Jakub Hruška: Interpelace k mokřadu Tály a (ne)úspěšnosti dosavadního boje Česka se suchem

v uplynulých týdnech byl zničen mokřad Tály, který vznikl opotřebením meliorační sítě u Uherčic na Břeclavsku v roce 2016. Sedmihektarový mokřad poskytoval domov vzácným živočichům a úspěšně zadržoval vodu v krajině. Tu vodu, o jejímž zadržení vláda, jíž jste součástí, mluví po celou dobu svého mandátu, a kterou se v krajině bohužel stále nedaří zadržovat, protože chybí silná legislativa, která by změnu struktury krajiny vůbec umožnila. Tento mokřad vznikl zcela zadarmo a svoji funkci plnil skvěle. Byl však na orné půdě a nedala se na něm provozovat dobře dotovaná zemědělská výroba tak, jako před rokem 2015, a bylo snadné vše uvést zpět do formálního pořádku – stačilo melioraci znovu zprovoznit. Což se posléze pokoutně stalo.
Česká inspekce životního prostředí v závěru protokolu z jednání dne 11. 2. 2020 (viz příloha) konstatuje, že: “Mokřad je důležitým stanovištěm mnoha zvláště chráněných druhů a je nutné zachovat jeho zvodnění, a neopravovat výpustný objekt (…).“ ČIŽP bohužel nevydala zákaz do mokřadu zasahovat a manipulovat s melioračním systémem, ze zápisu však vyplývá, že možným řešením by bylo, pokud by v rámci pozemkové úpravy obce Uherčice došlo k legalizaci mokřadu a vlastníci půdy byli odškodněni výměnou za pozemky obce.
Následně se však voda začala ztrácet, s melioračním zařízením někdo evidentně manipuloval (pachatel nezjištěn, vlastník, tedy Státní pozemkový úřad, o nepovolené manipulaci nic neví) a neznámo kým byla vykopána strouha k odvodnění té části mokřadu, již obhospodařuje společnost Zemos z koncernu Agrofert. Formálně neexistující, ale přesto významný krajinný prvek, byl vysušen, orná půda se vrátila svému účelu, zemědělská společnost má zpátky své dotace, majitelé ornou půdu a meliorace je zprovozněna tak, jak to odpovídá právnímu stavu.
Jsem přesvědčena, že bylo v zájmu celé společnosti, tento náhodně vzniklý mokřad naopak proměnit v trvalou pomoc krajině. Voda, která byla v mokřadu, mohla nadále podporovat vzácnou biodiverzity, ochlazovat rozpálenou okolní půdu, chladit vzduch a přispívat k tvorbě malého vodního cyklu. Namísto umožnění pokoutného vysušení mělo dojít k vyrovnání s vlastníky půdy, začlenění mokřadu do formálních struktur, jako je katastr nemovitostí a evidence LPIS, a vyhlášení chráněného území. Pokud takové kroky nejsou možné podle současné legislativy, je na místě navrhnout a přijmout takové změny, které by trvalé zachování a ochranu podobně vznikajících mokřadů umožnily. Krajina se samovolně dynamicky proměňuje a přístup rozumného hospodáře musí spočívat v podpoře a v maximálním využívání pozitivních změn a v promyšleném předcházení změnám negativním.
Efekt obrovských částek, které již byly do „boje se suchem“ formálně vloženy, v české krajině bohužel dosud není vidět a ničení krajiny krátkozrakým způsobem hospodaření pokračuje. V ČR je přes 1 milion ha pozemků odvodněných plošnou trubkovou drenáží, skoro 15 tisíc km upravených malých vodních toků a přes 11 tisíc km odvodňovacích kanálů. Přes množství vládních proklamací a utracené desítky miliard musel koncem loňského roku NKÚ konstatovat:
„V Česku chybí zásadní opatření pro boj se suchem, stejně jako potřebná právní úprava. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se zaměřil na ministerstvo zemědělství (MZ) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle kontrolorů také nejsou současné dotační programy na řešení problematiky sucha připraveny a ministerstva nové nezavedla, výjimkou je pouze program Dešťovka. Škody, které sucho způsobilo loni, činily podle NKÚ 24 miliard korun. NKÚ uvedl, že sucho a nedostatek vody měla ministerstva řešit prostřednictvím 49 úkolů stanovených vládou v roce 2015. Většina plánů podle NKÚ zatím realizována nebyla. Podle NKÚ obě ministerstva financují boj se suchem ze 37 dotačních programů, z nichž v letech 2017 a 2018 rozdělila téměř 28 miliard korun. "V naprosté většině se však jedná o mnoho let trvající programy, které na boj se suchem a nedostatkem vody nejsou přizpůsobeny. Většina z nich tak neobsahovala konkrétní a měřitelné cíle pro tuto oblast.“
Takovou situaci považuji za zcela tristní. Chcete-li v boji proti suchu skutečně něco udělat, začněte vracet zpátky vodu do krajiny právě odstraněním, anebo smysluplným využitím (tedy k zavodňování), těchto meliorací. Že to jde i s minimálními prostředky, ukazuje řada příkladů ze zahraniční i z Česka, například ukázková soukromá rezervace České společnosti ornitologické Josefovské louky u Jaroměře ve východních Čechách.
Tímto Vás, vážený pane ministře, vyzývám, abyste v součinnosti s Vašimi podřízenými organizacemi zajistil obnovu mokřadu Tály a jeho začlenění do pozemkových úprav obce Uherčice. Dále Vás vyzývám k předložení návrhu legislativy, která by dala za povinnost uživatelům zemědělské krajiny, aby v součinnosti s vlastníky a místními samosprávami zajistili změnu struktury krajiny ve smyslu výše uvedeném. Vyzývám Vás, aby proklamace ohledně adaptace České republiky na klimatickou změnu a boj se suchem, pokud jsou skutečně míněny vážně, došly naplnění formou těchto konkrétních kroků.
Předem Vám děkuji za odpověď a informaci, kdy dojde k předložení potřebných změn.
Interpelaci připravil Jakub Hruška pro poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou. Interpelace byla podána 24. 4. 2020.
reklama

Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (116)
Jan Šimůnek
30.4.2020 10:10"meliorace je zprovozněna tak, jak to odpovídá právnímu stavu".
Právo a platné zákony jsou to, proti čemu ekologové a na ně napojené organizace stále bojují. Těmto lidem je právní stát solí v očích. Chtěli by jakýsi bezprávní stav, jaký tu panoval za nacistické okupace nebo komunistické totality (s tím, že by se "obětovali" a obsadili ty pozice komunistů, potažmo nacistů).
Chceme-li mít právní a demokratický stát, rozhodně nesmíme připustit, aby nám tu vládli dle své libovůle a v rozporu s platnými zákony jacísi pochybní aktivisté. Byť zaštítění nějakou pochybnou institucí.
Pavel Karel
30.4.2020 13:01 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
30.4.2020 14:13 Reaguje na Pavel KarelZnovuzprovoznění melioračního zařízení jen navodilo návrat ke stavu odpovídajícímu právním vztahům. Pokud se to někomu nelíbí, tak se mu logicky nemůže líbit ani právní stát a demokracie (protože to spolu souvisí).
Už jsem to v diskusi o této kauze napsal, ale musím to tedy zopakovat: Děsím se situace, kdy by jakákoli technická havárie mohla "vytvořit přírodní útvar hodný ochrany" a bylo by z tohoto titulu bráněno majiteli příslušného technického díla je opravit. A pokud by možnost něčeho podobného měla existovat (můžeme se bavit o tom, že třeba ano), mělo by to mít naprosto jasný právní rámec (=zákon), aby se o tom rozhodovalo u soudu podle obecně platného zákona, nikoli podle řevu nějakých pochybných aktivistů.
Bolševická diktatura v řadě konkrétních situací huntovala životní prostředí daleko více než současný stát. V některých oblastech docházelo ke zkrácení života o celá léta až desetiletí (byť v řadě případů šlo o souběh s narušeným pracovním prostředím a nezdravějšími životními zvyklostmi).
Ekologické hnutí (patrně ČSOP) bylo velmi problematické v tom, že bylo vedením (tj. komunisty) směrováno do aktivit, které byly s bolševickým režimem nekonfliktní a zpravidla nepostihovaly podstatu problému. Proto také nemusela existovat "nenávistná antiekologická propaganda", protože ekologové neměli příležitost ani možnost se dostat s režimem do konfliktu (vyjma nějakých disidentů). ČSOP se stal jakousi další "převodní pákou" v rámci systému Národní Fronty.
Na druhé straně ovšem bolševický režim vápnil lesy, napadené kyselými dešti (dnes to část ekologických aktivistů silně kritizuje), a zcela jistě by za něj nedošlo k proměně Šumavy na velkolíheň kůrovce (s aktivisty, přivazujícími se ke stromům, by prostě tvrdě zatočil) a následně totální bezlesí.
V 90. letech, kdy se tu zčásti uplatnil neoliberalismus, došlo ke dramatickému zlepšení životního prostředí skoro na celém území ČR. Pokud se teď zase zhoršuje, je to dáno socialistickou (či socialisticko fašistickou) nákazou z EU. A velice často se na tom zhoršování životního prostředí podílejí ekologické organizace a ekologičtí aktivisté jako jednotlivci.
Pavel Karel
1.5.2020 09:11 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.5.2020 17:15 Reaguje na Pavel KarelMládež v 50. letech právě působila přesně opačně: Kálela z vysoka na platné zákony.
Pavel Hanzl
1.5.2020 20:47 Reaguje na Jan ŠimůnekA právní krok taky je, převést to na mokřad.
Jan Šimůnek
2.5.2020 11:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.5.2020 18:01 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
1.5.2020 07:47 Reaguje na Jan ŠimůnekNikdo nechce, aby tu vládli nějací "aktivisté".
Ale ten pozemek je státní. A stát pořád velkohubě tvrdí, kolik miliard dává a jak bojuje se suchem. Tak má stát právní cestou převést ten pozemek pouze změnou kultury na mokřad, vyjmout ho ze ZPF a dát mu nějakou jednoduchou právní ochranu.
To není nic ekologicky aktivistického, to je jen drobný důkaz o zájem plnit sliby.
Jan Šimůnek
1.5.2020 17:17 Reaguje na Pavel HanzlA povšiměte si laskavě, že i v té interpelaci není nic o nějakém zákonném postupu, jen aktivistické blábolení, mimoběžné se zákony.
Pavel Hanzl
1.5.2020 20:44 Reaguje na Jan ŠimůnekAle v tom článku je jasně napsané, co má stát udělat za legální kroky, což je skutečně jednoduchý právní úkon. A to proto, že zase stát slibuje, že bude budovat mokřady.
Všechny ekologisty můžete vynechat, ti v tom fakt nejedou.
Jan Šimůnek
5.5.2020 08:33 Reaguje na Pavel HanzlAleš Johanovský
2.5.2020 00:14 Reaguje na Pavel HanzlNěkdo nám tady lže.
https://www.ikatastr.cz/#kde=48.96994,16.63895,18&info=48.96993,16.63851
Pavel Hanzl
2.5.2020 10:59 Reaguje na Aleš JohanovskýAleš Johanovský
2.5.2020 21:51 Reaguje na Pavel HanzlPan Hruška už je pro mě jen pohádkář, jeho chyba.
Majka Kletečková
1.5.2020 23:44 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
30.4.2020 13:40Taky bych tak trochu polemizoval, jak moc přírodně cenná je fauna a flora, která se spontánně usídlí v mokřadu v průběhu 4 let jeho existence.
Kam voda z melioračního systému odtékala, k čemu dobrému sloužila a zda tam s vážnými důsledky nechybí, jsme se z článku nedozvěděli. Třeba napájí studny v blízké vesnici a kvůli mokřadu by časem vyschly. To je asi zásadní pro hodnocení celé akce.
Jan Šimůnek
30.4.2020 14:16 Reaguje na Jiří SvobodaTakže to spravili a znovuzprovoznili a ekologové mají po žížalkách. Což je dobře.
Jiří Svoboda
3.5.2020 20:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.5.2020 07:49 Reaguje na Jan ŠimůnekVy nejste jen ropák, ale i suchák.
Jan Šimůnek
1.5.2020 17:22 Reaguje na Pavel Hanzl1. Ctění zákona považuji za hodnotu podstatně vyšší než je nějaká louže vzniklá technologickou havárií.
2. Považoval bych za nešťastný precedens, pokud by mělo při technologické havárii dojít ke vzniku "vysoce cenného bitotopu", který by měl být chráněn.
3. Neměl bych problém s tím, pokud by někdo dotčený pozemek odkoupil, zvládl martýrium příslušných právních úkonů, a za své tu plochu začal provozovat jako "mokřad".
Pavel Hanzl
3.5.2020 08:57 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
3.5.2020 11:07 Reaguje na Pavel HanzlDaňové poplatníky by ta sranda stála miliony.
Pavel Hanzl
3.5.2020 18:08 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
5.5.2020 08:35 Reaguje na Pavel HanzlPerfektní ukázka toho, co jsou ekologové zač.
Pavel Hanzl
1.5.2020 08:04 Reaguje na Jiří SvobodaStát stále tvrdí, jak za gigantické miliardy bude budovat přesně takové mokřady. Tady ho má hotový a zadarmo, takže ho zase zničí a dál bude žvanit, kolik ho stálo vybudovat mokřad.
Přitom by stačilo pár drobných ouředních úkonů, ten pozemek je státní.
Kocourkov byl proti nám celkem rozumně spravovaný stát.
Aleš Johanovský
2.5.2020 00:12 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.ikatastr.cz/#kde=48.96994,16.63895,18&info=48.96993,16.63851
Majka Kletečková
1.5.2020 23:59 Reaguje na Jiří SvobodaAleš Johanovský
2.5.2020 00:13 Reaguje na Majka Kletečkováhttps://www.ikatastr.cz/#kde=48.96994,16.63895,18&info=48.96993,16.63851
Jiří Svoboda
3.5.2020 20:40 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
10.5.2020 12:58 Reaguje na Jiří SvobodaPetr Eliáš
30.4.2020 15:13Jiří Daneš
30.4.2020 15:57 Reaguje na Petr EliášJan Šimůnek
30.4.2020 18:03 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
1.5.2020 07:52 Reaguje na Jan ŠimůnekTak co do toho pořád montujete aktivisty, které nenávídíte?
Najednou jsou vám dobří, ale pořád na nich nevidíte niť suchou!!
Jan Šimůnek
1.5.2020 17:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.5.2020 20:59 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
3.5.2020 11:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.5.2020 18:11 Reaguje na Jan ŠimůnekV souladu s vládními sliby.
Jan Šimůnek
5.5.2020 08:37 Reaguje na Pavel HanzlDaleko jednodušší by bylo takový mokřad vybudovat na pozemku, který vlastní stát, nebo který má jednoho vlastníka schopného se s tím státem domluvit.
Nebo zamokřit nějakou nezemědělskou půdu, což je právně ještě jednodušší.
Pavel Hanzl
1.5.2020 07:56Faktem je, že to říkal předem a je to asi poslední případ, kdy nelhal.

Karel Zvářal
1.5.2020 09:04Pavel Hanzl
1.5.2020 09:35 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
1.5.2020 09:55 Reaguje na Pavel HanzlJe to asi týden, co mluvil na téma sucho a bazény nějaký hydrolog. Nejspíš je též moderní (tj. s bazénem), a aby nevypadal jako pokrývač, tak na dotaz ohledně plýtvání vodou odpověděl, že takový bazén v celkové spotřebě neznamená skoro nic... Tak mě napadlo, že bych ho do těch Skoronic aj poslál, aby mu nějakou pěknou zahráli:-)
Spíše tyto dva příklady o střízlivosti nesvědčí.
Jan Šimůnek
1.5.2020 17:25 Reaguje na Karel Zvářal
Miroslav Vinkler
1.5.2020 11:11Máslo na hlavě má jednoznačně ČIŽP, jako státní složka provádějící m.j. také ochranu životního prostředí ( pověřen dozorem nad respektováním právních předpisů a závazných rozhodnutí správních orgánů v oblasti životního prostředí) a dále příslušný odbor životního prostředí při MěÚ Hustopeče.
Kdyby ČIŽP vydala zákaz manipulace s melioračním zařízením do doby rozhodnutí správního orgánu ochrany ŽP,kam měla dát návrh na zahájení správního řízení, vše by bylo v pořádku.
Právo obecně pouze reaguje na vývoj společnosti a v praxi je vždy o krok pozadu.
Tím reaguji na p.Šimůnka - "uvedení do právního vztahu" , což je obecně pravda, ale v životě to někdy chodí jinak.
Typicky - popíjíte slivovici s kamarády na chatě a jeden z vás dostane infarkt. Signál pro mobil není a jedinou možností jak zachránit život je těžce přiopilý sednout do auta jako řidič a postiženého odvézt do nemocnice.
Porušil jste zákon ? Porušil.
Přesto všichni chápeme, že dotyčný řidič nadřadil zájem na záchranu života nad právní předpis a každý soud by jej zprostil viny před postihem policie,která by vás chytla a prokázala zkouškou silnou podnapilost. Tedy absolutní nezpůsobilost k řízení vozidla ve smyslu zákona.
Lukáš Kašpárek
1.5.2020 13:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
1.5.2020 17:31 Reaguje na Lukáš KašpárekPřitom je prokázáno, kdo, kdy a jak zákon o odpadech porušil.
Typické prolínání lobbistických zájmů a státní správy.
Lukáš Kašpárek
1.5.2020 18:57 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
1.5.2020 20:58 Reaguje na Lukáš KašpárekJan Šimůnek
2.5.2020 11:32 Reaguje na Lukáš KašpárekPavel Hanzl
1.5.2020 13:44 Reaguje na Miroslav VinklerHlavně, že všichni mají plnou hubu řečí, jak zadržují vodu v krajině a vytváří mokřady.
Lukáš Kašpárek
1.5.2020 18:50 Reaguje na Pavel HanzlOna jen dostala zadání že má držet hubu a že to má udělat tak, aby to vypadalo, že vydala funkční stanovisko... ona ale jako velice často vydala stanovisko, které je naprosto prázdné... státní správa ČR funguje na politickou objednávku... něco jako v Rusku, nebo Ukrajině... tam to jenom každý ví...
V ČR si většina lidí bohužel myslí, že pořád dokola dochází k chybám a že je státní správa a úředníci jen neschopná, ona je ale bohužel velice schopná a to čehokoliv, pokud si to ti správní lidé objednají....
Pavel Hanzl
1.5.2020 20:56 Reaguje na Lukáš Kašpárekpavel peregrin
1.5.2020 14:13Jan Šimůnek
1.5.2020 17:28 Reaguje na pavel peregrinSvatá Prostoto
1.5.2020 18:58 Reaguje na pavel peregrinSmlouvu tu nikdo neviděl, ale každý má jasno.
Další otázkou je vyhloubení zmiňované strouhy, ke kterému se prý nikdo nehlásí. Pokud tomu tak skutečně je, je dobré se ptát proč ne.
Obecně nicméně rozhodně platí, že se jedná o pozemek ve vlastnictví státu a pokud stát deklaruje společenský zájem na existenci podobných krajinných prvků, tak by se podle toho měl chovat. Což se tady rozhodně nestalo.
Jsou tedy jen dvě možnosti ... stát=vlastník k vysušení mokřadu nesvolil a někdo (a kdo jiný než nájemce) tak učinil bez jeho potřebného souhlasu. Nebo stát něco na jedné straně dělá a na straně druhé v poklidu toleruje konání zcela opačné. Obojí je na pikaču.
pavel peregrin
1.5.2020 19:30 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
1.5.2020 20:53 Reaguje na pavel peregrinTo je celý, pokud na to má Agrofert nájemní smlouvu, tak ji prostě vypoví, stejně tam nehospodařil. To je fakt tak složitý?
pavel peregrin
2.5.2020 11:41 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
2.5.2020 14:50 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
3.5.2020 09:02 Reaguje na pavel peregrinA vypovědět smlouvu Agrofertu, který tam taky nehospodařil, je taky banalita.
Svatá Prostoto
3.5.2020 12:49 Reaguje na Pavel HanzlA vypovězení platné smlouvy s Agrofertem, když by jediným důvodem bylo, že to stát snad chce koupit ... to by mne Babiš stáhnul z kůže a v tomto případě právem.
Svatá Prostoto
2.5.2020 19:17 Reaguje na pavel peregrinAleš Johanovský
2.5.2020 00:18 Reaguje na Svatá ProstotoBuhví jak to teda je s tou meliorací, když prochází pozemkama desítek vlastníků, to musí být horší než panelák prodanej po bytech.
https://www.ikatastr.cz/#kde=48.96994,16.63895,18&info=48.96993,16.63851
Aleš Johanovský
2.5.2020 00:21 Reaguje na Aleš JohanovskýJan Škrdla
2.5.2020 23:06 Reaguje na Aleš JohanovskýJen tak pro zajímavost, v KÚ Uherčice u Pohořelic probíhají pozemkové úpravy. Vhodným řešením by bylo odkup pozemků za tržní cenu, ze strany státu. Do doby ukončení KPÚ by mohl stát vyplácet Zemosu kompenzaci za snížený zisk.
Pavel Hanzl
2.5.2020 09:20 Reaguje na pavel peregrinTakže je musí vykoupit, změnit užívání, zaplavit a udělat jim nějakou právní ochranu. To skutečně stojí dost peněz.
Tady má drtivé množství práce i nákladů už udělaných, stačí mokřad vyjmout ze ZPF a technicky zabezpečit, aby nevysychal.
Taky musí zrušit nájemní smlouvu s Agrogfertem, který tam stejně nehospodařil (byl tam mokřad).
To je přece zcela triviální a právně čisté řešení, žádní ekologové a jiní zločinci v tom nefigurují a je to čistě v kompetenci úředníků, pozemek je přece státní.
Pavel Hanzl
2.5.2020 11:14 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
2.5.2020 11:44 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
2.5.2020 19:19 Reaguje na Pavel HanzlJá jsem pro, aby tam ten mokřad zůstal, ale nemohu chtít po soukromých majitelích, aby na to dopláceli.
Jaroslav Štemberk
2.5.2020 22:49 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
3.5.2020 09:07 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkSvatá Prostoto
3.5.2020 14:19 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkMajka Kletečková
2.5.2020 00:12Aleš Johanovský
2.5.2020 00:22 Reaguje na Majka Kletečkovápavel peregrin
2.5.2020 11:46 Reaguje na Aleš JohanovskýPavel Hanzl
3.5.2020 09:08 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
3.5.2020 11:14 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
2.5.2020 11:08 Reaguje na Majka KletečkováTa původně orná se přece může jednoduše změnit jenom změnou užívání, (vynětí ze ZPF) vypovědět smlouvu s Agrofertem (stejně tam nehospodařil, když to byl mokřad) a technicky to zabezpečit tak, aby to nevysychalo.
Pokud to není státní (někdo píše že ano, někdo že ne), tak nabídnout vlastníkům (kteří na tom stejně nehospodařili) výměnu za jinou půdu, to se může táhnout klidně roky a ptáci můžou žít.
Majka Kletečková
2.5.2020 00:23Josef Volfík
2.5.2020 07:24Pavel Hanzl
2.5.2020 09:23 Reaguje na Josef VolfíkJan Šimůnek
2.5.2020 11:41 Reaguje na Josef VolfíkMMCH za jednu ze zásadních chyb V. Havla a spol. považuji držení právní kontinuity s komunistickým režimem. Z čehož vznikly i absurdity typu "zbytkových trestů" pro disidenty. Ten režim měl být razantně ukončen s výčtem několika málo právních úkonů, které by nový režim uznával automaticky (např. sňatky a některé typy majetkových převodů), a vše ostatní mělo být prohlášeno za automaticky zrušené změnou režimu. To samé se ovšem týká i režimu protektorátního, kde byla po roce 1945 také zčásti zachována právní kontinuita s protektorátním režimem v míře více než nezbytné.

Miroslav Vinkler
2.5.2020 11:48 Reaguje na Jan ŠimůnekTo lze uplatnit pouze v oblasti zákonů odporujících přirozeným základním právům (např. lidským).
Jan Šimůnek
2.5.2020 15:01 Reaguje na Miroslav VinklerTohle je v podstatě spor mezi dvěma liniemi práva, přičemž pro extrémnější zástupce jedné z nich je nerozdýchatelný i ten NT.
Pochopitelně, můžete prohlásit některé věci za neplatné (např. zabavení majetku zločineckým režimem), můžete prohlásit některé typy činů svrženého režimu za zločinné z definice (aby nebylo nutné soudit jeden každý čin extra) apod.
Konkrétně v souvislosti s nacistickou okupací by nebylo mimo realitu ani zpochybnění sňatků, protože sňatek (do jisté míry fingovaný) sloužil k vyzutí se z totálního nasazení (vztahovalo se jen na svobodné), nebo naopak zrušení sňatku (někdy prováděné v důsledku tlaku režimu např. na smíšená manželství Židů a nežidů.
IMHO justice není vhodný nástroj pro řešení odchodu ze zločinného a totalitního režimu (a řešení osudu jeho exponentů) a problém tohoto druhu by měl být řešen zcela odlišnými postupy.
pavel peregrin
2.5.2020 11:51 Reaguje na Josef VolfíkJan Šimůnek
2.5.2020 15:02 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
2.5.2020 17:11 Reaguje na Jan ŠimůnekMajka Kletečková
2.5.2020 10:24Pavel Hanzl
2.5.2020 11:01 Reaguje na Majka Kletečkovápavel peregrin
2.5.2020 11:48 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
2.5.2020 15:03 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
3.5.2020 09:17 Reaguje na pavel peregrinDlouhá léta tam nikdo nehospodaří a když se jedná o zlegalizování mokřadu tak najednou bum bác se oháníte zákonem!!!
Proč ten zákon teda nedodržovali od začátku a proč tu melioraci nechali takhle zpustnout??
Jan Šimůnek
3.5.2020 11:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.5.2020 21:17 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
4.5.2020 11:03 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
2.5.2020 11:42 Reaguje na Majka KletečkováSvatá Prostoto
3.5.2020 14:27Což vede k tomu, že je v tom akorát brajgl.
V prvé řadě není jasné jak dlouho tam mokřad byl, zda někdy od 89, nebo až od doby poruchy meliorace v r. 2016.
Rovněž není jasné, komu skutečně patří dotčené pozemky a kdo a na základě čeho na nich má právo hospodařit.
Pokud by na uvedené otázky byly známy jasné a jednoznačné odpovědi, bylo by možno si udělat nějaký názor. Zatím je to ve stylu "tak móžno i tak móžno" a podle toho diskuze logicky vypadá.
pavel peregrin
3.5.2020 14:40 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
3.5.2020 20:48 Reaguje na pavel peregrinProstě pokud dám 3 subjektům možnost se k tomu v článku vyjádřit ... resp. jeden článek je převzaté stanovisko VÚ ... a situace je takto nejasná, tak už bych si řekl, že by to opravdu chtělo, aby někdo z ekolistu si dal tu práci a zjistil jak to opravdu je a pak to zveřejnil.
Protože zveřejnit informace, které jsou nejasné a v řadě případů asi i nepřesné, je snad horší, než nezveřejnit nic ... a ta kouzelná formulace o tom, že příspěvky nevyjadřují názory ekolistu ... to je ok, pokud se jedná o nějakou polemiku či komentář. Ale pokud se jedná o zpravodajství, tak mi nepřijde zrovna ok si takto dělat alibi a mýt si nad tím ruce.
Majka Kletečková
10.5.2020 13:14 Reaguje na Svatá ProstotoRadim Polášek
4.5.2020 07:45Stalo se pouze to, že produkční pole bylo cca 4 roky zatopeno, protože se nikdo 4 roky neobtěžoval tu poruchu meliorace spravit. Potom to někoho naštvalo, protože někdo ty 4 roky poctivě platil za tu zatopenou plochu daně i když žádná produkce tam být nemohla, takže na tom tratil celkem odhadem pár desítek tisíc Kč, tak nakonec se ta meliorace opravila a ta plocha slouží tomu účelu, jakému má sloužit.
Že přitom nějaci zelení ekofanatici ječí, je jejich věc, neměli mít ruky levé a měli vyřídit vyjmutí té plochy z produkční plochy a tím zlegálnění toho mokřadu. Aspoň to mohli začít.
Měli na to cca 4 roky. Jenže zeleným aktivistům práce smrdí a přírodu chrání jen hubou a když to je za cizí peníze, ne za své. Proto logicky začali ječet až tehdy, až majitel nebo nájemce udělal to, co měl za povinnost, začal řádně udržovat svůj majetek.
Taky je logické, že voličské hlasy z toho začala ždímat eurohujerská a kavárenská strana, jakou TOp S......a je.
Co se týká nápravy, vidím to jednoduše, je tam nějaký nájemce a jsou tam nějací vlastníci. Nejdřív vlastníci, ať už to je stát nebo soukromí vlastníci, musí souhlasit s tím, že tam má být mokřad ( mimochodem i okolní majitelé pozemků, případně pokud jsou v dosahu, tak by měli souhlasit i lidi, co kolem toho budoucího mokřadu bydlí a kvalitu jejichž bydlení ten mokřad ovlivní, často negativně)Pokud ano, musí se vypovědět nájem podle nájemní smlouvy. Když je na pozemku pole meliorace, tak obvykle bývá několikaletá výpovědní lhůta. Potom je tam možno podle předem zpracovaného projektu ten mokřad realizovat.
Taková je zhruba právní cesta i když určitě jsem tam leckteré nutné kroky ještě neuvedl.
pavel peregrin
4.5.2020 11:05 Reaguje na Radim PolášekJan Šimůnek
5.5.2020 08:45 Reaguje na Radim PolášekTakže nám sice může být líto těch opeřenců, ale rozhodně to, co se stalo, bylo optimu nejbližší řešené vzniklé situace.
A jestli chtějí ekologové mokřad, ať si ho zřídí, ale za své a na svém (případně na státním, pokud to bude rozumné) a ať do toho investují příslušné pracovní úsilí (což ovšem může narazit na systémovou neschopnost těchto lidí dělat něco jiného než aktivisticky žvástat).