https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-freidinger-jednani-o-globalni-oceanske-smlouve-zatim-krachla.dalsi-kolo-probehne-behem-ceskeho-predsednictvi-eu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Freidinger: Jednání o globální oceánské smlouvě zatím krachla. Další kolo proběhne během českého předsednictví EU

26.3.2022
Minulý pátek skončilo v sídle OSN New Yorku zasedání mezivládní konference (IGC) o tzv. Globální oceánské smlouvě, tedy právně závazném nástroji pro aktivity na volných mořích. Úmluva měla mimo jiné umožnit vytvoření sítě mořských rezervací na 30 % volných moří do roku 2030. Mělo jít o poslední ze čtyř naplánovaných setkání IGC. Dvoutýdenní jednání však skončilo krachem, a naděje se tak upínají k pátému kolu jednání, kde může velmi významnou roli hrát i Česko.
 
Volná moře neboli “high seas” se nacházejí za hranicemi území, která jsou pod kontrolou pobřežních států. Patří všem obyvatelům planety, tedy i Čechům. Tvoří zhruba 60 % všech světových oceánů. Jsou to oblasti mimo jurisdikci národních států, které mají zásadní význam pro zajištění potravinové bezpečnosti, biodiverzity a stability mořských ekosystémů nutné mimo jiné i pro zachycování uhlíku z atmosféry.

Navzdory důležitosti volných moří dodnes chybí jasně stanovený právní rámec jejich správy, který může zajistit jejich zachování a udržitelné využívání. V roce 1982 byla v Montego Bay na Jamajce podepsána smlouva Organizace spojených národů o mořském právu – UNCLOS. A právě pod hlavičkou této úmluvy se vytváří pravidla pro ochranu a udržitelné využívání mořské biologické rozmanitosti oblastí mimo národní jurisdikci.

Úmluva řeší celou řadu oblastí, posuzování vlivu lidské činnosti na mořské a oceánské ekosystémy, využívání a právní status mořských genetických zdrojů, monitoring a sdílení dat, globální a regionální nástroje pro správu moří, financování těchto nástrojů a vytváření kapacit pro jejich fungování. Největší pozornost a zároveň naděje v souvislosti s ochranou oceánů se upíná k vytvoření sítě mořských rezervací, které by do roku 2030 měly pokrýt 30 % volných moří. Celosvětovou petici Greenpeace za mořské rezervace má již skoro 5 milionů podpisů, z toho zhruba 60 tisíc z Česka.

Greenpeace usiluje o vytvoření sítě mořských rezervací již přes 15 let. Důvod je zřejmý - rezervace ochrání nejcennější místa volných moří před destruktivními dopady lidské činnosti a umožní také zotavení narušených ekosystémů. Organizace poprvé popsala koncept vytvoření sítě mořských rezervací již v roce 2006 ve studii Roadmap to Recovery. Před zahájením prvního setkání IGC pak společně s univerzitami v Cambridge a Yorku vytvořila detailní plán, jak by síť rezervací měla vypadat. Jeho součástí jsou i návrhy, jakým způsobem rezervace chránit a monitorovat. Plán Greenpeace získal vědeckou i politickou podporu a dostal se pak až na půdu OSN. Tam bohužel ani čtyři kola jednání ke schválení dohody nestačily.

O dalším osudu Globální oceánské smlouvy by se mělo rozhodnout do konce roku. Uvažuje se, že páté kolo jednání bude v srpnu. To je důležitá zpráva i pro Česko, protože v té době během českého předsednictví Evropské unie. Právě EU, která má cíl 30x30 zakotven i ve své Strategii pro biodiverzitu, prosazovala co nejambicióznější cíle během vyjednávání. Ještě před začátkem jednání se během francouzského předsednictví zformovala na summitu One Ocean v Brestu takzvaná High Ambition Coalition - koalice 48 států, které se zavázaly prosadit silnou globální smlouvu o oceánech a zajistit ochranu 30 % volných moří do roku 2030. Právě síla, vyjednávací schopnosti a diplomatický tlak členů této kolice jsou podle řady účastníků proběhlého jednání klíčem k úspěchu během dalšího kola jednání, které snad již bude finální. A Česko při těchto jednáních může zastupovat celou Evropskou unii.

Samozřejmě se nabízí otázka, jestli jsme na to jako vnitrozemský stát připraveni a nenecháme agendu raději Francii, která EU předsedá nyní, nebo Švédsku, které bude mít předsednictví po nás. Nebylo by to poprvé, kdy se vnitrozemský stát během předsednictví “vyvlékl” z mořské agendy, ale třeba nás vláda Petra Fialy překvapí a Česko se nesmazatelně zapíše do historie ochrany oceánů, a dostatečně silnou globální smlouvu o oceánech prosadí.


reklama

 
foto - Freidinger Jan
Jan Freidinger
Autor je koordinátor oceánské kampaně Greenpeace ČR a kampaně Zachraňme přírodu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

26.3.2022 15:36
Pokud to Greenpeace dostane do agendy, tak se něco dít může, ale sami politici na to nepřijdou
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist