https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-karasek-stavebnictvi-ceka-strukturalni-zmena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Karásek: Stavebnictví čeká strukturální změna

28.10.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Současný nedostatek výrobních kapacit, přerušení dodavatelských řetězců, cenová nedostupnost bydlení pro mladé a pomalá reakce na technologické a společenské změny jsou jen některé z trendů, které vytvářejí tlak na urychlenou transformaci stavebnictví. Odvětví stavebnictví, které v EU přímo zaměstnává více než 13 milionů pracujících, na ně musí reagovat.
 

Jednou z iniciativ, které se přihlásily k podpoře transformace ve stavebnictví, je Build-up-Skills (BUS). BUS je celoevropskou iniciativou, jejímž úkolem je podpořit realizaci takzvané renovační vlny (Renovation Wave) v členských zemích EU. Jejím cílem je zdvojnásobení tempa renovací budov v zemích EU.

Cílem projektu DoubleDecker je vytvořit strategický podklad transformace stavebnictví v České republice a na Slovensku. Projekt bude probíhat ve dvou základních fázích. Nejprve bude připravena takzvaná Status-quo analýza pod vedením Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství (ABF), na Slovensku pak pod vedením Slovenské inovační a energetické agentury (SIEA) a Ústavu vzdelávania a služieb (UVS). Ve druhé fázi vzniknou Národní plány rozvoje (Roadmaps) pod vedením společností ViaEuropa Competence Centre a SEVEn, The Energy Efficiency Center.

Příprava uvedených strategických dokumentů bude probíhat intenzivně v následujících 18 měsících a dokončena bude v březnu roku 2024 ve spolupráci s dalšími partnery projektu: Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT), České vysoké učení technické (ČVUT), Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) a Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS).

12. a 13. října v Praze proběhl kick-off meeting projektu a zaměřil se na konkrétní kroky v příštích měsících s cílem přispět k vybudování kapacit pro realizaci požadavků na energetickou účinnost budov a naplnění evropských očekávání spojených s Renovation Wave.


reklama

 
foto - Karásek Jiří
Jiří Karásek
Autor pracuje pro SEVEn, je koordinátor projektu DoubleDecker.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AN

Aleš Nebáznivý

28.10.2022 09:29
"naplnění evropských očekávání spojených s Renovation Wave". Ale ty úderné názvy jdou EU fakt dobře.
Odpovědět

Viktor Šedivý

28.10.2022 10:29
vytvořit strategický podklad transformace
status-quo analýza
národní plány rozvoje

Promrhaná hromada peněz a postaveného nebude nic. A celé je to jen záplatování zoufale deformovaného prostředí v EU.

Kdeže je ten krásný jednoduchý rovnák na vohejbák, co se občas musel používat za socialismu, aby se rozumně pořešilo něco poškozené ideologickým řízením. Tohle je už řádově horší.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.10.2022 16:09
Myslím, že to mí předdiskutéři vystihli velmi dobře.

Že by se vytvořilo několik konkurenčních pilotních projektů "domů budoucnosti", kde by se posoutěžilo, kdo to udělá lépe, jednodušeji, levněji, ekologičtěji... to evidentně nehrozí.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

28.10.2022 22:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobrá myšlenka. Ještě přidám tohle.A co takhle dát mladým jako další možnost pro vlastní bydlen to, co už je postaveno a nikdo to neužívá. Aby si to rekonstruovali.
Když vidím jen u nás ve městě kolik bytů a domů chátrá a po desetiletí. Nedávno mě potěšilo setkání s velmi pracovitým mladíkem co se pustil do opravy 200 starého malého domku na úbočí Krušných hor. Je to radost sledovat jak mu ten dům ožívá pod rukama.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.10.2022 09:56 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Mno, s těmi starými dom(k)y bych byl velmi opatrný. Oprava může stát mnohem více než zbourání a stavba nového, mnohem úspornějšího a lépe sloužícího. Ty tlusté zdi a špatné stropy jsou většinou jediné, co bývá zachováno. To je v podstatě bezcenné a je to jen vážné omezení kvalitní stavby.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.11.2022 22:52 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak ty nové zelené domky jsou asi úspornější energeticky, ale jsou mnohem dražší finančně.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.11.2022 16:20 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Ony ty domky a byty nikomu nepatří?
Aby je bylo možno někomu dávat ...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist