https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-dyttert-prezident-svazu-vyrobcu-nealkoholickych-napoju-zalohovani-petek-odpovedna-vlada-to-nemuze-delat-jinak
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Dyttert: Zálohování PETek? Odpovědná vláda to nemůže dělat jinak

15.12.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Paní Kubesa publikovala v říjnu v Ekolistu svůj odmítavý postoj k zálohování (Lucie Kubesa: Čí zájmy hájí ministr životního prostředí Petr Hladík? – Ekolist.cz). Ve svém textu se opírá zejména o postoje několika politiků, kteří zálohování PET lahví a plechovek odmítají. Obviňuje také „svou“ vládu, že přijímá opatření namířená proti lidem. Jsou to silná slova, a pokusím se vysvětlit, že je to ve skutečnosti úplně naopak. Tento systém pomůže úplně všem.
 
Pojďme postupně.

Česká společnost nebo stát – získá zálohováním spoustu benefitů. 1. ulice, města, louky a lesy budou mnohem čistější – zmizí z nich kolem 80-90% dosuď pohozených plastových láhví a plechovek. 2. státní rozpočet ušetří 500 milionů ročně za poplatky za nerecyklovaný plast do EU rozpočtu. 3. republika splní cíle pro sběr a třídění PETek a plechovek – což bez zálohování není možné. 4. ušetří se hodně energie, kterou nebude potřeba vynaložit na výrobu virgin materiálu a tím nebude potřeba nakupovat tolik nerostných surovin z geopoliticky citlivých zemí.

Obce – 1. budou čistější – zmizí jim velká a značně viditelná část volně pohozeného odpadu. 2. Budou mít v prvním roce kolem 400 milionů příjmů navíc ze zálohového systému a později kolem 150 milionů ročně. 3. uvolní se jim místo ve žlutých popelnicích, co umožní lepší sběr a třídění jiných plastů – což přispěje k lepším výsledkům těchto materiálů i plastu jako kategorie celkově. 4. Za miliony navíc od zálohového systému si budou moci nainstalovat inteligentní systémy pro sběr odpadů – které jim sníží počet nevytížených odpadářských jízd a umožní jim líp kalibrovat počty a objemy nádob na odpad (všechen, ne jenom plastový).

Občané – 1. získají velice viditelný způsob, jak můžou přímo svojí vlastní aktivitou podpořit zlepšení životního prostředí přes omezení odpadů v ulicích, pomůžou o 80-90% sníží emise CO2 nápojového průmyslu a ušetřit 80% energií nutných pro produkci obalů na nápoje.

Průmysl – 1. bude mít mnohem víc kvalitního a čistějšího potravinářského PETu k dispozici. 2. středně velké a malé nápojářské české společnosti budou mít jistotu, že budou schopny naplnit cíle na 25% a později 30 a 65% podíl recyklovaného PETu ve svých produktech. 3. recyklační firmy získají jistotu dostupnosti materiálu a budou moct budovat nové kapacity v Česku.

Odpadářské společnosti – 1. přijdou o příjmy z prodeje PETu, který dnes téměř zadarmo berou ze žlutých popelnic (tohle je jediná operace v celém systému, kde dojde k nějaké ekonomické ztrátě a odsuď vychází všechny útoky na zálohování). 2. získají výnosy z lepšího třídění a prodeje měkkých plastů a dalších obalů, kterými se dnes nezaobírají. 3. zlepší vytřídění jiných než nápojářských plastů.

To všechno jsou fakta. Fakta o kterých mluví množství zpráv ze zemí, které už zálohování zavedly. Tam taky všechny ty vlády různého zabarvení, které je podporovali, šli proti svým voličům? To asi nebude pravda, že tam všude jsou samí hlupáci, že jo?

O zálohování se intenzivně mluví od roku 2021, kdy iniciativa pěti nápojových společností zformulovala výzvu politickému prostředí – aby konečně začalo řešit problém slabého sběru a recyklace nápojového PETu a plechovek. Udělala to proto, že stávající systém dosáhl svých limitů a už nedokáže situaci zlepšit. Snižování emisí CO2 a úspora energií jsou přitom společným cílem vlád a průmyslu. Bez legislativně závazného systému by nebylo možné splnit vysoko nastavené cíle EU, které však neexistují jenom pro sebe – cirkulární ekonomika evidentně snižuje náklady a šetří vzácné zdroje – to doufám nezpochybňuje ani paní Kubesa a odpadářské firmy.

Dnes se v České republice recykluje kolem 35 % PETek. To je v roce 2025 absurdně malé číslo. Navíc – samotná recyklace z velké části probíhá v zahraničí, takže naše ekonomika tento cenný materiál dodává jiným zemím a ekonomicky se tak ochuzuje. Když bude zavedený systém zálohování, vznikne prostor pro rozvoj recyklačních kapacit v ČR a systém zajistí zrecyklování 80 % PETek (zbývající množství je to, co se nevysbírá a odpad u třídění). To je rozdíl přibližně 25.000 tun nápojářského PETu ročně, který dnes z českého trhu mizí. Paní Kubeso – každý rok prostě stávající český systém nevyužije nebo zničí materiál, který by po jeho slisování do velkých balení vyplnil plně naložených 2300 kamionů!!!. Je šílené, že části politiků nepřekáží, jaké obrovské množství kvalitního plastu prostě jede do spaloven a na skládky a některé političky dokonce píšou články, že tohle plýtvání chtějí udržovat dál. Nebo tomu dokonce sofistikovaně říkají: „moje vláda jde proti lidem“. V realitě to ale znamená, že drahým plastem určeným pro potravinářské účely (food grade) chce paní Kubesa dále krmit spalovny anebo ho posílat na skládky. To je politika pro lidi, kterou by měla ODS dělat dál? To je správný přístup k ochraně životního prostředí a cenných ekonomických zdrojů? Jsem moc rád, že premiér Fiala i všichni další ministři za ODS vidí situaci jinak, než paní Kubesa.

Slovensko zavedlo zálohy v lednu 2022 a po 18 měsících, bez jediného eura veřejných dotací mělo sběr přes 92%, který kontinuálně udržuje. Český systém po 30 letech stagnuje na sběru kolem 70-75% PETek. Před 10 leti to byl supr výsledek. Ale v roce 2024 je to už málo. A to i v situaci, že žlutá popelnice kouká za každým rohem a v průměru to má občan k ní 90 metrů. Paní Kubeso v této situaci obviňuje ministerstvo životního prostředí z podlehnutí lobbyingu, protože chce zavést zálohování, které všechny problémy řeší. Já říkám, že konečně ministerstvo dostálo svému názvu a chrání ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ a ne zájmy odpadářské loby. A ochrana životního prostředí má patřit komu? Zdravotnictví nebo kultuře? Kdo jiný než ministr Hladík a jeho rezort to má řešit? Po náročných analýzách a dvou letech diskuzí ministerstvo jasně řeklo, že tento systém bude přínosem pro všechny. Do detailů to odůvodňuje v RIA – doporučuju k přečtení. Je to 150 stran validních informací. Mnohem lepší časová investice, než 5 měsíců sebevzdělávání pod taktovkou odpadářské loby.

Komplexní systém, po kterém volá paní Kubesa tu máme. Budoval se 25 let. Akorát, že nové evropské regulace jdou dnes jiným směrem a proto je potřeba stávající systém měnit. Je to mimochodem taky společná práce, protože když se z existujícího systému vyndají PETky a plechovky, které v novém systému bez problémů splní své cíle, pomůžou tak České republice bez jakýchkoliv veřejných zdrojů splnit část cílů. Odpadáři, obce a EKOKOM se tak můžou soustředit na ty cíle ostatní. Win-win situace pro všechny. Když to umí v Estonsku, Maďarsku, Rakousku, Dánsku na Slovensku, Irsku, Norsku nebo Rumunsku – určitě to zvládneme i v České republice.

Ochrana životního prostředí je důležitá společenská hodnota. Slušná a odpovědná vláda ji přirozeně prosazuje. A že pod tím bude podepsaný premiér Fiala a šéf senátu Vystrčil jim bude sloužit ke cti. Za to si kritiku a ještě od členky své strany skutečně nezaslouží.


reklama

 
foto - Dyttert Michal
Michal Dyttert
Autor je prezident Svazu výrobců nealkoholických nápojů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

15.12.2024 06:23
Recyklace, likvidace nejenom PET lahví, měla být řešena souběžně s uváděním plastů do obalové techniky, což se nestalo a to mají " na krku " zelený, nyní to zatím nedohoní !
A s likvidací mnohých nových výrobků/vlhčené kapesníčky, jednorázové pleny, atd., je to stejné.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.12.2024 08:17 Reaguje na smějící se bestie
popravdě je to dost obludné, že za 3000 koupíte akorát zimní bundu z petláhví...kontextu tvorby mikroplastu nemusím připomínat, že praním oblečení z nasekaných petek se hojně uvolňuje, který pak hyzdí nejen přírodu ale i náš krevní oběh v těle.

Odpovědět
PB

Petr Blažek

15.12.2024 08:13
Takže již nyní vytřídíme dvakrát více petek než dokážeme zrecyklovat. Celé to divadlo se nezavádí proto aby se zrecyklovalo více, ale proto aby se splnilo další unijní nařízení.
Můžete mi nějak osvětlit proč to nešlo udělat jednodušeji, než nosit neporušené prázdné petky zpět do obchodu.
Firmy mají ze zákona povinnost za vysokých teplot zajistit pracovníkům dostatek tekutin. A tak mi poraďte jak máme zajistit aby nedošlo k nepoškození petek v terénu nebo ve vozidlech když v letních dnech vypijete i více lahví.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.12.2024 08:31 Reaguje na Petr Blažek
ono je to docela zajímavé, když si vzpomenu, tak v minulosti byly plastové lahve skutečné plastové ze silného plastu, lahve byly skutečně vytvořené na oběhovou ekonomiku, protože byly silnostěnné ale musely se vymývat no a to je jádro pudla, aby výroba ušetřila dělají se lahve jednorázové, tedy opakovaně neplnitelné a tak se vytvořila poptávka, která roste exponenciálně.
Tedy abych to zjednodušil, platové lahve nejsou opakovaně plnitelné, protože je snazší vytvořit další odpad.
Tedy pokud se nesníží výroba plastu v podobě lahví z plastu na jedno použití, tak se nic na množství " odpadu" nezmění a je jedno, jestli projde kontejnerem nebo zálohovým systémem.

Tedy bych řekl, že zlaté stáčené nápoje z velkoobjemových balení jako jsou např sudy do přinesených lahví či porcelánových džbánů.
Z toho je vidět, že pokrok není vždy vedený smyslem ale leností.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.12.2024 08:34 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

15.12.2024 08:39 Reaguje na Petr Blažek
To se pak ty pomačkané lahve před odevzdáním do automatu budou nafukovat. Sundáte víčko, z plných plic ji nafouknete a šup s ní do automatu hygiena, nehygiena.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.12.2024 08:21
Je zajímavé, že za recyklaci bojují právě výrobci nápojů. Čímpak to asi je? Nejsou v tom náhodou peníze (pro ně)?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.12.2024 08:37 Reaguje na Richard Vacek
je to asi tím, že od Ekokom vykupoval odpad od obcí a teď jej budou vykupovat od těhle výlupků.
Na základě čehož obyvatelé zaplatí 100% recyklace obcí a měst ve svých poplatcích, které hradí a je nutné říci, že obce a města v nynějších poplatcích obyvatelům účtuje cca polovinu částky, druhou hradí z veřejných rozpočtů. Jenž už dne mé zkušenosti platí 1200 Kč na hlavu a to včetně dětí, takže čtyřčlenná rodiny platí 4 x 1200 ročně.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist