https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-tuzinsky-na-mokradu-je-opet-zivo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Tužinský: Na mokřadu zase řádí bagry

12.2.2021
Pokácený porost, mokřad Žabák.
Pokácený porost, mokřad Žabák.
Doufali jsme, že o mokřadu Žabák budeme moci nějakou dobu psát jen, když vám jej třeba budeme chtít připomenout v souvislosti s mezinárodním dnem mokřadů, který byl 2. února. Případně abychom vám sdělili, že na něm pravidelně v zimních měsících hledal potravu hlouček jeřábů popelavých, kteří využívají mírnější zimy posledních let a přezimují v Polabí. Doufali jsme také, že po všech těch hromadách důkazů o významu mokřadu pro naši krajinu, o vzácných živočiších a rostlinách na jeho ploše uznají i zástupci koalice, že je dobře, že tu mokřad máme. Spletli jsme se, vedení našeho města nás nenechává v klidu a stále ohrožuje mokřad Žabák.
 

Je na každém, čemu dá přednost. Kácení, bagrování, ničení nebo zachování a podpoření vzácného a krásného koutu přírody? My máme jasno a víme proč. Nechceme se s postupem vedení města smířit a na příští zastupitelstvo dne 17. února jsme připravili materiál, který má zabránit v pokračování nešetrného pročišťování celé svodnice. Rovněž chceme, aby zastupitelstvo mohlo projednat studie, které zde uvádíme, a rozhodlo o citlivém přístupu k mokřadu.

V úterý vyjela do mokřadu těžká technika a začala kácet dřeviny podél svodnice nazývané Doubravský potok. V tuto chvíli ani nevíme, zda na tuto činnost měla firma najatá městem povolení. Víme ale, že si za cenu 800.000 Kč město najalo společnost na pročištění svodnice v délce více než 1 km. Také víme, že si město zažádalo o povolení pokácet čtyři vysoké topoly v blízkosti křížení svodnice a polní cesty. Důvodem má být vysoký věk stromů a potřeba čištění propustku. Tyto stromy, jak víme od přírodovědce Radka Lučana, jsou však v území mokřadu významným hnízdištěm pro ptactvo a také úkrytem pro vzácný hmyz. Nebezpečí pádu na lidi v tomto místě je mizivé. Šetrnému pročišťování propustku pod polní cestou také nebrání. O zahájení kácení podél Doubravského potoku nevěděl ani správce jeho toku, kterým je Povodí Labe. Tato informace jeho zástupce velmi zaskočila a pravděpodobně díky jeho zásahu včera najatá firma kácení přerušila. Situací se rovněž zabývá Česká inspekce životního prostředí.

Aby nebylo pochyb, zcela souhlasíme s tím, že je potřeba pročišťovat propustky pod železniční tratí a polními cestami. Rovněž je nezbytné udržovat průchozí a průjezdné cesty vedoucí v blízkosti mokřadu. Tyto práce však mají probíhat jak v souladu se zákonem, tak se zdravým rozumem. A v neposlední řadě s úctou k přírodě a všemu živému.

Již od června loňského roku se Odbor výstavby a životního prostředí zabývá návrhem na vyhlášení významného krajinného prvku (VKP) na území mokřadu. Opravdu se jím zabývá? Předložili jsme podrobný biologický průzkum, popis území od několika odborníků, tedy mnoho práce jsme úřadu ušetřili. Přesto dosud nemáme zprávu o jeho rozhodnutí. Pokud však stále probíhá řízení o vyhlášení chráněného území pro mokřad, je nemyslitelné v něm provádět zásahy, které jeho poměry mohou významně negativně ovlivnit. Tyto zásahy nelze však provádět zejména z důvodu, že přímo ze zákona je mokřad Žabák významným krajinným prvkem i bez jeho vyhlášení, a to kvůli existenci údolní nivy na jeho území. Rovněž si Krajská správa a údržba silnic zadala celoroční průzkum mokřadu ve vztahu k plánovanému obchvatu, který má vést částí jeho území. I z důvodu tohoto probíhajícího průzkumu jsou zásadní zásahy do oblasti nepřijatelné.


reklama

 
foto - Tužinský Martin
Martin Tužinský
Autor je vystudovaný právník, je členem redakční rady Bez cenzury, časopisu vydávaného spolkem Lysá nás spojuje. Autor se věnuje otázkám životního prostředí a rozvoje kultury v obci.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

12.2.2021 14:16
No tak šup. Rukávy srolovat vzít ruční pilku a upalujte prořezávat. Ovšem za stejné peníze, které si vezme firma používající techniku.
To co je vidět je klasická práce kladivového mulčovače. Vypadá to blbě, ale přírodu to nijak neohrožuje.
U nás se to taky používalo, ale koupili jsme za půl mega ramenový kotoučový ořezávač a to vypadá celkem hezky.
Jen na první přejezd jsou stejně vidět velké řezy. Proto je lepší to vzít hlouběji a pak nechat zarůst drobným větvovím a ubírat vždy jen přírůst.
Z mé zkušenosti to raději dělat jednou za cca tři roky. Zachovají se klasické převislé větve. Když se to dělá každý rok, tak je za chvíli z remízu nepropustný živý plot ;)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.2.2021 15:10 Reaguje na DAG
Ten začátek jsem nějak nepochopil. Proč oni a proč za stejné peníze? Třeba to bude bez toho masivního užití techniky dražší, asi ano, ale vadí to něčemu? Oni jsou občané příslušné obce, oni jsou daňovými poplatníky a pokud preferují řešení pravděpodobně lepší a šetrnější, i když dražší, je zcela ok aby tento svůj požadavek na zasedání zastupitelstva prezentovali. Nebo co je na tom špatně?
Tady o tom v podstatě pouze informují, zastupitelů nás tu asi moc nebude a už vůbec těch jejich:-).

Mně to přijde jako zcela přirozená a žádoucí interakce mezi občany a jejich volenými zástupci.
Odpovědět
DA

DAG

12.2.2021 15:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Váš názor je logický a byl by jistě správný, kdyby to byli skutečně obyvatelé dané obce.
Myslím si a má domněnka nemusí být správná, že místní lidé chtějí mít obsečené cesty a nechtějí, aby obec za to utratila majlant. Ti co se ozývají asi budou lidé, kteří v oblasti nežijí.
Dosti dohadů. Ruční práce je v dnešní době to nejdražší. Proto ta narážka, že ať to udělají stejně levně jako firma s technikou. Nedivím se tedy, že firma nasadila techniku. Kladivové mulčovače se používají desítky let. Je fajn, že můžete vzít rygol i stěnu remízu. Fakt je, že na pohled to vypadá blbě.
Vedení obce je tedy pod tlakem dvou stran, voličů co chtějí chodit po cestách a nechtějí, aby obec zbytečně utrácela a těch kteří by chtěli práci pomalu ruční.
Můj tip je, že to vedení obce hodí na tu firmu a řekne, že takto si to neobjednali ;)
Na druhou stranu. Jestli pročištění svodnice spočívá jen v ořezu stromů a úklidu větví, tak jim ten kilometr udělám klidně ručně za 700 tis :)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.2.2021 18:43 Reaguje na DAG
Tak i kdyby to obyvatelé obce nebyli, je cesta přes podnět přednesený zastupitelstvu zcela ok.

Se zbytkem máte samozřejmě pravdu, ale od toho tam to zastupitelstvo je, aby rozhodlo, jaké jsou jeho preference a i podle toho budou jednotlivé zastupitele občané za cca 1,5 roku posuzovat.

Můj tip je zase ten, že se budou odkazovat na výsledek výběrka ... snad nějaké bylo ... a že nejnižší cena a že jinak nemohli a tak. To zabírá:-). Že se dá udělat VŘ i pořádně, ne jen na cenu, to je naštěstí/naneštěstí většině občanů utajeno:-))).
Odpovědět
DA

DAG

13.2.2021 10:32 Reaguje na Svatá Prostoto
Vidím, že se celkem orientuje :)))
Zachovat si v rom zdravý selský rozum dá dost práce;)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.2.2021 13:29 Reaguje na DAG
Na druhou stranu, já pro to mám do určité míry pochopení, jak si s tím VŘ byť jen trochu pohrajete, tak je téměř jisté, že vám do toho někdo zkusí hodit vidle a psát si sáhodlouhé "líbesbrífy" s ÚOHS je jen pro opravdu silné povahy a co nakonec v Brně vymyslí se řídí zřejmě podle pohybu hvězd v galaxii Velkého psa.

Se fakt nedivím, že zejména v obcích, kde na úřadu dělá pár lidí, se do toho nikomu nechce.
Odpovědět
DA

DAG

13.2.2021 14:18 Reaguje na Svatá Prostoto
No většinou je lepší se do výběrového řízení nepoušťet a dělat to postupně. Je to i lepší pro prirodu, ale neznám okolnosti. Může tam být nějaká dotace nq opravu cest atd. Ochranáři jim do toho hodí vidle, podají pár podmětu na úřad rozmaznou to na netu a už nehrozí, že se někdy dohodnou. Teď to bude jen o eliminaci viny, aby nikdo neměl to hnědé na rukách :)
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

12.2.2021 20:12 Reaguje na DAG
Obávám se, že tohle co tu obhajujete je možné brát jako poškození dřevin. V ojedinělém případě by se něco mohlo tolerovat, ale ve velkém rozsahu je to prasečárna a hlavně nebezpečné, protože se to může kopírovat v jiných oblastech.
Pokud tam mají techniku na uklizení, tak kilometr projde s pilou jeden člověk dejme tomu za tři dny a techniky to uklidí, rozštěpkuje apod.
Pokud by tyto pahýly tam měly zůstat, tak se z toho obce zblázní - za několik let tam bude ještě větší houští než v současnosti.
Pokud se mají uřezat u země, tak to měli dělat hned a zpracovávat až poražené stromy.
A jestli to uřežou u země, tak ať si obec koupí obecního kozla a ovce a nechají je ten pás okolo potoka pravidelně spásat, jinak je opět výmladky v vrb během několika let od potoka vyženou až na náves.
Odpovědět
DA

DAG

13.2.2021 14:13 Reaguje na Pavel Jeřábek
O tom poškození dřevin jsem taky už slyšel. Záleží na urednikovi ze životního prostředí. Většinou nad tím mavnou rukou. Ono popravdě co je poškození. Když stromek vezmete v půlce drtičem, tak třeba uschne, ale ve zbytku může řadit aspoň hmyz, když ho vezmete na pařezu, tak je konec.
Já neobhajuju práci drtičem. Jen říkám, že zemědělci to používali dvacet let.
Kilometr za tři dny bych teda dělat nechtěl. To co je na obrázku, tak by snad šlo, ale takovej kožich trnek. To musí být pošušňáníčko :)
Bohužel jak lidi přestali mít kraliky, tak je to u nás úplná invaze. Za chvíli nezbude jediná holá mez.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.2.2021 07:35
Mohu reagovat pouze na to co čtu a na přiložené fotografii vidím. Na fotce tedy vidím nějaké polámané stromy ( pravděpodobně jívy , možná se tam najde i olše). Nevidím žádné stopy po kácení.
No a porušování zákona? Nevím jak vyhodnotit tvrzení autora, že přímo ze zákona je mokřad Žabák významným krajinným prvkem i bez jeho vyhlášení.
Dále jsem se zatím nikde nedověděl, že by se i významné krajinné prvky neměly udržovat či obnovovat. Naopak právě zimní období je přesně tím časem, kdy se údržba nelesní zeleně má provádět.
No a pokud nemá autor nic proti čistění propustí a dalším popsaným aktivitám , tak nechápu proč se sám nepřihlásil do výběrového řízení na provedení těchto prací. Mohl být nakonec podstatně levnější a šetrnější.
Odpovědět
va

vaber

15.2.2021 09:01 Reaguje na Jarek Schindler
údržba nelesní zeleně ,to je věta, podle vás likvidace je údržba, nedivín se že stav přírody je takový jaký je ,když většina lidí má podobné názory jako vy
každý je strůjcem svého osudu i celé lidstvo
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.2.2021 17:46 Reaguje na vaber
Ano, údržba a obnova nelesní zeleně. Normální a užitečná činnost. Nemohu za to, že pro ekobl...... je to sprosté slovo. No a kde jste přišel na tu likvidaci? To je zase takové to ochranářské klišé. Co není podle vás je likvidací. V tomto případě se naštěstí nemohou ochranáři zaklínat činností v nepatřičnou dobu. To ale neznamená, že to nejde protahovat a znepříjemňovat. Takové ty eko obstrukce a hrátky na city , jak každý kromě nich chce jen poškozovat přírodu. Slabé a blbé.
Odpovědět
JN

Jasn Nový

13.2.2021 08:59
Pozemek u vody.Stromy padaly do vody,ornice taky.Takže ty spadlé stromy jsem nechal vytáhnout a pořezat.Bobři dokážou svoje.Stejně je někdo ukradne. Ornici odbagrovat až na jalovinu a pokrýt s ní ornou půdu.Ornice je dnes poklad státu.
No a udání a problémy.
Eko-cosi už běžte do někam. Když se vyvážely kaly z čistiřek na pole těřce kontaminované kde jste byli?
Odpovědět
Václav Kovalčík

Václav Kovalčík

16.2.2021 22:55
Taky nejsem místní. Řešením uvedené problematiky by měl býti dle mého názoru kompromis mezi životním prostředím a infrastrukturou. Pokud dojde k poškození, či pokácení, stromu, tak v nejbližším okolí zasadit náhradní zeleň. Asi tak.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist