https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hruska-marek-moldan-niedermayer-pane-premiere-vyvedte-nas-z-dnesniho-environmentalniho-marazmu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hruška, Marek, Moldan, Niedermayer: Pane premiére, vyveďte nás z dnešního environmentálního marazmu

6.1.2022
Zajistěte koordinaci především mezi rezorty životního prostředí a zemědělství. Ilustrační snímek.
Zajistěte koordinaci především mezi rezorty životního prostředí a zemědělství. Ilustrační snímek.
My, níže podepsaní, jsme malinko nervózní z úvodu vládnutí naší (jako opravdu naší, všichni jsme ji volili, a někteří jsme členy koaliční politické strany) koalice v otázkách životního prostředí a ochrany klimatu. Proto jsme si dovolili napsat krátký dopis panu premiérovi. Protože co se zanedbá na začátku, později už se prakticky nedá dohonit...
 
Vážený pane premiére,

v environmentální oblasti má vláda nelehký úkol odstranit řadu chyb a nedostatků, které po sobě minulá vláda zanechala, a naopak nastartovat progresivní směr, který by navázal na úspěšný vývoj devadesátých let, jenž byl v následujícím období postupně degradován. Konkrétně máme na mysli tyto oblasti, kde vidíme potřebu zaměřit na ně co nejvíce pozornosti:

1. Ochranu klimatu s důrazem na postupnou dekarbonizaci naší ekonomiky a zejména přizpůsobení naší krajiny očekávané klimatické změně (zadržet vodu, revitalizovat toky a mokřady, snížit rozlohy a monotónnost polí, pěstovat druhově pestré lesy).

2. Téma Hospodaření s přírodními zdroji (půda, voda, lesy, zemědělské produkty) je v koaliční smlouvě pokryto dobře, prosíme ale o skutečné uplatnění těchto závazků v každodenní politické praxi (zejména pak s ohledem na zcela nevyhovující návrh na využití zemědělských dotací, které připravilo MZe pod vedením minulého ministra). Zvýšenou pozornost je třeba upřít na uhlíkové hospodaření v krajině (ukládání uhlíku v půdě a biomase především lesní) jako základní nástroj zmírňování globální změny.

3. Pro zajištění dekarbonizace ekonomiky a splnění našich závazků vycházejících z dohod v rámci EU je třeba rychle a ve velkém rozsahu navýšit podíl obnovitelných zdrojů, zejména pak na výrobě elektřiny. Elektřina z větru a slunce je dnes ve světovém srovnání nejlevnějším zdrojem, a extrémně nízký podíl této výroby (jeden z nejnižších v EU) podvazuje naši schopnost splnit dohodnuté cíle a též zajistit dostupnou elektřinu pro naše občany a firmy.

4. Oběhové hospodářství představuje celkově nový model ekonomiky účelně hospodařící se zdroji a komplexně řešící problematiku odpadů. Je to oblast nabízející mnoho příležitostí pro naše firmy, a proto je třeba přejít od dnešního stavu (vysoký sběr některých surovin, ale jejich nízké využití) na vskutku funkční model.

5. Horizontální spolupráce mezi resorty - zajistit koordinaci především mezi rezorty životního prostředí a zemědělství, či v případě dekarbonizace životního prostředí a průmyslu, které dosud často vystupovaly v zásadě antagonisticky. Je to o to důležitější, že oba rezorty nyní drží jedna koaliční strana. Nelze opomenout aktivní roli ministerstva průmyslu a obchodu pro vytváření prostoru pro zavadění nových dekarbonizačních technologii jako velkou výzvu pro náš průmysl.

Mimořádně důležitým úkolem nové vlády je obnovit spolupráci a důvěru v rámci EU. V environmentální oblasti je tento aspekt důležitější než jinde, EU má velmi dobře propracovánu širokou legislativu, strategické a jiné dokumenty, zde je třeba mnoho věcí odpovědně uchopit. Klíčová je Zelená dohoda pro Evropu, kterou minulý premiér, který ji jménem naší země přijal, opakovaně nazýval zeleným šílenstvím, před nímž je třeba občany České republiky chránit (ale peníze, jež nabízí, samozřejmě chytře přijmout). Ve skutečnosti je tomu právě naopak, Zelená dohoda otevírá novou širokou perspektivu a přináší obrovské příležitosti. Zelená dohoda není zdaleka jen v tuto chvíli v ČR ostrakizovaná energetická změna, ale zahrnuje i ochranu dramaticky mizející biodiverzity, nezbytné změny v zemědělství a revitalizaci krajiny jako celku. Odchod od průmyslového zemědělství používajícího vysoké množství hnojiv a pesticidů a degradujícího krajinu, která je ale základ budoucí prosperity země, je také důležitým cílem Zelené dohody, zvláště palčivým v ČR.

Připomínáme, že naše země obdrží v dalších letech stovky miliard korun z rozpočtu EU (prostřednictvím různých fondů) a máme zato, že to, jak je předchozí vláda hodlala rozdělit, není vždy efektivní cestou jak zásadně modernizovat naši zemi a splnit své závazky vůči našim partnerům.

Minulé vlády dostaly Českou republiku do pozice jednoho z největších potížistů v oblasti ochrany krajiny a klimatu. Data jasně prokazují, že v mnoha oblastech jsme zůstali skanzenem nepochopení a překonaných postojů, které nás pak vedou k rozhodnutím, které později naši zemi poškodí.

Vážený pane premiére, prosíme, abyste se svou vládou spolehlivě vyvedl naši zemi z tohoto marazmu.

Bohužel, nemalá část naší politické diskuse naznačuje, že trvá riziko, že budeme pokračovat ve směru, který podceňuje problémy, které jsme v minulých letech způsobili, či ignoruje pokroky technologií, které umožňují dříve nemožná řešení. Proto pevně věříme ve Vaši erudici a kompetenci a Vaši schopnost dospět k rozhodnutím, které odpovídají poznání a možnostem konce první čtvrtiny 21. století.

Jakub Hruška
Michal V. Marek
Bedřich Moldan
Luděk Niedermayer
reklama

 
Hruška, Marek, Moldan, Niedermayer

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (70)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Milan Šálek

6.1.2022 15:33
Francie má z elektroenergetiky na hlavu 6x (slovy ŠESTKRÁT) menší emise než Německo, které desítky let let buduje obnovitelné (spíše většinou občasné) zdroje (a má pro větrnou energii 2x lepší podmínky než ČR) a nyní, po odchodu od jádra, svoje emise zvyšuje. Kterou cestou bychom se tedy měli dát: německou nebo francouzskou?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.1.2022 17:10 Reaguje na Milan Šálek
My to máme jednoduchý, my nemáme na výběr. Musíme jít cestou Německou a chystat Francouzskou, která je ale na dlouhé lokte a kdoví, jestli v době, kdy JE postavíme, vůbec bude k něčemu.
Není to odzdi kezdi, není to Německo nebo Francie, já se jen obávám, aby to nebylo Rusko. čili nic.
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.1.2022 21:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to hrozná situace s těmi JE pane Hanzl a jako by těch problemu nebylo málo tak mi kuna v noci zadavila slípku v kurníku.Tu kropenatou,nejlepší nosnici.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

6.1.2022 21:38 Reaguje na karel krasensky
Víme, že to nemůžete přiznat, ale partnerka má hezkou kožešinku na límec - ne?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

6.1.2022 18:56 Reaguje na Milan Šálek
Správně. Výše uvedené body jsou pouze zárukou zhoršování klimatu a přírody. Německé socialismy mi nahání hrůzu! Jak internacionální, nacionální, tak i ekologisticko-aktivistický. K čemu je instalovaný výkon 116 GWH, když jsou dny že poskytnou jen 1 GWH?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.1.2022 07:46 Reaguje na Michal Ukropec
K tomu, aby všechny ostatní dny v roce dávaly aspoň 50GW.
K čemu máte uhlák nebo jaderku, když ji musíte občas taky odstavit.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

7.1.2022 17:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy opravdu chcete porovnávat nutnost plánovaných a časově jasně vymezených odstávek JE nebo "uhláku" s nevyzpytatelnými výkyvy dodávky z OZE?
Vy snad musíte připadat směšný i sám sobě...

Víte - jsou argumenty a "argumenty". Není to totéž.
Napadá mne: Nejste vy vlastně skrytý ropák?
Nechcete těmi svými příspěvky lidi, kteří jsou na vážkách, naštvat a přesvědčit je o tom, že lidem z tábora zeleným by neměli naslouchat, neboť jsou to stejní znalci jako vy? Úplně mimo mísu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.1.2022 16:27 Reaguje na Karel Ploranský
Hloupí zelení Němčouři měli loni z OZE a především z větru víc, jak polovinu spotřebované energie. Samozřejmě jsou směšní sami sobě, protože to není vůbec možné a je to úplná blbost, protože tomu vůbec nerozumí.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

8.1.2022 18:18 Reaguje na Pavel Hanzl
35 % mali v roku 2020 a zrazu stúpli na viac než polovicu ? Prosím vás , hamujte s výmyslami.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.1.2022 13:58 Reaguje na Jaroslav Pobeha
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nemecko-letos-vyrobilo-vice-nez-50-elektriny-oze-solarni-elektrarny-dosahly-noveho-rekordu/
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.1.2022 15:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl vstávat! A koupit si novej kalendář:-))).
V článku je 2020. to fakt není loni, a v 2021 to bylo o dost horší.
Odpovědět
ms

7.1.2022 17:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Á, známý Brouk Pytlík zase poroučí větru a slunci. Od října do března prostě podniky ani domácnosti v Česku na OZE fungovat nemohou. Kdo to popírá, patří do Bohnic. Autoři výzy premiérovi jsou prostě lobbisté za dotace pro OZE. Nic více, nic méně. Hlavně proboha ať ze sebe nedělají bojovníky za záchranu planety. A ještě zmiňují jako pozitivum, to největší darebáctví od Listopadu 89: solární tunel, který budeme ještě platit do roku 2030, celkem 800 miliardami korun. No chápu, když jim kamarádi říkají, jak na svých FVE vydělávají. A z těch "stovek miliard", jež by se daly odklonit zase pro dotační barony, se jim vzrušení potí čelo i zadek.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.1.2022 19:05 Reaguje na Milan Šálek
Škváru pamfletu je v podstatě škoda argumentace. Ti pánové slyší co chtějí a co se líbí
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.1.2022 16:06
Pánové, vy si opravdu myslíte, že je to tak jednoduché, požádat pana premiéra, on si to vezme k srdci a je hotovo.

Ta situace je k zoufání komplikovaná a když to začnete z jednoho konce nějak rozmotávat, o to více se mouhou utáhnout uzly jinde. Tady opravdu udílení královských rad, jak činíte, nestačí. Zkuste přijít s konkrétními návrhy na řešení konkrétních situací a uvidíte, jak budete úspěšní(kam budete posláni).
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.1.2022 19:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Ti komici kteří to psali se tváří jak kdyby jsme nebyli před blackoutem
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

6.1.2022 16:44
Z textu vyčteme: "Zvýšenou pozornost je třeba upřít na uhlíkové hospodaření v krajině (ukládání uhlíku v půdě a biomase především lesní) jako základní nástroj zmírňování globální změny". Mám tomu rozumět, že opad jehličí a listoví v lese je možné zvyšovat? Nebo tím autoři vybízejí k tomu, aby se dřevo v lese nechalohnilo? Není to nepřiměřené s ohledem na vykrádání uhlíku na zemědělsky obhospodařované půdě?
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

6.1.2022 16:48 Reaguje na Josef Střítecký
opravuji: --- aby se dřevo v lese nechalo shnít?
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

8.1.2022 11:57 Reaguje na Josef Střítecký
A proč by se aspoň část nenechávala? Les to hnojí...kromě toho třeba dřevo z prořezávek se vůbec nevyplatí využívat, náklady na jeho odvoz z lesa konečnémi spotřebitei jsou vyšší než jeho cena..
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.1.2022 16:46
No, já jsem na tom tak nějak stejně, taky jsem SPOLU volil (bo nkdo jiný, použitelnější nebyl:-).

A já si vás pane premiére dovoluji požádat, abyste moc neblbnul, bo opravdu ne každý z vašich voličů bere měsíčně víc čtvrt míče jako náš drahý europoslanec Niedermayer.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.1.2022 17:12 Reaguje na Svatá Prostoto
S vašima názorama jsem čekal pitomia, bo je to jediný pořádný ropák....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.1.2022 16:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Bo jste trotl, co si nepamatuje lautr nic ... takže sem ty samé zhovadilosti píše znovu a znovu, bez ohledu na to, kolikrát si tu někdo dá tu práci mu je vyvrátit.

Že budu volit SPOLU jsem psal už na jaře a že jsem je skutečně volil po volbách taky. Dokonce i párkrát i vám v reakci na příspěvek.

Okamura není ropák. Kdyby se mu to vyplatilo, tak bude tak zelenej, že Baerbocková zrudne studem:-))). Ten jede čistě na sebe, pro sebe a vůbec nic jiného ho nezajímá.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.1.2022 17:52
Fiala je Santa v bledě modrém, tam nějaké razantní změny v přístupu k ŽP neočekávám.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.1.2022 19:02
Fanoušci dotací a naivkové Bruselského střihu
Odpovědět
RM

Roman Mysík

6.1.2022 21:01
Je jenom jedna spolehlivá cesta jak zachránit planetu. A to je vyhubit lidstvo! Němci už na tom pracovali dvakrát, třeba se jim to povede teď.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.1.2022 07:53 Reaguje na Roman Mysík
Proč zrovna Němci? V tomhle ohledu mají největší zkušenosti Číňani a hlavně Rusi. A dnes se s zkouší rozpoutat konflikt skutečně světového formátu
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.1.2022 16:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Ono někdy Rusko, resp. Sojuz, začali nějaký bordel typu I. světové nebo II. ?

Fakt? A kdy to bylo? A byl jste aspoň přikrytej, když se vám o tom zdálo?
Rusko má expanzivní politiku v genech, o tom žádná, vždy takové bylo a vždy bude. Ale proti vašim oblíbeným Germánům to byli vždy jen troškaři a amatéři.
I tomu Velkému skoku, jak to bylo peklo na zemi, chyběla taková ta německá preciznost a promyšlenost.
Odpovědět

Pavel Šmíd

8.1.2022 09:23 Reaguje na Svatá Prostoto
Nezačali, ale ochotně se přidali, když 17.9.1939 napadli Polsko z východu. Bez vyhlášení války. A na dobytém území se chovali stejně jako Němci, ne-li hůře.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.1.2022 15:32 Reaguje na Pavel Šmíd
Tak o tom žádná, ale furt to začali v obou případech Němci, to je marný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.1.2022 16:40 Reaguje na Svatá Prostoto
Voni sou hlava, Rusi byli troškaři v expanzní politice, proto mají taky největší území na světě.
Druhou válku začali zároveň s Hitlerem, rozdíl 14 dní není podstatný. Důležité bylo, že Stalinovi dělal Hitler užitečného idiota a připravil mu Evropu k totálnímu převálcování.
Naštěstí byl Stalin větší hlupačisko než Hitler a ten ho stačil přepadnout o 10 dní dřív, než by vtrhl do Evropy s několika?miliónovou Rudou srmádou. A stačil mu to celé příšerně zmasakrovat.
Viktor Suvorov, Všechno bylo jinak.
Potvrzuje to i Jaroslav Šajtar:
https://www.reflex.cz/clanek/historie/107867/80-let-od-utoku-nemcu-na-sssr-zahajenim-planu-barbarossa-se-sovetsky-svaz-ocitl-krok-nad-propasti.html
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

8.1.2022 18:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak ja neviem. Rus dostal sodu vo Fínsku, v prvých dňoch nemeckej invázie do ZSSR sa ukázalo, zač stojí červená armáda (obrovské počty zajatcov, zničenej techniky, veliteľstvo nevedelo kam z konopí). Keby sa Stalin zbláznil a urobil to, tak by rusi dostali neskutočný výprask.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.1.2022 14:14 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Stalin to měl dobře nachystané a ta gigantická armáda byla nachystaná k útoku na Evropu.
Vůbec nepočítala s obranou a na začátku přepadení 20. června Stalin vůbec nevěřil, že by ho nejvěrnější přítel mohl zradit a napadnout!!
A bez jeho rozkazu nesměl vystřelit ani poslední mužik.
Tohle umožnilo wermachtu rozsekat celé jeho letectvo s 10. tisíci letadel a statisíci výsadkářů, obejít Jižní armádu zezadu, odříznout jí zásobovací cesty a totálně ji zmasakrovat v Oděském kotli (900 tisíc zajatců). Jinde to probíhalo podobně.

"Dějiny vojenství nepoznaly zkázu tak apokalyptického rozsahu".
"Hitlerovci zajali 3 367 206 rudoarmějců jen do zimy 41". Tři MILIÓNY!!!

https://www.reflex.cz/clanek/historie/107867/80-let-od-utoku-nemcu-na-sssr-zahajenim-planu-barbarossa-se-sovetsky-svaz-ocitl-krok-nad-propasti.html

Pokud by tahle armáda vtrhla do Evropy, nebyla tu jediná síla schopná se jí postavit a to by byl masakr zcela mimo naši představu. Vyvražďování v desítkách miliónů měli sověti nacvičené velmi dobře.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

9.1.2022 19:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Mňa fascinuje, akým hlúpostiam dokážete uveriť. "A bez jeho rozkazu nesměl vystřelit ani poslední mužik" To kde nabral kde? Pozrite si niekedy obranu Bretskej pevnosti. Od prvého dňa s a bránili ale zmätočne - Výsledok Stalinovej devastácie dôstojníkov.

"Pokud by tahle armáda vtrhla do Evropy, nebyla tu jediná síla schopná se jí postavit a to by byl masakr zcela mimo naši představu." Vy aj čítate niekedy čo vám druhí píšu ? V malom Finsku mali veľké straty. Nemecká sila bola nič ? Keby zaútočili na stonásobne silnejšiu nemeckú armádu, rozbili by sa o Nemecko ako bubliny na hladine vody. Nemci by brániac sa doma nemuseli riešiť problémy s diaľkovým zásobovaním, ruskú zimu, rasputicu, využili by domáci terén atď.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.1.2022 22:06 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Nevíte o tom vůbec nic. Přečtěte si toho Šajtara v odkazu a nejlépe Viktora Suvorova - všechno bylo jinak. Tam je to popsáno naprosto přesně.
Wermacht byl rozmístěn po celé Evropě, první útok měl být veden proti ropným polím v Rumunsku, tím by byl wermacht bez paliva. 15 tisíc latadel a přes 100 tisíc výsadkářů mělo zničit luftwafe na zemi atd. atd. atd. atd.

Proč by Hitler napadal Stalina, který ho živil energiemi i potravinami, všeobecně ho podporoval, když měl v zádech Británii a jednotky v Africe?

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.1.2022 15:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Málokdo toho tady nejen o tom ví méně, než vy. Bo to málo, co si i přečtete, nepochopíte, a když, tak úplně blbě.

Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

10.1.2022 20:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, takže prečítam Suvorova a šmahom zahodím všetko čo som sa doteraz dozvedel o 2. svetovej vojne. Tak aby bolo jasno - názor Suvorova na príčinu debaklu červenej armády v prvých mesiacoch invázie je len jeden z niekoľkých (našiel som 8) názorov o ktorých sa diskutuje od skončenia vojny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.1.2022 10:47 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Omyl. Suvorov vysvětluje dost bílé místo v dějinách, o kterém se píše melmi málo nebo vůbec.
Kde se vzaly 3 milióny zajatých rudoarmějců v nacistických lágrech??
proč Hitler napadl SSSR, který ho silně podporoval, když měl v zádech silnou Británii a neměl daleko k jejímu ovládnutí?
Pošlete mi link na ty další názory, zajímalo by mě to.
jaroslav Šajtar potvrzuje Suvorova.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

13.1.2022 14:17 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.reflex.cz/clanek/historie/107867/80-let-od-utoku-nemcu-na-sssr-zahajenim-planu-barbarossa-se-sovetsky-svaz-ocitl-krok-nad-propasti.html
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.1.2022 17:02 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Tenhle odkaz jsem sem dával proto, že potvrzuje Suvorova.
Dejte link na jiné vysvětlení.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.1.2022 15:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Vtrhnout Stalin do Evropy, tak se vám splnil váš vlhký sen a byl byste vzorným občanem Říše. Bez stěhování.
Odpovědět
VK

Václav Kain

6.1.2022 22:50
Výše jmenované idioty by okamžitě odpojil od stabilních zdrojů el.energie.Mohou na svých pozemcích (a jistě tihle vychcanci nebydlí v paneláku)postavit fotovoltaiku a nebo nějakou vrtuli.Rakušani by jim pomohli.Ovšem bez možnosti se připojit na stabilní zdroje.To by brzo tihle vylízaní Moldanové změnili názor.A takové voly živí lidé práce.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

8.1.2022 11:58 Reaguje na Václav Kain
Tak tehle příšerný příspěvek od nějaké nuly nemá cenu ani komentovat....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.1.2022 14:16 Reaguje na Karel Pavelka
To je jeden z nejhloupějších místních ropáčků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.1.2022 07:58
Místní ropáčci jsou zase nejchytřejší, žádný z nich sice nemá rozumu ani desetinu toho, co signatáři petice, hlavně že urážejí a kdákají nesmysly.
Nemůžu přijít na to, co lidi vede k takoovým pitomým komentářům, proč se aspoň na minutu nezamyslí nad tím, co je v petici napsáno.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.1.2022 13:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Promiňte, já se zamyslel a dospěl k názoru, že jejich petice je k ničemu, protože pláče na špatném hrobě. Copak je v moci totálně přetíženého premiéra s tím cokoliv reálně v této zemi či na světě udělat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.1.2022 16:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Jistě. Je to otázka energetické i celkové orientace státu, to je úplně to nejdůležitější.

Jestli jsme Evropská země a patříme do EU, nebo nejsme a patříme pod Rusko.
Odpovědět
MS

Miroslav Saferna

7.1.2022 18:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle. Pokládám se za ekologického příznivce. Již před 10 ti lety jsem vyměnil kotel za třídu, která je letos nařízena. Pořídil jsem na baráku FVE a provedl zateplení top technologií PUR. A teď chci jít v duch Green Dealu EU, kdy jádro, uhlí, plyn není IN. Poraďtemi, prosím, kde si mám koupit kotel na vodík a veškerou technologii k tomu. Předpokládám, že mi na to budou stačit úspory 200 tis. Kč a z důchodu mohu ročně věnovat 20 tis. na udržovací náklady. Předpokládám, že na zahradě doinstaluji FVE panely a vodík budu vyrábět ze zachycené dešťovky. Během asi 4 zimních měsíců hodlám vodíkem jak vytápět a jej přeměnit na chybějící el. energii. Děkuji předem za pomoc a zaslaný návod.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.1.2022 16:44 Reaguje na Miroslav Saferna
Nevím, na co se ptáte, když to sám víte nejlépe.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

8.1.2022 11:59 Reaguje na Pavel Hanzl
No tak jsou to často voliči Zemana a Babiše, tak se nedivte. Chytří jak rádia, přitom mnozí stěží ukončili základní školu...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.1.2022 16:49 Reaguje na Karel Pavelka
Nejhorší je, že to jsou taky voliči. Volby vyhrál rozum, sice dost na body, ale 2 mioóny hlasů propadlo.
A jak volili tihle jedinci?
Dost převážně různé komunisty, fašouny a pučisty, prostě proruské podvodníky. Skoro jediná proevropská strana jsou tam zkorumpovaní socani, takže máme zaděláno na dost velký problém.
Odpovědět
MS

Miroslav Saferna

7.1.2022 14:51
Ne nechci nikomu sahat do svědomí, ale za vším je lobbing jistých skupin. Což nevidíte , že u nás 4 měsíce skoro slunce nesvítí a výroba z FVE je naprosto mizivá.
Z čeho pak mají topit tepelná čerpadla?
A když nebude foukat a vodních zdrojů máme také málo, tak co pak? Je skutečně divné, že někomu vadí jádro z Ruska nebo Číny, ale přitom mu nevadí ruský plyn a čínské FVE technologie, které jsou prakticky dominantní. Ukažte mi v Evropě masového výrobce FVE panelů, založených na křemíkových krystalech.
Přijde vám ekologické zakázat spalovací motory v autech a ponechat nákladní dopravu zkapalněného plynu přes oceán ? O exhalacích z lodní dopravy a vlivu se můžete podívat třeba do italských Benátek. O letecké dopravě ani nemluvě.
A co zelený vodík ? Kolik domácností a tepláren na něj může v krátké době přejít ? Jinak vodík je velmi výbušný, má nejmenší molekulu takže proniká běžnými těsněními a tlakové nádoby na skladování nejsou také triviální záležitost. Jen pro představu, my si je sami vyrobíme po uzavření dolů a hutí na ostravsku, nebo je dovezeme. A odkud ?
Co brání v ČR rozvoji FVE ? No to je jasné . Lobbing. No podívejte se jen na ceník ČEZu a srovnejte nákup a výkup pro běžného majitele rodinného domu, který má FVE. A samozřejmě máme světový primát v upravených elektroměrech, které měří a vyhodnocují směr proudu po jednotlivých fázích. Toto je naprosto diskriminační a v civilizovaném světě toto nemá obdobu. Na to by se měla EU především zaměřit. Prý je to v gesci ministerstva průmyslu.
Ano, můžeme za jistých podmínek vyrobit ze slunce dostatek elektrické energie. Ale uchováme ji i na 4 zimní měsíce ? Pochybuji. Ať mi to někdo ukáže.
LiFePo bateriové komplexy nesnášení nízké teploty. To jako jim ještě v zimě budeme přitápět? Jakou kapacitu baterií pak musím mít v obýváku , abych vydržel od začátku listopadu do konce února a navíc ještě uživil tepelné čerpadlo na vytápění? A navíc 1000 GW instalovaných FVE panelů neni stejné jako 1000 GW z jádra nebo uhlí. To by se mělo dnes učit i na základních školách. Spalováním zemního plynu ( součástí je metan – CH4 ) také vzniká CO/CO2 ). A také petrolejové lampy nejsou zcela uhlíkově neutrální, že ?

Takže prosím zpátky na zem. Jste připraveni na 4 měsíce v roce se obejít bez elektrické energie?
A co tak doprava v metru, co bude, když ohlásí, že se rozjede až vysvitne slunko ? Jsme na to my všichni připraveni ?

Ano pánové , to tady již před několik lety bylo. Jadernou energii nepotřebujeme, neb bude tvale dostupné německá energie za nizkou cenu z jejich obnovitelných zdrojů. A jaká je dnešní realita? Mikro zdroje, jednak ještě nejsou běžné – nikdo nehovoří o bezpečnosti. Jen po představu kolik bude potřeba opravdu vyškoleného personálu, aby to nedopadlo jak v Černobylu.

Takže jděte osobním příkladem a vyvoďte z minulých chybných rozhodnutích osobní zodpovědnost. Jinak budou naši potomci nazývat tuto dobu „druhou dobou temna v čechách“. Nemám nic proti rozumné ekologii ale zasazuji se, aby platila na celém světě. Nejde o to uzavřít v Evropě jádro a uhlí a ponechat v jiných kontinentech současný stav.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

7.1.2022 17:21 Reaguje na Miroslav Saferna
Pláčete naprosto perfektně a pod každé Vaše slovo bych se taky podepsal.
Plakali bychom pak dva - ale bohužel oba u hrobu, ve kterém neleží nikdo, kdo by CHTĚL NASLOUCHAT.
Je v něm pochován náš drahý zemřelý - zdravý selský rozum - který politici přestali používat. Ono to totiž nenese ani prachy, ani politické body na bruselské scéně; a tam si sotva někdo z našich politiků troufne pořádně dupnout.

Odpovědět
MS

Miroslav Saferna

7.1.2022 17:51 Reaguje na Karel Ploranský
Souhlas, špatný hrob. Jen bych doplnil ještě jednu úvahu. O kolik zdrojů el. energie by měla ČR navýšit, kdyby současně provozované automobily se spalovacími motory měla nahradit elektromobily. Úvaha v létě a v zimě kdy nesvítí, nefouká.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.1.2022 19:44 Reaguje na Miroslav Saferna
Dekarbonizace ČR znamená zhruba ztrojnásobení současné výroby elektřiny v bezemisních zdrojích a obrovské investice do dalších opatření a restrukturalizace. Pokud nám na to dá EU 10 %, tak to bude moc!

Lže ten, kdo říká: "Dělejme zelená opatření, EU nám na to dá peníze."

Je také zajímavé, že se argumentuje penězi z EU, ale kolik tam odvádíme, o tom se mlčí.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

8.1.2022 12:06 Reaguje na Jiří Svoboda
To se dobře ví, najděte si základní údaje státního rozpočtu, i na tento rok je to tam uvedeno, nemám čas Vám to hledat...je to daleko méně., než dostáváme....
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

8.1.2022 12:15 Reaguje na Jiří Svoboda
Opět nečtete informace, na tyhle zelená opatření jsou peníze z EU, jen v tom investic musí být a zřejmě jich tam je málo...Hlavně, že nezapomněli na jezedáky, že?
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

8.1.2022 12:05 Reaguje na Karel Ploranský
Tak zdravý selský rozum může být těýko použotelná na tak složité téma, kromě toho kžafý si jej představuje jinak. Skutečností je, že minulé vlády lobovaly za velkou energatiku, tu lokální sabotovaly, aby se lidi nezařídili sami aspoň zčásti a neubylo odběratelů ČEZu atd. Dost podobné teplárenské lobby, aby si bytové domy SVJ nezařivali sami plynové kotelny. Trapné argumemty o životnosti a ceně revizí....přitom náklady těchto kotelen jsou ve srovnání s CZT při celoplošneném zateplení domu poloviční...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.1.2022 15:56 Reaguje na Miroslav Saferna
Máte to trochu zmatečné a máte tam ten nesmyslný systém odzdi kezdi.
Kolik musíme vyrobit elektřiny, kdyby všichni začali jezdit eluty.
Otázka nesmyslná, to prostě nastat nemůže.

Máte ale pravdu v tom, že naše ministerstvo nergetiky (ve skutečnosti ČEZ) vytvořilo zcela nesmyslé zákony a šikanují stavilele OZE.
Ale ta teorie a systém, jak to má vypadat je následující:

Postupně se budou budovat OZE a odstavovat uhlí, na 3 měsíce v zimě budou vyčleňovány kapacity ve studených zálohách nebo v možnosti zvyšování výkonu stávajích zdrojů, základní stabilitu sítě budouz dělat jaderky. Teplárny budou přecházet na SMR, s rozvojem fve půjde i výroba zeleného vodíku a syntetického paliva. To bude POSTUPNĚ nahrazovat plyn i benzín do aut.
Většina majitelů elaut si budou nabíjet doma ze střešní fve.

Celé to bude stát bambilión a kolik toho EU zaplatí se neví, ale může to být dost podstatná částka. Pokud bychom šli ale do vývoje a výroby těchto technologií na kšeft (vždy jsme byli technologická velmoc), tak si na to v pohodě vyděláme.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.1.2022 15:38 Reaguje na Pavel Hanzl
"Kolik musíme vyrobit elektřiny, kdyby všichni začali jezdit eluty.
Otázka nesmyslná, to prostě nastat nemůže."

A kdo teda těmi e-auty bude jezdit?
A ten zbytek bude jezdit čím?
Odpovědět
MD

Milan Dostál

10.1.2022 19:25 Reaguje na Svatá Prostoto
Vaše úvaha je chybná, ti kteří vidí zářivou budoucnost bez emisí a na elektřinu přece neplanují, že by v eautech jezdili všichni. To bude jen pro velmi úzký okruh vyvolených a pro ty bude stačit i omezené množství energie. V podstatě se vrátíme o 200 let na zpět, ale bude se to nazývat pokrok.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.1.2022 16:13 Reaguje na Milan Dostál
No, to jsem chtěl právě vidět na férovku napsané od zdejšího věrozvěsta:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2022 18:41 Reaguje na Milan Dostál
Než přejde celá veřejnost na elektroauta, tak to bude trvat MINIMÁLNĚ 20 let, spíš 30. A mezitím můžeme mít gigawatty v OZE.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

10.1.2022 19:44 Reaguje na Svatá Prostoto
Ještě dodám Verne byl proti PH dost přízemní člověk bez fantazie. Nepochybuji, že jednou přijde doba kdy lidstvo dokáže využít energii ze slunce i atomu lépe než dnes, ale kvůli fantastům s mocí přerušít postupný rozvoj společnosti to bude trvat ve finále déle. PH nechápe, SMR je vlastně normální JE se vším všudy, navíc ještě ani není . Asi kouká na Star trek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.1.2022 10:55 Reaguje na Milan Dostál
SMR není normální JE, je to sériově vyráběné auto.
Tj. x násobně levnější, než jeho prototyp.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.1.2022 10:54 Reaguje na Svatá Prostoto
Samozřejmě to bude trvat dost dlouho, než se na eluta všeobecně přejde, možná bude spíš dominovat vodík.
Na všechno je potřeba bambilión elektřiny.
A proto svět mohutně staví OZE, dost se staví i v jádru a prostě ten rozvoj běží velmi rychle. Ne ovšem v babišistánu, což vidím do budoucna jako skutečný problém.
Odpovědět
va

vaber

8.1.2022 09:32
,,pane premiére vyveďte nas z marazmu,,to je jako modlitba pokorných věřících,
ještě mohou požádat Jurečku aby se taky pomodlil v kostele ,Hanzl se k nim přidá a je to vyřešeno, supermani a Pán Bůh se spojí a jsme z marazmu venku, víra prostých duší hory přenáší
Odpovědět

Pavel Šmíd

8.1.2022 09:33
To je marné, ti lidé nevědí o energetice ani zbla. Účinnost, energetická bezpečnost, přenosová soustava, to jsou pojmy, které jaksi do svého ideového návrhu opomenuli započíst. V důsledku nakonec bude na měřicích stanicích dokonale čistý vzduch, ale lidé v domech budou dýchat saze ze smolných loučí. Když (zjednodušeně) šest dní bezvětří nastartovalo 20% inflaci, neumím si představit, co bude pak.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

8.1.2022 12:08 Reaguje na Pavel Šmíd
No tak nejsou jen větrníky a soláry, jsou také tepelná čerpadla, což využívá hodně lidí, samozřejmě bohatších...Ale mnoho lidí si staví rodinné domy a nemá na to příjmy, tak je to jejich problém..
Odpovědět
DB

Darth Bane

8.1.2022 15:32 Reaguje na Karel Pavelka
Tepelné čerpadlo není zdroj, ale spotřebič, hlupaku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.1.2022 15:58 Reaguje na Pavel Šmíd
Člověče nešťastná jakých šest dní a jakých 20% inflace?
Odpovědět
MD

Milan Dostál

10.1.2022 13:50
Tak nějak se psalo carovi, Gottwaldovi, Stalinovi.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist