Mikuláš Peksa: Evropa dává naději na konec odlesňování
Za mizení lesů může také Evropa
EU v tom nese značnou míru zodpovědnosti, jsme totiž jeden z hlavních dovozců komodit spojených s odlesňováním. Podle WWF (World Wide Fund for Nature) v současné chvíli zodpovídáme za 16 % celosvětového odlesňování a hůř než my už je na tom jen Čína, na kterou připadá 24 %. Členské státy EU nemají vhodné podmínky na produkci řady komodit, a tak masivně dováží ze zahraničí. Typicky se proto odlesňuje kvůli rozšiřování zemědělství, a to často na půdu s vysokou mírou biodiverzity. O to víc bolí, když se taková půda znehodnotí.
EU proto přišla se seznamem sedmi komodit, které mohou podle studie Komise za nejvyšší míru odlesňování: palmový olej, skot, káva, kako, sója, dřevo a kaučuk. Na tyto komodity se bude vztahovat nové nařízení a po pobídce Europarlamentu také na produkty z nich vyrobené – jako kůže, čokoláda, nábytek, dřevěné uhlí nebo potištěný papír. Zahrnutím kaučuku do legislativy vyhověla Komise europoslancům, naopak kukuřici, tedy osmou komoditu ze seznamu Komise, se v legislativě obsáhnout nepodařilo, protože by to podle Komise představovalo přílišnou administrativní zátěž. Mezi další návrhy, které neprošly, patří biopaliva, chov všech hospodářských zvířat nebo ořechy kešu.
Stáhnutí výrobku z trhu, zastavení dodávek do EU nebo konfiskace příjmů
Co nové nařízení přesně obsahuje? Je to relativně přímočaré – společnosti obchodující v EU budou muset prokázat, že nevyrobily své produkty na půdě, která byla odlesněna nebo znehodnocena od 31. prosince 2020. Od uvedení zákona v platnost budou mít větší a střední podniky 18 měsíců na splnění požadavků, malé podniky budou mít dokonce dva roky. Komise přenáší plnou odpovědnost na společnosti, které budou muset zprostředkovat požadované informace, včetně popisu výrobního procesu, geografické polohy výroben a časového rozsahu. Společnosti budou muset poskytnout „přiměřené záruky“, že byly jejich výrobky produkovány v souladu s legislativou zemí výroby, včetně ošetření lidských práv, obchodního práva a protikorupční legislativy.
Komise přijde s klasifikací míry rizika, které představuje produkce vybraných komodit v jednotlivých zemích. Pro společnosti působící v zemích označených za vysoce rizikové budou platit přísnější pravidla reportingu, pro nízkorizikové naopak pravidla laxnější. Pokud společnosti pravidla nedodrží, čekají je nápravná opatření včetně stáhnutí jejich výrobků z trhu nebo zastavení dodávek do EU. Možností jsou i sankce, o kterých budou rozhodovat jednotlivé členské státy. Budou moci společnostem uložit pokuty úměrné škodě na přírodě, konfiskovat jejich příjmy nebo je dočasně vyloučit z veřejných zakázek.
Jenže… Co je vlastně odlesňování?
Pro evropské spotřebitele je dobrá zpráva transparentnost, kterou nařízení přináší. Anonymizovaná data o původu produktů budou totiž k dispozici všem. Spotřebitelé budou mít zároveň jistotu, že když si namažou ráno na chleba margarín, neodlesňují tím Amazon. Nařízení pomůže i klimatu, podle IPCC pocházely celosvětové emise skleníkových plynů v letech 2007–2016 ze čtvrtiny ze zemědělství. Samozřejmě ale nařízení není bez chyb.
Jeden problém se týká definice. Přestože se všichni shodneme, že je odlesňování problém, je překvapivě složité získat shodu na tom, co odlesňování přesně znamená. S definicemi je problém, kdykoli se právo snaží problém definovat. Jak zaneseme do legislativy definici legálního odlesňování nebo přirozených lesů? Odlesňování se řeší i v závazcích Pařížské dohody nebo Globálním rámci pro biologickou rozmanitost, kvůli rozdílným definicím v různých právních systémech byl ale doteď problém legislativu implementovat. Bude proto potřeba dbát na jednotnou interpretaci a správné dodržování pravidel.
Ale co Jih?
Palčivý problém se týká toho, jak nařízení vnímají země globálního Jihu. Jde o stejný problém jako při boji se změnou klimatu obecně. Evropa prošla průmyslovou revolucí a pomocí fosilních paliv i neomezené těžby komodit dosáhla ekonomické prosperity. Ale nyní, když to samé dělají rozvojové země, EU přináší nová striktní pravidla pro mezinárodní trh, která někteří označují za protekcionistické. Je pravděpodobné, že nařízení přispěje ke zkomplikování vztahů mezi EU a některými rozvojovými zeměmi. Evropská komise nicméně už přislíbila finance pro některé z nich na podporu přechodu na udržitelné lesní hospodářství a ochranu a obnovu lesů.
Přečtěte si také |
Mikuláš Peksa: Oteplují solární panely Zemi? Budete se divit, jak to doopravdy jeNěkteří kritici nařízení také upozorňují, že by se nemělo vztahovat pouze na lesy, ale i další ekosystémy, včetně pastvin, rašelinišť a především savan jako například brazilské Cerrado, kde probíhá odlesňování srovnatelné rychlostí s Amazonem. Komise toto bude reflektovat nejpozději rok po vstupu zákona v platnost. Stejně tak je pravděpodobné, že v následujících letech přijde na řadu téma replikace nařízení i na další komodity, jako minerály, kovy, plasty nebo textil.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (47)
Jaroslav Řezáč
27.4.2023 06:48Hledat definici odlesňování nedává smysl, protože může být prováděno různým způsobem, který je šetrnější.
Nedělejme dśi iluze, že to co funguje v Evropských hospodářských lesech Evropy, bude fungovat i v Amazonii.
V produkčních plantážích problém není, je to spíše v nedostatku enviromentálního chápání na místě, kdy lidi a komunity v oblasti jsou tak chudí, že prodávají vlastní majetky, třeba jen proto, aby mohli dětem zajistit o trochu lepší školu.
https://zivotpostaru.cz/
co jih?
jih by měl konečně něco začít dělat, hlavně ten Evropský, co si vykáceli už za starého Říma, to už nevysadili. Zavlažovat stromy pomocí vaku postupně můžou vysázet les.
A proč to je celé utopie, je proto, že trh je globální a soudruzi z Europarlamentu jsou mimo, že když něco zakážou v Evropě, tak to neznamená, že jiní to budou také akceptovat, tedy vymýšlí blbiny, ve jménu dobra na regionální úrovni v oblasti globálního obchodu, což je zřejmé, že to fungovat nemůže ale co funguje dokonale je Evropská bída, nekonkurenceschopnost, protože Brusel žádnou konkurenceschopnost nepotřebuje ona potřebuje dotační závislost. Tedy státy ekonomicky nemocné, aby oni byli mocní, což mi evokuje ekonomický stav nynějšího Ruska. Takže si nemusíme dělat iluzi, že Brusel je v těchto náhledech něco jiného než Kreml. Jen ovládat a uzurpovat moc národním státům.
Richard Vacek
27.4.2023 07:27Tonda Selektoda
28.4.2023 16:53 Reaguje na Richard VacekObdobné hospodaření lze pozorovat i u nás. Z lesů vytěžíme dřevo. Po těžbě z lesa odvážíme i dřevní štěpku, aby mohla být spálena v teplárnách a kotelnách. Na holině pak vysadíme malé stromečly. Organické látky, z vytěžené a odvezené dřevní hmoty, se do lesní půdy nevrací a lesní půda postupně degeneruje.
V čem je tedy naše chování vůči lesu lepší, než chování lidí k pralesu v rozvojovém světě? Co tedy opravňuje EU kritizovat a diskriminovat producenty ze zemí mimo EU?
Jarek Schindler
8.5.2023 08:20 Reaguje na Tonda SelektodaMiroslav Vinkler
27.4.2023 07:29Historie se opakuje , svého času utopičtí socialisté Saint-Simon, Owen apod. přišli s myšlenkou, že raný kapitalismus je nelidský (dětská práce, vykořisťování dělníků atd.) a šli příkladem v praxi. Vyšší mzdy, školky, nemocenská ....
Jak to dopadlo ? Špatně , lidé jejich dobroty zneužívali, produktivita šla rapidně dolů a zkrachovali, protože v tržní soutěži neobstáli a zbyla jim žebrácká hůl.
S EU to dopadne naprosto stejně, zkrachuje, protože její produktivita bude v porovnání se zbytkem světa mizerná a v ekonomické soutěži se zbytkemm zglobalizovaného světa neobstojí.
Petr
27.4.2023 08:02 Reaguje na Miroslav VinklerCo se to s lidmi stalo?
Miroslav Vinkler
27.4.2023 08:11 Reaguje na PetrJde pouze o to, kdo udělá lepší slohové cvičení, jak bude dobře.
Chcete důkaz ? Jedniným dobrým místem gryndýlu je stať o tom, že do roku 2030 bude v EU vysázeno 6 mld. stromů.(super).
Realita k datu ? Něco nad 1.5% !!!!
Ptám se ,kde ty stromy jsou ?
Na čem se nedají vytřískat dotační prachy, tak se prostě dělat v praxi nebude, to je skutečná tvář současné EU !!!
Jsou to prostě stejný kydy ,jakými nás krmili bolševici s jejich centrálně plánovaným řízením hospodářství, kde se freneticky tleskalo na sjezdech KSČ jak to dotáhneme k dokonalosti a prohnilý kapitalismus zůstane daleko vzadu.
Petr
27.4.2023 08:39 Reaguje na Miroslav VinklerAno, přesně jak píšete, všem jde jen o prachy. Vám taky, když tu pořád křičíte jak zchudneme. Kde zůstala vaše příroda, váš Králický Sněžník?
Miroslav Vinkler
27.4.2023 08:54 Reaguje na PetrByli jsme převálcováni tvrdým byznysem ,podporovaným penězi z EU /stavba rozhledny placena z unijní kasy/ , zkorumpovanými úředníky a zjevně neschopnou státní správou na úseku "ochrany životního prostředí".
To je skutečná tvář EU - kecy o ochraně přírody - ,které nikdo v praxi nedodržuje.
Richard Vacek
27.4.2023 08:19 Reaguje na PetrPetr
27.4.2023 08:33 Reaguje na Richard VacekKdyby se netlačilo pomocí předpisů a nechalo vše na lidech, tak dnes nemáme ani katalyzátory, topíme uhlím, odpady vypouštíme do řek a příroda je dávno mrtvá. Přesně jak jsme k tomu mířili před zaváděním ekologických předpisů. Dobrovolně totiž nikdo nic dělat nebude, ať je chudý, nebo bohatý.
Miroslav Vinkler
27.4.2023 08:42 Reaguje na PetrJe spousta příkladů, kdy bohatí lidé šli sami příkladem, bohatství se vzdali a pracovali pouze a jedině pro blaho společnosti. A hlavně nedekretovali ostatním jejich život.
K té EU - najděte se graf podílu EU na HDP ve světě za posledních 30 let ,co uvidíte ?
Křivku klesající dolů,nástup Asie a rovnovážný stav u USA.
Nedejte na kecy , ale na čísla, ty totiž zfixlovat nejde.
Petr
27.4.2023 08:51 Reaguje na Miroslav VinklerPokud jsou vaším kritériem peníze a cílem mít jich víc než druzí, tak to jste zájem o přírodu jen předstíral. A jste přesnou ukázkou proč je zavádění předpisů tak nutné.
Miroslav Vinkler
27.4.2023 08:56 Reaguje na Petr" Lidi není těžko obelhat, daleko těžší je jim dokázat , že obelháni byli."
Petr
27.4.2023 08:55 Reaguje na Miroslav VinklerPeníze vás úplně zaslepily a zdeformovaly.
Miroslav Vinkler
27.4.2023 09:02 Reaguje na PetrTo vás svádí z cesty poznání, které by vám otevřelo oči. Ale vy poznat nechcete.
Tipnu si vás na ročník po ´89.
Jaroslav Řezáč
27.4.2023 09:36 Reaguje na PetrPetr Eliáš
27.4.2023 09:53 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
27.4.2023 15:02 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
27.4.2023 15:14 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTonda Selektoda
28.4.2023 11:13 Reaguje na Jaroslav ŘezáčRichard Vacek
27.4.2023 10:44 Reaguje na PetrNo a přesně to vidíte okolo sebe. EU zlikvidovala svůj průmysl a zatímco jinde bohatnou, tady rostou dluhy.
Petr
27.4.2023 11:59 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
27.4.2023 12:53 Reaguje na PetrPetr
27.4.2023 13:24 Reaguje na Richard VacekJá chci žít v čistém a zdravém prostředí. Chci chodit do zdravého lesa, a to i v létě, kdy není 45 ve stínu. Jestli vy chcete být nejbohatší na světě i za cenu zničené přírody, já ne. Jde to dělat líp.
Richard Vacek
27.4.2023 14:59 Reaguje na Petrdavid matoušek
2.5.2023 11:40 Reaguje na Richard VacekDaniel Višňovský
27.4.2023 18:59 Reaguje na PetrJaroslav Řezáč
27.4.2023 09:25 Reaguje na Richard VacekDaniel Višňovský
27.4.2023 19:02 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJarek Schindler
8.5.2023 08:33 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPetr Eliáš
27.4.2023 09:46 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
27.4.2023 13:23 Reaguje na Petr EliášRichard Vacek
27.4.2023 14:13 Reaguje na PetrPetr Eliáš
27.4.2023 14:17 Reaguje na Richard VacekProto třeba v Africe jsou největší těžební společnosti: BHP, Rio Tinto, Anglo American, atd. atd. :D
Fakt, doporučuji méně blábolit a více používat kedlubnu. ;)
Jarek Schindler
8.5.2023 08:48 Reaguje na Petr EliášJiří Svoboda
27.4.2023 10:53EU by měla hlavně motivovat země s hodně lesů k vývozu dřeva a produktů z něj, aby se pralesy dále nemýtily a netransformovaly na plantáže, nýbrž aby se začaly stále více transformovat na hospodářské lesy, které po lokální těžbě zralých stromů provedou spontánní obnovu. Tak se dá místním lidem práce, dobré výdělky a stavební dřevo se spoustou uhlíku se na více jak 100 let uloží do staveb kdekoliv po světě. Navíc se ušetří spousta emisí CO2 díky náhradě betonu, cihel a stavební oceli.
Marcela Jezberová
27.4.2023 12:35Miroslav Vinkler
27.4.2023 15:18Evropský parlament normy schválil minulý týden, mohou tedy vstoupit v platnost.
-------------------------------------
Peksa hlasoval "pro" oběna rukama a tady bude vykládat o odlesňování a zásluhách.
Honza Honza
28.4.2023 08:48Slavomil Vinkler
28.4.2023 14:43 Reaguje na Honza HonzaJiří Svoboda
2.5.2023 12:33 Reaguje na Honza HonzaAle jo, jen si to malujte narůžovo! Jednoduchou fyziku ale neohnete a nakonec uznáte, že CO2 je primárním problémem.
Tonda Selektoda
28.4.2023 11:22Vymáhání plnění právního řádu v konkrétní zemi, není věcí EU, ale právě toho státu, který si ty právní předpisy pro své území přijal a řídí se jimi.
Je jistě zajímavé, že EU takto chce diskriminovat produkci a obchodní styk se státy, které živí zejména zemědělská produkce, žádaná též zákazníky v EU.
Opatření EP tak může být v konečném důsledku zaměřeno na omezení dostupnosti a spotřeby některých potravin na trhu ve státech EU (hovězí maso, olej, sója, káva, kakao). A jsme zase u mantry silou prosazovaného grýn-dýlu a uhlíkové stopy…