František Lupač: Mechanizace ani závlahy problémy s půdou nevyřeší
Co mi chybí, jsou opravdu vyzkoušené a dlouhodobě ověřené postupy, které budou reagovat na současný průběh počasí, místo aby recyklovaly postupy vyvinuté před desítkami let. Přitom naše vědomosti o vztazích mezi půdou, půdním edafonem a rostlinami se posunuly opravdu výrazně.
Jeden příklad za všechny, tedy tolik skloňovaná výživa fosforem. Jestliže využití vneseného fosforu je cca 20 %, je otázkou, zda není vhodnější místo hnojení věnovat se půdě a zlepšovat její schopnost distribuovat přítomný fosfor do rostliny.
Dalším výrazným faktorem je hloubka kořenového systému. Pokud zprovozníme pro kořeny dalších 10 cm půdy, je to i při nízkém obsahu fosforu v půdě několik desítek kg přístupného fosforu navíc.
Co se nemění je, že pro optimální výživu je rozhodující struktura půdy a mikrobiální život. Proto je tak výrazný tlaky na zvýšení obsahu organické hmoty v půdě a její provzdušnění, protože pouze aerobní organizmy jsou schopné uvolňovat živiny pro rostliny. V čem se ale názory diametrálně rozcházejí, je způsob, jak toho dosáhnout.
Jedním z trendů je klasický přístup – prohloubíme zpracování půdy a tím dostaneme vzduch do větších hloubek. Bohužel nevím o žádné lokalitě, kde by se tyto různé přístupy k půdě (podrývání, hloubkové kypření, orba, strip-til a další) hodnotily v delší časové řadě, to znamená min. 3, ale raději alespoň 5 let. Navíc pokud se udělá nějaké hodnocení, tak zpravidla pouze hodnocení utužení půdy brzy po operaci. Nedělá se rozbor vlivu na půdní strukturu, obsah organických látek, vlhkost půdy apod.
Dalším trendem je přístup, kdy se zjistí, co v půdě chybí, a tak to tam dodáme. Jak vyplývá ze zprávy VÚMOPu (Autorka Eliška Kulovaná, 5. 1. 2001), využití těchto vstupů je velice nízké, v některých případech jsou tyto zásahy spíše škodlivé (útlum mikrobiální činnosti a v důsledku toho snížení využití živin). Pokud se týká organické hmoty, není všespásná. Využití všech jejích schopností opět závisí na struktuře půdy. Určitě se shodneme, že aplikace hnoje, při které se ani nepromísí s půdou, ale zůstane směs nerozpadlých hrud a vyschlých a plesnivých kusů hnoje, nebude to pravé ořechové. Navíc organické hmoty není a nebude dost. Popis příčin tohoto stavu by ale vydal na další článek.
Posledním přístupem, o kterém se chci zmínit, je podpora produkčních funkcí půdy. Pod tímto si můžeme představit nastartování spolupráce mezi rostlinami a půdním edafonem. Jak jsem napsal výše, rozhodující pro tuto spolupráci je struktura půdy. Pro její zlepšení a udržení je nutné všechny zásahy hodnotit především z hlediska podpory mikrobiální činnosti. To se týká i zpracování půdy a hnojení, tak i pěstování meziplodin a ponechání zbytků rostlin na povrchu půdy.
Existují postupy ověřené stacionárními pokusy v trvání 4 – 5 let, kde bylo dosaženo jak výrazného zlepšení struktury, tak prohloubení kořenového systému a jímavosti půdy pro vodu. Už během prvních dvou let došlo ke zlepšení koeficientu struktury o 37 % a obsahu organické hmoty o 47 %. Ve třetím roce došlo k navýšení pórovitosti ve vrstvě 0 – 40 cm o 17 %, což je 680 m3/ha prostoru pro vzduch a vodu.
Obsah vody byl v roce 2017 vyšší o 110 m3/ha, v roce 201á 280 m3/ha a v roce 2019 roce dokonce o 340 m3/ha. Tato voda představuje v roce 2018 - 11 mm, v roce 2018 - 28 mm a v roce 2019 - 34 mm srážek. Bavíme se o vrstvě 0 – 70 cm, protože ve vrstvě 0 – 30 cm z tohoto množství bylo pouze 22 – 36 %.
Tyto parametry také měly vliv na hloubku zakořenění rostlin, kdy v každém roce je vidět v profilu výrazný rozdíl v hloubce kořenů, v roce 2019 měla pšenice 3 týdny po zasetí kořeny v hloubce 60 cm.
Nevím o lokalitě, kde by se zkoušely různé postupy v rámci jednoho způsobu řešení, o porovnání těchto způsobů mezi sebou nemluvě.
Bohužel toto neřeší ani demofarmy, protože zpravidla každá ukazuje pouze jeden přístup.
Proto zopakuji to, co jsem říkal na začátku. Internet je plný informací, jaké máme v současné době problémy s vodou v půdě. Méně je opravdu seriózních informací, které se zabývají jednotlivými příčinami tohoto stavu, a daleko nejméně je informací, jaké postupy využitelné v zemědělské praxi použít při jejich řešení.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Michal Ukropec
11.10.2020 07:44Břetislav Machaček
11.10.2020 09:44trhu zděšen právě ze stavu té půdy. Neobviňuji ale pouze zemědělce, kteří
se bohužel musejí chovat podle nastavených pravidel a být ekonomicky v
plusu. Smrsknutí osevních postupů na dva roky kukuřice po sobě, pšenici,
řepce a pak znovu kukuřici se spoustami umělých hnojiv a postřiků je
podle mne zhovadilost. Zcela se vytratila produkce pícnin jako vojtěška,
jetel a bobovité směsky. V okolí se kdysi pěstoval i bob setý jako krmivo pro dobytek a všechny tyto rostliny si poradily jak se suchem, tak uměly
svými hlubokými kořeny využít ty živiny spláchnuté hlouběji, kam na ně
kořeny kukuřice a pšenice nedosáhnou. Ano autor má pravdu v tom, že
mnohde se v půdě nerozkládá ani ta organická hmota, ale proč? Protože
v ní dlouhodobě už scházejí ty rozkladné mikroorganizmy a půdní hmyz.
Návrat k normálu bude opět trvat nějakou dobu a nebude tomu tak ihned.
Vidím to na poli za mým včelínem. Dva roky tam byla po sobě kukuřice,
letos pšenice a nyní zaseli řepku. Stále ale vyorávali rostlinné zbytky
z té kukuřice a nikde ani žížalka či brouček. Po deštích stojí na poli
s absencí půdních organismů a hmyzu kaluže vody, jílovitá půda je jako
bláto a místy řepka buď ani nevzešla a nebo už uhnila. Soukromé pole
má v nájmu sedlák z Polska a z pole odveze i tu slámu, ale hnůj nepřiveze
zpět žádný. Majitele pole to asi nezajímá, protože ho koupil se záměrem
zpeněžit na výstavbu rodinných domků. To mu zatím překazil uzemní plán.
Tak se z kdysi úrodné půdy pomalu stává bezcenný jíl a předkové se asi
v hrobech obracejí jako turbíny, že potomci pole vrácené v restitucích
prodali developeru a kšeftaři s pozemky. I tak se mohou k půdě chovat "farmáři" a soukromí vlastníci půdy. Nedělám si iluze o rychlém zvratu
k šetrnému hospodaření s půdou, protože je často problém v tom vlastnictví a u těch některých nájemců. Vlastník půdy, který na ní i hospodaří by se měl k ní teoreticky chovat jinak, ale musí být k tomu nastaveny i ty ekonomické podmínky. Zdeformovaná zemědělská politika EU tomu ale nepřeje
a ani dlouho přát nebude, protože systém dotací a cenových intervencí je
schopen ze dne na den znehodnotit celoroční práci a z potenciálně
výhodné plodiny se přes noc stane plodina ztrátová a vhodná tak zaorat.
Všechny ty kouzelné proutky by bylo třeba svázat jako kdysi předváděl
kníže Svatopluk do pořádného karabáče a napráskat té zemědělské
politice v EU. Pokud se s tímto nepohne, tak jsou všechny ty proutky k ničemu.
Majka Kletečková
11.10.2020 13:13EU? Zelení aktivisté?
Jiří Daneš
11.10.2020 18:26 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
11.10.2020 21:17 Reaguje na Jiří DanešPředem děkuji za odpověď.
Marcela Jezberová
13.10.2020 09:12 Reaguje na Majka KletečkováJiří S
12.10.2020 11:03 Reaguje na pavel peregrinOlmix group: Neosol
tak se mi to již tak nelíbí. A myslím si, že ani vy už z toho nebudete tak nadšený.