https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jindrich-petrlik-chteji-nas-bud-usmazit-anebo-utopit-v-plastech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jindřich Petrlík: Chtějí nás buď usmažit anebo utopit v plastech

22.11.2023
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ondřej Petrlík / Arnika
Naftařské velmoci a zástupci petrochemického průmyslu brání omezení výroby plastů. Jedná se pro ně o další ztrátu zisků po poklesu významnosti fosilních paliv. Argumentují tím, že se zlepšily možnosti recyklace, podle Programu OSN pro životní prostředí je však světového plastového odpadu recyklováno méně než 10 procent a velká část končí v oceánech. 13.–19. listopadu 2023 v Nairobi proběhlo vyjednání globální úmluvy o plastech. S jakými odcházím pocity?
 
Jsem na vyjednávání globální úmluvy o plastech, které vyvolaly hromady plastových odpadů v moři, na plážích, v řekách a koneckonců i v lesích. Jeden by si řekl, že nejlepší způsob, jak se s problémem vyrovnat, bude prostě plastů spotřebovat a vyrobit méně než dosud. Vždyť spoustu z těch plastových obalů, pochroumaných židlí z PVC a podobně buďto nepotřebujeme anebo se můžeme vrátit ke starému dobrému sklu, dřevu anebo kovu, které déle vydrží a dají se lépe znovu využít.

To si však neříkají naftařské velmoci Saúdskou Arábií počínaje a Ruskem konče. Ještě připočtěme Indii, Írán a Čínu, která sice netěží ropu, ale vyrábí ve velkém plasty a zaplavuje svět levnými cetkami z nich. Ti všichni si nepřejí jakékoliv omezení výroby plastů, potažmo polymerů. A věřím, že řada průmyslových manažerů v Evropě a Česku s nimi souhlasí, včetně třeba úředníků na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Plasty se totiž v drtivé většině vyrábějí z ropných produktů. K největším výrobcům surovin pro plasty v Česku patří například Unipetrol Litvínov anebo Spolana Neratovice, obsazující mimochodem první místa v žebříčcích největších znečišťovatelů, vyhlašovaných každoročně spolkem Arnika.

Pokud zjednoduším cynismus, s jakým vyjmenované „společenstvo ropy“ přemýšlí o budoucnosti, chtějí nás buď usmažit (ropa jako palivo je zdrojem skleníkových plynů) anebo nás utopit v plastech. Celosvětově se počítá s nárůstem výroby plastů na více jak dvojnásobek (viz graf na obrázku). Až nás utopí v plastech, tak nás ještě dosmaží jejich spalováním v podobě plastových odpadů anebo paliv z nich vyrobených, což je řešení navrhované plastikářským a chemickým průmyslem, byť mu říká chemická recyklace.

Přestože souhlasily s jednáním o globální plastové úmluvě a uznávají to, co je viditelné a nepopíratelné, tedy zamoření světa plastovým odpadem, nechtějí pro svůj naftový, plastový a chemický byznys žádné omezení. Tvrdí, že problém není nadměrná výroba plastů, ale jen nešetrné nakládání s odpady z nich. Už nepřiznávají, že výrobky z „levné“ ropy prostě vytlačily šetrnější, ale na první pohled dražší varianty jako jsou vratné skleněné obaly, dřevěné hračky, případně levnější bezobalový prodej.

Jindřich Petrlík a zástupkyně neziskových organizací na jednání v Nairobi.
Jindřich Petrlík a zástupkyně neziskových organizací na jednání v Nairobi.
Foto | Tiffany Tool / IPEN

Problém s plasty je o to komplikovanější, že do řady z nich se musejí přidávat další, často toxické přísady, aby třeba PVC bylo buďto měkké (například podlahová krytina anebo nafukovací hračky) anebo dostatečně tvrdé (okenní rámy, trubky apod.). Ani tyto toxické přídavné látky nechce „společenstvo ropy“ nějak příliš globálně regulovat a velkoryse navrhuje, že to lze nechat na národních legislativách. Problém je, že národní legislativy jsou často slabé proti globálnímu trhu a pokud nejsou slabé, pak ne vždy má ten který stát zdroje na kontrolu toxických látek v dovážených výrobcích. A na to odpůrci globální regulace sází.

Spotřebitel a řada chudých zemí nemá na výběr, prostě musí akceptovat diktát levných plastových obalů. A, jak řekl delegát Fidži prezentující společenství malých ostrovních států, země prosazující na vyjednávání úmluvy nulové omezení výroby polymerů a nulovou kontrolu toxických látek, které se do nich přidávají, prostě ponechávají tíži dopadů na ty nejslabší a nejohroženější. „To je amorální jednání,“ uzavřel svoji řeč na konferenci v Nairobi. Naprosto s ním souhlasím a spolu s ním doufám, že celosvětová schůzka v Nairobi a dvě navazující dopadnou jinak, než si přeje „společenstvo ropy“.

Na podporu co nejlepší globální úmluvy o plastech Arnika zveřejnila výzvu Budoucnost bez plastů.


reklama

 
foto - Petrlík Jindřich
Jindřich Petrlík
Autor je vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (40)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.11.2023 06:51
Tak tady světlo na konci tunelu nevidím. A nejsou to jen plasty .

Dočasným řešením by mohlo být spalování plastů , získalo by se teplo a el. energie , filtrace by si poradila s exhaláty .
Odpovědět
pk

pepa knotek

22.11.2023 08:48
Dokud budou lidi PETky kupovat, budou ten odpad výrobci do marketů vozit, až je lidi odmítnou bude po problému. Stačí se podívat na elektroauta - cílová skupina je již saturována, lidi s průměrným příjmem to nekupujou přes několikaletou masáž v mediích, elektroauta se kupí na skladech a některé automobilky už musí reagovat omezením produkce. Je to v lidech, co je nutí ten plastový odpad kupovat ?
Odpovědět
va

vaber

22.11.2023 08:52
za vše mohou ti co autor vyjmenoval,jak geniální ,jen hodná Evropa a USA za nic nemohou ,ti plasty vymysleli a mají čisto ,protože plasty odvezou do chudých zemí,
rád bych věděl kolik plastů ve světě vyrábějí firmy z bohatých zemí a kolik firmy co mají majitele z chudých zemí
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.11.2023 09:45 Reaguje na vaber
1*
Odpovědět
PB

Petr Brok

22.11.2023 08:55
Proč je recyklace plastů ve světě tak nízká a ve vyspělých zemích tak vysoká?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.11.2023 09:49 Reaguje na Petr Brok
Otázka zní jinak -
proč nebyla recyklace plastu vyvíjena a uváděna do provozu současně s jeho nástupem do nejenom obalového hospodářství ?
To vše jde za zelenejma a jim sloužícími politiky !
Odpovědět
PB

Petr Brok

24.11.2023 10:49 Reaguje na smějící se bestie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Plast
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.11.2023 11:29
V Keni platí zákaz plastových tašek a pytlíků. I jejich dovoz. V obchodě jsem je také neviděl. ( Malindi).
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

28.11.2023 19:30 Reaguje na Michal Ukropec
Ja som kontroloval aj kamarátkin kufor, či tam nemá sáčky a nekompromisne som ich vyhadzoval. Nemienil som platiť pokuty 1000e.
Celá oblasť od Mombasy po Malindi (to som videl) je krásne zamorená v mestách odpadkami. Tam kde sú ruiny domov alebo pozemky medzi domami, je obvykle smetisko.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.11.2023 11:29
V Keni platí zákaz plastových tašek a pytlíků. I jejich dovoz. V obchodě jsem je také neviděl. ( Malindi).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.11.2023 12:45
Zde je opravdu jediné východisko. Na globální úrovni v čase progresivně jednotně zpoplatňovat těžbu fosilního uhlíku a ponechávat, ať se s tím globální trh postupně vypořádává. Výrobní cena plastů tak bude postupně růst a bude o ně klesat zájem. Peníze a dotacemi nedeformovaný fungující trh problém postupně vyřeší.

Je s tím ale takto potřeba začít a ne pouze plakat na hrobech.
Odpovědět
pk

pepa knotek

22.11.2023 15:01 Reaguje na Jiří Svoboda
Progresivní "zpoplatnění" např. formou emisních povolenek vyřešilo co ? Výroba 1 kWh elektřiny stojí 0,25 Kč a na faktuře máte 8 Kč, to je výsledek. Rodiny místo financování volného času, sportu, kultury svých dětí financují korporace a spekulanty. A ještě se někdo diví, že spotřeba domácností klesá. Vivat emisní povolenky a podobné nápady.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.11.2023 18:26 Reaguje na pepa knotek
Emisní povolenky byl hloupý nápad a jeho provedení už bylo přímo snůškou blbosti. Povolit přístup spekulantům k jejich obchodování pak už vysloveně úmysl zbohatnout pro bruselské soudruhy a jejich lobby.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.11.2023 16:39 Reaguje na pepa knotek
Já psal o emisních povolenkách?

Jak chcete vybřednout z plastové manie jinak, než důsledně zpoplatnit zdroj?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2023 17:12 Reaguje na Jiří Svoboda
Vy s tím agitujete už několik let a já doufám, že jste už vymudroval, jak tu globální daň vyrazíte třeba z Ruska. Bez toho je to jen nesmysl.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.11.2023 21:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud by na to Rusko nepřistoupilo, musel by zbytek světa na něj vyvodit takové sankce, aby se mu to nevyplatilo.

Byl by to černý pasažér, na kterého by se platící cestující museli domluvit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2023 21:37 Reaguje na Jiří Svoboda
A jak přinutíte ten zbytek světa? Když mu nevadí ani ty zvrácenosti, co dělá na Ukrajině?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.11.2023 16:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Putin nebude věčný.

Zkuste se vy zamyslet nad tím, proč si EU chce hrát na ochranu klimatu jen na svém písečku a nestará se o zbytek světa?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.11.2023 18:42
Snad máme svobodu a kdo nemá rád plasty, tak si je nepořizuje. Třeba z toho bude mít i dobrý pocit. Ale ostatní by měl nechat na pokoji i když nesdílí jeho víru.
Nutit jiné aby se chovali stejně nesmyslně jako já je nejen neslušné, ale hrozí, že někde schytám pěkný kopanec do zadnice.
Odpovědět
ig

22.11.2023 22:41
Chválím delegáty na fotografii, že mají kostěné brýle a dřevěné notebooky.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

28.11.2023 19:31 Reaguje na
možno sú kovové
Odpovědět
HH

Honza Honza

23.11.2023 07:01
nejlepší řešení má p. Svoboda. Ne emisní povolenky ale daň jako je na benzín. Bez plast. židlí se můžeme obejít. Rovněž plast sáčky v obchodech nejsou nutné. Dřív byla minerálka a mléko ve vratných skleněných lahví.
Nejhorší jsou všechny výrobky s krátkou dobou životnosti. Patří k nim i ekologická elektroauta, baterie, TČ, i FV musí být recyklovatelná. Místo extrémní podpory těchto věcí by se měla podporovat jejich recyklace a recyklace všech plastů. Zároveň je vidět povrchní přístup Rakouska- hlavně, že u nás je čistý vzduch, ale, že pro tento čistý vzduch u nich se vyhazují plasty do moře, je nezajímá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2023 17:17 Reaguje na Honza Honza
Ta krátká doba životnosti je u baterií jen záruka 11 let, v autě milión kilometrů, fve panely 30 let. Já jsem v životě viděl i kratší životnost, třeba u dřeva a papíru.
A skleněná láhev je ekologicky daleko horší, než petka.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.11.2023 09:40
Omezit spotřební plasty je oříšek v dnešní době nerozlousknutelný, protože
tomu brání způsob prodeje potravin a hygienické předpisy. Kdysi jste přišli
k pekaři se svoji taškou, do které vám u pultu dal pečivo a chléb. Dnes si
to berete z regálu sami, ale dát si to do své tašky, tak budete potenciální zloděj. Totéž je u ovoce, zeleniny, masa a lahůdek. Naši generaci nevadil
vlašák v rozmočeném papíru a nevakuovaný salám, či sýr. Vše se prodávalo
pouze čerstvé s minimální trvanlivostí a nikoliv jako nyní ve vakuu, či
ochranné atmosféře nějakého plynu. Jsme schopni se toho všeho vzdát a
vrátit se o 50 let zpět? Jsme schopni jít do mlékárny s plecháčkem na
mléko a pro maso v rozmočeném papíru? Dělají to dnešní odpůrci plastů?
Já se přiznám bez mučení, že ani já. Hlavou zeď neprorazím a zdánlivě
papírový obal obsahuje jedy, aby nepropouštěl vodu a mastnotu, sic se
tváří jako přírodní materiál a je nerecyklovatelný, ale pouze ho lze
spálit. Pokud možno to, co lze prodávat ve vratných obalech, tak nebalit
do nevratných a co se balit nemusí, tak nebalit vůbec. Pouhá obliba
E-schopů a dovážka zboží domů znásobila množství obalů a znásobila
množství přeprav. Do sousedovy firmy zajíždí denně 4 přepravní firmy
malých zásilek s pár balíčky místo jednoho auta se všemi těmi balíčky.
Vše je důkladně zabaleno v nevratných obalech a jen on "uživí" jeden
kontejner na plasty a druhý na papír. Toto je budoucnost? No nevím,
ale podle mne tak leda cesta do pekel. Každopádně si nesmíme hrát na
třídění, recyklaci nerecyklovatelného a raději to spálit v moderních
spalovnách a ZDARMA, protože se tak vyhneme černým skládkám, pokud to
bude zpoplatněno. Pokud mi za odpad nikdo nic neúčtuje a nebo dokonce
i zaplatí, tak ho nezahodím do křoví, ale odevzdám a prodám jako třeba
železný šrot, který se při nízkých výkupních cenách válel po lese. Nemá
smysl něco třídit do popelnic, dotříďovat na lince a pak zahrabat na
skládce, protože se to nevyplatí recyklovat. Je si nutno nalít čistého
vína, třídit cíleně pouze zpracovatelné a zbytek spálit, protože i to
je recyklace na palivo a energii. Navíc když třídit, tak adresně s
možností kontroly správného třídění a nespoléhat na IQ a zodpovědnost
třídících. Nepřízpůsobiví v mém okolí házejí do kontejnerů na tříděný
odpad pytle s nevytříděným odpadem a nikdo s nimi nehne, aby nebyl
napaden, či nařčen z nesnášenlivosti. Na třídící se holky z pokaděných
dětských plen a zkažených potravin málem poblijí a potkani si prokousali
do dna kontejneru díry. Má to vše vůbec smysl?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.11.2023 09:45 Reaguje na Břetislav Machaček
Pouze dodám, že Arnika má velký podíl na tom, že spalovny lidé
odmítají, protože je staví do špatného světla a tolerují spíše
skládky, než spalovny. Přitom moc dobře vědí, že recyklace je
u mnoha komodit nemožná a že se to dá řešit pouze spálením.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

24.11.2023 13:17 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano pane Břetislave, ale proč ta Arnika, a její vrchní pan ekolog, tak bojuje se spalovnami, které musí splňovat zákonná kritéria znečišťování životního prostředí, platné nejen v ČR, ale i v EU? Na fotce vidím, že si ten profesionální ekolog z Arniky, udělal dokonce výlet až do Afriky, aby si popovídal se sobě rovnými, o škodlivosti plastů a ropných produktů na životní prostředí. Není náhodou odpověď ve sponzoringu toho spolku, třeba zástupci stávajícího odpadového byznysu?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.11.2023 16:01 Reaguje na Tonda Selektoda
To bude třeba tím, že i když musí splňovat podmínky, tak i tak se v jejich okolí hromadí docela dost sajrajtů. :D
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2023 11:22 Reaguje na Tonda Selektoda
To, co si v duchu myslím, jste vy řekl nahlas. Ono
dnes je běžný sponzoring vědců a ochranářů těmi,
kteří je mají nastrčené, jako propagátory jejich zájmů. Z téhož podezřívám zastánce beznákladového
pěstování lesů nekontrolovaným samovýsem čehokoliv
co odněkud naletí a bezzásahu s vizí, že si příroda
sama poradí. Po dvaceti letech se zjistí, že ne
a že je to nutné komplet seštěpkovat jako biomasu
pro energetiku a opakovat praxi se samovýsevem.
Prostě dělat z lesů plantáž na energetickou biomasu. Propagují to "vědci" a "ochranáři" a ptám se zač?
Totéž je u blokace staveb typu spaloven a dokonce
i obchvatů měst a obcí. Dej sponzorský dar třeba i
ve formě zakázky přemístit chráněné živočichy
jinam námi a nebo spřátelenou firmou a od blokace ustoupíme. V mém blízkém okolí takový spolek byl,
byl odhalen a souzen. Nebyl ale sám a určitě ani není. Je to nový druh byznysu na bázi potížismu
a zřejmě i výnosný, protože těch spolků přibývá
jako hub po dešti. U blokace stavby spaloven to
může být i napojení na skládkaře, kteří se obávají
ukončení svého byznysu odložení problémů s odpady
na budoucí generace zahrabáním pod zem. Už dnes je
jasné, že skládkování bude pokračovat i nadále,
protože se se spalování nijak nepokročilo a recyklace končí u třídění místo u přepracování na nové výrobky. Všude se píše, kolik se vytřídilo odpadů, ale kde
skončily se taktně mlčí, aby lidé neukončili zklamáni třídění, ze kterého se využije pouze část surovin.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

28.11.2023 19:34 Reaguje na Břetislav Machaček
Už ste vážne trápny s tými konšpiráciami.
Akonáhle nie je príroda ako podľa pravítka, tak je to zle. Máte technokratické uvažovanie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2023 17:03
Plasty jsou příliš praktické a levné, hygienické, pevné a všude dostupné, takže se jich zbavovat není rozumné a ani to nejde.
A likvidace? Velmi se dlouhodobě osvědčuje výkup u kovů, tohle by se mělo zkusit i u plastů. A hlavně v chudých zemích, které jsou plastovým odpadem přímo zavalené, by to nejvíce pomohlo.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.11.2023 21:58 Reaguje na Pavel Hanzl
A hromady plastů se změní na hromady vykoupených plastů?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2023 21:39 Reaguje na Jiří Svoboda
No právě. Ty plasty by se vykupovaly samozřejmě přísně podle chemického složení (stejně, jako kovy), takže by šly přímo do recyklace jako čistá surovina.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2023 11:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Plastů jsou podle složení dnes tisíce druhů a ty
nejsou považovány jako surovina, ale jako odpad.
Navíc obsahují příměsi ve spojení s kovy, dřevem
a jinými materiály. Zkuste poradit jak oddělit třeba
dřevotřísku z kuchyňské linky od Verzalitu, či třeba
Umakartu. Jak oddělit stavební polystyrén z bouračky
od perlinky a omítky, jak oddělit plasty ze směsi
syntetiky a přírodních vláken v textilu, jak od
oceli boileru beze zbytku oddělit polyuretan atd.? Jste schopen to vyřešit, či pouze pochopit, že východiskem je zatím pouze spalovna s maximálně možnou eliminací škodlivin ze spalování? No a pak
tu jsou náklady na recyklaci, aby výrobek z recyklátu nebyl 10x dražší, než ten z panenského materiálu. Jsem zvědav na zateplování budov polystyrénem, když by byla do jeho ceny započítána i jeho recyklace a
zamoření pilinami při jeho montáži širokého okolí.
Jediné zateplení sousedova domu zaprasilo pozemek
300x300 metrů v okolí větrem šířenými pilinami.
Takových domů jsou statisíce a zaprasená je už celá
"ekologicky" smýšlející Evropa, která o překot
zatepluje a je jí jedno, jaké následky to bude do
budoucna mít. Zobou to slepice a bude to zákonitě
ve vejcích a mase, s trávou to požijí králíci a
jiná zvířata a ve vodě to požijí ryby a žáby.
Konzumujeme to nakonec i my a to je ekologické?
Nesněte o výkupu něčeho, co nelze recyklovat,
protože zadarmo ani kuře nehrabe a doplácet na to
nikdo nebude chtít. Už dnes platíme u elektroniky
poplatek za recyklaci a víte, že se ty dílny z
toho neuživí a musí na to jít i další prostředky,
než ty vybrané za recyklaci? A víte jaká část toho
recyklátu končí i tak na skládce? Kamarád invalida
v takové dílně pracuje a pro plastový "recyklát"
jezdí auto ze skládky komunálního odpadu a pro
sklo z televizních obrazovek taky. Žádná sklárna
to sklo nechce a NEUMÍ z něho oddělit nanesené
kovy na vnitřní části obrazovky starých televizorů
a monitorů. Zkuste opravdu někdy myslet a neplácat
nesmysly!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.11.2023 16:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, pak se to vše vyplatí a pojede jako po drátku! Recyklační fabrika na 100 druhů čistých plastů bude v každém okrese a bude vydělávat miliony.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2023 17:19
Všechny tyhle problémy, včetně CO2, by se daly snad řešit, kdyby se lidé nemnožili jak malý myši.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.11.2023 21:56 Reaguje na Pavel Hanzl
A kdyby byly v řiti ryby,...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2023 21:40 Reaguje na Jiří Svoboda
To by být nemusely. Stačili by ti lidi.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2023 12:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako věřící jim chcete zakázat se množit? Copak řekl Bůh? Milujte se
a množte se! Pouze čert na to opáčil perte se a žerte se! Koukám,
že máte blíže k čertu, než k Bohu a je nutné se z toho vyzpovídat
a učinit pokání modlením a zasláním důchodu chudým, aby uživili
ty z lásky k božímu přikázání počaté děti!
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

28.11.2023 19:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Boh v biblii nekázal množiť sa ľuďom ako šváby až sa premnožia do hladomoru.
Odpovědět
MM

Milan Milan

28.11.2023 20:15 Reaguje na Pavel Hanzl
O CO2 nepapouškujte a uvažujte. Vzjde vám že CO2 není problém planety. V atmosféře je ho 0,037%. Lidstvo z toho vyprodukuje asi 3%. Koloběh přírody udržuje takhle nízký podíl (+,-) mld. let a nemá problém. Tak si zkuste spočítat jakým % může evropa nepromyšleným zákazem fosilních paliv podíl CO2 v atmosféře planety ovlivnit. A plasty? Použité a nerecyklovatelné plasty prostě spálit a vymyslet využití vzniklého popílku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist