https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/eva-marinicova-nizkoprijmove-domacnosti-dosahnou-na-dotaci-na-vymenu-oken.ted-jeste-vyresit-komplexni-renovace-jejich-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eva Mariničová: Nízkopříjmové domácnosti dosáhnou na dotaci na výměnu oken. Teď ještě vyřešit komplexní renovace jejich domů

14.11.2022
Ministerstvo životního prostředí dnes představilo parametry Nové zelené úsporám Light. Program cílí na nízkopříjmové skupiny obyvatel se snahou finančně podpořit drobné úpravy vedoucí k úsporám energií. Jde například o výměnu oken či zateplení domů, a to až do výše 150 tisíc korun. Centrum pro dopravu a energetiku vítá podporu nízkopříjmových obyvatel s tím, že je třeba u těchto skupin osob v další fázi podpořit také komplexní renovace domů.
 
Program navazuje na populární Novou zelenou úsporám, která běží od roku 2014 a zejména v minulém roce zažila obrovský zájem ze strany žadatelů. Proto byla potřeba zajistit dodatečný zdroj financování. Nová zelená úsporám Light bude nově financována z Modernizačního fondu, kde byl vytvořen speciální podprogram HOUSEnerg. Celkově by mělo být k dispozici zhruba 55 miliard. korun do roku 2030. V první vlně má být podle MŽP vyčleněno 1,5 miliardy, což odpovídá podpoře pro zhruba 10 tisíc domácností.

Současný program Nová zelená úsporám poskytuje dotace na pořízení fotovoltaiky, či tepelných čerpadel a dalších opatření vedoucích ke snížení energetické náročnosti domů. Nastavení programu však představuje překážku pro nízkopříjmové domácnosti. Žadatelé totiž musí často financovat větší část nákladů ze svého a dotace bývá proplacena až zpětně. Proto na tuto formu podpory nedosáhnou ti nejvíce ohroženi energetickou chudobou.

Peníze na boj proti energetické krizi tu jsou, to je dobrá zpráva. Kvitujeme snahu ministerstva zacílit pomoc na nízkopříjmové skupiny obyvatel. Je potřeba zajistit, aby výše dotace byla skutečně až 100 % přímých realizačních výdajů a stala se tak opravdu dostupnou. Zároveň by stát neměl zapomenout na komplexní energetické renovace domů nízkopříjmových skupin obyvatel, na které není tato podpora vyčleněna.


reklama

 
foto - Mariničová Eva
Eva Mariničová
Autorka je odbornice Centra pro dopravu a energetiku.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

14.11.2022 17:06
Tak až v EU se nám podařilo vybudovat komunismus dle hesla: "Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb".
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.11.2022 19:17 Reaguje na Richard Vacek
když jsem onehdá říkal, že komunismus k nám přijde ze západu, tak se to některým nelíbilo
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.11.2022 19:19
všechny ty peníze, které tak tiskneme na dluh se nastrká do kapes takovým firmám, aby nakoupili u nadnárodních firem, které ty zisky odvedou mimo ČR, protože ČR je nekonkurenceschopná ve výrobních procesech, které ovládá cizí kapitál
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

15.11.2022 10:49 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Lépe to ani nejde vyjádřit...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.11.2022 11:28
Pokud někdo uspoří, tak ušetří.
Pokud ušetří, není potřeba jej dotovat, stačí mu poskytnout půjčku ... klidně státem garantovanou a nízko/bezúročnou.

Dotace znamenají, že nedotovaní cálují úspory dotovaným.

To fakt není něco, jako dotace např na bezbariérové úpravy bytu pro někoho se sníženou pohyblivostí, kde je to zcela ok.
To je prostě jen klasická EU prasárna.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.11.2022 16:19
"Je potřeba zajistit, aby výše dotace byla skutečně až 100 % přímých realizačních výdajů a stala se tak opravdu dostupnou."

A kdo zafinancuje tiskárnu na peníze pro tyto účely? Ministerstvo financí?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.11.2022 19:57 Reaguje na Jiří Svoboda
Navíc Mariničová by si měla trochu doplnit znalosti českého jazyka ... bo to už není dotace, to je dar.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

16.11.2022 08:31
Poslední věta je opravdovou perlou:

"Zároveň by stát neměl zapomenout na komplexní energetické renovace domů nízkopříjmových skupin obyvatel, na které není tato podpora vyčleněna."

Autorka je odbornice Centra pro dopravu a energetiku. Proto by měla vědět, že nízkopříjmové skupiny obyvatel žádné domy ani byty zpravidla nevlastní a žijí většinou v nájmu, tedy v nemovitosti jiného vlastníka.

A že by nízkopříjmové skupiny obyvatel řešili, jak dosáhnout na dotaci na výměnu oken? V době, kdy jim nezbývá na jídlo, nájem a potřeby pro děti?

To je odstrašující ukázkou naprosté zbytečnosti nesystémově vytvořených dotačních titulů, jejichž efekt je ve výsledku velmi diskutabilní.

Je vidět, že autorka je fakt odbornice...
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

16.11.2022 11:22 Reaguje na Jiří Kvítek
Spíš je to tím, že autorka patrně žije někde v Praze... odtud pramení neznalost reálií... periferie takovouto typickou městskou honóru zajímá vždy pouze v situaci, kdy je možné se na její úkor napakovat, nebo si jakýmkoli jiným způsobem zvýšit životní úroveň.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.11.2022 12:03 Reaguje na Jiří Kvítek
"A že by nízkopříjmové skupiny obyvatel řešili, jak dosáhnout na dotaci na výměnu oken? V době, kdy jim nezbývá na jídlo, nájem a potřeby pro děti?"

Koukám, že vy jste tím dotačním byznysem celkem nepolíben, co?

Ono je to prosté ... zajdete na ves ke starouškům, například, a řeknete jim, že jim zařídíte třeba výměnu voken za nová. Že je to nebude stát ani kačku, bude to všechno včetně práce a vy všechno vyřídíte.
A zdůrazníte, že se ta nová okna budou mnohem líp umývat .. na to paní bude totiž rozhodně slyšet:-) ... a nemusí se nikdy lakovat ... tím zase potěšíte pána:-).

Zákazník je v poho, bo to má celá zadara a vy máte kšeft, do kterého vám nikdo nebude kecat, nic moc kontrolovat a v rámci limitu dotace se s váma nebude ani nikdo handrkovat o cenu ... oken ani práce.

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist