https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/marekn-vorsilka-polsko-zakazalo-kozesinove-farmy-priste-zakaze-i-klecove-chovy-nosnic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Marek Voršilka: Polsko zakázalo kožešinové farmy, příště zakáže i klecové chovy nosnic

24.9.2020
Kožešinová farma Vítějeves, ilustrační snímek.
Kožešinová farma Vítějeves, ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Polský Sejm ve čtvrtek drtivou většinou schválil novelu zákona na ochranu zvířat, která zakazuje kožešinové farmy. Polsko je přitom dnes jedním z největších producentů kožešin.
 

Totéž se u nás povedlo v roce 2017 a od ledna 2019 kožešinové farmy z České republiky nadobro zmizely.

Před třemi lety nás strašili, že po zákazu u nás se kožešinové farmy jen přesunou do Polska. Ti samí lidé dnes omílají mantru o tom, že po zákazu klecí náš trh zavalí levná klecová vejce z Polska.

Jenomže pokrok je nezastavitelný a tak jako dnes v Polsku skončily kožešinové farmy, brzy tam skončí i klecové chovy slepic.

Namísto bědování nad koncem klecí by čeští chovatelé měli využít příležitosti a co nejdříve se transformovat, aby získali konkurenční výhodu na trhu, který čím dál více a častěji klecová vejce odmítá.

A podobně jako my jsme se inspirovali u našich sousedů v Rakousku a Německu, další země se budou inspirovat námi a jednou dosáhneme zákazu na úrovni celé EU.


reklama

 
foto - Voršilka Marek
Marek Voršilka
Autor je předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

24.9.2020 07:03
Správná cesta! Aspoň něco pozitivního se daří...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.9.2020 07:52
Zákazy jsou sice fajn, ale po přírodních kožešinách je pořád poptávka. Pokud nebudou oficiální farmy kožešinových zvířat, vzniknou farmy nelegální, kde budou mít zvířata ještě horší podmínky.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.9.2020 12:22 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To je pěkně vyčuraný argument, který umožní všechno, ale úplně všechno ...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.9.2020 22:43 Reaguje na Jiří Daneš
Já tím neobhajuji trápení kožešinových zvířat v nevyhovujících klecích, ale poukazuji na to, že pořád existuje trh s kožešinami. Pokud se nevyřeší legální chov tak, aby zvířata v chovech netrpěla, bude zde prostor pro nelegální chov. Proto si myslím, že jenom zákaz klecového chvu nic nevyřeší.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.9.2020 09:51
"na trhu, který čím dál více a častěji klecová vejce odmítá"
Vzhledem k tomu, že přes mohutný tlak je spotřeba klecových vajec stále někde kolem 90%, je to tvrzení dosti troufalé.
A to navíc nejde o žádný vývoj na trhu - jde o důsledek toho, že někteří prodejci se nechovají jako obchodníci ale jako aktivistická pakáž a klecová vejce v nabídce potlačují.
Odpovědět
Hu

Hunter

24.9.2020 09:55 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak obchodníkům o údajné blaho slepic rozhodně nejde :-), ale dražší vejce = větší zisk, protože marže zůstane stejná:-). Jak jednoduché :-). Kožešina je na rozdíl od výrobků z ropy ekologický materiál. Prostě skupinka pošahaných fanatiků se rozhodla zlikvidovat část zemědělské prvovýroby a díky hlouposti naivní laické veřejnosti se jí to daří. Divná doba.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.9.2020 12:32
Kožešina je nejstarší materiál na odívání lidí. Ovšem správné by bylo, aby chovatelé chovali ta zvířata v tak říkajíc lidských podmínkách a platil zákaz racionalizace chovů za účelem zvyšování ziskovosti.
Ale to bychom byli zase u nesvobodného totalitního zasahování do lidských práv ubohých chovatelů, jak košišinových zvířad, tak provozovatelů klecového chovu slepic.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.9.2020 12:02 Reaguje na Viktor Šedivý
Ta poslední věta je nesmysl. Obchodníci prostě analyzují na co zákazník slyší a to mu dodají. Pokud podstatná část zákazníků preferuje vejce z neklecových chovů, tak nebudu řešit proč a nač, nebo se jej nedej přírodo budu snažit obracet k obrazu svému, ale prostě mu taková vejce dodám.

Což je zcela ok a přesně tak to má být.
Odpovědět
Hu

Hunter

24.9.2020 12:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Jenže zákazníci je nepreferují. Cena je stále rzhodující faktor.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.9.2020 14:25 Reaguje na Hunter
Nejen cena, také kvalita.
Proč by zákazník kupoval dražší, zato horší vejce - třeba z eko bio chovu?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.9.2020 14:33 Reaguje na Hunter
Reagoval jsem čistě na toto ... "A to navíc nejde o žádný vývoj na trhu - jde o důsledek toho, že někteří prodejci se nechovají jako obchodníci ale jako aktivistická pakáž a klecová vejce v nabídce potlačují."

Jsou zákazníci kteří je preferují, pak ti, kterým je to jedno a pak ti, kteří naopak, jako pan Šedivý, preferují ta z klecí.

Obchodník pak preferuje jedno, maximální zisk a podle toho prodává. Tedy se chová jako obchodník a ne jako zmíněná aktivistická pakáž. Aktivismus by byl kdyby na klecových vydělával v konečném důsledku více, ale ony by přes to zákazníkům nutil vejce jiná. A to jsem fakt klidnej ...

Odpovědět

Viktor Šedivý

24.9.2020 20:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Ono je to tak, že prodej klecových vajec dramaticky převažuje. Stačí podívat se na nabídku v řetězcích ... všude podestýlková vejce, klecová v koutě. Přesto je prodej klecových někde na 90% objemů. A přestože je to dominantní, zákazníky žádaná položka, mluvčí (tuším, že to bylo TESCO, Globus a ještě jeden) se prsí, že během nejbližší doby přestanou klecová prodávat úplně.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.9.2020 22:09 Reaguje na Viktor Šedivý
Pokud nejsou v akci.

Jinak ano, ale to souvisí s tím, že neklecová jsou dražší a obchod na nich může víc vydělat. Plus kde je jaké zboží je věc dohody mezi dodavatelem a řetězcem ... často velmi drahé dohody.

Prostě vím, že kdo jde primárně po ceně, tak si ta levnější klecová najde. Tak proč mu je cpát na nej místa v regálu, tam budu dávat věci, které potřebuji lidem tak trochu vnutit. Ale kvůli spepičká, ale marži:-))).

Tam už jde o to PR, kdyby totiž jeden řetězec řekl, že na blaho slepiček dlabe, tak by zbytečně poskytoval ostatním konkurenční výhodu. Prostě tohle je teď in, tak se k tomu budeme hlásit ... ale z toho důvodu, abychom víc vydělali. Nebo aspoň nevydělali míň.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.9.2020 14:28 Reaguje na Svatá Prostoto
Ovšem obchodníci právě NERESPEKTUJÍ přání zákazníků, kteří zcela jasně chtějí v drtivé většině klecová vejce ale snaží se spíš vyhovět představám PR oddělení, které by chtělo předvádět, jak jsou "pokrokoví".
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.9.2020 14:40 Reaguje na Viktor Šedivý
A to zase mícháte více věcí dohromady. První je ta, zda lze věrohodně doložit, že tomu tak je. Tedy že jsou neklecová vejce zákazníkům nucena ačkoli na těchto obchodník vydělá reálně méně. Podle mne ani smykem, protože k relevantním číslům se krom insiderů nikdo nedostane a i to asi jen za jednotlivé řetězce.

Druhá věc je ta, že si obchodník myslí, že příklon k neklecovým vejcím pomůže jeho PR a následně na jeho celkový byznys. To ale opět není o pokrokovosti a aktivismu, ale je to jednoduše forma reklamy jako každá jiná. Prostě ... půjdeme nakoupit sem, protože ti jsou hodní na slepičky ... a tržba za narvaný vozík je doma:-).

Fakt si tu někdo myslí, že v tak konkurenčním odvětví jako je tento, někoho OPRAVDU zajímá cokoli jiného, než ekonomika? Ani smykem.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.9.2020 15:28 Reaguje na Viktor Šedivý
Jak jste na to přišel? Zkusil jste porovnat vejce od slepice co běhá po dvoře a vejce ze super- či hypermarketu? Ta z obchodů, klecová, většinou smrdí, ale možná si myslíte, že to je ta správná "vůně" vajec. Ujišťuji Vás, že to tak není.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.9.2020 16:00 Reaguje na Jiří Daneš
Srovnáváme ale jiné kategorie, o "domácím dvorku" není řeč.
A při porovnání kvality vajec z klece / z podestýlky je prostě o něco lepší klecové vejce, je tam o něco nižší riziko znečistění.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.9.2020 19:54 Reaguje na Viktor Šedivý
Znečištění vnější strany skořápky je pro Vás to hlavní,co se týká chuti vajec? To Vás tedy lituji.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.9.2020 20:24 Reaguje na Jiří Daneš
Chuť vajec je při "průmyslovém chovu" stále stejná, bez ohledu na to, kolik plochy slepice měla.
Problém je samozřejmě znečištění, které se dostane dovnitř.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.9.2020 22:57 Reaguje na Viktor Šedivý
V zimě si někdy kupuji "průmyslová" vejce, a to jak klecová, tak podestýlková. Kupodivu jsem nikdy nezaznamenala, že by ta podestýlková vejce byla vizuálně nebo hmatově špinavější než klecová. Vůbec nevím, jak je to možné.

Ráda bych se někdy do těch "průmyslových" chovů alternativních ke klecovým podívala, ale dosud jsem neměla příležitost.
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.9.2020 00:31 Reaguje na Majka Kletečková
Nejde o znečištění viditelnými částicemi trusu ale o mikrobiální kontaminaci. A tu opravdu vizuálně nezjistíte :-/
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.9.2020 20:16 Reaguje na Viktor Šedivý
Myslím, že drtivá většina spotřebitelů vůbec netuší, že tomu tak je. Je otázka, jak moc vyšší je ta mikrobiální kontaminace. Hádám, že u podestýlkového chovu nebude o moc větší, jinak by snad hygienici bili na poplach, ne?

Já když dám na jednu misku vah riziko o trošku vyšší mikrobiální kontaminace vajec a na druhou misku vah to, že slepice žije v malé kleci a nemůže mávat křídly, nemůže se popelit a pobíhat, tak lepší podmínky chovu slepic u mne převáží nad rizikem trochu vyšší mikrobiální kontaminace.
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.9.2020 00:33 Reaguje na Majka Kletečková
Ale v chovu na podestýlce jsou podmínky života slepic podstatně horší než v kleci.
Ony se totiž v tak nepřirozeném hejnu slepice dost tvrdě vzájemně napadají.

Takže na misky vah to dáváte špatně. V obchodě platíte víc za poněkud méně kvalitní vejce při jehož produkci slepice víc trpěla - jen to vejce má trochu lepší legendu.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

26.9.2020 19:56 Reaguje na Viktor Šedivý
Vy jste byl ve svém předchozím životě slepicí, že!

Jak jinak byste mohl vědět, že se bude slepice raději tísnit v malé kleci než mít více životního prostoru k uspokojení svých přirozených potřeb.
Odpovědět
Hu

Hunter

27.9.2020 12:25 Reaguje na Majka Kletečková
A vy jste slepice paní Kletečková, že tak přesně víte, čemu by daly přednost?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.9.2020 18:04 Reaguje na Hunter
Čemu by obecně daly přednost slepice, to zcela přesně nevím. Při odhadu jejich priorit se řídím heslem „Nečiň jiným, co nechceš, aby činili oni tobě.“, tedy využívám antropomorfismus. Líbí se mi, co napsal Jiří Daneš: „správné by bylo, aby chovatelé chovali ta zvířata v tak říkajíc lidských podmínkách a platil zákaz racionalizace chovů za účelem zvyšování ziskovosti.“

Jestli jsem nebo nejsem slepice, tím si také nejsem úplně jista. Spíše se přikláním k tomu, že slepicí nejsem, protože nemám potřebu se popelit a mávat křídly. Na druhé straně si vzpomínám, jak kdysi na bývalém pracovišti kolega přinesl o svátku čarodějnic jako dárek zrní všem svým spolupracovnicím včetně mně a my jsme z toho měly upřímnou radost, což by mohlo svědčit o určité afinitě k hrabavé drůbeži.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist