https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hynek-roubik-spolecenska-odpovednost-cesta-k-lepsim-zitrkum-pro-marginalizovane-zemedelce-ze-zemi-globalniho-jihu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hynek Roubík: Společenská odpovědnost? Cesta k lepším zítřkům pro marginalizované zemědělce ze zemí Globálního Jihu?

11.3.2015
Jednou z možností pro obyvatele Globálního Severu, jak zemědělcům v rozvojovém světě pomoci, je tedy stát se zodpovědným spotřebitelem
Jednou z možností pro obyvatele Globálního Severu, jak zemědělcům v rozvojovém světě pomoci, je tedy stát se zodpovědným spotřebitelem
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
S trochou nadsázky můžeme říci, že Česká republika je dvacátá osmá nejlepší země k životu. Tak to alespoň uvádí Index lidského rozvoje OSN, který zkoumá různé populační aspekty, jako zdraví, vzdělání, blahobyt a další indikátory. Patříme k zemím Globálního Severu, které jsou na tom o poznání lépe, než země rozvojové, respektive země Globálního Jihu. Dnešní svět se zmenšuje a zároveň se prohlubuje i propast mezi Severem a Jihem. Jsme svědky dlouhodobé destabilizace celých regionů, migračních vln, válek, pandemie AIDS, terorismu a mnohého dalšího. Více než miliarda lidí je dnes nucena přežít za méně než dolar na den v podmínkách extrémní chudoby, která jim znemožňuje jakýkoliv osobní růst a šanci na uplatnění.
 


Častým omylem je, že Česká republika nemá žádnou vinu na těchto problémech a že Češi žádné kolonie neměli, tudíž jakákoliv rozvojová spolupráce, či společenská odpovědnost je pro nás přítěž. Ovšem je důležité si uvědomit, že například české miny dodnes zabíjejí dospělé i děti v zemích jako Angola, nebo Mozambik a že jsme samozřejmě profitovali ze své svázanosti s Evropou. Evropa by nikdy nezažila tak rychlý vývoj, kdyby nevykořisťovala zbytek planety.

V dnešní době proto dochází ke společensky odpovědným aktivitám a iniciativám. Jednou z nich je i například fair trade, což je organizované sociální hnutí a zároveň tržní přístup, který má za cíl pomoci producentům v zemích Globálního Jihu. Zásadní jsou spravedlivé ceny za produkty a dodržování environmentálních a sociálních standardů při produkci komodit produkovaných producenty v rozvojovém světě. Hlavní fairtradové produkty jsou v současné době káva, čokoláda, kakao, čaj, třtinový cukr, banány a například bavlna. Ovšem v současné době jsou již dostupné mnohé další produkty, jako například koření, víno, džusy, květiny, rukodělné výrobky a dokonce i mobilní telefony nebo komodity jako zlato. Dlouhodobým cílem hnutí je pomoc marginalizovaným producentům a zaměstnancům v dosažení větší ekonomické soběstačnosti a stability, zejména skrze výše zmiňovaný spravedlivý obchod. Další takovou aktivitou je například idea mikrofinancování, která zpřístupňuje chudým obyvatelům finanční služby, které jsou pro ně v jejich tradiční formě často nedostupné. S pomocí mikrofinančních institucí pak mají možnost spořit, půjčovat si peníze, nebo se třeba pojistit, přičemž škála poskytovaných finančních produktů se stále rozšiřuje.

Jednou z možností pro obyvatele Globálního Severu, jak zemědělcům v rozvojovém světě pomoci, je tedy stát se zodpovědným spotřebitelem a přemýšlet nad tím, co skončí v našem nákupním košíku. Je nutné si uvědomit, že kupní síla nás spotřebitelů je obrovská a při jejím správném využití může přinést dalekosáhlé společensko-ekonomické změny, které mohou přispět k zlepšení kapitálové rovnováhy ve světě a zlepšení životních podmínek marginalizovaných producentů a zaměstnanců v rozvojovém světě.


reklama

 
Další informace |
BeFair na ČZU je studentská organizace zabývající se globální rozvojovou problematikou. Její snahou je zvyšování povědomí o produktech vytvořených za důstojných podmínek formou happeningů, přednášek, výstav, publikační činností a dalšími aktivitami. BeFair na ČZU podporuje produkci a produkty pěstované/vytvářené v důstojných podmínkách v zemích globálního Jihu, tak i na lokální produkci v zemích globálního Severu.
Hynek Roubík

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist