https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-janota-myslivci-odsuzuji-nelegalni-lov-a-vyzyvaji-k-amnestii-na-trofeje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Janota: Myslivci odsuzují nelegální lov a vyzývají k amnestii na trofeje

17.9.2021
Na ilustračním snímku trofeje v loveckém salónku hradu Houska.
Na ilustračním snímku trofeje v loveckém salónku hradu Houska.
Celní správa v tomto týdnu informovala o nezákonných aktivitách organizované skupiny, která měla v držení mnoho nepovolených trofejí a zřejmě se také zabývala nelegálním lovem na území České republiky. Českomoravská myslivecká jednota opětovně odsuzuje jakýkoli nelegální lov. Problém držení nepovolených trofejí je ale hlubšího rázu a stát by měl přijít s jeho systémovým řešením.
 
Součástí sbírky mnoha stovek trofejí v případě „Lovec“, o němž informovala Celní správa, byla i trofej zvláště chráněného rysa ostrovida. Ta případy propojila se staršími případy zmizení rysice Michelle a nálezu kadáveru rysa v mrazáku na Klatovsku v případu „Kameňák“ před několika týdny. Tyto tři případy jsou však naprosto nezávislé, propojuje je právě pouze skutečnost, že se mohlo jednat o nelegální lov rysa.

Českomoravská myslivecká jednota se opakovaně důrazně distancuje od jakéhokoli nezákonného lovu. Skutečnost, že podezřelý v případu rysa v mrazáku byl myslivec, vnímáme jako tragické selhání jednotlivce. Exces, který se, jak věříme, nebude opakovat. Podezřelý v tomto případu nebyl členem Českomoravské myslivecké jednoty. Ve zbylých dvou případech nemáme o zapojení myslivců žádné informace.

Českomoravská myslivecká jednota nechce žádný z případů bagatelizovat, ale v souvislosti s nimi je třeba poukázat na hlubší problém. V držení občanů České republiky, organizací či muzeí se nachází pravděpodobně tisíce trofejí, preparátů a jiných částí chráněných zvířat.

Historických trofejí jsou plné lovecké chaty, zámky i muzea. Spousta lidí má nějaké dokonce přímo doma. Mnohé jsou historické, často staré desítky i stovky let.

K těmto trofejím nebyly ze strany orgánů ochrany přírody vydány příslušné výjimky, jejich držení je tedy v rozporu se zákonem. Rád bych touto cestou požádal Ministerstvo životního prostředí o zvážení vyhlášení jakési trofejní amnestie. Podobně, jako se to dělá u zbraní, by občané mohli nahlásit a zpětně získat povolení k trofejím, které vlastní.


reklama

 
foto - Janota Jiří
Jiří Janota
Autor je předseda Českomoravské myslivecké jednoty.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (29)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PD

Petr Difko

17.9.2021 17:42
Aby mohly ty utajené odlovy chráněných zvířat zlegalizovat. V žádném případě to nedělat. U institucí ( muzea) lze dohledat kdy to koupily , dostaly a tam lze toto udělat ,ale u soukromníka v žádném případě protože by došlo k masakru zvířat .
Odpovědět
DA

DAG

17.9.2021 19:55 Reaguje na Petr Difko
Hahaha. Naivní představa. Jak může dokázat někdo, že má vycpaninu medvěda po pradedečkovi. A chudáci entomologove ty jsou jednou nohou v kriminálu všichni. Je vidět, že tématu absolutně nerozumíte a střílíte od pasu.
Po dlouhé době relevantní připomínka z čmmj.
Odpovědět
MM

Martin Macek

17.9.2021 21:01 Reaguje na DAG
Dokázat stáří vycpaniny by jistě šlo - k většině jistě bude fotka s tím pradědou, co medvěda skolil a případně by to šlo dokázat i radioizotopy, akorát by to bylo poměrně drahé. A u těch čerstvých vycpanin rysů by nebyl problém je spárovat se záhadně zmizelými rysy ze Šumavy - jsou k nim fotky z fotopastí i genetika...
Odpovědět
DA

DAG

17.9.2021 22:49 Reaguje na Martin Macek
Proto píši, že je pán mimo. Protože čerstvé pytlactví se neutají. A co fotky s tchoři, veverkami, ladičkami atd.? To není reálné. Kupte si vycpaneho medvěda. To si strkate hlavu do opratky. Já koupit třeba barák, kde najdu medvědi kůži, tak ji okamžitě spálím.
Amnestie je skvělé řešení.
Možná by se to nemělo jmenovat amnestie, ale nahlášení legálních úlovků dnes chráněných druhů.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

18.9.2021 18:28 Reaguje na DAG
Taxidermie, stejně jako jiné obory, prochází vývojem a zdokonalováním (jakožto entomolog-preparátor o tom něco málo vím), dneska už se vycpaniny neplní koudelí a pilinami jak před sto roky, takže pro odborníka nebude problém rozeznat sto let starou vycpaninu, od vycpaniny současné.
Odpovědět
DA

DAG

18.9.2021 21:28 Reaguje na Jakub Graňák
Není problém to poznat. Problém je nedej bože to mít doma, protože stačí jeden nas... soused a můžete si jít sednou. A je jedno jestli se z toho vysype metrak pilin nebo tisíc molů.
https://www.policie.cz/clanek/prodaval-preparat-hlavy-medveda.aspx
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

19.9.2021 08:32 Reaguje na DAG
To je však spíš doklad fachidiocie orgánů státní moci, kdy se litera zákona míjí s jeho smyslem. O tom už jsme, mám dojem, spolu diskutovali
Odpovědět
DA

DAG

19.9.2021 21:28 Reaguje na Jakub Graňák
Jj je. Proto je amnestie rozumný nápad. Navíc by šel posbírat zajímavý genetický materiál.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

21.9.2021 16:48 Reaguje na DAG
Mimochodem, mám doma pár shozů, co jsem našel při svých toulkách, nebo třeba pírko z orla, tak doufám, že mě jednoho dne za to nebude nějakej ocas tahat po soudech:-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

23.9.2021 21:37 Reaguje na Petr Difko
Ale to zvíře je už dávno ulovené, legalizací trofejí by se na tom nic nezměnilo žádným směrem.
Odpovědět

Jirka Černý

18.9.2021 06:29
Nejsem myslivec, lovec ani sběratel trofejí, takže jako člověka úplně neznalého mně na tom celém udivuje jen kvůli čemu mi zas může někdo lézt do baráku a buzerovat mně za to že něco vlastním, ale musíte mně omluvit, vyrostl jsem v strašné totalitě a nesvobodě kdy se při návštěvě někoho na vsi hned v chodbě poznalo že pán domu je myslivec a třeba už nekolikátá generace.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.9.2021 06:46
co to vlastně znamená, ta amnestie? umyjeme si ruce a všechno přiznáme a jedeme na novo?
Odpovědět
DA

DAG

18.9.2021 07:45 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To znamená, že když máte doma sto let starou medvědí kůži, tak Vás nezavřou.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.9.2021 20:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Může to znamenat třeba to, že před třiceti lety nebyly různí živočichové chráněni tak jak dnes. Legální vycpaniny z té doby se vlastně přes noc stala nelegální.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

20.9.2021 07:01 Reaguje na Jarek Schindler
Nebo taky třeba to, že dnes nechráněný druh, se stane chráněným zítra a dopadne to stejně
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.9.2021 05:25 Reaguje na Jakub Graňák
Ano, tak nějak. Jen by mě zajímalo kolik dnes chráněných druhů se nachází například ve školních kabinetech. No a hlavně, nemusí se jednat jen o myslivce. Různí entomologové, botanici atd. Nenajde se v jejich sbírkách dnes něco chráněného nebo jinak, mají na vše vyřízenou vyjímku?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.9.2021 08:22 Reaguje na Jarek Schindler
Myslím že hafo, v paměti mi uvízl např kolosální jedinec velevruba v kabinetu přírodozpytu na ZŠ v Městě Abrechticích.
Jinak jako entomolog jenom čekám, kdy mi policajti rozbijou dveře, dneska totiž začíná být vzácné úplně všechno. Předpokládám, že argument, ať si prohlédnou lokalitní štítek, kde je mimo jiné uváděno i datum sběru (v mojem případě často i před dekádami) bude oslyšen. Na druhou stranu mi jeden kolega řekl, že když nechytám série o desítkách kusů a neprodávám je, tak můžu být v klidu, ale věřte v této vymknuté době ve zdravý úsudek orgánu státní moci. Obzvláště v situaci, kdy se čižp bude horečně snažit napravit reputaci po aféře s Bečvou
Odpovědět
DA

DAG

22.9.2021 11:25 Reaguje na Jakub Graňák
Kolega má pravdu v tom, že jdou po prodejcích.
Ne kvůli tomu, že by na normální lidi kašlali, ale kvůli tomu, že sedí u netu a prodejci nebo měniči brouků se jim sami prásknou.
Odpovědět
Hu

Hunter

23.9.2021 13:10 Reaguje na Jakub Graňák
Tak tomu neverte, terariste, sokolníci i entomologove vymenujici hmyz na burzách by mohli vyprávět, ja taky když sem se dopustil toho strašného zločinu tím, že jsem odchoval neco co je v Cites I. A když v lese najdete brko z jestřába a dáte si ho za klobouček, tak tim porušujete legislativu.
Odpovědět
va

vaber

21.9.2021 09:05
když si člověk počíhá na jiného člověka a zabije ho ,je to úkladná vražda,
když myslivec číhá na zvěř a pak ji odstřelí je to hrdina, který je za to odměněn trofejí,
musí to být zvláštní povahy ,tihle myslivci, s touhou zabíjet a potom se chlubit , jak skolili velké zvíře,
mě by potěšilo kdyby se myslivci z několika honiteb sešli a lovili se navzájem, aby si užili zabíjení opravdového soupeře a potom by ti zbylí mohli, nad postřílenými myslivci také smeknout klobouk,
takový hon ,kdy udělají rojnici a střílí po všem hlava nehlava , je nemůže uspokojit ,
kdy si vezmou lékaři psychologové do parády tyto osoby, které se těší na hon , mají radost a chlubí se s tím ,že zabili nějakého živého tvora ze zálohy, způsobem úkladná vražda
Odpovědět
DA

DAG

21.9.2021 10:25 Reaguje na vaber
Absolutní nepochopení myslivosti. Ale odpouštím Vám.
Odpovědět
Hu

Hunter

21.9.2021 13:44 Reaguje na vaber
Hosanku, zkus se trochu zamyslet.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.9.2021 05:28 Reaguje na vaber
I naprostý idiot může umět číst a psát.
Odpovědět
JJ

Jiří Janota

21.9.2021 13:39
Dobrý den, pane Vaber, byl bych rád, pokud mi odpovíte na jednu otázku. V dnešní době část veřejnosti spílá myslivcům, že jsou vrahové zvěře. Na straně druhé tlačí společnost na myslivce, že zvěř neloví a působí značné škody. Pusťme z hlavy, že stavy zvěře v dnešní kulturně obdělávané krajině sníží vrcholoví predátoři. To je pouze utopie. Dle Vašeho vyjádření soudím, že se řadíte k té první zmiňované skupině. Rád bych věděl, jak zajistíte bez myslivců snížení stavů zvěře a s tím eliminaci škod, které tato způsobuje. Podotýkám, že pěstováním energetických plodin na polích jsme zvěři předložili tzv. plný stůl potravy, kdy nemá nouzi a následně dokonale využívá své reprodukční schopnosti. Děkuji za odpověď. Janota
Odpovědět
va

vaber

23.9.2021 08:04 Reaguje na Jiří Janota
nepsal jsem o snižování stavu zvěře, to je jiná otázka ale o psychologii a touze zabijet ,radosti ze skolené zvěře a chlubení se s úlovkem,na to mají trofeje a platí si za zabití,
odborníci myslivci se v odpovědích zmohli jen na nic neříkající jednoduchou větu
Odpovědět
DA

DAG

23.9.2021 19:46 Reaguje na vaber
I jednoduchá věta je v tomto případě dostatečná. Vzhledem k stylu vašeho slohu. Buďte rád, že Vám někdo něco vůbec napsal.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.9.2021 15:33
Rozumný nápad.
Ale když se řekne A, je třeba taky říct B. Neboli součástí takové amnestie musí být nějaký systém, jak přihlášenou trofej či obecně část chráněného živočicha identifikovat jako legální a trvale zlegálnit vydáním nějakého dokladu nebo certifikátu. Aspoň většinu takových trofejí, protože ty uchovávané památky po předcích mohou býtvelmi rozmanité.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

21.9.2021 16:45 Reaguje na Radim Polášek
To je, řekl bych, zcela relevantní argument
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.9.2021 05:35 Reaguje na Radim Polášek
Ten "systém" máte už i dnes. Bohužel, když něco najdete, například sražené na silnici, je lepší, než podstupovat to byrokraticko ochranířské martýrium, to tam nechat shnít.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist