Martin Tužinský: Na mokřadu zase řádí bagry

Je na každém, čemu dá přednost. Kácení, bagrování, ničení nebo zachování a podpoření vzácného a krásného koutu přírody? My máme jasno a víme proč. Nechceme se s postupem vedení města smířit a na příští zastupitelstvo dne 17. února jsme připravili materiál, který má zabránit v pokračování nešetrného pročišťování celé svodnice. Rovněž chceme, aby zastupitelstvo mohlo projednat studie, které zde uvádíme, a rozhodlo o citlivém přístupu k mokřadu.
V úterý vyjela do mokřadu těžká technika a začala kácet dřeviny podél svodnice nazývané Doubravský potok. V tuto chvíli ani nevíme, zda na tuto činnost měla firma najatá městem povolení. Víme ale, že si za cenu 800.000 Kč město najalo společnost na pročištění svodnice v délce více než 1 km. Také víme, že si město zažádalo o povolení pokácet čtyři vysoké topoly v blízkosti křížení svodnice a polní cesty. Důvodem má být vysoký věk stromů a potřeba čištění propustku. Tyto stromy, jak víme od přírodovědce Radka Lučana, jsou však v území mokřadu významným hnízdištěm pro ptactvo a také úkrytem pro vzácný hmyz. Nebezpečí pádu na lidi v tomto místě je mizivé. Šetrnému pročišťování propustku pod polní cestou také nebrání. O zahájení kácení podél Doubravského potoku nevěděl ani správce jeho toku, kterým je Povodí Labe. Tato informace jeho zástupce velmi zaskočila a pravděpodobně díky jeho zásahu včera najatá firma kácení přerušila. Situací se rovněž zabývá Česká inspekce životního prostředí.
Aby nebylo pochyb, zcela souhlasíme s tím, že je potřeba pročišťovat propustky pod železniční tratí a polními cestami. Rovněž je nezbytné udržovat průchozí a průjezdné cesty vedoucí v blízkosti mokřadu. Tyto práce však mají probíhat jak v souladu se zákonem, tak se zdravým rozumem. A v neposlední řadě s úctou k přírodě a všemu živému.
Již od června loňského roku se Odbor výstavby a životního prostředí zabývá návrhem na vyhlášení významného krajinného prvku (VKP) na území mokřadu. Opravdu se jím zabývá? Předložili jsme podrobný biologický průzkum, popis území od několika odborníků, tedy mnoho práce jsme úřadu ušetřili. Přesto dosud nemáme zprávu o jeho rozhodnutí. Pokud však stále probíhá řízení o vyhlášení chráněného území pro mokřad, je nemyslitelné v něm provádět zásahy, které jeho poměry mohou významně negativně ovlivnit. Tyto zásahy nelze však provádět zejména z důvodu, že přímo ze zákona je mokřad Žabák významným krajinným prvkem i bez jeho vyhlášení, a to kvůli existenci údolní nivy na jeho území. Rovněž si Krajská správa a údržba silnic zadala celoroční průzkum mokřadu ve vztahu k plánovanému obchvatu, který má vést částí jeho území. I z důvodu tohoto probíhajícího průzkumu jsou zásadní zásahy do oblasti nepřijatelné.
reklama

Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
DAG
12.2.2021 14:16To co je vidět je klasická práce kladivového mulčovače. Vypadá to blbě, ale přírodu to nijak neohrožuje.
U nás se to taky používalo, ale koupili jsme za půl mega ramenový kotoučový ořezávač a to vypadá celkem hezky.
Jen na první přejezd jsou stejně vidět velké řezy. Proto je lepší to vzít hlouběji a pak nechat zarůst drobným větvovím a ubírat vždy jen přírůst.
Z mé zkušenosti to raději dělat jednou za cca tři roky. Zachovají se klasické převislé větve. Když se to dělá každý rok, tak je za chvíli z remízu nepropustný živý plot ;)
Svatá Prostoto
12.2.2021 15:10 Reaguje na DAGTady o tom v podstatě pouze informují, zastupitelů nás tu asi moc nebude a už vůbec těch jejich:-).
Mně to přijde jako zcela přirozená a žádoucí interakce mezi občany a jejich volenými zástupci.
DAG
12.2.2021 15:29 Reaguje na Svatá ProstotoMyslím si a má domněnka nemusí být správná, že místní lidé chtějí mít obsečené cesty a nechtějí, aby obec za to utratila majlant. Ti co se ozývají asi budou lidé, kteří v oblasti nežijí.
Dosti dohadů. Ruční práce je v dnešní době to nejdražší. Proto ta narážka, že ať to udělají stejně levně jako firma s technikou. Nedivím se tedy, že firma nasadila techniku. Kladivové mulčovače se používají desítky let. Je fajn, že můžete vzít rygol i stěnu remízu. Fakt je, že na pohled to vypadá blbě.
Vedení obce je tedy pod tlakem dvou stran, voličů co chtějí chodit po cestách a nechtějí, aby obec zbytečně utrácela a těch kteří by chtěli práci pomalu ruční.
Můj tip je, že to vedení obce hodí na tu firmu a řekne, že takto si to neobjednali ;)
Na druhou stranu. Jestli pročištění svodnice spočívá jen v ořezu stromů a úklidu větví, tak jim ten kilometr udělám klidně ručně za 700 tis :)
Svatá Prostoto
12.2.2021 18:43 Reaguje na DAGSe zbytkem máte samozřejmě pravdu, ale od toho tam to zastupitelstvo je, aby rozhodlo, jaké jsou jeho preference a i podle toho budou jednotlivé zastupitele občané za cca 1,5 roku posuzovat.
Můj tip je zase ten, že se budou odkazovat na výsledek výběrka ... snad nějaké bylo ... a že nejnižší cena a že jinak nemohli a tak. To zabírá:-). Že se dá udělat VŘ i pořádně, ne jen na cenu, to je naštěstí/naneštěstí většině občanů utajeno:-))).
DAG
13.2.2021 10:32 Reaguje na Svatá ProstotoZachovat si v rom zdravý selský rozum dá dost práce;)
Svatá Prostoto
13.2.2021 13:29 Reaguje na DAGSe fakt nedivím, že zejména v obcích, kde na úřadu dělá pár lidí, se do toho nikomu nechce.
DAG
13.2.2021 14:18 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Jeřábek
12.2.2021 20:12 Reaguje na DAGPokud tam mají techniku na uklizení, tak kilometr projde s pilou jeden člověk dejme tomu za tři dny a techniky to uklidí, rozštěpkuje apod.
Pokud by tyto pahýly tam měly zůstat, tak se z toho obce zblázní - za několik let tam bude ještě větší houští než v současnosti.
Pokud se mají uřezat u země, tak to měli dělat hned a zpracovávat až poražené stromy.
A jestli to uřežou u země, tak ať si obec koupí obecního kozla a ovce a nechají je ten pás okolo potoka pravidelně spásat, jinak je opět výmladky v vrb během několika let od potoka vyženou až na náves.
DAG
13.2.2021 14:13 Reaguje na Pavel JeřábekJá neobhajuju práci drtičem. Jen říkám, že zemědělci to používali dvacet let.
Kilometr za tři dny bych teda dělat nechtěl. To co je na obrázku, tak by snad šlo, ale takovej kožich trnek. To musí být pošušňáníčko :)
Bohužel jak lidi přestali mít kraliky, tak je to u nás úplná invaze. Za chvíli nezbude jediná holá mez.
Jarek Schindler
13.2.2021 07:35No a porušování zákona? Nevím jak vyhodnotit tvrzení autora, že přímo ze zákona je mokřad Žabák významným krajinným prvkem i bez jeho vyhlášení.
Dále jsem se zatím nikde nedověděl, že by se i významné krajinné prvky neměly udržovat či obnovovat. Naopak právě zimní období je přesně tím časem, kdy se údržba nelesní zeleně má provádět.
No a pokud nemá autor nic proti čistění propustí a dalším popsaným aktivitám , tak nechápu proč se sám nepřihlásil do výběrového řízení na provedení těchto prací. Mohl být nakonec podstatně levnější a šetrnější.
vaber
15.2.2021 09:01 Reaguje na Jarek Schindlerkaždý je strůjcem svého osudu i celé lidstvo
Jarek Schindler
15.2.2021 17:46 Reaguje na vaberJasn Nový
13.2.2021 08:59No a udání a problémy.
Eko-cosi už běžte do někam. Když se vyvážely kaly z čistiřek na pole těřce kontaminované kde jste byli?
