https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakub-kucera-na-vecne-casy-s-jadrem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Kučera: Na věčné časy s jádrem

23.6.2015
Energetická mapa Evropy se nyní mění nebývalým tempem. Vrhat se po hlavě do energetických projektů, které budou naší společnost zatěžovat možná dost dobře až do konce tohoto století, nemá v této situaci vůbec smysl. Třeba nové reaktory nebudeme potřebovat a ušetříme si nejen pár vrásek na čele.
Energetická mapa Evropy se nyní mění nebývalým tempem. Vrhat se po hlavě do energetických projektů, které budou naší společnost zatěžovat možná dost dobře až do konce tohoto století, nemá v této situaci vůbec smysl. Třeba nové reaktory nebudeme potřebovat a ušetříme si nejen pár vrásek na čele.
Foto | Swobodin / Flickr
„Jádro“ v nás evokuje zejména nekončící debatu o nových jaderných reaktorech. Po zrušení jednoho tendru tu může být tendr další a s ním další kolo přetahované o státní podporu, bez které se jaderná energie zatím neobejde. Stačí ovšem nasednout do auta, zamířit na sever a přejet Krušné hory, aby vše bylo jaksi opačně. V Berlíně dělá politikům a odborníků jádro také vrásky na čele – avšak oproti nám jde o to, jak se ho zbavit.
 

Německý ústup od jádra nebyl vůbec hladký – v roce 2000 levicová vláda schválila postupné uzavření veškerých reaktorů na území SRN, ačkoli řada z nich by mohla běžet déle. O deset let později pravicová vláda pod vedením Angely Merkelové ukázala svou podnikatelům přátelsky nakloněnou tvář a jejich životnost prodloužila. Uběhl pouhý rok, zemětřesení a tsunami zruinovalo jadernou elektrárnu v japonské Fukušimě a ta samá vláda ukázala pro změnu svou environmentálně starostlivou tvář. Rozhodla, že část reaktorů bude odstavena ihned a zbytek nejpozději do roku 2022. Rozhodnutí vyvolalo řadu otázek a právních sporů.

Nejnověji německou vládu zaměstnává interní dokument, který konstatuje, že při uvalení atomového moratoria v roce 2011 došlo k závažné chybě a provozovatelé reaktorů mají dobrou šanci vymoci náhradu ušlého zisku. Chyby za přibližně 880 milionů eur se přitom vláda mohla vyvarovat, kdyby zodpovědný úředník ministerstva životního prostředí neignoroval návrh z pera expertní skupiny, který by žaloby v této věci vyloučil. Vedoucí oné skupiny si mimochodem ve svých e-mailech, které má týdeník Der Spiegel, stěžoval, že „jeho práce končí v odpadkovém koši“. Navíc panuje zatím neprokázané podezření, že tehdejší vedoucí úřadu spolkového kancléřství Ronald Pofalla v této záležitosti jednal s majiteli elektráren a nechal jim otevřená zadní vrátka.

Dalším kostlivcem v jaderné skříni je situace v energetickém kolosu E.ON, který má nyní problémy na několika frontách. V Německu dostává za elektřinu daleko méně, než se čekalo. Brazilský výrobce elektřiny Eneva, na němž vlastní podíl, si zažádal o ochranu před věřiteli. Ruská dceřiná společnost, do které investoval několik miliard eur, trpí slabým rublem. Ropná divize si zoufá nad nízkými cenami ropy a španělská investice byla také fiasko. E.ON je proto v červených číslech a začínají se vznášet otazníky nad jeho schopností postarat se o odstavené reaktory. Zatím má na uzavření svých sedmi elektráren vyčleněno 14,5 miliard eur.

Pochybnosti panují jednak nad tím, jestli je tato částka dostatečná. Zbourat jadernou elektrárnu trvá asi deset let, tedy když jde vše podle plánu, a vyhořelé palivo je záležitostí takřka na věky, pokud nepokročí technologie jeho zpracování. Mimoto není zcela jasné, jestli oněch 14,5 miliard eur bude k dispozici i v případě bankrotu, respektive jestli E.ON bude schopen rezervy podle potřeby navýšit. E.ON se totiž plánuje rozdělit do dvou společností. Lze očekávat, že zodpovědnost za reaktory přejde na „starý E.ON“, ve kterém zůstanou tradiční zdroje elektřiny. Šéf německého koncernu Johannes Teyssen sice tvrdí, že i tato nová společnost bude zisková, rozhodně nezkrachuje a rezervy na uzavření reaktorů ještě stoupnou, ale současná tržní situace tradičním zdrojům elektřiny příliš nepřeje. „Nový E.ON“, který se zaměří na lukrativnější distribuci elektřiny a její výrobu z decentralizovaných a obnovitelných zdrojů, bude patrně ze hry, a ačkoli v minulosti z jádra nemálo profitoval, nebude za odstavené reaktory zodpovídat vůbec.

Situace za Krušnými horami dobře ilustruje jednu z nevýhod jádra. Jde o velmi komplikovanou a nákladnou technologii s životním cyklem v řádu desítek let. Nejen stavba a provoz, ale i finální likvidace atomových elektráren může nastolit netušené problémy. Energetická mapa Evropy se nyní mění nebývalým tempem. Vrhat se po hlavě do energetických projektů, které budou naší společnost zatěžovat možná dost dobře až do konce tohoto století, nemá v této situaci vůbec smysl. Třeba nové reaktory nebudeme potřebovat a ušetříme si nejen pár vrásek na čele.


reklama

 
foto - Kučera Jakub
Jakub Kučera
Autor je ekonomický analytik RSJ.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

23.6.2015 13:01
Situace za Krušnými horami neukazuje nevýhody jádra, ale důsledky zbrklého politického rozhodnutí s cílem se "udržet u vesla".

Ostatně na to doplácejí i naši občané... stavbou zcela zbytečných transformátorů
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist