Jiří Rom: Jak je to s plevelem zarůstajícími pražskými poli a usychajícími stromky ve skutečnosti?
Komentář k novému způsobu zemědělského hospodaření:
- V roce 2019 vypověděl Magistrát HMP pachtovní smlouvy všem zemědělcům, kteří do té doby na území Prahy hospodařili na pozemcích v majetku hlavního města Prahy. Výpovědní lhůty končily 30.9.2020.
- Přestože výpovědní lhůty končily až 30.9.2020, přestaly některé subjekty na některých pozemcích hospodařit záhy po obdržení výpovědi. Mezi těmito subjekty byla i firma VIN agro, s.r.o. Takto předčasně opuštěné pozemky (např. p.č. 1429/1 a 1432 k.ú. Běchovice) začaly následně zarůstat plevelem.
- Na jaře roku 2020 vypsal Magistrát HMP nová výběrová řízení na pronájem zemědělských pozemků.
- Do výběrového řízení se přihlásilo 10 subjektů, z toho 6 se sídlem v Praze.
- Účinnost smluv u většiny nově propachtovaných pozemků začala platit v říjnu 2020. U některých pozemků je účinnost nových smluv až od 1.10.2021 a v jednom případě dokonce od 1.10.2023.
- Na tento pozemek s odloženou účinností je a bude v letech 2021 – 2023 umisťováno odborem ochrany prostředí MHMP rybniční bahno, díky čemuž dojde k převrstvení stávajících plevelů.
- Pokud pachtýř splňuje „Zásady ekologicky šetrného hospodaření na zemědělské půdě ve vlastnictví hl. m. Prahy“, které byly součástí výběrového řízení, je plně na pachtýři, jaké plodiny v osevním postupu použije a jaké agrotechnické termíny zvolí.
- Všichni pachtýři registrovaní jako ekologičtí zemědělci jsou pod průběžným dohledem kontrolních organizací pověřených k této činnosti Ministerstvem zemědělství. Tyto kontrolní organizace zatím podle našich informací nezaznamenaly žádné pochybení ze strany pachtýřů hospodařících v ekologickém režimu na pozemcích ve vlastnictví hlavního města Prahy.
- Zaznamenali jsme časovou prodlevu v agrotechnických zásazích u nového pachtýře – spol. Median s.r.o., kterou přikládáme nutnosti zcela změnit dosavadní zaběhlé zemědělské postupy. S pachtýřem jsme tuto situaci opakovaně řešili a v současné době je pachtýř již vybaven adekvátní strojní technikou a předpokládáme v krátké době dokončení všech potřebných zemědělských úkonů.
Komentář k provedeným výsadbám:
- Založení všech mezí (cca 26 km) a výsadbu všech stromořadí (dosud cca 9 km a více než 750 stromů) realizoval odbor ochrany prostředí MHMP na podzim roku 2020 a na jaře roku 2021.
- Údržbu mezí (kosení) provádí částečně pachtýři, částečně je zajišťuje odbor ochrany prostředí MHMP.
- K posunutí seče některých mezí bylo provedeno na doporučení ornitologů, kteří vybraná pole dlouhodobě sledují.
- Ke dni 3. 8. 2021 byly alespoň 1 x pokoseny všechny meze, resp. pruhy podél všech vysazených stromů.
- Údržbu stromořadí (ovocných i neovocných) provádí plně odbor ochrany prostředí MHMP. V roce 2021 byla některá stromořadí zalévána 3 x, jiná 4x, dle aktuální potřeby. Dosavadní úhyn stromků je do 5% z původně vysazených. (Např. lípy na fotografiích přiložených k výše uvedenému článku nejsou suché, ale dočasně defoliované hmyzem. Jedná se o kosmetické poškození, kvůli kterému stromek nezahyne.)
- Od jara roku 2020 probíhá na vybraných polích biologický monitoring zahrnující sledování ptáků, zajíců, denních motýlů, střevlíkovitých brouků a rostlin.
Mrzí nás rozpor mezi realitou a informacemi, které na Facebook umisťuje firma VIN agro, s.r.o. V duchu této konfrontace cítíme potřebu upozornit, že firma VIN agro, s.r.o. obhospodařuje několik pozemků v majetku hlavního města Prahy, které propachtoval jiný subjekt. A to i přesto, že prokazatelně věděla, že tyto pozemky byly zařazeny do výběrových řízení, ve kterých firma VIN agro, s.r.o. nepodala nabídku a nestala se tak pachtýřem oprávněným zde hospodařit. Zároveň je vhodné na tomto místě zmínit, že se firma VIN agro, s.r.o. veřejně prezentuje jako subjekt, který spolu s ČZU zakládá podél polí nektarodárné pásy, ale bohužel již nedodává, že z výrazně větší části tento projekt financuje HMP prostřednictvím grantů v oblasti životního prostředí.
Předmětný článek tak na základě reálných údajů musíme hodnotit jako neoprávněnou a nepodloženou kritiku původního pachtýře, který nebyl ochoten se přizpůsobit nově nastaveným požadavkům HMP na nakládání se zemědělskou půdou.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Jiří Hušek
6.8.2021 09:45Martin Mach Ondřej
6.8.2021 10:00 Reaguje na Jiří HušekMartin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Michal Ukropec
6.8.2021 12:37Majka Kletečková
6.8.2021 13:30 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
15.8.2021 14:59 Reaguje na Majka KletečkováPetr Blažek
6.8.2021 19:09agrice
10.8.2021 08:17A není tento postup náhodou v rozporu s zákonem o odpadech? Vyhláška 257/2009 Sb. říká v §3 odst. e) "stanovená dávka sedimentu je na pozemek používána v jedné agrotechnické operaci a v souvislém časovém období za příznivých fyzikálních a vlhkostních podmínek, rovnoměrně po ploše pozemku, v maximální výšce vrstvy použitého sedimentu do 10 cm"
Odpověď: Určitě néééé. Vždyť je to v eko zájmu a v gesci odboru životního prostředí....