https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-hlavenka-ale-my-vime-svoje-nas-nejaci-nemci-neoblbnou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Hlavenka: Ale my víme svoje, nás nějací Němci neoblbnou!

11.7.2020
Elektrické vedení
Elektrické vedení
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za první polovinu roku vyrobili v Německu výrazně víc energie z obnovitelných zdrojů než z těch ostatních; čistě fosilní (tj. bez jádra) jsou už jen na 30 %. A rok od roku se to posouvá, obnovitelná část koláčku roste, neobnovitelná se zmenšuje. Před šesti lety to byla zhruba čtvrtina, nyní (za první polovinu roku) víc než polovina. A pokračujeme dál.
 

"A co když nefouká-nesvítí, co potom? Ha!" No, jak vidět, tak to zvládají, o žádném letošním blackoutu v Německu jsem neslyšel. "A nebude jim stačit přenosová soustava!". No, jak vidím z grafu, tak asi stačí; a co nepostačí, tak se dostaví (mimochodem, raději bych se neptal po životnosti NAŠÍ přenosové soustavy, stavěné před padesáti i více lety. Němci do povýšení přenosové soustavy už nyní tvrdě investují, rok co rok). "A mají Severní moře, kde fouká, a my ne!". To jistě nemáme, ale podobně vnitrozemské Rakousko z větru dává přes 11 %, rozsáhlé průmyslové a post-těžební oblasti na severu Čech jsou využitelné jak pro vítr, jak pro Slunce.

"Již nyní je jasné, že Německo nesplní svůj cíl snížení emisí o 40 % v roce 2020," napsal jakýsi František Novák v týdeníku EURO v roce 2017. V roce 2019 toto snížení činilo 35,7 %, a zejména v posledních dvou letech je sestup velmi rychlý... ale František Novák ví svoje už předem! Je to "obrovské selhání", píše. Němci to ZASE nezvládli, v 2020 to nebude 40 %, ale třeba jen 39,63%, packalové jedni.

Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Nevadí mně kritika - energetický přerod je extrémně obtížná věc, je to dlouhá cesta nevyhnutelně dlážděná chybami, je drahá. Vadí mně kverulování, poštívání jiných, sezení na bukem a vyčkávání, jak se věci vyvrbí. Fňukání. "Němci zpackali!" - zpackali nezpackali, co jsme mezitím udělali my?

Nic. Fňukáme: "Nemáme moře! Nemáme Alpy! Nesvítí! Nefouká! Nemůžeme nic dělat! To né já, to epidemiologové!"

Ale můžeme. Můžeme razantně vyspravit energetickou účinnost staveb (fotovoltaika na střechách, tepelné čerpadlo do sklepa, baterie pro výkyvy). Můžeme být průkopníky ve smart gridu, v chytré síti. Můžeme, když máme lithia za bambiliardy, se zaměřit jak vývojářsky, tak technologicky a výrobně na baterie - když je pro nás obtížnější být "fabrikou" na obnovitelnou energii, můžeme být jejím "skladem"; tohle bude mít hodnotu zlata. Jsme dobří v high-techu, a energetická přeměna si vyžádá výzkum a vývoj software a hardware - máme v tomto směru vynikající a stále dostupnou pracovní sílu, tradici, slušnou úroveň vzdělanosti.

Taky děláme. Jsou tu dnes stovky firem a startupů zaměřujících se na proměnu energetiky, na zdravější krajinu; soukromá sféra funguje, pokud jí nikdo neháže klacky pod nohy. (Háže. Zvládají to i s klacky pod nohami, ale jde to hůř). Tady problém není - to, co chybí, je vláda, která disponuje aspoň minimálním množstvím osvícenosti, prozíravosti a politické odvahy. Tu nemáme. Místo toho máme doubleministra Karla "v Oslu mají všichni nabíjecí šňůry pověšené z oken" Havlíčka.


reklama

 
foto - Hlavenka Jiří
Jiří Hlavenka
Autor je český podnikatel a investor v oblasti informačních technologií, od roku 2016 zastupitel Jihomoravského kraje.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (84)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 07:23
Tenhle názor mi hovoří z duše, podepsal bych ho celý bez výhrad.
Otázka ovšem zní PROČ?
Proč po 90. letech, kdy jsme velmi intenzívně modernizovali celou ekonomiku (i vše ostatní) se musíme zase propadat do stagnace a zaostávání, jako po roce 1948? Proč se už vůbec nepočítá s tím, že doženeme vyspělé sousedy (třeba Rakousko), což byl cíl vývoje v 90. letech? Já na to názor mám, klíč je popsaný v poslední zprávě BIS.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.7.2020 07:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Jsem toho názoru, že dohánět Rakušáky a Němce, zblblé zelenou ideologií, by byla strategická chyba. Je třeba se k tomu, co hlásají, obrátit zády a nenechat si to vnutit, jako jsme si po Mnichově museli od nich nechat vnutit nacismus.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 07:56 Reaguje na Jan Šimůnek
Radši bych žil v zemi zblblé zelenou ideologií, která funguje na čistou a levnou energii a jezdí elektroauty, než v zemi zblblé ideologií ropáckou, která čadí z uhláků a dýzlových rumplováků za nemalý peníz.
Odpovědět
MM

Milan Milan

11.7.2020 09:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Je možné že jsou rakušáci nebo němci trochu "zblblý", ale každopádně pracují, možná dělají i chyby, ale za několik let vše technicky doladí a budou žít opět ve zdravé a čisté krajině bez příšerných jaderných monster, tecnologické a odpadové zátěže, bez podzemních skladišť paliva a na tisíce let časovaných problémů. Opět chceme chytračit a to se nám jednou opět nevyplatí. My nikdy nikoho nedoženeme, protože žádný ministr, žádný poslanec nepřekročí své IQ dosažené před mandátem ministra nebo poslance, ač si po svém zvolení namýšlí, že najednou rozumí všemu od financí přes moderní technologie, sociální politiku až po živofní prostředí a taky o tom rozhoduje.... Tam stát neřeší zda někomu kouří komín, nepotřebují buzerovat občany,tam dělá stát vše pro to, aby občan sám pochopil co je pro něj a budoucnost země správné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 10:32 Reaguje na Milan Milan
Přesně tak, ale PROČ? Přece nejsme blbší než všichni okolo. Já vidím hlavní a až "kořenovou" příčinu tady:
https://www.respekt.cz/politika/bis-otevrene-varuje-pred-promorenosti-ceska-ruskymi-spiony?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=Feed%3A+respekt-clanky+%28T%C3%BDden%C3%ADk+Respekt+%E2%80%A2+V%C5%A1echny+%C4%8Dl%C3%A1nky%29
Odpovědět
ig

11.7.2020 13:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Není to tak úplně nereálné. Vzpomínám v této souvislosti na kauzu amerického radaru v Brdech, kterému Rusové ovlivněním některých Čechů zabránili. Nechala se tak ovlivnit i část politiků a veřejně činných lidí, kteří jsou stále veřejně činní a dnes prosazují různé věci týkající se energetické politiky státu. Ale protože nejsem blbý a mám vcelku dobrou paměť, vím kteří lidé to byli, škrtl jsem si je ze svého seznamu důvěryhodných lidí a všechny jejich další názory jsou pro mě nulitní. Jestli je či není náhoda, že mnoho z nich bylo ze SZ vlastně ani moc neřeším.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 13:24 Reaguje na
Tohle je nad politikou i ekologií, to je už geopolitika.
Odmítnutím radaru v Brdech jsme si vysloužili pozici nejlépe manipulovatelného národa a pod tlakem poměrně dost intenzivní a velmi chytré "hybridní války" (termín od Putina) jsme to dotáhli až k Babišovi a ropáckému názoru většiny obyvatel.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.7.2020 17:24 Reaguje na Pavel Hanzl
A jak ig uvedl, silně se v tom prorusky angažovali zelení a podobné pochybné existence. Já patřil k zastáncům radaru, aby bylo jasno.
Odpovědět
ig

11.7.2020 18:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Jistě, že je to politika. Vše co je nad rámec ekonomiky je politika. Protože OZE a FVE zvlášť jsou svým zaměřením proti ekonomice, je to už z definice politická záležitost.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.7.2020 13:00 Reaguje na Milan Milan
Budou žít v krajině zamořené větřáky a FV panely a spoustou drátů, které to budou nějak napojovat na síť.
Navíc jaderného odpadu ze stávajících JE se stejně nezbaví, takže budou "inteligentně" spojovat nevýhody OZE a JE. Budiž jim to přáno, minimálně za roky 1938 - 1945.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.7.2020 00:50 Reaguje na Milan Milan
Rakušáci a Němci v dějinách již několikrát ukázali, že když jsou trochu zlblý, tak má hodně zemí sakra průser ... a ještě mít bude. Rozdíl je jen v tom, že Rakušáci na to časem přijdou, zatímco Němci je donutí si s nimi to užít až do konce.

To jsou fakt příklady za všechny prachy.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.7.2020 07:11 Reaguje na Svatá Prostoto
Nicméně odpovídající realitě.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.7.2020 07:57
Pokud se rozhodneme, klidně můžeme vyrábět elektřinu třením ebonitových tyčí liščími ohony. Ale proč bychom to dělali, když víme, že bychom potřebovali obrovské plochy, kde by tření probíhalo a když víme, že v noci chceme spát a ne mávat ohony a cena takové elektřiny by byla moc vysoká.
Němců bychom se měli ptát, proč se rozhodli pro takovou drahou cestu s nestabilními zdroji. Jestli za tím je i nějaké racionální jádro, nebo ideologická umanutost. Přechod k málo koncentrovaným zdrojům (a je jedno, jestli energie nebo čehokoliv jiného) je totiž cestou zpět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 08:08 Reaguje na Richard Vacek
Zdržuji se vlastních komentářů (jsou prý blbé) tak jen odkaz:

https://oenergetice.cz/elektrarny-evropa/enbw-planuje-vystavbu-nejvetsiho-nemeckeho-solarniho-parku-obejit-se-ma-bez-podpory

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nemecko-podilu-oze-vyrobene-elektrine-dosahl-oblasti-50hertz-rekordnich-60

Odpovědět
sv

11.7.2020 16:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Hlavně to jsou stále STEJNĚ blbé a ničím nepodložené z prstu vycucané dojmy, stejně jako ty stále stejné odkazy na téma "plánuj se" a "mělo by se". O bezdotačních oze v Německu místní oze tuneláři v čele s vaněčkem žvaní již deset a více let a meztím cena elektřiny v Německu stále rychle roste a po bezdotačních oze parodiích na elektrárny stále není vidu ani slechu. Nemluvě o tom, že se jim dosud nepodařilo postavit smysluplné vedení ze severu na jih Německa, nemluvě o tom, že se nepodařilo efektivně a levně vyřešit ukládání el. energie, apod. atd.
Mimochodem, když už jste začal o "lincích", ráčil jste si přečíst ten link o masivních dotacích do oze v USA, který, když jste se ho tedy tak vehementně dožadoval, jsem vám laskavě poskytnul? Pokud jsem si mohl všimnou tak jste na předložená fakta o masivních dotacíh do oze parodií nijak věcně nereagoval. Pro jistotu předkládám znovu: https://www.manhattan-institute.org/html/wind-energy-sector-gets-176-billion-worth-crony-capitalism-8957.html
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.7.2020 08:35 Reaguje na
Tohle jsem skutečně nevěděl, je to jen o větru ale s fve to bude asi podobné. Jenže v USA jsou energie všeobecně velmi levné a pokud bychom k tržní ceně větrné energie 23 dolarů/MWh připočetli dotaci 21 dol., tak máme pořád méně než 1 kč/kWh. Což je pořád řádově polovina, než naše elektřina z uhláků.
Odpovědět
sv

12.7.2020 23:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže matematika, konkrétně sčítání a kurzové převody jsou pro vás stejně jako energetika a ekonomika španělskou vesnicí.
Jinými slovy, cena silové elektřiny v ČR je nižší než dotovaná cena z větrníků v USA.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.7.2020 07:51 Reaguje na
Napište, jak je to správně. Počítám dolar 22 kč.
Odpovědět
MG

Milan G

11.7.2020 17:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Ten park má stát na 164 hektarech....už jsem to tady jednou linkoval tak ještě jednou no,....Když si propočtu cenu elektrárny s ohledem k množství dodané elektřiny ,pak to není zrovna laciný zdroj ani ve srovnání s případným jaderným reaktorem. Výkon 175 MW soláru dodá v Německu asi 0, 2 mld. KWH ročně za cenu výstavby 4 mld. Kč. Pro dodání 1 mld. KWh by bylo třeba 5 kusů těchto elektráren za cenu 20 mld. Kč a pro dodání 10 mld. KWh už 50 kusů těchto elektráren za cenu 200 mld. Kč. To je v přepočtu nějakých 9 mld. USD , což odpovídá současné ceně jednoho reaktoru Vogtle stavěného v USA. A reaktory typu AP-1000, EPR-1750 či VVR - 1200 jsou schopny ročně dodat do sítě také těch 9 až 13 mld. KWh. A životnost mi také připadá u atomu vyšší, když se dnes hovoří o funkční době tlakové nádoby už ne 40 ale 60 let, s možností prodloužení až na 80 let provozu. Pochybuji, že solární články někde na louce vydrží 60 let v provozu. Navíc plocha zabraná 50 kusy takovýchto solárních elektráren : 50 x 164 hektarů = 8200 ha = 82 čtverečních kilometrů ! Pro srovnání - Oplocený pozemek Temelína má 123 hektarů a z něj ročně dodá 15 mld. KWh , německá elektrárna má větší pozemek jak Temelín - 164 ha a z něj dodá jen 0,2 mld. KWh . Na jednotku dodané elektřiny tak Temelín zabere 75 krát !! méně území jak ona solární elektrárna. Tak nevím ! Některá ta čísla vypadají děsivě ! A to má ještě Temelín navíc uvnitř své oplocené plochy volné místo pro dostavbu třetího reaktoru....možná p. Hanzl bude reagovat, ale nevim který z té trolí farmy
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.7.2020 08:44 Reaguje na Milan G
Už jsem to psal, ale příspěvek zmizel. Fve má úplně jinou strukturu výroby energie a panely se montují nad střechy a zpevněné plochy, jejichž užívání není nijak omezeno, takže nepotřebují pro sebe plochu vůbec žádnou. Navíc se velká většina energie spotřebuje na místě, takže vůbec nejde přes přenosovou soustavu.
Samozřejmě centrální soustava potřebuje dnes stabilní zdroj, na což je nejlepší jaderka, ale za 17 let to bude asi úplně někde jinde.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.7.2020 13:03 Reaguje na Richard Vacek
Já myslím, že je to spíš to druhé. Za Hitlerem kráčeli jako krysy za krysařem až do totálního konce, který byl jasný minimálně od úspěchu operace Overlord.
Odpovědět
va

vaber

11.7.2020 08:15
obnovitelné zdroje mají voda 9,5%, vítr 30,6% ,slunce 11,5% .Takže je tahá z bryndy vítr na který my nemáme takové podmínky .Nevím jaké jsou čísla pro vodu a slunce u nás, ale možná se mnoho nelišíme u vody a slunce. Zaráží mě velké množství spálené biomasy. Je otázka kolik biomasy je rozumné pálit, pokud vůbec nějakou pálit.
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.7.2020 08:26 Reaguje na vaber
Dokud bude Indonésie (nebo Rusko) ochotna prodávat pralesy jako "biomasu", bude zejména pro přímořské státy výhodné plnit závěrečná usnesení bruselských sjezdů tímto způsobem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.7.2020 17:26 Reaguje na Viktor Šedivý
A až ty lesy dojdou, budeme se jednak divit tentokrát skutečnému, a ne fingovanému, globálnímu oteplení.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

11.7.2020 09:23
Jen pár poznámek:
1) Vzhledem ke koronavirové krizi a tím dané nízké spotřebě elektřiny jsou to čísla která tolik nevypovídají o normální situaci.
2) To severní větrné pobřeží moře je pro Německo opravdu klíčové. Rakousko, i když má výhodu velkého podílu vodní elektřiny, tak ho ostatní OZE nezachrání od toho, že musí významně elektřinu dovážet. A kromě německé elektřiny je to i významný podíl české jaderné.
3) Už byl zmíněn významný podíl biomasy, tam docházelo k takovým excesům v dotacích, že se českým zemědělcům vyplatilo pěstovat kukuřici pro německé bioplynky. Podrobněji o možnostech na jedné straně a ekologických problémech s využitím biomasy na straně druhé je zde: https://www.osel.cz/10370-jaky-je-potencial-vyuziti-biomasy-v-cesku-a-ve-svete.html
4) Naše větrné zdroje velice těžko mohou konkurovat německým. A na příkladu Bavorska, které je ve velmi podobné geografické situaci, jako Česko, je vidět, že využití větru v těchto podmínkách je značně omezené. Navíc, stejně jako u nás je poměrně husté osídlení a obyvatelstvo není příznivě nakloněno tomu mít blízko domu vrtule nebo je stavět v ekologicky cenných horských partiích. Podrobněji zde: https://www.osel.cz/9535-vetrne-elektrarny-vcera-dnes-a-zitra.html .
5) Kopírování německého mixu povede k tomu, že v době větru a slunce v regionu bude extrémní přebytek a velmi nízká cena elektřiny (přičemž naše větrníky budou na tom ekonomicky hůře než německé na severu). V době, kdy dobré podmínky pro solary a větrníky nejsou, bude naopak obrovský nedostatek. My potřebujeme naopak zdroje, které Němci nestaví a budou fungovat i v době, kdy nesvítí a nefouká.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 10:36 Reaguje na Vladimír Wagner
Jen úplně jednoduchý dotaz:
Vy byste zvedl ruku pro stavbu nového JE bloku tak, jak to vláda plánuje?
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

11.7.2020 15:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádný finanční model a nastavení zapojení státu nejsou ideální. Každý z nich má svá pozitiva a negativa. Piráti trvají na tom, aby byl jaderný blok budován čistě státem. Osobně si myslím, že za situace, kdy ČEZ má jak dané stavební místo i odborníky a realizoval přípravu, je současný model státu, kdy bude blok budovat ČEZ a stát bude zapojen naznačeným způsobem, aby garantoval, že se z politických důvodů stavba nezarazí nebo dramaticky nezmění podmínky.
Pochopitelně nejsou ještě všechny smlouvy, ty se připravují postupně. A také pochopitelně není stanoven ani přesný rámec budoucího výběru dodavatele. Nejsem také právník. Ovšem současný koncept považuji za rozumný kompromis a hlasoval bych pro něj.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 15:27 Reaguje na Vladimír Wagner
Myslíte, že se to ale dá realizovat, že na to někdo dá peníze?
Jakou cenu mají jakékoliv státní záruky, když všichni ví, jak stát svižně vyběhl se státně garantovanou cenou solární energie?
A pokud má Hinkley point garantovaný výkup na 100 eur/MWh (Milan Vaněček8.7.2020 18:05), tak by do něčeho podobného ovšem se spuštěním za 17 let šel asi jen šílenec. A banky nebývají šílené, na rozdíl od politiků.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.7.2020 17:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Solární elektrárny byly od samého počátku koncipovány jako podvod, který nikde nefunguje a všude jen žije z dotací a podobných netržních zásahů do ekonomiky.
Jaderné elektrárny jsou s to jet na čistě komerční bázi a ještě ukládat předepsaná procenta z výdělku na svou likvidaci. Potřebují od státu akorát ochranu před zločinci, včetně ekologů.
Odpovědět
MG

Milan G

11.7.2020 17:48 Reaguje na Jan Šimůnek
Přesně tak.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

11.7.2020 22:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemělo by mě to překvapit, ale stále se nechám Vaší hloupostí, kterou se přímo chlubíte, šokovat. Zeptal jste se mě, zda bych hlasoval pro návrh vlády na způsob financování a stavby nového bloku v Dukovanech. Takže jsem čekal, že alespoň minimum o tomto plánu víte. Ale pak napíšete zase kopec kravin, které jasně ukazují, že o tom nevíte nic. Proboha, tak proč jste se na to, jak se na to dívám, ptal, když Vás ten plán nezajímá a ani si o něm nic nepřečtete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.7.2020 09:07 Reaguje na Vladimír Wagner
Pane Wagnere, protože jsem až obludně hloupý, tak se neutápím v amatérském studiu vládních usnesení a nechávám to na odbornících. Proto mě taky zajímá váš názor, proto čtu pana Havlenku a tady je zase další "slovo do pranice":
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/edvard-n-sequens-rozhoduje-se-o-dukovanech-ale-bez-verohodne-ekonomicke-analyzy
A protože jsem neskutečně pitomý, tak si ty názory porovnávám a hodnotím dle "selského rozumu", protože nejsem na celé záležitosti vůbec nijak osobně zainteresovaný. A váš názor, přes aroganci a nesmyslné urážky mi připadá sice rozumný a fundovaný, ale zaujatý.
Doufám, že mi pošlete další portfolio urážek a že se konečně dozvím, jaký jsem idiot.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

12.7.2020 11:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Odpověď na pana Sequense je pod jeho článkem.
Odpovědět
ig

11.7.2020 10:39
Konečně jsem pochopil, jak se to zařídí aby bylo dost energie v době kdy nefouká a nesvítí: Nějak.
Odpovědět
PK

Pavel Kalenda

11.7.2020 11:17
Ono se to dobře snižuje závislost na uhlí (nebo JE), když nám naše (rozuměj německé) výpadky dodávek (v noci a v zimě když nefouká) dodají čehůni a ještě nám za to platí tím, že na své náklady musí zvýšit kapacitu přenosové soustavy, kterou sami nepotřebují. Když ti čehůni dostaví další blok JE Temelín, bude ještě větší záloha a navíc je budeme moci penalizovat za vypouštění vodní páry z chladicích věží do ovzduší (zejména v době sucha, kdy je každá kapka potřebná).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.7.2020 12:11
Chtít po ČR stejný podíl OZE jako mají Němci (VE na severu) nebo Španělé (FVE,4-5x více slunných dní) nebo Rakušané (50% vodní energie) může jen hlupák.
Prostě jsme v České kotlině se vším všudy a naše krajina je na hraně toho,co ještě snese.
Nechte tady postavit 4-5 JE, OZE doplňkově a nechte nás "dejchat".
Jinak to dopadne jako v Andersonově pohádce "Císařovy nové šaty".
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.7.2020 13:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Chcete snad říct, že moudří soudruzi v bruseli, kteří nám stanovili strategické cíle, jsou hlupáci?
Troufáte si tvrdit, že český premiér, který to bez jakéhokoli odporu podepsal, je hlupák?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.7.2020 15:13 Reaguje na Viktor Šedivý
Asi se shodneme na tom, že stejná pravidla jízdy po pozemních komunikacích a dopravní značení stejné po celé EU je v pořádku.

Tento typ regulace však nelze direktivně přikázat pro oblast OZE právě proto, že každý stát má jiné přírodní podmínky.

Nejdříve by se musela zpracovat metodika, která by zohlednila počáteční podmínky jednotlivých států a "přepočetla " jednotný cíl, třeba 30 nebo 50% podílů OZE .

Potom by ve Španělsku % FVE bylo výrazně výše, stejně tak v D % větrné elektrárny a třeba ve Švédsku %vodní energie.

Jinak jsou to doslova neomarxistické bláboly hodné idiota a jejich představitele je vhodné umístit do péče psychiatra.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 17:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tu metodiku si zpracují státy každý dle svých možností, EU není žádný Eurosajuz a Brusel nám nic nediktuje. Pokud jsme ale podepsali Green deal, tak máme dělat. A děláme co? V článku je to přece popsáno velmi názorně.
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.7.2020 18:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zapomněl jsem přidat smajlíky.
Já si totiž nemyslím, že jsou hlupáci (to jsou jen jejich podporovatelé), myslím si, že je to všehoschopná pakáž.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.7.2020 13:13
Zcela obecně:

Přišlo z Německa někdy něco pozitivního? Já se obávám, že od jeho sjednocení Bismarckem nikdy nic. Zato je Německo pramenem dvou nejzločinnějších a nejdestruktivnějších ideologií v novodobé historii - marxismu a nacismu. Ekologismus, tedy zpolitizovaná ekologie, je jejich důstojný nástupce a opět k nám přichází především z Německa (případně z "Rakouské marky").
A pokud by chtěl někdo předřadit před jmenované -ismy islám, nebudu protestovat, ale kontrovat konstatováním, že Německo v podstatě funguje jako islámský trojský kůň pro Evropu.

Takže, je mi líto, ale HISTORIA - MAGISTRA VITAE nás jednoznačně a závažnými argumenty varuje před čímkoli, co se Němci snaží prosadit (a zejména u těch druhých).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 14:25 Reaguje na Jan Šimůnek
Z německých zemí k nám přišlo úplně všechno. Vzdělanost, právo, řemesla, architektura, ritus, kultura, i ten vánoční stromeček. Už sv. Václav platil tribut Frankům, každý náš vládce byl už vazalem Císaře německého, později Rakouského. Praha byla za Karla IV budovaná jako hlavní město Říše, císařské insignie byly uloženy na Karlštejně.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.7.2020 15:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Potom by bylo lepší požádat o vstup ČR jako dalšího spolkového německého státu poníženou suplikou v Bundestagu a dobrovolně se vzdát vlastní státní suverenity.
Pak bychom dostali úplně všechno a ještě zadarmo.
A na Wenzelsplatz /Prag postavit pomník hrdiny plukovníka Emanuela Moravce s říšskou orlicí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 15:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Proč? Píšu jen historická fakta. Od Karla IV uběhlo skoro 500 let a od té doby jsme se stali zemí Rakouskou, později Českou.
Ovšm se nám dost krutě mstí, že si lžeme do kapsy i o vlastní historii.
Odpovědět
sv

11.7.2020 15:54 Reaguje na Pavel Hanzl
A už jste se tedy odstřihl od sítě, jak jsem Vám několikrát doporučoval a spolehl se čistě na oze parodie na elektrárny, nebo zas jen pustě žvaníte?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 17:26 Reaguje na
Já někdy snad tvrdil, že se odstřihnu od sítě? To jste se spletl, nebo žvaníte a urážíte vy.
Odpovědět
ig

11.7.2020 19:06 Reaguje na Pavel Hanzl
A proč to nechcete udělat, když je to i levnější?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.7.2020 22:30 Reaguje na
Protože jsem odporně bohatý.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.7.2020 18:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Původem vzdělání byla antická kultura a Bible. Obojí nemá s Němci nic společného.
Na "německém právu" byli akorát předkové sudeťáků, jinak my jsme měli propracovanější zemské právo, nemající s Němci nic společného.
Germánská okupace české kotliny a vyhnání Keltů znamenala totální úpadek všech řemesel, který zastavil a zvrátil až příchod Slovanů. Germáni, na rozdíl od Keltů Slovanů, ani neznali hrnčířský kruh. Faktem je, že některé věci převzali dříve než my, protože přímo sousedili s Francií, kde se tato řemesla držela od antiky.
Architekturu jsme kopírovali z Francie a Itálie. MMCH. malý kostelík velkomoravského původu, který stojí na Slovensku kousek od hranice s Moravou, je starší než kostely v celém Německu.
Křesťanství se k nám pasírovalo zčásti přes Německo, spíš ke škodě věci.
Kulturní vlivy obecně se u nás mísily z více stran.
Vánoční stromeček se vyskytoval prokazatelně jak u pohanských Germánů, tak i Slovanů. V Německu ale bylo křesťanství více oslabeno (v důsledku boje mezi evangelíky a katolíky) než u nás, kde vládli katoličtí Němci Habsburkové, takže tam tento pohanský rituál obnovili dříve.
Sv. Václav platil Němcům akorát výpalné. Podobné výpalné platili zase Němci, třeba Maďarům nebo Polabským Slovanům.
Karel IV. věděl, že Čechy jsou solidní stát, na rozdíl od toho, co bylo za Šumavou a Krušnými horami, a tak říšské insignie uložil raději zde.
Ty vazalské vztahy byly naprostý propletenec a někdy si králové "vazalovali" i vzájemně, což byla mj. příčina stoleté války mezi Anglií a Francií (té, co v ní na začátku padl Jan Lucemburský a na konci ji Francouzům vyhrála Johanka z Arku).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.7.2020 01:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Prvním německým císařem byl Vilém I. a že by starej Procházka byl jeho vazalem, o tom fakt nic nevím.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.7.2020 07:19 Reaguje na Svatá Prostoto
Pan Hanzl má patrně na mysli první říši (tedy "Svatou říši národa německého").

Nicméně struktura vazalských vztahů byla tehdy velice složitá a mnohdy i protichůdná. Případně se lenní závislost týkala jen některých dílčích vztahů.
Navíc většinu doby své existence připomínal tento útvar spíš hromádku než pytel hadích ocásků. Současná EU je proti němu monolit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.7.2020 10:19 Reaguje na Svatá Prostoto
Nevím,kdo byl prvním Německým císařem, ale prvním Českým byl Karel IV z rodu Lucemburků. A dále jich byla celá řada, i když se fakticky Habsburkové vydělili a už od 16. století si budovali vlastní říši. Formálně se volil císař Německý až do začátu 19. století. Taky naši Sudeťáci ze severozápadu Čech volili v 19. století do Německa, Vídeň byla pro ně příliš vzdálená.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.7.2020 12:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Prvním německým císařem byl formálně Karel Veliký, který je v jejich posloupnosti Karel I.

EU má i jakousi pochybnou cenu Karla Velikého.
Já oproti tomu ctím spíš naše předky, kteří u Canburgu nadělali té jeho tlupě loupežných vrahů z hýždí tataráky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.7.2020 16:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy máte nějaké zmatené období, pane Hanzl ... takže si koukám pletete Německé císařství se Svatou říší římskou. Pak se mu sice občas někde říkalo Svatá říše římská národa německého, ale tou dobou byl náš Kája už dávno v Pánu:-))).

A českým císařem ... no, to si budeme muset ještě počkat:-))).
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.7.2020 19:33 Reaguje na Svatá Prostoto
On to Hitler čísloval:
- od Karla Velikého po rozbití Německa Napoleonem 1. říše
- od porážky Francie v Prusko - Francouzské válce 2. říše
- od svého nástupu 3. říše.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.7.2020 08:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Není tam nic zmateného, to jen vy si otáčíte slovíčka tam a zpátky.
Jedná se pořád o jednu Říši, která se původně jmenovala Francká, pak Římská, pak Německá. A my byli celou histori pevnou součástí této říše (dokud jsem nebyli pod Rkouskem), Český král byl první z kurfiřtů (volitelů císaře). Nevím, co na tom vidíte zmatečného.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.7.2020 18:46 Reaguje na Pavel Hanzl
No teď jste napsal ale megablbost, nic ve zlém.

Německé císařství, resp. správně Německá říše, vznikla v roce 1871. Pokud chcete tvrdit, že tato Německá říše vznikla z bývalé Svaté říše římské (a ano, jedním z jejích císařů byl skutečně Karel IV.), tak se fakt vraťte na základku. Jedná se totiž o dva zcela rozdílné státní útvary.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.7.2020 09:09 Reaguje na Svatá Prostoto
Jak jsem výše napsal, tu kontinuitu prosazoval Hitler. Proto přejmenoval Německo na "Třetí říši".
Odpovědět
MG

Milan G

11.7.2020 17:38
Tohle je už poněkolikáté co se nějaký tlučhuba naváží do severozápadních Čech. Po bývalých šachtách tam chce tenhle grafoman naplácat větrníky a fve. Jen tak tak co se Krušné hory vzpamatovaly z kyselých dešťů, znova zátěž. Hej Hlavenko jinak. Jižní Morava kde jsi zastupitel má určitě daleko, daleko víc slunných dnů než Krušné hory. Takže, co kolem tvého baráku postavit nějaké to megapole fve a aby mu nebylo smutno proložit to větrníkama.
Jinak co se týká Německa, dodneška nemají vedení EE ze severu na jih a ještě nějakou dobu potrvá než bude to vedení stát. Ty o těch Němcích nic nevíš, ale jako správný grafoman musíš sepsat tyhle bláboly.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.7.2020 17:50
Pořád stejná písnička.My tu OZE prosadíme,i kdyby neměla půlka národa
na tu energii mít.Pan je asi movitý,což mu nevytýkám,tak žije ve sféře
snů o čisté energii,za kterou je ochoten si i připlatit,což ti chudší
nechtějí.Ano postavte si co chcete,ale nechtějte zaručený výkup za
netržní ceny i v době,kdy je té energie v síti nadbytek a netvařte
se my nic,my muzikanti,když ji nejsme schopni do sítě dodat.Každý
zdroj zelené energie by měl dodávat předem určený výkon,i kdyby
měl u solárního či větrného parku provozovat záložní zdroj.S výslednou
cenou pak obchodovat na energetické burze a tak by byla cena reálná.
Vyrábět s pokřiveným ziskem a výpadky či převisy energie přenechat
distributorům,s dopadem na koncové odběratele,není tržní a čestné.
Pokud to někde funguje bez zmíněných křiváren,tak budiž,ale zde o
tom pochybuji a nesouhlasím s tím.Podobně zrůdné je přesouvání
"špinavého průmyslu"NĚKAM a doma se holedbat,že se zde zlepšilo
životní prostředí.Ano,ale jinde je to mnohdy ještě horší,protože
tam nikdo nevyžaduje filtry a drahé technologie.Je to koloniální
praxe převlečená do globalizace produkce.Žádným zemím pyšnících se
zelenou energií nevadí vyrovnávky ze "špinavých"zdrojů z okolí.
Vždyť se to přece vyrábí v zemích 2.kategorie a ty jsou tu přece od toho.Jsem zvědav odkud budeme proud nakupovat ale my,až odstavíme
uhelky a nastanou výpadky energie z OZE.Naše zdroje stárnou,životnost
se uměle prodlužuje,spolehlivost klesá a o nových zdrojích se stále
pouze diskutuje a sní.Z toho snu může nastat šokující procitnutí a výsledkem bude nakonec opravdu tržní cena energie,na kterou ale
nedosáhne většina obyvatel a průmyslu.My starší už nějak dožijeme,
ale mladí by měli přestat snít a být konečně realisty.Nakonec oni
tu budou žít mezi soláry,s větrníky za domem,pálit biomasu z lesů,
polí či plyn z dovozu.Já od toho dávám ruce pryč a po zastáncích
zelené energetiky žádám reálné uvažování a opravdové řešení.
Sny o bateriových úložištích,o reverzačních vehiklech a jiných
zálohách jsou stále pouze sny a realita je už za dveřmi!!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.7.2020 11:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Právě proto by měla vláda pohnout zadkem a dělat to, k čemu se zavázala a co píše pan Hlavenka. Podpořit to, co u nás umíme a taky podpořit (především legaslitavně) fve, jako jedinou skutečnou OZE s vysokým výkonovým potenciálem, kterou můžeme u nás rozvíjet.
Jenže dělá co? Už 8 let řeší průšvihy svého parapremiéra a hádá se o marginalitách.
Lidu se snaží zacpat hubu pohádkou o novém bloku JE, který má stát za 20 let a do té doby bude dělat asi co? Čadit z uhláků? I když je to už dnes nejšpinavější a zároveň nejdražší elektřina? Navíc se dá očekávat, že země, které se snaží něco dělat i za giga peníze, nám to pořádně osolí.
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.7.2020 18:24
No pane Hlavenko, a co Vy?
Máte fotovoltaiku na střeše, baterii pro výkyvy a zrušenou přípojku do veřejné sítě, abyste nepodporoval ani korunou zaostávání a naopak využitím progresivních zásadně ušetřil?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.7.2020 00:45
"... rozsáhlé průmyslové a post-těžební oblasti na severu Čech jsou využitelné jak pro vítr, jak pro Slunce." ... takže místo rekultivace těch zhuntovaných oblastí, aby třeba za pár desítek let zase připomínaly normální krajinu a ne peklo, tam napereme kombo FVE+větrníky. To musí nejen místní fakt hrozně těšit. Podobně jako ... "Můžeme, když máme lithia za bambiliardy, se zaměřit jak vývojářsky, tak technologicky a výrobně na baterie ...". A to lithium z těch Krušných hor Hlavenka vyextrahuje pohledem? Nebo si je ve jménu světlých, vlastně zelených, zítřků podle něj máme rozjebat sami, aby to tam vypadalo jak v těch oblastech těžby uhlí?

Hoďte na toho člověka síť.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.7.2020 07:32 Reaguje na Svatá Prostoto
A přitom tam podle odhadu geologů toho lithia není dost na to, aby nás to vytrhlo se zálohováním větrných a FV elektráren v postačujícím rozsahu. I v případě, že by to lithium všechno skončilo u nás nebo se z něj jen pro nás (třeba v Číně) vyrobily baterky.
Prostě pokud nebude vyvinut nějaký nový, principiálně dosud neznámý (nebo zasutý pod horami vědeckotechnického braku), způsob akumulace elektřiny, jsou OZE maximálně doplňkový zdroj, přičemž kapacita pro smysluplnost tohoto doplňku je pro současnou ČR spíš překročena.
Soudruzi slunečníci a větrníci by měli fedrovat dostavbu Dukovan a Temelína (a případně dalších 2 - 3 JE), protože v takovém případě by naše přenosová soustava těch OZE ustála víc.

Mimochodem, právě vyhlášená orientace Německa na vodík zapáchá totálním průšvihem. Už jen to, že se vodíkové plynojemy nebo nádrže s kapalným vodíkem stanou kýženým cílem teroristů.
V kombinaci s "willkommenpolitik" je to jako nechat odemčený barák, na stůl dát bedýnku dynamitu, pytlík rozbušek a svazek zápalné šňůry. S cedulkou, že sirky jsou v kuchyni vedle sporáku.
Nicméně jsem přesvědčen, že jim to občas bouchne pod rukama i zcela nechtěně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.7.2020 08:01 Reaguje na Jan Šimůnek
V Německu mají z OZE už víc jak 40% produkce elektřiny a jsou v pohodě, zlom se očekává na asi 80%. Tam už bude limita v akumulátorech. Svítiplyn byl v velké části taky vodík, LPG, CNC, zemní plyn a co všechno se dnes používá má taky velký obsah vodíku, tak nějaké plky o teroristech je zase blbost jak dycky. Ti by šli radši po jaderce, to by byl teprv nářez!!
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.7.2020 12:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože mají pořád ještě pár jaderných elektráren, postavili novou uhelnou, plynu od Putina nakupují tolik, že musejí stavět druhou rouru, a ještě jim výkyvy v síti dorovnávají naše a francouzské jaderné elektrárny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.7.2020 11:48 Reaguje na Jan Šimůnek
Určitě znáte havárii vzducholodě Hindenburg naplněnou vodíkem a byla to nějaké megatragédie? Plamen byl na fotce skutečně úžasný, ale to je celý.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.7.2020 12:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Zemřelo 35 lidí z 97 a ze zbylých nikdo nevyvázl bez zranění + zemřel jeden člen pozemního personálu.
Havárie prakticky znamenala konec éry vzducholodí. Šlo mj. o to, že stála víc než snad deset letadel těžších vzduchu a ta, vzhledem ke své vzájemné nezávislosti, by riziko rozložila.

Navíc zde byl vodík v natřeném plátně, takže se to nemohlo natlakovat. Plynojem s vodíkem by udělal ohňostroj daleko větší.
Odpovědět
ig

13.7.2020 11:57 Reaguje na Jan Šimůnek
Toho nebezpečí se ani tolik nebojím, jako spíš že mi to připomíná další hurá akci. Nějaký politik si listuje wikipedií, narazí na článek o elektrolýze, postaví se, natočí na sebe kameru, rozpaží ruce a slavnostně pronese "Plynojem vidím veliký, jehož sláva hvězd se bude dotýkat". A je zaděláno na další blamáž :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.7.2020 12:18 Reaguje na
https://oenergetice.cz/nemecko/nemecka-spolecnost-apex-energy-zprovoznila-zarizeni-vyrobu-zeleneho-vodiku/
Stačí nadpis ve kterém stojí, že firma ZPROVOZNILA, tj. už to jede. A to rozhodně není první a už vůbec ne poslední
Odpovědět
ig

13.7.2020 12:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Děkuji, už jsem o tom četl. Však také netvrdím, že to s vodíkem vůbec nejde, jen si všímám toho, jak se všichni zúčastnění snaží zoufale najít nějaký druh akumulace, protože s tím stojí a padá masivní přechod na OZE. Připomíná mi to konec Třetí říše, jak všichni zoufale a marně hledali nějaké wunderwaffen :-)

Mimochodem, jak jsem tu jednou navrhoval akumulaci pomocí syté páry, tak to jen opakuji, protože ta je při té vší bídě pořád výhodnější než vodíkové hospodářství :-) Málo platné, zázračné technologie neexistují a vývoj techniky neběží po exponenciále, ale po S-křivce. Kdyby to ti nadšenci akceptovali, mohli bychom teď být v omezování spotřeby fosilních paliv dál než s tímhle přístupem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.7.2020 13:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Má to mizernou účinnost a je to vysoce rizikové.

Už jsem tu připomenul, jak komunisti stavěli HUKO a sjížděli se na to tehdejší Hanzlové v modrých košilích z celé republiky.
Pak se zjistilo, že přivést do toho vodu a vozit do toho uhlí a rudu by přišlo ještě mnohem dráž, než to, za co to postavili. Tak to slavnostně vyhodili krátce po dokončení do luftu (asi jako "frontu na maso" na Letné).
V "krizových letech" se objevil záběr odstřelování HUKO v televizi. A na celý tento projekt je narážka ve filmu "Tři přání" (což přispělo k jeho zatrezorování).

S elektrolýzou jsem si jako malý hrával (a jednou mi to taky bouchlo pod rukama). Nicméně těch pár ml bublin ze skoro vymlasklé baterky žádný význam nemělo, jen jako potvrzení, že učebnice nekecají.
Když jsem potřeboval naplnit balónek vodíkem, dal jsem hliník a louh do plastové láhve a plnil jeden balónek za druhým.
MMCH kdyby tou elektrolýzou dělali hliník a ten pak energeticky využívali, možná by to mělo větší smysl. Články grafit + hliník v louhu sodném dávají docela zajímavé napětí a vygenerují i slušný proud. A v nich vznikající vodík by se mohl jímat jako bonus. A ten hliník se dá, pochopitelně, skladovat skoro neomezeně a dost bezpečně (což je výrazná výhoda oproti vodíku).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.7.2020 08:51 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy budete asi génius ve všech oborech, že? Proč nejste tedy ve vedení týmu, který už má akumulátor budoucnosti dávno hotový?
Samozřejmě vývoj zkouší všechny možnosti, v Izraeli zkouší nějaké solné postupy atd. atd. Ale zatím je asi nejvýhodnější li-on baterie, ve velkém přečerpávačka i s mizernou účinností a vodík se rozvíjí velmi nadějně. Účinnost elektrolýzy je asi 85%, vodík je lehký ale výhřevný, ale prakticky to pojede asi ve směsi s biometanem.
Odpovědět
MG

Milan G

13.7.2020 13:09 Reaguje na Pavel Hanzl
A co říkáte na stínové generátory? To je řešení nebo ne?
Odpovědět
ig

13.7.2020 13:41 Reaguje na Milan G
Je to jen varianta fotovoltaického panelu, podle zpráv s lepší účinností než současné panely, ale bez slunce taky nefunguje, i když se jmenuje stínový. Takže řešení ne, krok v evoluci možná ano.
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.7.2020 13:29
Nenapadla pana Hlavenku taková jednoduchá věc, že celý ten Německý "zázrak" funguje třeba i díky tomu, že své přebytky elektřiny rozpustí v okolních státech a naopak, v době, kdy mají elektřiny nedostatek, její podstatnou část z okolních států dovezou? A že to tedy takhle může fungovat do té doby, než začnou okolní státy vyrábět elektřinu stejným způsobem? Pak totiž budou mít přebytek i nedostatek všechny téměř současně, a fungovat to na podobném principu logicky nemůže.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.7.2020 19:36 Reaguje na Emil Novák
I kdyby napadla, ba dokonce i kdyby pro to měli soubor exaktních důkazů, tak to budou tihle lidé z ideologických důvodů zatloukat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.7.2020 08:55 Reaguje na Jan Šimůnek
To děláte jen vy, ale je to úplně fuk.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.7.2020 09:01
Podle grafu z článku mají Němci z OZE asi 56% energie, jinde se uvádí 40%. Tak nevím, kdo kecá...
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.7.2020 09:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Nekecá nikdo, jen se liší období, za které je to počítáno. Pokud si šikovně zvolíte správné období, dostanete se klidně na 70% energie z OZE. Za jiné období zase jen třeba 20%. Pan Hlavenka si zvolil zrovna období, do kterého zasáhla pandemie, aby mu to hezky vycházelo. To je obvyklý trik podobných manipulátorů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2020 18:57 Reaguje na Emil Novák
A když byl koronáč víc foukalo a svítilo? Fakt to není blbost jak dycky?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.7.2020 22:51 Reaguje na Pavel Hanzl
V době koronakrize klesla spotřeba průmyslových
podniků,které jsou hlavními spotřebiteli.Tím se
zvedl podíl elektřiny z OZE na celkové spotřebě.
Stabilní zdroje se mohly odstavit,protože ty OZE
stačily pokrývat sníženou celkovou spotřebu.To
samé bude při budoucí celosvětové ekonomické krizi.To nám opravdu bude na to TV,PC a svícení
vítr z Německa a solární parky bohatě stačit.
Když né,tak půjdeme dříve spát a svítit svíčkou.
Zjišťovat podíl OZE na spotřebě,když jsou ideální
podmínky,když se musí záložní zdroje odfázovat
a je nízká poptávka,je vskutku manipulace s čísly.
Takže se už možná brzo dočkáte kýženého výsledku
podílu OZE na celkové spotřebě.Hlavně proto
nespotřebovávat,když nefouká vítr a nesvítí
slunce.
Mimochodem jste mi někde odepisoval,že jsme
žili za socíku na dluh.Dnes se těm dvěma
biliónům říká jak?To není dluh?Jaké procento
infrastruktury je zde z minula a kolik se jí
vybudovalo po revoluci.Když za úspěch ekonomiky považujete satelitní městečka a montovny aut,
tak budiž.V době krize padne výroba aut první
a nezaměstnaným domy na hypotéku banky zabaví.
Ne nadarmo nás světoví ekonomové zařadili na páté místo nejvíce ohrožených ekonomik.Tomu říkáte vzestup ekonomiky po sameťáku?Jednostranně orientovaná ekonomika je zranitelná a odliv nadhodnoty do zahraničí není úspěch,ale prohra.
V krizi se teprve ukáže,jak na tom ta ekonomika
je a kolik dluhů se ještě naseká.Možná tak už
na tu podporu OZE nebude a bublina splaskne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.7.2020 14:46 Reaguje na Břetislav Machaček
Za bolšána jela země na gigantický dluh. Příklad:
Automobilka VW byla třeba po konci války srovnatelná se Škodovkou. Za 40 let ale investovala giga mega do inovací, technologí, propagace, vývoje atd. atd. a v roce 1989 byla moderní a bohatá.
My investoali kulový a Škoda v roce 89 zbankrotovala s giga dluhem, VW ji koupila.
Rozdíl investic mezi Škodou a VW je ten vnitřní dluh. Ten způsobil, že náš průmysl byl asi 20 let zaostalý za světovým vývojem a byl jedním z příčin bankrotu. K tomu se připočítá bídná infrastruktura státu a všeho ostatního a vyjde vám dluh řádově v desítkách biliónů.
V průmyslové oblasti ten dluh za nás zaplatili zahraniční investoři a skokově se už ne náš průmysl vrátil na světovou úroveň.
A hlupáček čecháček furt bečí, jak je od Germána vykořisťovaný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.7.2020 14:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Vývoj u nás od plyšáka jde ve třech zásadních obdobích: Klausovým, Zemanovým a Babišovým a každé je výrazně jiné.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist