https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/krasa-divokych-koni-uprostred-asie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Krása divokých koní uprostřed Asie

28.9.2020
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Situace s covidem-19 nás přiměla nejen zredukovat Výroční slavnost Zoo Praha, která probíhá vždy 28. září, ale také zcela zrušit vernisáž výstavy fotografií Krása divokých koní, která ukazuje „převaláky“ ve volné přírodě Mongolska a Číny. Jakkoli to není nijak velká výstava – vejde se do jurty –, zrušení její vernisáže mě hodně mrzí: Byla by to dobrá příležitost sejít se s lidmi, kteří nám pomáhají přepravovat koně Převalského do jejich domoviny. Příležitost o to vítanější, že letošní transport jsme rovněž kvůli covidu byli nuceni zrušit.
 

I přes informační oponu, kterou epidemie covidu-19 odstínila ostatní témata, se v poslední době objevilo také několik zpráv, které souvisí s ochranou biodiverzity. Vesměs přinášejí alarmující informace o zrychlujícím se úbytku druhové pestrosti ve všech regionech planety, ale v jedné svítí i jiskřička naděje. Jde o zprávu, která shrnuje výsledky analýzy publikované v Conservation Letters. Autoři analýzy si položili otázku, kolik druhů ptáků a savců se díky ochráncům přírody podařilo zachránit před vyhubením. Odpověď zní, že snad až 48 – a jako příklad úspěšnosti tohoto ochranářského úsilí je uváděn „náš“ kůň Převalského. To potěší!

Záchrana koně Převalského a jeho návrat do přírody je výsledkem práce mnoha a mnoha organizací i lidí. Vždy však u toho byla Zoo Praha a její pracovníci. Že dnes ve vnitřní Asii žije přes tisíc „převaláků“, je z velké části pražská zásluha.

Jak nás před pár týdny informovali z Přísně chráněné oblasti Gobi B, kam směřovala většina z našich transportů, počet koní Převalského tam již překročil tři sta. Jen letos se v Gobi B narodilo na šedesát hříbat a tři z námi přepravených klisen – Anežka, Xara a Greta – jsou již babičkami. Přitom když jsme s našimi leteckými transporty začínali, bylo tam všehovšudy šestapadesát koní.

Kůň Převalského se tak přesouvá z červeného na zelený seznam, ale bylo by předčasné si myslet, že je vyhráno. Gobi B je jen jedním – byť patrně nejvýznamnějším - z pouhých čtyř území ve vnitřní Asii (tří v Mongolsku a jednoho v Číně), kam se doposud „převaláci“ vrátili. To není mnoho. Proto jsme také začali pracovat na přípravě velkého projektu, který by měl koně Převalského časem vrátit také do další části Mongolska. Na východ.

Ale to je ještě daleko. Už od soboty 25. září však v jurtě v Zoo Praha můžete na jedinečných fotografiích obdivovat krásu divokých koní žijících ve volnosti ve stepích a polopouštích vnitřní Asie.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist