deje fotosyntézou rastlín a to aj na súši aj mori. Časť CO2 je následne uvoľnená hnilobnými a zvetrávacími procesmi.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

4.3.2021 21:59
Tak áno, grafy sú to zaujímavé. Ak má červená čiara predstavovať 11 ročný priemer, (zvyčajne sa zvykne na tento účel použiť tzv. kĺzavý priemer) mala by končiť v roku 2015, pretože nevieme budúce hodnoty do roku 2025. Zaujímavá je tiež časť grafu, ktorý alarmisti nemajú veľmi radi. Nebyť práve použitého 11 ročného priemeru vychádzajú roky cca 1940-1950 podobne teplé ako roky 1980-90. Medzitým bolo dokonca chladnejšie, takže hlavný motor globálneho oteplenia sa nejako zadrhol na minimálne 30 rokov.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.3.2021 11:45 Reaguje na Vladimir Mertan
Není ale spíše plausibilní vysvětlení, že motor se nezadrhl (čím by to tak mohlo být?) ale nějaké přírodní jevy působily proti oteplování? Mohla v tom mít prsty i 2. světová válka.

Vy jste expert na přírodní jevy ovlivňující globální klima, tak se nám tu předveďte!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.3.2021 11:55 Reaguje na Jiří Svoboda
Moje chyba! Správně má být: ale nějaké přírodní jevy dočasně (kolem roku 1940) způsobily oteplení?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.3.2021 12:00 Reaguje na Jiří Svoboda
I když otázka není na mě, tak jedno vysvětlení by bylo. Aerosoly - ať už přírodní nebo antropogenní.

https://earthobservatory.nasa.gov/features/GISSTemperature/giss_temperature4.php
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

5.3.2021 15:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Aerosoly so spaľovania nekvalitného uhlia sú bežná odpoveď. Ale dôkazy chýbajú, máme aeosoly, máme ochladenie. V detektívke Perry Mason vysvetloval, že keď obvineného videli pod dubom, nemôže byť dôkaz, že tam ten dub ešte doteraz stojí. Otázka je čo by sa stalo, ak by motor oteplovania nebežal? O koľko viac by sa hypoteticky ochladilo vplyvom aerosolov bez oteplujúceho vplyvu CO2?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.3.2021 15:57 Reaguje na Vladimir Mertan
Na mne ten poslední graf působí, jako by se oteplovalo v krásné korelaci s koncentrací CO2, jen ta 2. světová válka či nějaký mi neznámý přírodní jev způsobil v letech kolem 1940 značné oteplení (skok globální teploty o 0.3 K během 3 let je šíleně moc), které v průběhu následujících 20 let postupně zrelaxovalo. Že by to byla chyba měření, to se mi ale nezdá.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

6.3.2021 00:41 Reaguje na Jiří Svoboda
To oteplenie do 40 rokov je vysvetlené veľmi silnou slnečnou aktivitou, následný pokles súvisí taktiež s klesajúcou slnečnou aktivitou. Celkovo slnečná aktivita začala významnejšie klesať až teraz, v 20 storočí je tzv. moderné maximum slnečnej aktivity. Ak niekto tvrdí že teraz slnečná aktivita klesá má pravdu, pretože absolútne maximum bolo v 50 rokoch. Celkovo je slnečná aktivita stále veľmi vysoká a významne klesá až po roku 2000. https://en.wikipedia.org/wiki/Modern_Maximum
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

6.3.2021 00:50 Reaguje na Vladimir Mertan
Myslím si že za pár rokov sa ukáže pravda, pretože donekonečna sa oteplovať nemôže. Ak skutočne bude solárne minimum také významné ako sa predpovedá a súčasne nebude pôsobiť El Nino, globálne teploty pôjdu dolu. Už teraz La nina úraduje a globálna teplota začína klesať. Ak budú fungovať aj dalšie mechanizmy ako pribúdajúci polárny ľad, na pár rokov či desaťročí môžeme na globálne oteplenie zabudnúť. Ak by sa napriek tomu všetkému ďalej oteplovalo, potom by zrejme platila teória GO vplyvom CO2.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

9.3.2021 07:52
Síce sa už nediskutuje, ale našiel som dnes zaujímavý článok o supernovách a klíme.
https://tech.sme.sk/c/22612784/stopy-po-davnych-vybuchoch-hviezd-objavili-v-letokruhoch-stromov.html
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist