https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulas-peksa-otepluji-solarni-panely-zemi-budete-se-divit-jak-to-doopravdy-je
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Oteplují solární panely Zemi? Budete se divit, jak to doopravdy je

10.3.2023
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay
Občas slyším od lidí dotazy na to, jestli solární panely nepřispívají k růstu teploty, když se z nich přeci odráží/odpařuje/sálá teplo. Chápu, jak otázka vzniká. Problém, na který naráží, se týká takzvaných městských tepelných ostrovů. To je pro zjednodušení stav, kdy část území – typicky hustě osídlená a vybavená infrastrukturou – systematicky vykazuje vyšší teplotou než její okolí. Jenže vztah tepelných ostrovů a solárních panelů je složitější, než by se dalo čekat.
 
To, kde přesně vznikne efekt městského tepelného ostrova, záleží na mnoha podmínkách, včetně meteorologických, geografických i urbanistických a sociálních (charakter zástavby, způsob využití). Na tomto místě považuji za důležité zdůraznit, že vznik tepelných ostrovů je průvodním jevem klimatické změny a v existujících klimatických modelech je jejich výskyt již zahrnutý, neplatí tedy, že by při vzniku či zhoršení tepelného ostrova zároveň „docházelo k oteplování“. Vztah je přesně opačný. Dochází ke klimatické změně, a proto i k tvorbě tepelných ostrovů.

Víc než o panelech je to o urbanismu a městském plánování

K samotným studiím o roli solárních panelů se dá říct, že dosavadní studie a měření se výrazně liší, a to jak ve svých závěrech, tak v konkrétních hodnotách. Existuje studie z roku 2021, jejímž předmětem byl sekundární výzkum 116 již realizovaných měřených pozorování a modelů. Autoři této studie se přiklánějí k závěru, že určitý typ solárních panelů ve městech může do jisté míry přispívat k celé řadě ostatních faktorů, z nichž se skládá výsledná pravděpodobnost vzniku tepelného ostrova.

Sám vedoucí tohoto projektu však veřejně varoval před možným zkreslením závěrů jejich bádání, tj. před jejich redukcí na tvrzení, že „solární panely přispívají k oteplování“. Takovou interpretaci doslova vyloučil. Podle jeho názoru je debata o vlivu solárních panelů na tepelné ostrovy přínosná hlavně pro zdokonalování technologií pro výrobu elektřiny ze slunce, případně pro hledání jejich nejvhodnější aplikace v rámci urbanistických plánů. Tomu ostatně odpovídají i další autorovy studie , stejně jako výzkumy jiných vědců zaměřených na širší urbanistický kontext energetické a klimatické tranzice. V českém prostředí mohu citovat například klimatologa Pavla Zahradníčka, který opakovaně upozorňuje, že ani prosté vysazení stromů ve městě nemusí bez předchozí úvahy o jejich vlivu na stín, vodu, prašnost ulice apod. být čistě pozitivní, respektive může sice pomoct s teplotou, ale naopak přinést externality ve vyšším znečištění. To ale není problém stromů, to je problém městského plánování.

Naštěstí máme vlastní satelitní data

Závěrem bych rád upozornil na aplikaci využívající satelitní data evropského projektu Copernicus, která umožňuje podrobné zkoumání, vizualizaci a analýzu tepelných ostrovů v Evropě v uplynulých letech. V kombinaci s údaji o rozvoji střešních solárních elektráren by mělo být možné vytvářet modely pro jednotlivá ohniska. Primárně ale máme díky tomuto typu satelitních dat jasnou a přímou zpětnou vazbu o existujících městských tepelných ostrovech, pro něž je tedy možné vytvářet lokální adaptační a mitigační strategie na úrovni měst, potažmo okresů či krajů.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (101)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

10.3.2023 06:18
Článek je nad úroveň normálního člověka, který na vysoké škole vystudoval fyziku. Nepsal to náhodou někdo, kdo tomu vůbec nerozumí? Připomíná to mluvu politika, který se vyjadřuje i k tomu, o čem nemá ani páru.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

11.3.2023 09:55 Reaguje na Richard Vacek
Nepřipomíná, je to skutečně mluva politika, který se vyjadřuje k tomu o čem nemá páru.
Ale pozor - on o tom, o čem nemá páru i spolurozhoduje a nese za to jen politickou odpovědnost, to je ta skutečná tragédie.Další tragédie je, že takové lidi značná část lidí volí.
Odpovědět
LL

Larsen Lakaken

12.3.2023 08:58 Reaguje na Richard Vacek
Když jsem četl nějaké názory M. Peksy, , tak jsem hledal jeho vzdělání a byl jsem v překvapen, že něco takového mohlo vystudovat fyziku na Karlově univerzitě. O té škole jsem měl vyšší mínění - etalon vědy a kvality... A pustí do světa něco jako je Peksa...
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

10.3.2023 07:09
https://www.youtube.com/watch?v=xFV_HXsAnyg
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

10.3.2023 07:19
"V kombinaci s údaji o rozvoji střešních solárních elektráren by mělo být možné vytvářet modely pro jednotlivá ohniska" Takže pan Peksa ví prd. Jako obvykle se daným problémem budeme zabývat, až když už bude většina střech osázena panely a bude v tom tolik peněz, že s tím nikdo nehne. Stejně jako v případě s EMF.
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.3.2023 08:14
Pár citací z článku:
Otázka: "Oteplují solární panely Zemi?
Odpověď: "dosavadní studie a měření se výrazně liší, a to jak ve svých závěrech, tak v konkrétních hodnotách"
Závěr: "Budete se divit, jak to doopravdy je" - ve stylu Cimrmanovy filosofie externismu "víme vše, totiž že nevíme nic". :-D
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

10.3.2023 08:51 Reaguje na Emil Novák
Tak že klasika alá Peksa :-)
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

10.3.2023 08:18
Úplně špatně. Městské tepelné ostrovy nevznikají v důsledku oteplování nebo změn klimatu...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.3.2023 08:20
tak jsme se nedozvěděli vůbec nic. jen to, že je to složitý.
Když vezmu selský rozum, tak střecha bez panelů se rozpálí, s panely jde 20% energie do drátů, tak by logicky měl být chladnější. Ale ve výsledku je to úplně fuk.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.3.2023 08:30
Normální fyzika říká, že černá tělesa pohlcují záření lépe než bílá, které jej odrážejí. Panely jsou černé, takže moc neodrážejí, lapají teplo a tedy záleží na tom, jaká byla odrazivost původní střechy. Vzhledem k tomu, že u standardních střech odrazivost nikdo neřeší, je asi taky vysoká a výsledek je šulnul.
Odpovědět
va

vaber

10.3.2023 09:06
je jasné ,že solární panely jsou tmavší než většina jiného povrchu na planetě ,
tmavé těleso nejlépe pohlcuje tepelnou energii,která by se na jiném povrch odrazila, třeba až někam do vesmíru,
ta část energie ,která se přemění na elektrickou se také někde ve spotřebiči nakonec přemění na teplo,
protože solární panely přijímají lépe energii než ostatní povrch, musí přispívat k oteplování prostředí,
co to má společného s nějakými tepelnými ostrovy ,to je základní fyzika
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.3.2023 09:14 Reaguje na vaber
Ano, na druhou stranu je do té úvahy potřeba zakomponovat i fakt, že když tu elektřinu, která se nakonec přemění na teplo, nevyrobí solární panely, musí se vyrobit někde jinde, a ta se také přemění na teplo, a kde jsou nějaké tepelné ztráty také. Pokud to něco navíc ještě při výrobě elektřiny vypouští skleníkové plyny, bude pravděpodobně celkový výsledek podstatně horší.
Odpovědět
va

vaber

10.3.2023 09:41 Reaguje na Emil Novák
pokud vyrobím energii ze solárních panelů a nahradím tím jiné zdroje nebo ty jiné zdroje založené na spalování dokonce zruším,určitě je to pozitivní ,
ale samotné solární panely ohřívají prostředí, víc než kdyby tam byl jiný povrch
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.3.2023 09:51 Reaguje na vaber
S tím souhlasím, ale asi nikdo si nekupuje solární panely jen tak pro parádu...
Odpovědět
va

vaber

11.3.2023 08:43 Reaguje na Emil Novák
pokud se na to podíváme jen ze strany teploty, je snadné změřit teplotu solárních panelů a teplotu okolního povrchu, třeba střechy nebo louky a porovnat,
záření od slunce prochází vzduchem docela dobře a atmosféra se ohřívá hlavně od povrchu na který záření dopadá, čím větší teplota povrchu tím víc se ohřívá vzduch
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.3.2023 11:42 Reaguje na vaber
Tím si nejsem jist. Plech, křidlice, bonský šindel atd by se měly ohřívat méně? proč?
Odpovědět
MD

Milan Dostál

10.3.2023 12:27 Reaguje na vaber
Výkon Slunce je takový, že i když panely odvedou část energie jinam, tak to na okolí to nemůže mít zásadní vliv. Účinnost se zvyšující se teplotou navíc klesá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.3.2023 11:40 Reaguje na Emil Novák
Pane Nováku, rozumný názor!! Určitě jste zdráv?
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.3.2023 22:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, vy opravdu nejste člověk který dokáže posuzovat co je a co není "rozumný názor".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2023 09:28 Reaguje na Emil Novák
Aspoň se snažím. Pokud nepícháte hnidy (což vám blokuje vidění dál, než na špičku nosu) tak máte názory celkem normální, ne jak většina místních ropáků naopak.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.3.2023 09:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Lžete si sám sobě.

Pokud poněkolikáté dokážete opakovat prokázanou lež, tak to není žádná snaha, ale záměrné šíření dezinformací.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

10.3.2023 22:00 Reaguje na Emil Novák
Pane Nováku, a co když tu elektřinu z panelů nikdo nebude chtít, ale je nutné tuto ze zákona povinně vykoupit, a tato se následně prožene přes elektrodový kotel, vyrobí se pára, ta se prožene přes turbíny tepelné elektrárny, a zbytek tepla přes chladící věže?
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.3.2023 22:45 Reaguje na Daniel Višňovský
Do filosofických úvah typu "co by se stalo kdyby" se pouštět nechci.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 11:07 Reaguje na Emil Novák
Co je na tom filozofického, hlupáku, který energetice nerozumí?? Já přesně tohle zařízení nyní stavím pro LEAG v Boxbergu. Vy možná tak rozumíte energetickému překupnictví a veksláctví. Das ist alles.
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.3.2023 18:22 Reaguje na Daniel Višňovský
Tvrdit to sice můžete, urážkami ovšem takové tvrzení na důvěryhodnosti spíš dost ztratí než získá.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 18:28 Reaguje na Emil Novák
Dobře, pošlete mail, a dozvíte se více :) A nebo jinak.....dojděte si v pondělí do Paříšské, zeptejte se šéfa holdingu, a ten Vám to potvrdí - má tam poradu :)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 18:29 Reaguje na Emil Novák
No, kdybyste nezačal s tím přezíravým tonem, nevysloužil byste si toho hlupáka.
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.3.2023 19:58 Reaguje na Daniel Višňovský
Svůj mail určitě zveřejňovat nehodlám, do Pařížské se taky nechystám a jestli si myslíte, že máte právo urážet ostatní na základě nějakého svého dojmu z "přezíravého tónu", tak je mi vás líto.
Odpovědět
LL

Larsen Lakaken

12.3.2023 08:53 Reaguje na Daniel Višňovský
Neurážej trollíku
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

12.3.2023 10:04 Reaguje na Larsen Lakaken
Tykejte si tě špíně, které jste vylezl mezi nohama, anonymní dezolate
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 12:20 Reaguje na Emil Novák
A ještě pane Nováku, domácí úkol :) Jak je možné, že se z elektrodového kotle nestane elektrolyzér, který tu vodu rozkládá? Zkuste fyzikální vysvětlení.
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.3.2023 18:24 Reaguje na Daniel Višňovský
Je mi líto, ale úkolovat se od hulvátů nenechám. Až se naučíte chovat slušně, můžete to zkusit znovu.
Odpovědět
LV

Lubomír Vrána

15.3.2023 19:25 Reaguje na Daniel Višňovský
To je snad jasné. Proč nás tady zkoušíte? Někteří z nás ještě pamatují i ponorné vařiče na elektrodovém principu. Měly výhodu, že když se v nich vyvařila voda, tak se nerozsvítili, jako se spirálou. Mimochodem jsou občas někde elektrokotle odporové a nikoliv elektrodové.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.3.2023 07:59 Reaguje na Daniel Višňovský
A tu elektrárnu závislou na Občasných zdrojích energie postavíte vy a budete ji provozovat ? To se hluboce klaním :-)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 11:12 Reaguje na Petr Pekařík
Ano, já ten elektrodový kotel stavím :) Pro LEAG v Boxbergu. Zjistěte si, součástí které skupiny je LEAG, a kdo tento vlastní :)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.3.2023 12:57 Reaguje na Daniel Višňovský
To už by bylo lepší třeba postavit výrobnu dusičnanového hnojiva norského typu založenou na oxidaci dusíku v elektrickém oblouku.
Když potřebujete ve firmě zlikvidovat nadbytečnou elektřinu, která kvůli svému nadbytku má zápornou cenu.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

14.3.2023 06:13 Reaguje na Daniel Višňovský
Pokud Vám občasná výroba vyhovuje i ekonomicky , proč ne :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2023 08:16 Reaguje na Daniel Višňovský
Ano, tím způsobem vyrobíme velmi složitým způsobem z 1 elektřiny 1/3 elektřiny. Sofistikované!
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 11:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Já to zařízení skutečně stavím - v Boxbergu pro LEAG.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2023 16:30 Reaguje na Daniel Višňovský
Nechcete o tom pro Ekolist napsat článek, ať se tu všichni aspoň trochu pobavíme a pan Hanzl přijde na jiné myšlenky?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 16:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Ekolist mi jeden článek dluží.....dávám v něm důkaz, že produkce CO2 koreluje s produkcí OZE. A také to, že jediná skupina, které roste CO2 nejrychleji, jsou takzvaní "Podnebníci" - to je mnou vytvořený výraz pro Ekoterorista.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2023 21:07 Reaguje na Daniel Višňovský
Asi je to potřeba napsat rozumně a vyváženě.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 11:19 Reaguje na Jiří Svoboda
A ještě bombonek :) Za tímto způsobem spotřebovanou a spotřebovanou elektřinu ten provozovatel elektrodového kotle dostane velmi dobře zaplaceno, říká se tomu "poskytování systémových služeb" :) SEn každého spotřebitele, za spotřebu elektřiny neplatit, ale být placen :)
Odpovědět
MD

Milan Dostál

10.3.2023 09:15
Ve výsledku je asi jedno, zda se teplo odrazí hned od panelů, nebo později, díky akumulaci z např. betonové tašky. Článek vypadá jako reklama Copernicus.
Odpovědět
JO

Jan Omasta

10.3.2023 11:42 Reaguje na Milan Dostál
Jedno to není, až budou mít sluneční kolektory účinnost 50%, tedy srovnatelnou s tepelnou elektrárnou, tak potom to bude jedno.

Ale rosdí je, řže elektrárna chadícími věžemi ochlazuje vzduch a nevysušuje krajinu.

Sluneční panely bývají z estetického hlediska obklopeny tmavými střechami, a tak vytvářejí 30 krát víc tepla než vyrobí elektřiny.
Odpovědět
EN

Emil Novák

10.3.2023 22:57 Reaguje na Jan Omasta
Elektrárna chladicími věžemi naopak vzduch ohřívá, ochlazuje chladicí vodu. Proto tam ty chladicí věže jsou, aby komínovým efektem zespoda nasávaly studenější vzduch a nahoře teplejší vzduch vypouštěly.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 11:10 Reaguje na Emil Novák
No voda, takže jsme doma. Fotovoltaické panely, které vyrobí elektřinu, kterou nikdo v daný okamžik nechce, a která se prožene přes elektrodový kotel, ohřeje prostředí prostřednictvím chladících věží. Fertig.
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.3.2023 18:51 Reaguje na Daniel Višňovský
Bez odkazu na zdroj uvádějící podíl tímto způsobem údajně mařené elektřiny je váš příspěvek poněkud bezcenný.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 19:25 Reaguje na Emil Novák
JÁ jsem ten odkaz - dejte Mail, a dozvíte se více.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 19:31 Reaguje na Emil Novák
Ale přeci......je tam dvojice těchhle kotlů, a tady je odkaz na výrobce - přehříváky jsou italský

https://www.parat.no/de/ieh?gclid=Cj0KCQiA6rCgBhDVARIsAK1kGPK0u1fXxw-cHx6X0QA4PL_ZuajhMOyzeT6Mi5z0sLovbPESiWwOACgaAmWnEALw_wcB
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 19:32 Reaguje na Emil Novák
...pochopitelně, bude tam ten největší macek, požadavek je 160 t/hod páry.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 19:35 Reaguje na Emil Novák
Netzregulierung

Durch den wachsenden Anteil Erneuerbarer Energie aus Sonne und Wind kommt es im Netz immer öfter zu Stromüberschüssen. Diese Energie muss genutzt werden, damit für eine stabile Netzfrequenz von 50 Hz gesorgt ist. Diesen Vorgang bezeichnet man als Frequenzregelung.


PARAT IEH Hochspannungs-Elektrodenkessel für Dampf- und Heißwasser



Elektrische Netzregulierung
Die zunehmende Stromerzeugung durch Wind- und Solaranlagen macht eine schnelle Frequenzregelung innerhalb der elektrischen Stromnetze erforderlich. Die PARAT Elektrodenkessel eignen sich zur Primär- und Sekundärregelung. Innerhalb von 30 Sekunden kann der Elektrodenkessel von Minimal- auf Volllast hochgefahren werden. Die Umwandlung von elektrischem Strom in Wärme ermöglicht es, in Zeiten der Überproduktion erneuerbare Energie zu speichern. So ist der Betrieb der Erneuerbaren Energiequellen sichergestellt – die Voraussetzung, um fossile Brennstoffe durch saubere Energie zu ersetzen.

Der PARAT Elektrodenkessel stellt das kompakteste und kosteneffizienteste System zur Umwandlung von Strom in Wärme dar. PARAT Halvorsen hat als Erster einen schnell regulierbaren Elektrodenkessel entwickelt, der in 30 Sekunden von Minimal- auf Volllast gefahren werden kann.

Zero-Load
PARAT hat eine NEUE Zero-Load Technik entwickelt, um einen lastfreien Standby-Betrieb zu ermöglichen (zum Patent angemeldet). Dabei wird im eingeschalteten Zustand (Leistungsschalter geschlossen) kein Strom verbraucht - die optimale Lösung zur flexiblen Netzregulierung.

Reservekessel
Zukünftig wird Erneuerbarer Strom im Vergleich zu fossilen Brennstoffen als wirtschaftlicher Energieträger zur Verfügung stehen. Daher eignen sich die Elektrodenkessel von PARAT auch hervorragend als Backup-System - für den Fall, dass konventionelle Erzeuger ausfallen. Dabei sind nur Elektrodenkessel in der Lage in weniger als 5 Minuten auf Volllast hochzufahren.

Niedriger Strompreis
Auch in Ländern, in denen erneuerbare Energien noch nicht in nennenswertem Umfang in das Stromnetz eingebunden sind, können Sie den Elektrodenkessel in Zeitfenstern mit niedrigen Strompreisen nutzen – etwa nachts und an Wochenenden.
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.3.2023 20:08 Reaguje na Daniel Višňovský
To jste asi nepochopil co jsem psal. Nezpochybňoval jsem že se v teplárnách používají elektrokotle, to je celkem běžné i v našich teplárnách. Ptal jsem se na podíl elektřiny údajně mařené v chladicích věžích, a o ničem takovém se v odkazu nepíše, pouze že se používají k dodávkám horké vody nebo páry.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 20:21 Reaguje na Emil Novák
Kotle vyrábějí páru pro jeden z těch menších bloků - 500 MW - v tom Boxbergu je všechno obrovský, je to takovej uhlák na steroidech. Jde tam potrubí D 650. Tomu zařízení říkají Hilfdampferzeuger.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.3.2023 09:36
Mikuláš Peksa - tvůrce slepých uliček dalšího rozvoje společnosti, vzáleně do přízně s Járou Cimrmannem.
Odpovědět
An

Antioxid

13.3.2023 09:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak nějak bych to viděl. Najednou se přes noc z něj stal vševědoucí klimatolog.
Odpovědět
JO

Jan Omasta

10.3.2023 11:34
Konečně na to lidi přišli že sluneční panely ohřívají Zemi a hlavně místo, kde stojí. A to dvakrát. Podruhé tím, že teplý vzduch stoupá vzhůru a vysává z okolí vlhkost. Ale jelikož je tak teplý, že ani v horních vrstvách atmosféry se nezchladí pod rosný bod, z toho vzduchu neprší a vláhu vítr odfoukne jinam. A v suché krajině je tepleji, poněvadž chybí chladící účinek vody.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

10.3.2023 11:39 Reaguje na Jan Omasta
"...ale jelikož je tak teplý, že ani v horních vrstvách atmosféry se nezchladí pod rosný bod..." - nesmysl
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2023 16:34 Reaguje na Jan Omasta
A jiné tmavé povrchy to nedělají? Proč zrovna nadáváte FV panelům?
Odpovědět
JO

Jan Omasta

10.3.2023 11:38
Nejen sluneční kolektory ořívají v zduch v obcích a obtěžují sousedy teplem. Ale stalo se módou pořizovat černé střechy právě kvůli tomu, aby kolektory nebyly vidět. A tak je černá plocha násobně větší, než kdyby dělali bílé střechy a sluneční sběrače jen svislé na jižní stěně.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.3.2023 12:10 Reaguje na Jan Omasta
Vždyť je to jedno, jestli je pohltivost 0,7 nebo 0,95. K pohltivosti 0,05 nebo 0,1 je třeba leštěný a očištěný hliník. A to není ani střecha a ani panel.
Odpovědět
FO

František Orság

10.3.2023 17:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ten rozdíl je 25 procentních bodů, takže rozdíl to bude.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.3.2023 18:33 Reaguje na František Orság
Ale vy hnidopichu, v teplotě je to nic.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2023 16:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Žádnej hnidopich! Kdybychom pohltivost Země snížili o 25 %, pěkně bychom klepali kosu. To je totožné, jako bychom snížili zářivý výkon slunce o 25 %.
Odpovědět
HH

Honza Honza

10.3.2023 11:43
tak je třeba, aby světlo, které nepřemění na elektřinu, odrážely do vzduchu a nepřehřívaly se- měly by mít bílý rám
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

10.3.2023 11:56
Takže až budeme úplně zelení a nevypustím ani gram CO2, tak se náhle ve velkoměstech s hektary asfaltu a betonu ochladí a žádný tepelný ostrov nevznikne. To je tedy logika. :)
To je přeci nesmysl, že za tepelné ostrovy může klimatická změna. Ta je může, maximálně, zesílit, ale není příčinou. Spíše následkem. Kdyby místo Prahy byl les s osídlením 5 lidí na ha, tak by klima v dané lokalitě bylo úplně jiné než nyní. A to je ještě taková větší vesnice proti ostatním světovým metropolím.
A není to problém jen "černých" ploch. Na jednom místě je několik mil. lidí každý s tepelným výkonem kolem 100W. Navíc ke svému životu lokálně využívají další technologie, které emitují teplo. Odhaduji to průměrně na cca dalších 200W na osobu. Tzn. že jen Praha má lokální tepelné "lidské" emise kolem 3MW nonstop. A to nezávisle na klimatické změně! :)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.3.2023 00:00 Reaguje na Oldřich Vašíček
Naprosto s Vaším komentářem souhlasím.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.3.2023 09:07 Reaguje na Oldřich Vašíček
Snad 300 MW. Ale to skoro nic není. To špatnou bilanci dělají hlavně tmavé povrchy. Rozdíl mezi bílou a černou může dělat průměrně 100 W/m2. To vám na třeba Prahu vyjdou úplně jiná čísla!

Proto by měla být povinnost dělat střechy jen bílé a používat co nejsvětlejší povrchy.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.3.2023 13:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Podle mne je ten rozdíl hlavně odpařená voda. Nejvíc odpařuje třeba les a slušné množství odpařuje i obyčejná nekrytá vlhká půda nebo půda s malým porostem typu třeba anglického trávníku.
Zatímco ve městech máte skoro na celé ploše vodu uzavřenou stavbami v půdě. Odpařování je znemožněno a proto teplo zůstává na površích a ohřívá je. Jednak klasickými stavbami, domy a jednak všelijakými vybetonovanými a vyasfaltovanými povrchy. Těch pár stromů a parků ten průměr už moc nezlepší.
Paradoxně zlepšení, snížení teplot tepelného ostrova by přineslo další zelené opatření, na většinu střech domů dát zelené střechy s masívní vrstvou půdy, která umožňuje osázet ty střechy rostlinami neadaptovanými na sucho s vyšším výparem vody. Současně ale by ty střechy musely mít zavlažovací zařízení a to by potom byly obrovské kubíky vody, které by ty střechy odpařily a kterou by potom musel někdo zaplatit.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.3.2023 16:20 Reaguje na Radim Polášek
Dobrá. Zkusme si to teda spočítat. Nechť co naprší, řekněme 500 kg/m2/rok, se i odpaří, což spotřebuje latentní teplo 1 GJ/m2/rok. Rok má cca 30 milionů sekund, tedy odpar dělá zhruba 30 W/m2. To je opravdu docela dost!

Já ale chci, aby se všechna dešťovka v městech zasákla a odpařily ji stromy na ulicích, já o tento chladící efekt nechci přijít!

Zelené střechy jsou pitomost. Chladí ve výšce, kde již lidé nejsou, v horku stejně vyschnou a jsou tmavé. Zavlažování nikdo nezaplatí. To už je lepší stříkat chodníky, tam jsou lidé.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.3.2023 12:58 Reaguje na Oldřich Vašíček
1***
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.3.2023 12:37
Peksa, vzhldem k tomu, jak při posledním hlasování o zákazu spalovacích motorů v europarlamentu v Bruseli hlasoval proti lidem a proti společnosti a ke škodě evropských občanů, by měl chodit kanálama. A ne tady psát další zavádějící články, jako by se nic nestalo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.3.2023 16:14
Stačí se zeptat nějakého rogalisty, větroňáře, či balonisty a ti vám poví,
jak je to s létáním nad městy, nad solárními parky a v opačném případě nad
lesy a poli se vzrostlými plodinami. Oni vám poví jaký je to rozdíl, když
krajinu opláštím solárními panely a to i těmi na střechách domů, které
jsou ohledně nákladů v porovnání se solárními parky propadáky. Nebýt tak
dotací, tak do toho půjdou pouze nadšenci a lidé se zbytnými prostředky
nehledící na návratnost investice. Ekonomika energetiky je dnes zcela
deformována a deformace pokračuje. Z OZE se stala modla nedouků a kšeft
dovozců, spekulantů, montážních firem a lobbistů, kteří v tom zavětřili nový byznys, který je postaven na deformacích cen povolenek, omezeními
druhů vytápění a naopak dotacemi do OZE. Nevím, zda jinde na světe, než
v EU, na to jdou taky tak!
Prostě Jánošík naruby. Chudým brát a bohatým dávat na zhodnocení
jejich majetku. Co zbohatlík, tak střecha plná panelů vytápějících
bazény a co pastouška, tak haldy dřeva a čoudící komín. Za rok zákaz
starých kotlů a při prázdné státní kase i konec dalších dotací do
zateplování a OZE. Chudí bohatým přispěli na dotace a na ně už asi
nezbude. Prostě zlodějská politika Pirátů jak vyšitá a blbé kecy o
termice neovlivněné solárními panely! Pokud jimi někdo vytápí bazén,
zimní zahradu a desetipokojový barák pro dvě osoby, tak plýtvá tak
jako tak, i když to má pouze z OZE, protože i na jejich výrobu bylo
potřeba nemálo energie. No a pro nedouky jeden příklad. Kupte si
nafouknutý dětský balónek a zkuste ho pouštět nad loukou a potom nad solárním parkem. Nad soláry vám vystřelí k obloze tak rychle, že
nebude stačit odvíjet šňůru. Takže proti louce se tam vzduch ohřál
a teplý stoupá, ale na louce teplo pohltila půda a vydá ho pomalu
vzduchu po západu slunce. Pod panely je stín, půda chladná a nemůže
teplo akumulovat. Totéž se děje na střechách, kde musí být panely
odspoda chlazeny. Tak sice část energie přemění na elektrickou, ale
většina se pouze odrazí. Zdivo, tašky atd. ji ale akumulují a pomalu
ji vyzařují (tepelné ostrovy doplněné o vyzařování spotřebovaného
tepla z jiných zdrojů).
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

10.3.2023 22:05 Reaguje na Břetislav Machaček
Nevšiml jsem si že by zbohatlíci, rovná se chacharští horničtí a hutničtí dezoláti měli střechy osázené FV panely. Ti spíše mají nadměrnou spotřebu tabákových výrobků, a bioethanol prolévají hrdlem ve Stodolní, a pak vyvozují kromě kouřových emisí ještě akustické v podobě pokřiku Ba-ník, Ba-ník, hejaheja pi-čo Ba-ník.....Dnes se žádná zlodějaká politika neprovádí. Ta se dělala za bolševika, a následně poté, kdy se do útlumových programů v Chacharstánu nalily desítlky miliard, (jako by to dnes byly stovky) A jediné, co se za to vybudovalo, byly kořalny ve Stodolní.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.3.2023 13:13 Reaguje na Daniel Višňovský
Mě by zajímalo, jak jste na tom ekonomicky Vy, když zbohatlíci jsou u Vás " rovná se chacharští horničtí a hutničtí dezoláti"
Příteli, bohatí jsou dnes úplně jiní lidi. Tihleti jsou jenom hodně slyšet, to ale o jejich bohatství nic neříká. Spíš naopak.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

13.3.2023 22:07 Reaguje na Radim Polášek
Pane Polášku, pojem "zbohatlík" nevyjadřuje absolutní míru bohatství, ale jeho přiměřenost k ekonomickým aktivitám dotyčného. Takže zbohatlík není například Jeff Bezos, Elon Musk, Michaell Dell, nebo Bill Gates, ale chacharský dezolát v minulosti, který nebyl placen za práci, ale dělnickou urozenost a třídní příslušnost. Kapiš??? Asi ne, nevadí.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

10.3.2023 22:07 Reaguje na Břetislav Machaček
Popište, jak chudí přispěli bohatým na OZE, když jejich daňov=é odvody jsou zanedbatelné, a na důchod opbvykle dostanou mnohem víc, než do systému odvedli. DEZOLÁTE. Machačku, vy neustále lžete, a kdo lže, ten také krade, a žere malé děti.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.3.2023 13:14 Reaguje na Daniel Višňovský
Každému jen trochu uvažujícímu člověku je mechanismus, jak chudí státním dotováním přispívají bohatým jasné.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

13.3.2023 22:09 Reaguje na Radim Polášek
Chybí Vám tam předpona "pa" tedy umažujícímu pačlověku......protože realita je taková, že 2/3 lidí dostane na důchod od státu víc, než opdpovídá odvodům těchto. Palidé tohle nechápou, že.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

10.3.2023 22:11 Reaguje na Břetislav Machaček
Ten druhý příklad je zajímavý :) MATLÁČKU...... čistě fyzikálně vzato, balonek nadnáší vztlaková síla, která je úměrná poměru. hustot plynu uvnitř a vně balonku. No, a jakou hustotu má teplý vzduch oproti studenému???? NIŽŠÍ kurva MACHAČKU, Nižší, tudíž i vztlaková síly bude nižší, a tím pádem......protože jaksi platí newtonovy zákony, a F=m.a, tak pokud je hmotnost plynotěsně uzavřeného balonku konstatní, tak je jasné, že při nižší vztlakové síle, je NIŽŠÍ i vertikální zrychlení!!!!!!!!!!!! HLUPAKU, POLITRUKU A NEDOUKU!!!!!!!
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

11.3.2023 09:46 Reaguje na Daniel Višňovský
Napřed čtu, pak píšu....Pan Macháček píše, že teplý vzduch stoupá a předpokládá že stoupající teplý vzduch unáší i balonek.O konstantním zrychlení by se dalo mluvit ve vzduchoprázdnu, vzhledem k velikosti balonku v poměru ke vztlakové síle se rychlost stoupání velice rychle ustálí jakmile se vztlak vyrovná s odporem vzduchu, stoupavý proud teplého vzduchu rychlost stoupání balonku významně ovlivní.Pan Macháček na Vás evidentně působí jako červená látka na býka, co se zkusit více ovládat?
Odpovědět
MB

Majkl Borovička

11.3.2023 10:00 Reaguje na Jarda Bobr
Co tu psal tento člověk včera, to bylo hodno magora z Řeporyjí a jeho nedávného výstupu na sociálních sítích. Vyapdá to, že nejen cokoliv od p. Macháčka, ale i cokoliv ruského...
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 11:38 Reaguje na Jarda Bobr
Jasně Bobříku, je to obdobné, jako když se člověk motá ve válci pod jezem. Podle Vás jej nahoru vynáší dynamická síla, ale realita je taková, že díky tomu, že je ta voda zpěněná, a smíchaná se vzduchem, tak má nižší hustotu, a tím je vztlaková síly nižší.

Vaše tvrzení, že pod jezem se nikdy nikdo neutopil, protože dynamické síly jej vynášejí vzhůru jsou v příkrém rozporu s realitou :) A to ten plavec není balonek, a svým úsilím ty vertikální síly ještě posiluje :)
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

11.3.2023 13:00 Reaguje na Daniel Višňovský
Ten balonek opisuje vertikální kružnici?Nepřu se s Vámi o nižší vztlak neohřátého balonku v teplém vzduchu, to je realita.Vzestupný proud vzduchu nad velkou ohřátou plochou bude mít na balonek větší vliv než poněkud menší vztlak.Podstatný vliv na vytvoření válce a topení plavců má geometrie jezu spolu s množstvím vody.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 13:27 Reaguje na Jarda Bobr
Nerozumím té poznámce s verikální kružnicí. Ono totiž jaksi vždy záleží na pozorovacích podmínkách. Jak se Vám bude jevit balonek, pokud každá sekunda bude trvat jedny hory??? První sekunda Prahory, Druhá starohory, třetí prvohory, atd. Stejně tak opačně. A také na úhlu pohledu. Pokud Vám bude ta řeka téci do řiti, tak plavec bude konat kmitavý vertikální pohyb, žádné kružnice. A pokud to pozorování zkrátíte na vhodné dvě sekundy, tak ten placec bude konat pouze vertikální pohyb vzůru. Tedy čistě teoreticky, kdyby jaksi ta hustota vody byla podle fyzikálních tabulek. Není, je menší, protože je plná vzduchu. Takže gravitační síla plavce je nižší, než vztlaková, plus dynamická vertikální složka toho válce = plavec se utopí.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

10.3.2023 22:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Matláčku, a zatímci stará kráva, která si za bolševiky našmelila na barák jako zelinářka, a její zlodějskej řeznickej starej chjcípnul jako pes, a Innogy ji vyměřil zálohy 27 000 zap lyn je chudinka, a neplýtvá, že???? A ten Váš zlodějskej soused, kterej prožene ročně mimo jiné 20 kubíků bukového také ne, že???
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.3.2023 07:55
.....že určitý typ solárních panelů ve městech může do jisté míry přispívat k celé řadě ostatních faktorů, z nichž se skládá výsledná pravděpodobnost vzniku tepelného ostrova.....
Typickej politik, hodně slov a výsledek nula.
Proč si lidi na černou střechu dají černé panely ? S vyšší teplotou přece klesá jejich účinnost.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2023 08:05
Proboha!

Za tepelné ostrovy může hlavně tmavší povrch než průměr, snížený odpar vody a teplo vypouštěné do exteriéru. Město s pasivními domy s bílými střechami se zásakem a dostatek stromů by bylo naopak ostrovem chladu. FVE na střechách by ten efekt jen trochu zhoršil (nejsou bílé ale zdaleka nejsou všude).
Odpovědět
HH

Honza Honza

11.3.2023 10:58
nesmyslný článek, nesmyslné závěry. Stačila by věta: solární panely jsou černé, oteplují atmosféru, problém je především ve městech a to zvl. v tepelných ostrovech. Přesné výpočty chybí, pomohou satelitní data.

Každé černé těleso vyzařuje teplo, protože pohlcuje celé spektrum světla a přeměňuje ho na teplo, kromě fotovoltiky, kde se část (jen 10-20%) mění na elektřinu. Bílý předmět odráží světlo do atmosféry, ohřívá atmosféru a část vyzařuje do vesmíru a a zeměkoule více do vesmíru svítí.
Teplota na Zemi by se snížila, kdyby ubylo tmavých věcí, především zástavby, silnic, dálnic, což není možné a bude jich přibývat.
Proto je třeba činit efektivní kroky, aby se Země ochlazovala- především zalesnění, více stromů a zeleně ve městech. Rozčleňovat pole stromy. Velké pole nebo město vyzařuje jistě mnohonásobně více tepla než nějaké fotovolt. panely, které ještě k tomu vyrábí elektřinu.
Problém fotovoltaiky je úplně jiný: eletřina, kterou vyrobí, je použitelná jen ve dne, kdy svítí slunce a my energii potřebujeme nejvíce v zimě a v noci. Aby FV byla efektivní, musí být zřízena nějaká virtuální baterie, skladování elektřiny nebo nějaké její využití v době, kdy FV vyrábí. Bez toho FV není efektivní zdroj za miliardy. Peníze je možno efektivněji pro přírodu využít jinde.


Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.3.2023 11:52 Reaguje na Honza Honza
Todle si zaslouží pochvalu. Nicméně baterie musí být reálná a když je spotřeba domácností za rok asi 10 TWh, tak by musela být aspoň 1 TWh. při ceně 10 kč na Wh je to investice 10 Tkč (deset tisíc miliard).
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.3.2023 15:15 Reaguje na Slavomil Vinkler
No a to je asi tak 30 Temelínů. Přitom 10 by stačilo na úplnou náhradu fosilu ČR.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.3.2023 13:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.3.2023 13:29 Reaguje na Honza Honza
Jasně, pokud se spolehnete na virtuální produkci potravin, nejspíše chcípnete hlady. Panebože, kdy konečně se lidé začnou chovat jako součást fyzikálního světa????
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2023 16:14 Reaguje na Honza Honza
Vám to člověče ale fyzikálně myslí!

Nemohl byste si nastudovat aspoň základy, ať tu nepíšete úplné pitomosti.
Odpovědět
HH

Honza Honza

11.3.2023 17:50 Reaguje na Jiří Svoboda
na mně zas tak nezáleží. Horší je, že to tak fyzikálně myslí těm, kteří požadují FV spolu s pasivním standartem při stavbě nového RD- bez FV se nechytáte a dům vám nikdo neschválí! A podobně to bude i s elektroautem, které si budete muset koupit, až jiné nebude (třeba už nebude stát 2 miliony a baterie vydrží více než 5 let a nebude stát 400tisKč).
Váš příspěvek mi připomíná předvolební debatu: Babiš: nechci válku! Reportér: a proč pane Babiši stále mluvíte o válce? Nemyslíte, že vám to v předvolební kampani uškodí? Babiš (sám k sobě pod vousy): kvůli tobě (debile!) jsem už prohrál!
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

11.3.2023 18:33 Reaguje na Honza Honza
Nevhodně jste použil termín "virtuální",vhodnější by asi bylo "funkční" nebo "náhrada baterie".Někteří netolerantní odborníci tohle nestráví.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2023 21:17 Reaguje na Jarda Bobr
Mně vadila ta Honzova Honzova "fyzika" ohledně těles a záření.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2023 21:14 Reaguje na Honza Honza
Jistě nezáleží! To, co v prvním odstavci popisujete, též považuji za zoufalost. Druhý odstavec nechápu.
Odpovědět
LL

Larsen Lakaken

12.3.2023 09:00
Je smutné, že ukřičená a médii prosazovaná debilní zfanatizovaná menšina ničí život mlčící většině slušných lidí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.3.2023 11:34 Reaguje na Larsen Lakaken
Ono je to asi trochu složitější.

Ta "zfanatizovaná menšina" si je vědoma obrovského problému klimatické směny způsobené spalováním fosilních paliv a je vděčna za jakkoli nesmyslný způsob řešení problému. Nevidí dál než na špičku nosu a neuvědomje si, že takový přístup je kontraproduktivní a devastující.

Ta "většina slušných lidí" pouze před tím strká hlavu do písku a cítí se dotčená/ukřivděná.
Odpovědět
An

Antioxid

13.3.2023 09:33
Věta" neplatí tedy, že by při vzniku či zhoršení tepelného ostrova zároveň „docházelo k oteplování“. Vztah je přesně opačný." je dokonalá dezinformace. Pan Pexa problematiku málo studoval. Nedávno jsem dokončil práci o vlivu městských ostrovů na teplotu atmosféry a jasně z ní vyplývá zásadní vliv tzv. tepelných emisí, což je teplo produkované různými objekty (továrny, akvaparky, vedení vysokého napětí a další). Je to doloženo satelitními snímky, kde jsou teplotní anomálie jednoznačně vázány na tyto objekty.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist