https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jaroslavn-sebek-kvota-na-ceske-potraviny-pravne-obchodne-i-politicky-je-to-toxicka-vec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaroslav Šebek: Kvóta na české potraviny? Právně, obchodně i politicky je to toxická věc

20.1.2021
Prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních mají od příštího roku prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku. Ilustrační snímek.
Prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních mají od příštího roku prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku. Ilustrační snímek.
Co bude znamenat zavedení kvót na české potraviny? Na otázku odpovídá Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR: Tuto veskrze obskurní - právně, obchodně i politicky toxickou věc jsme s obavami sledovali od samého počátku a vždy jsme zásadně odmítali, že to je snad na nějakou naší objednávku, protože předkladatelé - falešní národovci z SPD neustále vytrubovali, že to je na pomoc malým českým zemědělcům.
 

Takže znovu a přehledně: Zásadně a kategoricky odmítáme tento paskvil, který je v rozporu se samotnými principy fungování EU, jde proti společnému/jednotnému volnému trhu. Je to právně neakceptovatelný způsob zásahu členského státu na ochranu "svého" trhu a takový také bude závěr, pokud se návrh dostane skutečně do legislativního řádu naší země.

Komu to pomůže? Velkým potravinářským firmám a agrokomplexům, které dostanou do ruky nástroj do boje s obchodními řetězci. To je ale nefér hra. Zákony tu mají být pro blaho všech, ne jako klacek pro obchodní zájmy pár firem.

Pomůže to falešným bojovníkům za národní zájmy, protože až to EU zruší, budou mít další příležitost ukazovat na to, jak "nám" Čechům je zase ubližováno a že by bylo lepší vystoupit z EU, protože ji nepotřebujeme a všechno si vyrobíme sami. Čili SPD, Trikolora, komunisti a podobní strašáci.

Účelový krok a sprostý pokus o destabilizaci našeho členství v EU, díky kterému mimochodem získali zemědělci i potravináři za ta létaobrovské prostředky ...

Hrozí zhoršení důvěry u okolních členských států a zavedení recipročních opatření v jiných oborech, ve kterých ČR je závislá na dovozu. Takže to na ČR dopadne negativně ekonomicky i z této stránky.

Komu to nepomůže? Nepomůže to drtivě většině menších, středních zemědělců, nepomůže to spotřebitelům, nepomůže to České republice, nepomůže to obchodu jako takovému. Je to naprosto neseriozní, že zákonodárný sbor členského státu EU vůbec projednává takovou protiprávní věc.

Hrozí znedostupnění některých položek potravin v některých obdobích roku, protože i kdyby vycházela ona procenta v soběstačnosti, tak rozhodně to nevychází tak, že by bylo vše dostupné po celý rok. Takže hrozí prázdné regály v některých položkách, tlak na unifikaci nabídky namísto její větší pestrosti, jde o potenciál ke zdražení potravin.

Co s tím dělat? Deklarujeme samozřejmě zájem na to, aby bylo co nejvíce českých potravin na českých pultech, ale v žádném případě ne touto formou.

Pokud měl někdo z předkladatelů takovou péči o malé zemědělce, měl se řídit naším dlouhodobě prezentovaným doporučením. Navrhujeme odklon od stávajícího modelu podpory velkým agrokoncernům, větší podporu rodinným farmám více spjatým s místem svého života a hospodaření, větší rozvoj lokálních trhů, větší podporu menším zpracovatelským kapacitám a zjednodušení byrokracie v podnikání, lepší nastavení podpor pro citlivé komodity.

Toto vše jsou systémová, po všech stránkách odpovědná opatření, na jejichž konci budeme mít stabilní venkov s ekonomickými příležitostmi, dostatek kvalitních a pestrých českých potravin a hlavně celkově to je nejekologičtější způsob řešení "problému", pokud volný trh ovšem nějakým problémem k řešení vůbec má být.

Čili tento návrh je dalším vítězstvím populismu v Čechách. Proti návrhu budeme nyní bojovat v senátu.


reklama

 
foto - Šebek Jaroslav
Jaroslav Šebek
Autor je předseda Asociace soukromého zemědělství ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

20.1.2021 17:11
Soudruzi "deklarují", nicméně situace je stále tristnější.
Druhou věcí je, že podobné zákony má více států EU, proto dost pochybuji o tom, že by to bylo nějak v rozporu s legislativou EU. Leda by, jako v jiných případech, byl nasazen dvojí metr (a je otázka, zda pak v takové organizaci být).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2021 22:41 Reaguje na Jan Šimůnek
Zkuste doložit, které státy takovou blbost mají ve svých zákonech.
Nedoložíte ani ťok, jak dycky a jen žvaníte. Vaše lži jsou už unavující....
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.1.2021 14:09 Reaguje na Pavel Hanzl
V diskusích pod jinými články k tomuto legislativnímu návrhu to již jiní učinili.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.1.2021 22:49 Reaguje na Jan Šimůnek
Že jsem si nevšiml. Vím o Rumunech, ti to pro jistotu stáhli, a o Maďarech, tam to leží u soudu ... jenže u Orbána překvapí máloco, osobně si myslím, že je to pro něj normoš hra. Prosadil to, EU se nasrala, on to stáhne a před EU to bude vydávat za gesto dobré vůle a doma bude brečet, jak to dělal pro národ a zlá EU mu to překazila.

A Bába to dělá po něm. Kua proberte se, vždyť 2/3 ČR těm Němcům beztak patří.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 11:28 Reaguje na Svatá Prostoto
Socani už přece jednou prosadili cla nebo jiný šikan na kuřecí maso a bili se mohutně v prsa, Rakušáci a Poláci to nasadili taky a zrazu plesk!! Hloupí socánci to OKAMŽITĚ stáhli a byli potichu jak pěna.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.1.2021 17:43
Kvóty na základní potraviny ! Na to média moc ráda zapomínají a nepíší ani o tom, jak to mají nadnárodní obchodní řetězce ve svých mateřských zemích.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2021 21:59
Zase jen důkaz, že korporátní systém, který vymyslel kdysi Benito Mussolini se zase v blbých zemích dere k moci. Stát je už vlastněn korporátem (už jen nevlastníkem Agrofertu) který si dikuje zákony pro svůj byznys, veřejnost ho absolutně nezajímá.
Odpovědět
MG

Milan G

20.1.2021 22:06
A co na to senát? Co na to Fišer? Co na to Wagenknecht? Ježiš nehrozí tady následně závislost na Rusku?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.1.2021 22:39 Reaguje na Milan G
Do sanátu to teprv přijde a počítám, že to shodí.
Tady hrozí posilování mafie a to výrazně.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

21.1.2021 09:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemáte to nějak popletený nebo mi něco uniklo? On, Agrofert má již pod palcem i senát?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 11:29 Reaguje na Vladimír Hošek
Proto přece píšu, že si myslím, že tu blbost senát shodí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.1.2021 09:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Senát je sbírka škůdců a sabotérů, takže se to jistě pokusí shodit. Oni chtějí pokud možno likvidaci všech našich malovýrobců a totální závislost našeho státu na zahraničních potravinách. A BIS, kdyby chtěla, by jistě mohla objasnit příslušné finanční toky, které to zajišťují.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 11:32 Reaguje na Jan Šimůnek
Naše malovýrobce likviduje velmi úspěšně naše vláda a to cíleně a záměrně. Je to v principu korporátně vedeného státu. V koronáči už dosáhli řádově statisíc zrušených firem, museli si ho z čajny snad objednali.
Odpovědět
MG

Milan G

21.1.2021 10:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Já to myslel ironicky.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.1.2021 14:10 Reaguje na Milan G
Jsou tací, co ironii nepoznají, a když poznají, tak stejně nebudou vědět, co to je.
Odpovědět
ig

21.1.2021 19:18
Jakékoliv kvóty na cokoliv, za jakýchkoliv okolností, jsou levic..é (sprosté slovo, vytečkoval jsem).
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.1.2021 09:44 Reaguje na
Nemáte pravdu. Jednoduše proto, že společnost nějakým způsobem musí být chráněna před vznikem monopolů, které drasticky deformují trh a prorůstají do politiky (a vzniká z toho fašismus nebo nacismus). Proto některá opatření v tomto duchu mají spíš konzervativní a pravicový charakter (a dopad).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 11:41 Reaguje na Jan Šimůnek
Jak je proboha chráněna naše země proti Agrofertu? Ten má přece monopol na biopaliva a i jejich dotování, má absolutní monopol na zemědělskou chemii, má monopol na rozdělování dotací a je to taky nejvíce dotovaná firma v ČR a to v řádu miliard.
Jeho multimiliardář nevlastník si za dotace pro malé firmy postavil luxusní sídlo, audity EP našly dalších asi 800 miliónů nakradených na zemědělských i strukturálních dotací jen placených z EU. Kolik si odčerpal z našeho SR se asi ani neví, budou to milirady (nebo desítky miliard?).
Tento totalitní zákon pouze posiluje jeho monopolní postvení, protože likviduje zahraniční konkurenci (naši už zlikvidoval dávno).
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.1.2021 16:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak ten Agrofert rozděluje dotace? Povídejte! Můžete i přehánět!

Jinak jsem tu opakovaně psal, že Agrofert nemá s prodejem svých potravin přes obchodní řetězce žádné problémy a jeho výrobky můžete vidět v podstatě každém supermarketu. Takže tomuto podniku daný zákon nijak nepomůže. Pomůže drobným výrobcům a jejich sdružením, na které obchodní řetězce tč. kálejí z vysoka a dovážejí raději výrobky ze starých zemí EU. Jednak jako "malou domů", jednak je dovážejí od podobných gigantů jako je u nás Agrofert, což je pro ně logisticky jednodušší.
Tenhle zákon by je měl donutit k tomu, aby přestali naše výrobce ignorovat a na druhé straně těm výrobcům dát větší jistotu odbytu.

Je jasné, že naše soběstačnost v základních potravinách, k níž tohle směřuje, je solí v očích těch, kteří by z nás raději viděli nevolníky, potrestatelné kdykoli hladověním realizovaným cestou odepření dovozu základních potravin ze starých členských států EU.
Odpovědět
JM

Jan Marján

22.1.2021 19:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Závist to je ale hrozná genetická vada.
Odpovědět
JM

Jan Marján

22.1.2021 20:01 Reaguje na Jan Marján
Interpunkce promiň.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist