Milan Smrž: Mlhavé výhledy jaderné snahy
A tak se zájem prakticky všech politiků a veliké části veřejnosti upírá k jaderné energii. Je samozřejmě otázkou, jak dlouho tato náklonnost vydrží. Na počátku 90. let bylo v Německu 80 % obyvatel pro jadernou energii. Tou dobou byly obnovitelné zdroje sice již známé, ale drahé a do svých plánů je integrovali jen vizionáři (Hermann Scheer). V roce 2011 podporovalo jadernou energii v Německu 20 %. Nyní jen několik procent. V rámci dvou let Německo odstaví od sítě své poslední reaktory. Později se přidá Belgie, Španělsko a Švýcarsko.
Je třeba porovnat letošní rozvoj obnovitelných zdrojů s úpěnlivou snahou politického i hospodářského vedení českého státu postavit a k síti za 16 let připojit tou dobou již zastaralý typ jaderného reaktoru, produkujícího drahou elektřinu. V poslední době je toto úsilí patrně akcelerováno volbami v příštím roce i hygienickými omezeními.
Těžko přesně odhadnout, co se ve dlouhém období šestnácti let stane. Velmi pravděpodobně obnovitelné energie ještě zlevní a přijdou další inovace, protože výzkum a výroba se v následujících letech soustředí na energii větru a slunce, více než na jaderné energie. Rovněž počet firem a výzkumných pracovišť bude v obnovitelné branži významně vyšší než u jádra.
Ani intermitence obnovitelných zdrojů není neřešitelným problémem, protože ji lze vyvážit akumulačními technologiemi: bateriemi nebo P2G, u níž lze za 30 let počítat s poklesem investičních nákladů (CAPEX) pod 500 euro/kW(el).
Podle zprávy, kterou minulý týden zveřejnila Mezinárodní energetická agentura (IEA), vyrostl v tomto roce celosvětově instalovaný výkon obnovitelné energie, na rozdíl od masivního poklesu spotřeby ropy, plynu a uhlí, který byl v způsoben krizí COVID-19. Obnovitelné energie budou v roce 2020 představovat téměř 90 % celosvětového růstu kapacity v energetickém sektoru, a podle IEA Renewables 2020 v roce 2021 jejich růst dále zrychlí. Výkon obnovitelné energie posílí na rekordní celosvětovou úroveň téměř 200 gigawattů, k čemuž přispělo zejména 30% zvýšení instalací větrných a solárních systémů v Číně a USA. V roce 2021 se na celém světě očekává ještě vyšší růst, s očekáváním 10% nárůstu v Indii a EU. Čína a USA instalovali v roce 2019 výkon přes jeden TW obnovitelných zdrojů energie s investicemi v Číně 90,1, v USA 59 a v EU 58,4 miliard dolarů. Nárůst procentuálního podílu instalovaného výkonu obnovitelné energie je od roku 2002 v podstatě lineární.
Ve střední Evropě definitivně padla cenová bariera. Velké fotovoltaické elektrárny mohou být ekonomické i v našich klimatických podmínkách, a to na rozdíl od jádra, bez jakýchkoliv dotací a příplatků. Severně od města Werneuchen v Braniborsku staví EnBW Energie Baden-Württemberg AG solární park o výkonu 187 MW jako první rozsáhlý FV projekt bez financování minimální výkupní cenou podle německého zákona EEG. Solární park bude umístěn asi 26 kilometrů severovýchodně od Berlína. Rozkládá se na ploše 209 hektarů, 164 hektarů je skutečná rozloha FVE. V sousedství již stojí solární park o výkonu 10 MW. Společnost EnBW získala práva na projekt a pozemky v roce 2018. Práva vlastní EnBW Solarpark Weesow-Willmersdorf GmbH. Stávající plán rozvoje umožňuje provozní období do 31. prosince 2060. Zatím byla dokončena první část solárního parku a koncem listopadu začala napájet obnovitelnou elektřinu do sítě. Park je integrován do přírodního rámce, mezi panely budou přírodní louky, částečně sloužící jako pastviny, v okolí stromy a keře.
Obnovitelné zdroje jsou stále levnější, jejich investiční náklady (CAPEX) jsou na úrovní operačních nákladů (OPEX) fosilních a jaderných zdrojů.
V poslední době jsou obnovitelné zdroje schopny zajistit celoroční zásobování i v méně příznivých klimatických podmínkách, jak potvrzuje projekt ve Vårgårda v jižním Švédsku. V tomto pěti tisícovém městečku byla v loňském roce dokončena první část energo autarkního osídlení. Přesto, že ve srovnání s Prahou je v jižním Švédsku asi o dvacet procent méně slunečního svitu a o dva a půl stupně nižší průměrná teplota, vznikl v městečku unikátní projekt úplného zásobování elektřinou a teplem pouze z energie fotovoltaické elektrárny integrované ve střeše šesti sekcí řadových domů s celkem 172 byty. Elektřina se přes den akumuluje do lithiových akumulátorů, které pokrývají spotřebu elektřiny v nočních hodinách a ve dnech bez slunce a přebytek se přeměňuje na vodík a uskladňuje v tlakových nádržích na 300 barů na zimní období.
Zajímavá je cena. Když vyjdeme z průměrné životnosti zařízení 25 let a připočteme-li na opravy a údržbu každý měsíc 10 % (což je trochu více, než se běžně na “R&M” počítá) k nákladové ceně, dostaneme na jeden byt měsíční cenu 2000 Kč. Cenu energetické rekonstrukce jsem získal od švédské firmy, která se na projektu podílí s dánskou firmou Better Energy
Firma, která se soustřeďuje na výrobu malých modulárních reaktorů – Small Modular Reactors (SMR) NuScale nabídla v tomto roce 1 kWh jaderného proudu za 6,5 USD centů.
Malé modulární reaktory trpí mnoha stejnými problémy jako velké reaktory, zejména bezpečností a radioaktivním odpadem. Jaderná energie je drahá – jedna z nejnákladnějších forem energie, která vyžaduje značné přímé či nepřímé vládní dotace, aby ji bylo možno vystavět a provozovat, nemluvě o pojištění.
Zkušenost se SMR není dobrá. Společnost Westinghouse pracovala deset let na návrhu SMR, než vývoj v roce 2014 vzdala. Společnost Transatomic Power se sídlem v Massachusetts, jaderná technologická firma, v roce 2018 opustila projekt SMR s roztavenou soli, navzdory dotaci 111 milionů dolarů od americké vlády. V roce 2017 odstoupila firma Babcock & Wilcox, společnost s dlouholetou energetickou tradicí, od vývoje SMR. Rusové sice dokázali postavit státem financovanou plovoucí SMR, stavební náklady ale čtyřikrát převýšily odhady a její energie bude stát asi čtyřikrát více ve srovnání se současnou cenou z amerických jaderných elektráren.
Ministerstvo vod a energetiky v Los Angeles přijalo před rokem nabídku elektřiny z OZE z fotovoltaického projektu Eland v Kern County, se skladovací kapacitou, která může dodávat výkon 4 hodiny v noci v ceně 3,3 centy/kWh. Cena je nižší než z plynové elektrárny.
Stálé opakování mantry na téma špatných podmínek je částečně pravdou. Ty ale nespočívají v klimatu nebo technologiích, ale v tradicionalistickém myšlení, které nevnímá nutnost nastupující energetické proměny a neguje sociální aspekt dostupné a čisté energie pro všechny.
reklama

Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (262)
Emil Novák
18.12.2020 08:16Mezinárodní agentura pro atomovou energii, eviduje aktuálně celkem 72 návrhů malých modulárních reaktorů, jen samotný Westinghouse v ní má tři různé, zrovna včera další vývoj jednoho z nich podpořilo i americké ministerstvo energetiky, ale pan Smrž kvůli třem opuštěným projektům šmahem odsoudí všech 72 konceptů.
Dále autor tvrdí, že "obnovitelné zdroje jsou stále levnější, jejich investiční náklady (CAPEX) jsou na úrovní operačních nákladů (OPEX) fosilních a jaderných zdrojů", ale už zapomíná dodat, že takovýchto cen dosahují pouze v ideálních lokalitách s dvoj až trojnásobným koeficientem využití, než mohou dosáhnout v ČR, a jako obvykle počítá pouze tzv. plant-level costs, tj. bez dodatečných nákladů na stabilizaci soustavy dané intermitentní povahou těchto zdrojů, viz např. zmiňované elektrolyzéry, u nichž jsme se dozvěděli jen to, že za 30 let určitě zlevní. Když se totiž tyto náklady započítají, tak vyjde několikanásobně vyšší cena elektřiny, než postavená na rozumné kombinaci jaderných a obnovitelných zdrojů v závislosti na přírodních podmínkách země.
Jaroslav Studnička
18.12.2020 09:43 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.12.2020 10:01 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
18.12.2020 10:20 Reaguje na Emil NovákPane Nováku, otázka na tělo :-). Jak se díváte na tanečky ohledně možných dodavatelů nového bloku JE?
Emil Novák
18.12.2020 10:45 Reaguje na Jaroslav StudničkaOsobně jsem pro výběrové řízení se všemi dodavateli. Pokud ale mezi parlamentními stranami převažuje názor, že je potřeba "problémové" dodavatele vyloučit, pak asi nezbývá nic jiného, než to udělat, lepší než riskovat pozdější zrušení tendru. V tom případě mi však připadá vypisování výběrového řízení skoro jako zbytečné mrhání času. Každopádně je neuvěřitelné, že se tato debata rozpoutala až teď, těsně před spuštěním tendru, když o záměru všichni věděli nejméně rok dopředu, to považuji za obrovskou ostudu ČR, i špatný signál směrem k potenciálním dodavatelům.
Jaroslav Studnička
18.12.2020 12:19 Reaguje na Emil NovákPřál bych si, aby alespoň částečně vyhrál zdravý rozum a mohl být umožněn navržený model 3+2. Jinak bych osobně byl také pro otevřené výběrové řízení pro všechny uchazeče.
Pavel Hanzl
18.12.2020 16:08 Reaguje na Jaroslav StudničkaPro ně to prostě není kšeft, ale mocenská příležitost.
Vladimír Wagner
25.12.2020 09:53 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
25.12.2020 13:11 Reaguje na Vladimír WagnerČlánek potvrzuje i moje vnímání současnosti.
Taktéž jsem v rámci různých diskuzí upozorňoval na prostý fakt, že pokud se transformace energetiky bude řídit ideologií a politikařením, nedopadne to dobře.
No, není to pouze problém ČR. Nedávné veto Rakouska ohledně podpory pro výrobu zeleného vodíku pomocí jaderných elektráren je toho zřejmým příkladem...
Milan Smrž
19.12.2020 12:49 Reaguje na Emil NovákNaproti tomu, za třicet let rozvoje technologie Power to Gas dojde v této branži podle křivky učení (tj.se zvyšujícím se objemem výroby a inovací) ke snížení ceny, tak jako v případě sluneční a větrné energie či akumulace do baterií.
U P2G jsem opravdu udělal chybu, místo 500 euro/kW jsem napsal 500 USD/kWh, u údaje je ale napsáno CAPEX, což nejsou provozní náklady.
Emil Novák
19.12.2020 13:23 Reaguje na Milan SmržUčicí křivka samozřejmě funguje i pro jaderné reaktory III+. generace, první z nich je teprve čtyři roky starý, v zemích, které přešly od stavby prototypů k sériové výrobě, se už začíná projevovat. Jejich učicí křivku můžete na vlastní oči spatřit např. v tomto materiálu OECD NEA, doporučuji přečíst celé: https://www.oecd-nea.org/jcms/pl_30653?utm_source=mnb&utm_medium=email&utm_campaign=pressrelease
Jan Šimůnek
19.12.2020 13:49 Reaguje na Milan SmržRichard Vacek
18.12.2020 08:19Vladimír Hošek
18.12.2020 09:22Jiří Svoboda
18.12.2020 09:25Ten článek je tak pěkně pomotaný, účelový a neobjektivní, že naštěstí působí velmi nevěrohodně.
Proč Ekolist takové články nepovažuje a neprezentuje jako PR?
Pavel Hanzl
18.12.2020 09:40 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
18.12.2020 09:48 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
18.12.2020 09:50 Reaguje na Pavel HanzlTak já vám to taky zopakuji. Revizi a údržbu potřebuje každé zařízení, nebo vy svoje auto neservisujete?
Pokud navíc podobné investice slouží k navýšení výkonu nebo k úspoře spotřeby vody, jsou to jistě správně vynaložené finanční prostředky.
Doplním, že modernizací došlo k navýšení výkonu o 4 x 70 = 280 MWe, což ročně dokáže navíc vyrobit cca 1,9 TWh el. energie.
No a hlavně pane Hanzle, to jsou finanční prostředky ČEZu na které si Dukovany vydělají.
K5 V5
19.12.2020 17:49 Reaguje na Jaroslav Studničkahttps://archiv.ihned.cz/c1-64111640-cesko-ziskalo-navic-paty-blok-dukovan-diky-modernizaci
Emil Novák
19.12.2020 18:40 Reaguje na K5 V5K5 V5
22.12.2020 09:27 Reaguje na Emil NovákMilan Smrž
19.12.2020 12:51 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
19.12.2020 13:37 Reaguje na Milan SmržProč jste třeba neodhadl účinnost a investiční náročnost elektřiny z cyklu FVE - P2G v ceně 2050 se zásobníky - elektřina do sítě a nesrovnal to s proklínanou JE? Je též třeba vzít v úvahu, že ten cyklus bude využíván tak z 1/5. Asi byste se hodně divil a proto to zjevně neuděláte! Prostě nechcete poznat nepříjemnou pravdu!
Milan Smrž
19.12.2020 13:09 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
19.12.2020 13:40 Reaguje na Milan SmržJan Šimůnek
20.12.2020 10:05 Reaguje na Milan SmržJe to proto, že využívá otrockou práci politických vězňů a malých dětí. Což ekologové svými aktivitami fakticky podporují. Je to v podstatě to samé, jako kdyby podporovali mýdlo, vyráběné z lidského tuku (jak to dělali za války Němci).
Jan Šimůnek
18.12.2020 09:292. Až někdo bude skutečně provozovat FV elektrárnu v nepokřiveném, čistě tržním, prostředí, pak si o tom můžeme povykládat. Zatím jsou takové elektrárny jen ekologistický blábol. A, když sice zruším dotace, ale nasadím značné daňové úlevy, nebo povinné přednostní výkupy apod., tak to není možné brát jako skutečné zrušení dotací.
3. Merkelová využila havárii ve Fukušimě hysterickými výlevy, hodnými dědictví A. Hitlera. A dokázala Němce zblbnout stejně jako on.
Milan Smrž
19.12.2020 13:12 Reaguje na Jan ŠimůnekSlyšel jste někdy o III dodatku k EUROATOMU? Tam najdete výčet finančních pomocí jádru.
Jan Šimůnek
20.12.2020 10:10 Reaguje na Milan SmržJinak mě bohatě stačí, že zatímco FV i větrné elektrárny musejí být z mé kapsy dotovány v provozu (jinak by se ekonomicky zhroutily), JE potřebují akorát garance návratnosti investic pro případ, když by ekofašisté zabránili jejich dokončení nebo uvedení do provozu. Vydělají si na sebe bohatě a dokonce jsou s to naspořit prostředky na svou likvidaci po ukončení životnosti (což ani FV ani větrné elektrárny schopné, vzhledem ke své bídné ekonomické bilanci, nejsou).
Karel Tejkal
18.12.2020 09:36Čím dražší elektřina, čím více větrníků za humny a fv panelů na polích, tím větší odpor k jádru?
Pavel Hanzl
18.12.2020 11:17 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
18.12.2020 11:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.12.2020 14:50 Reaguje na Karel TejkalJenže Rusko je zcela nevypočitatelné a nikdo neví, kdo tam přijde po něm.
Pokud by Rusi zablokovali veškerý plyn pro Evropu, tak by se nestalo vůbec nic. Už to přece zkoušeli v roce 2009, prodělali gatě a Evropa si toho skoro nevšimla. Celý Nordstream II můžou Amíci nahradit tankery velmi svižně, možná proto tak prudí. A Němčouři mají odstavené elektrárny ve studené záloze tak, jako tak.
Jan Šimůnek
19.12.2020 09:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.12.2020 06:55 Reaguje na Jan ŠimůnekEmil Novák
21.12.2020 07:45 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
21.12.2020 14:20 Reaguje na Pavel HanzlKarel Karel
24.12.2020 11:46 Reaguje na Pavel Hanzls demokratickými volbami prezidenta....
Jan Šimůnek
18.12.2020 15:07 Reaguje na Pavel HanzlJE je významným cílem akorát pro teroristy, ale takových zařízení je více (včetně velkých akumulátoroven k OZE).
Pavel Hanzl
18.12.2020 15:41 Reaguje na Jan ŠimůnekKarel Tejkal
18.12.2020 15:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.12.2020 17:19 Reaguje na Karel TejkalAle když se podíváte na systém Evropský (zastupiteská demokracie) a systém Ruský (oligarchický fašismus), tak je vidět i na funkčnosti celého režimu, že jsou mezi nim obrovské rozdíly. Timothy Snyder to nazývá politika nevyhnutelnosti a věčnosti.
Jan Šimůnek
19.12.2020 09:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.12.2020 11:36 Reaguje na Jan ŠimůnekAle do té doby se držet co nejdál.....jak to dělají Poláci.
Jan Šimůnek
19.12.2020 13:42 Reaguje na Pavel HanzlJediným plusem jeho éry bylo pootevření ruských archivů (skrývajících materiály ze sovětské éry), z nichž se provalilo např. to, že celé hnutí proti válce ve Vietnamu bylo řízeno KGB, nebo že nikdo z těch, kdo byl odsouzen McCarthyho komisemi pro neamerickou činnost, nebyl nevinný, všichni byli buď agenty KGB, nebo takoví agenti byli v jejich bezprostředním okolí. A potvrdila se i vina manželů Rosenbergových.
Putin, ať je jakýkoli, je v podstatě osvícený absolutista, tedy něco, co byl třeba u nás Josef II, nebo v tom Rusku car Alexandr II. Jeho vláda, pokud bude dostatečně dlouhá, nebo pokud na ni naváže autokrat podobných kvalit, může Rusko připravit na demokracii, tak jako nás na ni připravila vláda Franze Josefa I (přes všechny mouchy, které měla). Chceme-li přát rusku něco pozitivnímu, tak mu přejme, aby Putin vydržel alespoň do věku FJI.
Pavel Hanzl
21.12.2020 07:03 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
21.12.2020 14:27 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
19.12.2020 09:32 Reaguje na Pavel HanzlFaktem taky je, že v Rusku, z důvodu jeho zaostalosti (dané souběhem mnoha negativních vlivů, od dlouhodobé okupace islamisty až po negativní vliv pravoslaví jako takového), se jakákoli progrese musela dít dosti drastickými způsoby. Ivan Hrozný i později Petr Veliký v podstatě jen v krátkém čase doháněli to, co v Evropě průběžně probíhalo celá staletí. To samé i Alexandr II. I zprůmyslnění Ruska a jeho satelitů za Stalina muselo být nutně prováděno podobnými metodami (stalinský teror v jiných oblastech nechávám stranou). Rusko na tom skoro vždy vydělalo - za Petra I porazilo Švédy, za Stalina Němce. Ivan Hrozný zachránil ruský stát před rozpadem na změť soupeřících feudálních státečků. Pokud by Alexandra II nezavraždili rudí revolucionáři, tak by nejspíš vůbec nedošlo k VŘSR (jako k podobné revoluci nedošlo v západních zemích).
Karel Tejkal
18.12.2020 11:40 Reaguje na Karel Tejkalhttp://www.hybrid.cz/v-nemecku-se-rozhorela-diskuse-o-navratu-k-jaderne-energetice
Karel Tejkal
18.12.2020 11:57 Reaguje na Karel TejkalMilan Smrž
19.12.2020 13:15 Reaguje na Karel TejkalVíte kolik se účastní na protijaderných demonstracích?
Jiří Svoboda
19.12.2020 13:49 Reaguje na Milan SmržLoni jsem v Berlíně přebíral cenu od Německé společnosti pro materiály (DGM) a zvažoval jsem, zda při přednášce nezmínit, že považuji za nesprávné odstavit dobře fungující reaktory. Bylo mi to německými kolegy důrazně rozmluveno.
Milan G
19.12.2020 15:46 Reaguje na Jiří SvobodaA co navíc, pokud soud uzná a to uzná váš jistě správný názor na ty reaktory jako odporující zákonu, odejdete od toho soudu s pokutou až 20.000 euro.
Jaroslav Studnička
19.12.2020 17:06 Reaguje na Jiří SvobodaEmil Novák
19.12.2020 14:14 Reaguje na Milan SmržSvatá Prostoto
20.12.2020 19:14 Reaguje na Milan SmržJaroslav Studnička
18.12.2020 12:11 Reaguje na Karel Tejkal„Jaderná energie? Ano, prosím“, ve kterém píší, že pokud svět bere ochranu klimatu vážně, měl by se odpoutat od jakýchkoli ideologií a zvážit využívání jaderné energie.
Pavel Hanzl
18.12.2020 16:02 Reaguje na Jaroslav StudničkaA někdo jen žvaní a kličkuje a neví nic o ničerm. ČR. Normálka jak dycky.
Jaroslav Studnička
18.12.2020 16:28 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
18.12.2020 17:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.12.2020 17:31 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.12.2020 17:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.12.2020 20:20 Reaguje na Emil NovákKombinaci OZE s jádrem považuji za rozumnou, pokud ale jádro nedominuje. Je to taky přechodné řešení na dlouho, ale počítat s výstavbou mastodonta za nějakých 20 let je nesmyslné už teď.
Ale dobře, je to na hraně, ale pokud se to dá Rusům, je to konečná.
Emil Novák
18.12.2020 20:44 Reaguje na Pavel HanzlMilan Smrž
19.12.2020 12:59 Reaguje na Karel TejkalJsou uvedena místa, která mají obdobné geografické podmínky jako ČR.
To, že obyvatelé vidí, že OZE fungují, a současně vnímají problémy jádra je důvodem, že se rozhodli jádro uzavřít.
Jiří Svoboda
19.12.2020 14:01 Reaguje na Milan Smrž
Miroslav Vinkler
18.12.2020 10:051/
Kalifornie v tomto roce zaznamenala několik blackoutů - nefoukalo, nesvítilo a standardní zdroje nestíhaly . M.j. cena elektřiny v Kalifornii díky masívnímu rozšíření OZE na 1.místě v USA
2/ Cena el. energie v Německu a Dánsku díky OZE nejvyšší v Evropě pro
koncové spotřebitele.
V současné době evidováno přes 6 tis. soudních žalob na OZE-zejména VE
3/ ČR má z celé EU, mimo Francie, nejlepší podmínky pro rozvoj JE
4/ Z podstaty věci je vyloučeno, aby OZE nahradily ve střední Evropě standardní zdroje . Pokud ano, tak za cenu astronomických nákladů a snížení životní úrovně sociálně nejzranitelnějších skupin obyvatelstva
5/ K tomu Švédsku -- silný podíl JE , vysoký podíl hydroelektráren,ceny el. energie výrazně nižší než v ČR !!!
Vysoký podíl CZT- centrální zásobování teplem - ve venkovských oblastech , kotelny na štěpku a ,světa div se - spalování komunálního odpadu - jako efektivní cesty jeho likvidace . !!! A to prosím ve Švédsku, tady by pseudoekologové řvali jak paviáni.
Celoroční náklady za CZT pro RD cca 17 tis. SEK , t.j. ekvivalent 17 tis.CZK / nominálně platy ČR : SE = 1: 1
Jirka Černý
18.12.2020 10:32Pavel Hanzl
18.12.2020 10:45 Reaguje na Jirka ČernýAž bude jádro bezpečné a hlavně bude možno skutečně zlikvidovat (ne zakopat) vyhořelé palivo i samotný reaktor, tak dejte vědět.
Jan Šimůnek
18.12.2020 15:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.12.2020 15:42 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
20.12.2020 10:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 17:43 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
21.12.2020 10:05 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
22.12.2020 13:23 Reaguje na Jan ŠimůnekJe možné je z radioaktivního odpadu pouze zkoncentrovat a tím snížit záření toho odpadu jako celku. Získaný koncentrát radioizotopu byď využívat tak, jak to vlastnosti konkrétního aktivního radioizotopu nabízejí nebo tyto hmotnostně a objemově velmi malá množství skladovat.
Vybrané radioizotopy je pak možné "spálit" jako součást přepracovaného MOX paliva.
Jan Šimůnek
23.12.2020 13:01 Reaguje na Radim PolášekJe to akorát šíleně drahé a musela by tomu předcházet separace alespoň některých izotopů.
Pavel Hanzl
18.12.2020 10:54Skutečný problém ale nastane, pokud ho necháme stavět Rusy.
Pro Rusko jsme nepřítel a útočí na nás, v rámci hybridní váky napadli hackerskými útoky naše ministerstva (zpráva BIS) napadli i Ostravskou nemocnici. To je extra hnusný útok, to nikdo jiný nedělá.
Nedovedu si představit, že by stavěli naši klíčovou energetickou elektrárnu, kolik set (nebo tisíc??) různých ku.vítek tam můžou zamontovat??
Naprosto mi uniká logika , proč je pustit vůbec do tendru? PROČ?? Existuje desítka zásadních důvodů proč ne, neznám ale ani jeden, proč ano. Pokud je tam pustíme, žádný tendr se už dělat nemusí, oni ho zkrumpují nebo podseknou, nejde jim o kšeft ale čistě o mocenský vliv.
Karel Tejkal
18.12.2020 11:06 Reaguje na Pavel HanzlDrábová: Ruský projekt jaderného reaktoru je technicky vynikající.
Pavel Hanzl
18.12.2020 11:13 Reaguje na Karel TejkalTak znovu: proč zrovan Rusi?
Jaroslav Studnička
18.12.2020 11:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.12.2020 12:25 Reaguje na Jaroslav StudničkaEmil Novák
18.12.2020 12:41 Reaguje na Pavel HanzlWestinghouse dokončuje dva reaktory doma, žádné další objednávky v tuto chvíli podepsané nemá.
EDF staví čtyři reaktory a žádné další v tuto chvíli podepsané nemá.
Rosatom staví ve světě 26 reaktorů a dalších deset má podepsaných.
Pavel Hanzl
18.12.2020 15:42 Reaguje na Emil NovákJan Šimůnek
18.12.2020 15:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.12.2020 17:22 Reaguje na Jan ŠimůnekKarel Tejkal
18.12.2020 18:01 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
20.12.2020 10:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.12.2020 12:37 Reaguje na Karel TejkalA za nejspolehlivější firmu dle posledních výsledků označila Jižní Koreu. Tož babo raď.
Vladimír Hošek
18.12.2020 12:55 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
18.12.2020 13:45 Reaguje na Pavel Hanzlpaní Drábová byla kritická k tomu, že Rosatom nemá zvládnuté zpracování potřebných dokumentů pro povolovací procesy v rámci EU.
Ohledně technologie žádnou výtku neměla, ba naopak.
Pavel Hanzl
18.12.2020 15:55 Reaguje na Jaroslav Studničkahttps://www.youtube.com/watch?v=8NULH-WOb_o&feature=emb_title
Stačí v čase 1.29.00 - 1.30.30
Říká, že Rosatom má konkurenceschopný reaktor odvozený od Westighouse, ovšem jeho stavby mají problémy VŠECHNY. (opakováno) Zle se to nevyplatilo Maďarům i Finům, ještě se nekoplo a má to 4 - 5 let zpoždění.
Existuje vůbec nějaký důvod, proč zrovna jim to dávat?
Karel Tejkal
18.12.2020 16:08 Reaguje na Pavel HanzlDrábová: Ruský projekt jaderného reaktoru je technicky vynikající.
Karel Tejkal
18.12.2020 16:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.12.2020 17:24 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
18.12.2020 17:59 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
18.12.2020 16:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.12.2020 17:28 Reaguje na Jaroslav StudničkaProto si to poslechněte sami, ale já vím, že to zase otočíte naopak, jak dycky.
Emil Novák
18.12.2020 18:09 Reaguje na Pavel Hanzl"Já nevím jestli je absolutní špička. Ta technologie je srovnatelná, je to technologie tlakovodního reaktoru odvozená od toho westinghouzského konceptu. Ta technologie je konkurenceschopná, nevím jak konkurenceschopný by byl Rosatom jako dodavatel, protože jeho zahraniční projekty mají teda docela slušný potíže, všechny. S výjimkou Číny a Tianwanu, kde si to Číňané hlídali. A odstrašujícím příkladem schopnosti, a fakt ta technologie je dobrá, má obrovský bezpečnostní rezervy. Tohle všechno ano, ale přistoupit na model který, nebo na modely které Rosatom jako dodavatel nabízí, to se zle nevyplatilo Maďarům a zle se to nevyplatilo Finům, ještě se tam nekoplo do země a už ty projekty mají čtyři pět let zpoždění."
Odvozená od westinghouzského konceptu znamená, že Westinghouse navrhl v 50. letech koncept tlakovodního reaktoru pro jaderné ponorky, ze kterého následně ještě v 50. letech vznikly dvě nezávislé větve energetických reaktorů - západní PWR a VVER. První VVER se začal stavět o dva roky později než první PWR.
Jaroslav Studnička
18.12.2020 19:28 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
18.12.2020 20:25 Reaguje na Jaroslav StudničkaVladimír Hošek
18.12.2020 20:07 Reaguje na Pavel HanzlJak říkám vaše překlady z češtiny do češtiny to je bída a prozrazujete na sebe, vaše myšlenkové pochody, což Vás neskutečně prozrazuje.
Pavel Hanzl
18.12.2020 20:32 Reaguje na Vladimír HošekNavíc tyhle pochybnosti vyjádřila vícekrát a daleko razantněji, až si vysloužila od parapresidenta výrok, že "nemá do toho co kecat".
Její reakce byla skutečně kouzelná.
Milan G
18.12.2020 19:14 Reaguje na Pavel HanzlVám toho uniká víc o logice ani nemluvě. A mohl byste nám vysvětlit co znamená pojem ,, zkrumpují, a dál co to znamená ,,podseknout,,?
Pavel Hanzl
18.12.2020 20:47 Reaguje na Milan GPutin už dávno hlásil, že chce obnovit moc Ruska ve Střední Evropě, to je ta Krupnovova doktrína (odkaz jsem dával opakovaně). Velmi se bojí, že mu sebere celou Sibiř i s tím obrovským bohatstvím Čína a někdo Rusy přece živit musí. A my jsme se jako výkonní otroci už velmi osvědčili.
Proč by si u nás vydržovali takovou armádu špiónů, proč by do nás tlačili pořád tu demagogii?
Hackerské útoky jsou prokazatelně z Ruska, není možno to ale říci přímo, pokud to neprošlo soudem.
Rosatom už při tendru za Nečasovy vlády prohlásil, že bude "hradit veškeré "ostatní" náklady výběrového řízení", což znamená, že má neomezené prostředky na korupci a úplatky.
Tendr "podseknot" znamená, že dá tak nízkou cenu, že podleze ostatní a tím není možno ho nevybrat jako vítěze.
A protože mu nejde o obchod (navíc je zvyklý smlouvy nedodržovat), tak ho cena nezajímá, protože si to od nás "odčerpá" x násobně více.
Dovededte si ředstavit, kolik ku.vítek se dá do takové technologie zabudovat?
Pavel Hanzl
19.12.2020 02:04 Reaguje na Jaroslav StudničkaDnes komunisti vydírají vládu tak děsivě, že silně poškozují naši pozici v EU. Představte si, že daleko horší Rusi by měli v rukách klíč k naší energetice!!
Jaroslav Studnička
19.12.2020 08:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.12.2020 11:51 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
19.12.2020 12:02 Reaguje na Pavel HanzlFinsko, které má s Ruskem své vlastní bohaté historické zkušenosti se toho vůbec nebojí, ani těch vašich kurv.ítek.
Pavel Hanzl
19.12.2020 20:27 Reaguje na Jaroslav StudničkaDnes napadli Rusi celou státní správu USA, to je neskutečná svoloč.

Šimon Špidla
18.12.2020 11:16Pavel Hanzl
18.12.2020 11:21 Reaguje na Šimon ŠpidlaAle v tom náš problém není, ten je v ostudném zaostávání budování OZE a hlavně akumulací. Přitom tam je cesta celkem jasná.
Svatá Prostoto
18.12.2020 12:08 Reaguje na Pavel HanzlTakže 30 let a počítat ... tedy doufat:-).
Jako nic proti akumulaci, naopak, ale nejdřív to musí ekonomicky efektivně fungovat ... samo o sobě, bez nejrůznějších forem státní podpory. A to zatím bohužel prd.
Pavel Hanzl
18.12.2020 12:32 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
19.12.2020 18:37 Reaguje na Pavel HanzlNicméně je potřeba vývoj té soustavy posuzovat i z hlediska výsledných nákladů el. energie, jak pro občany/domácnosti, tak podnikatelský sektor.
Vlastní nápad používat přebytky z OZE k akumulaci je správný, ale zatím je to furt moc drahý sranda na to, aby uvedené mohlo být základem naší energetiky. Prostě odmítám řešení, při kterém nějaká důchodkyně nebo matka samoživitelka budou muset řešit, zda si mohou trochu přitopit, zapnout pračku nebo televizi.
To není nějaké ropáctví, to je prostě zdravý rozum. V Reichu je to samozřejmě jiné, ale tak jako si mohou běžní Němci dovolit jiná auta nebo dovolené, tak si mohou dovolit jiné ceny elektřiny.
Pavel Hanzl
19.12.2020 20:44 Reaguje na Svatá ProstotoEmil Novák
19.12.2020 20:51 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
19.12.2020 23:22 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
20.12.2020 10:19 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
20.12.2020 19:23 Reaguje na Pavel HanzlPsal jsem o AKUMULACI a nákladech na ni!!! Kua drát.
Pavel Hanzl
22.12.2020 19:56 Reaguje na Svatá ProstotoJan Šimůnek
23.12.2020 13:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.12.2020 02:07 Reaguje na Svatá Prostotohttps://oenergetice.cz/akumulace-energie/bnef-ceny-bateriovych-jednotek-letos-poprve-klesaji-100-usd-kwh
Vladimír Hošek
19.12.2020 04:56 Reaguje na Pavel HanzlKolik je cena za kWh z přečerpávací elektrárny, tisíc krát menší?
Pavel Hanzl
19.12.2020 11:56 Reaguje na Vladimír HošekVladimír Hošek
19.12.2020 12:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.12.2020 20:35 Reaguje na Vladimír HošekVladimír Hošek
20.12.2020 05:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.12.2020 07:18 Reaguje na Vladimír HošekVladimír Hošek
21.12.2020 10:18 Reaguje na Pavel HanzlK5 V5
19.12.2020 18:08 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
18.12.2020 13:01 Reaguje na Šimon ŠpidlaPavel Hanzl
18.12.2020 15:56 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
19.12.2020 14:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.12.2020 20:39 Reaguje na Jiří SvobodaPrávě diverzifikace je nejbezpečnější, když vám klekne jeden gigareaktor, je to daleko větší paseka.
Emil Novák
19.12.2020 20:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 13:39 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
20.12.2020 13:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 17:31 Reaguje na Emil NovákJiří Svoboda
20.12.2020 18:18 Reaguje na Pavel HanzlKdyby s vás ta blbost aspoň tak neprýštila
Pavel Hanzl
21.12.2020 07:19 Reaguje na Jiří SvobodaJaroslav Studnička
21.12.2020 09:06 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
20.12.2020 20:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.12.2020 07:20 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
21.12.2020 07:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.12.2020 19:51 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
22.12.2020 20:13 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
21.12.2020 10:07 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
20.12.2020 18:15 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
18.12.2020 15:12 Reaguje na Šimon ŠpidlaJan Šimůnek
20.12.2020 10:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 13:41 Reaguje na Jan Šimůnekhttps://oenergetice.cz/nemecko/vetrne-elektrarny-si-zari-nemecku-vysoutezily-nejvyssi-moznou-cenu-novinkou-byla-inovativni-aukce/
Emil Novák
20.12.2020 13:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 17:28 Reaguje na Emil NovákJaroslav Studnička
20.12.2020 19:13 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
20.12.2020 20:16 Reaguje na Pavel HanzlJak se v článku totiž píše: "Letošní novinkou je takzvaná inovativní aukce, která nabízí jiné podmínky, než běžné samostatné aukce. Na rozdíl od běžných aukcí se nesoutěží výkupní cena, ale pevný bonus, který výrobci dostanou k tržní ceně."
Jde tedy o příplatek k tržní ceně a ne o výkupní cenu, takže např. jestliže v tuto chvíli je v Německu cena na denním trhu 46,09 €/MWh, průměrný zdroj z této aukce, pokud by teď dodával elektřinu do sítě, by nedostal 45 €/MWh, ale 45 + 46,09 = 91,09 €/MWh.
Typická ukázka, jak jste v energetice (dez)orientovaný.
Pavel Hanzl
21.12.2020 07:33 Reaguje na Emil NovákProstě fve, když je jich dost, tak dodávají všechny v jednu dobu (to je cena skoro na nule) a pokud nesvítí, dodávají kulové, protože si nemůžou přifedrovat.
Takže vyrábí jen tehdy, když vyrábí všichni a tak se nemůžou nikdy dostat na cenu 46 eur.
Emil Novák
21.12.2020 08:02 Reaguje na Pavel HanzlV případě elektrárny bez akumulace je ten průměrný příplatek 26,5 €/MWh.
Na této aukci je krásně vidět, že jsou i dnes tyto OZE v Německu dražší než konvenční zdroje, protože ty se musí uživit na trhu i bez příplatku.
Pavel Hanzl
21.12.2020 17:33 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
21.12.2020 18:20 Reaguje na Pavel HanzlDosavadní aukce motivovaly jedině k vyrobení co největšího množství elektřiny bez ohledu na její cenu, což je rozhodně špatně.
Pavel Hanzl
22.12.2020 19:49 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
22.12.2020 20:25 Reaguje na Pavel HanzlO tom že by bifaciální panely něco vyřešily jsem nic nepsal, zkuste si to přečíst znovu. Ale jsem rád, že uznáváte, že bude i dál potřeba tu "zelenou" energii dotovat, protože se neustále tvrdilo a tvrdí, že ty dotace brzo skončí.
Pavel Hanzl
23.12.2020 08:59 Reaguje na Emil NovákPříklad: když dnes jde cena na nulu, jsou producenti dotovaní na řádově 60 eur/MWh. Když ale nefučí a nesvítí, cena vyletí na max 1000 eur.
Když to vykoupí akumulátor za 60 eur, je schopen i se ziskem prodávat špičku třeba za 200 eur. A prodává POUZE špičku. Tím se celý systém vyrovná a stabilizuje. Nikdo nezbohatne (jako naši solární a bio baroni), ale celková cena je nižší, než z jádra, natož z uhlí.
Emil Novák
23.12.2020 09:41 Reaguje na Pavel HanzlOdmítám uvěřit, že jste opravdu tak nebetyčně naivní, že si to skutečně myslíte. Ty vaše komické úvahy, úplně odtržené od reality, ani nebudu komentovat.
Milan G
18.12.2020 19:16Pavel Hanzl
18.12.2020 20:52 Reaguje na Milan GJaroslav Studnička
18.12.2020 21:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.12.2020 02:01 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
19.12.2020 08:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.12.2020 11:57 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
19.12.2020 12:47 Reaguje na Pavel HanzlPan Milan G. reagoval na to, že p. Smrž dostává příspěvky od hornorakouské vlády na své protijaderné aktivity, což je např. tento článek.
Pan Milan G. o korupci nepsal, v korupci jste to obrátil vy a jelikož se psalo o p. Smržovi, tak jste jeho aktivitu označil za korupci.
Milan G
19.12.2020 15:55 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
19.12.2020 20:20 Reaguje na Jaroslav StudničkaJá píšu jasně "Vytvářet slátaniny za groše je korupceů. Nic víc, nic míň. Články pana Smrže za slátaninu nepovažuji a taky to nikde nepíšu. Prostě jste si to vymyslel, protože nechápete podstatu. To je u vás normální.
Jaroslav Studnička
19.12.2020 23:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 09:02 Reaguje na Jaroslav StudničkaZabývají se jen detaily, potom přes stromy nevidí les.
Množením dřevních buněk se nikdy nedostanete k pojmu "strom".
Jenže člověk ten globální názor potřebuje. Takže když mu někdo nasype dostatečné množštví nepodstatných detailů a pak z nich vytvoří globální názor, je jejich.
Jan Šimůnek
20.12.2020 10:30 Reaguje na Pavel HanzlIgnoranti prostě nejsou dostatečně vzdělaní a nemají takovou kvalitu myšlení, aby takovéto v detailech se vyskytující problémy postřehli. Právě proto podporují naprosto nesmyslné, byť při povrchním pohledu líbivě vypadající, vize.
Ostatně, podobné týpky, neschopné pochopit problém do dostatečné hloubky, svého času masově podporovaly jak Hitlera, tak i komunisty - protože zůstaly u povrchového pozlátka příslušných idejí.
Pavel Hanzl
20.12.2020 17:24 Reaguje na Jan ŠimůnekV detailu není nikdy ďábel, ale nějaký jeho pomocníček. Detail se dá vždy odstranit nebo opravit.
Ďábel je v systému.
Asi těžko budete z povrchnosti obviňovat třeba Karla Čapka, který zoufale sepisoval Bílou Nemoc nebo Válku s mloky, že se tam nezabývá detaily, ale systémem.
Jan Šimůnek
21.12.2020 10:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.12.2020 19:44 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
23.12.2020 13:04 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
20.12.2020 10:24 Reaguje na Pavel HanzlMilan Smrž
19.12.2020 13:08Jaroslav Studnička
19.12.2020 13:35 Reaguje na Milan SmržNavíc ještě cca 10 let budeme platit za podporu OZE z minulosti.
Pavel Hanzl
20.12.2020 09:15 Reaguje na Jaroslav StudničkaBylo by potřeba do toho rázně říznout, nechat doběhnout smlouvy z roku 05 na dobu 20. let (těch asi nebude nějak moc) a hlavně zarazit povinné přidávání biopaliva do benzínu a nafty, zrušit dotace pro biopaliva 1. generace (tj. řepku), nasadit rozumné dotace na 2. generaci (odpady) i fotovoltaiku. A hlavně opsat zákony ze zemí, kde to funguje, elektřinu z OZE dotovat dle aukcí, zavést chytré elektroměry, zrušit buzerační zákony pro střešní fve, fakturaci po fázích, atd. atd.
Jiří Svoboda
19.12.2020 14:15 Reaguje na Milan SmržKarel Tejkal
19.12.2020 17:55 Reaguje na Milan SmržPavel Hanzl
20.12.2020 09:20 Reaguje na Karel TejkalJá bych to neviděl černobíle ani stylem odzdikezdi, byl bych pro rozvíjet především OZE, ale také JE v moderní, možná SMR formě.
Karel Tejkal
20.12.2020 14:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 17:14 Reaguje na Karel TejkalPrincipem je vše kritizovat a rozeštvávat, pomlouvat a hyenizovat. EU je zkorumpovaná, jde do rozvalu, celý Západ je před krachem, demokracie nefunguje, všechno sežerou čmoudi atd. atd.
Důkaz: ropáci vždy vše zkritizují, ale nikdy vlastní, realizovatelné řešení nenabízí.
Pavel Hanzl
20.12.2020 20:23 Reaguje na Jaroslav StudničkaTo je blábol fakt na šimůnkovské úrovni.
Emil Novák
20.12.2020 20:37 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
20.12.2020 21:24 Reaguje na Pavel HanzlNěkolikrát jsem použil jednoduchou rovnici pro podmínky ČR, buď bude JE + OZE, nebo bude Plyn + OZE. Samozřejmě se jedná o zdroje, které by měly mít dominantní zastoupení.
Nikdy jsem nepsal, že to nepůjde. Nicméně opět a neustále upozorňuji na to, že transformace energetiky musí být provedena bez ideologie a politikaření.
Pavel Hanzl
20.12.2020 21:54 Reaguje na Jaroslav StudničkaVariant je samozřejmě více, ale jak to dopadne můžu zkusit nezávazně předpovědět:
OZE alibisticky podporujejeme jen tak, že to rozkrade oligarchie a Jádro nepostvíme, plyn utáhne kulový.
Uhláky stejně zbankrotují, takže Česko o vlastní energetiku přijde. Při mohutném rozvoji energetiky v celé Evropě to žádná velká tragédie být nemusí.
Pokud načalnik ale nevymyslí nějakou křivárnu.
Jaroslav Studnička
20.12.2020 22:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Miroslav Vinkler
19.12.2020 16:02To není omyl , to je důsledek fatálního selhání státu na kterém se obohatila úzká skupina osob na úkor společnosti.
Občané ČR dodnes tento megapodvod splácejí v ceně elektřiny včetně mé osoby.
S podporou OZE na úkor daňových poplatníků si trhněte.
Pavel Hanzl
19.12.2020 16:30 Reaguje na Miroslav VinklerJak je možné, že to nikoho nepálí?
Jaroslav Studnička
19.12.2020 17:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.12.2020 20:23 Reaguje na Jaroslav StudničkaJá vím, to je čerpací apetit naší oligartchie, nesmyslná biopaliva stojí milirdy do estébáckých kapes atd. atd.
Jaroslav Studnička
19.12.2020 23:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 08:56 Reaguje na Jaroslav Studnička
Miroslav Vinkler
20.12.2020 10:12 Reaguje na Pavel Hanzl/Organizovaný zločin přichází s humorným příběhem s reálným základem ve světě byznysu a politiky/
Pavel Hanzl
20.12.2020 13:34 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Studnička
20.12.2020 13:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 13:37 Reaguje na Jaroslav StudničkaMůj přspěvek nahoře. Co je na něm špatně?
Jaroslav Studnička
20.12.2020 19:15 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
20.12.2020 22:23 Reaguje na Pavel HanzlTo s výstavbou nových zdrojů nemá absolutně nic společného.
Pavel Hanzl
21.12.2020 07:42 Reaguje na Jaroslav StudničkaTak proč to nezkrouhnou?
Proč musíme být zase nejblbší a Šimůnek k tomu mele, jak Němci platí daleko víc dotací.
Emil Novák
21.12.2020 08:11 Reaguje na Pavel HanzlNěmci samozřejmě daleko víc dotací platí, jen ne v přepočtu podle vyrobené energie. Platí víc jak celkově, tak v přepočtu na spotřebovanou elektřinu. Garantované výkupní ceny včas snížili a v dotování OZE pokračují vesele dál s nižší cenou než na začátku, takže původní vysoké kontrakty naředili těmi nižšími.
Pavel Hanzl
21.12.2020 17:39 Reaguje na Emil Novákhttps://www.cefas.cz/informace-cfa/zazije-ceska-republika-poprve-hromadne-desetitisicove-zaloby.html
Proč se dotují nesmyslná biopaliva 2x více než fve? Mudrujte sudruzi.
Jan Šimůnek
20.12.2020 10:33 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
20.12.2020 00:50Jak jste, pane Smrži, dospěl například k údaji o PRŮMĚRNÉ (!!?) životnosti solárního zařízení s akumulací? Udáváte 20 let - jenže před 20 lety bylo solárních zařízení jako šafránu a solární zařízení s akumulací do baterií nebyla žádná. Čili té Vámi udávané životnosti ještě nemohl ani náhodou dosáhnout počet zařízení dostatečný pro alespoň trochu statisticky věrohodné vyhodnocení jejich životnosti.
A z jiného koše:
Pane Smrži, pokud víťe, kde se dají sehnat akumulátory se SPOLEHLIVOU ZÁRUKOU delší životnostI než 10 let, dejte mi prosím vědět!
Vy kalkulujete s životností dokonce 20 let a berete ji jako daný fakt, na kterém se dá stavět - takže jak to vypadá, zřejmě jste ve spojení s mimozemšťany....
Ty Vaše báchorky si prosím nechte na 1. duben! Před Vánocemi je na ně ještě moc brzy. A do dubna se věnujte sběru informací o REÁLNÉ míře poruchovosti a FAKTICKY DOSAHOVANÉ životnosti komponent solárních zařízení podle zkušeností techniků, kteří se o ně v praxi starají. Myslím, že hodně vychladnete.
Píšete: "Cenu energetické rekonstrukce jsem získal od švédské firmy, která se na projektu podílí s dánskou firmou Better Energy".
Pane Smrži, kterýkoliv subjekt, který se prodejem takových zařízení ŽIVÍ, je celkem logicky tím nejméně věrohodným zdrojem údajů o předpokládané životnosti, poruchovosti a nákladovosti - a pokud na takových informacích stavíte, jste hodně, opravdu HODNĚ důvěřivý. Nebál bych se říci naivní.
Každá z firem, které dnes taková zařízení nabízejí, slibuje lákavé parametry a záruky.
Slibovat není problém. Sliby PLNIT jím ovšem může být. Budou ty firmy po X letech ještě existovat, aby mohl zákazník nějaké nároky ze záruky uplatnit?

Miroslav Vinkler
20.12.2020 10:23více třeba tady :
https://microgridknowledge.com/microgrid-hydrogen-sweden/
Kolik ten špás stál v přepočtu CZK / 1 kWh se nikde nedočtete, protože jaderná elektrárna by proti tomu byla zadarmo.
Pavel Hanzl
20.12.2020 10:42 Reaguje na Miroslav VinklerTohle stálo milióny, řekněme desítky? miliónů.
To vyšpulí z kešené každá větší obec, postavené je to za pár let, potřebuje to pak jen běžnou údržbu, problém s likvidací nula.
Mastodonta JE máme postavit za stamiliardy a za 20 let a postavíme stejně kulový. Co je pak levnější?

Miroslav Vinkler
20.12.2020 11:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 13:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
20.12.2020 16:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 16:35 Reaguje na Miroslav VinklerA těch možná 10 let, co se vytváří ten tendr to taky brzdí?
Karel Tejkal
20.12.2020 17:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 20:09 Reaguje na Karel TejkalJá vím, ropák miluje univerzální viníky, je to takové blboučce jednoduché.
Tendr vypsala Nečasova vládě někdy po roce 10 a to po zelených nebylo vidu slechu.
Pavel Hanzl
20.12.2020 21:44 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
20.12.2020 23:12 Reaguje na Pavel HanzlPokud jde o hyenizaci tzv. demokratických stran, bude zajímavá parlamentní diskuse o prodloužení nouzového stavu. Zemana moc nemusím, ale občas mu dávám za pravdu:
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zeman-odmitaci-schvaleni-nouzoveho-stavu-jsou-politicke-hyeny-40345780
Hyenizace je když...
Jan Šimůnek
21.12.2020 10:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.12.2020 14:09 Reaguje na Jan ŠimůnekJaroslav Studnička
20.12.2020 19:19 Reaguje na Pavel HanzlKarel Tejkal
20.12.2020 23:22 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://oenergetice.cz/nazory/delat-prave-nyni-ceske-energetice-dil-druhy
Milan G
21.12.2020 21:41 Reaguje na Karel TejkalMinimálně v tomto konání šli proti zájmům nás všech.
Pavel Hanzl
20.12.2020 16:38 Reaguje na Miroslav VinklerA) peníze
B) peníze
C) peníze.

Miroslav Vinkler
20.12.2020 17:40 Reaguje na Pavel HanzlV Bohnicích s vámi primář pošpásuje.
Pavel Hanzl
20.12.2020 20:10 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Studnička
20.12.2020 19:21 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
20.12.2020 21:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.12.2020 21:45 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
20.12.2020 22:09 Reaguje na Pavel HanzlNicméně, nejsme v komunismu, máme konec roku 2020 a všichni provozovatelé jakýkoliv energetických zdrojů musí řešit ekonomiku = peníze a předkládat hospodářské výsledky svým majitelům, akcionářům apod.

Miroslav Vinkler
20.12.2020 22:13 Reaguje na Jaroslav StudničkaZatím jiné pokusy od utopických socialistů přes Lenina a Hitlera po Pol Pota vedly pouze ke genocidám.
Pavel Hanzl
21.12.2020 07:50 Reaguje na Miroslav VinklerJenže všechno je za něco. A to něco je devastace celé planety na úroveň, která hrozí kolapsem.
A tohle už kapitalismus řešit nedokáže, to musí jít už jinou cestou. Ale jako základ je jednoznačně plus, bohatí jsme už dost a dnes jsou priority úplně jinde.
Jan Šimůnek
21.12.2020 10:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.12.2020 17:45 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
22.12.2020 09:29 Reaguje na Pavel HanzlA je opravdu záležitostí spíš jakési konvence to, zda budeme nějaký takto pokřivený režim nazývat "kapitalismem se sociálními (či spíš socialistickými) prvky" nebo již "socialismem s prvky kapitalismu ("tržního hospodářství").
Pavel Hanzl
22.12.2020 11:02 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
23.12.2020 13:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.1.2021 19:21 Reaguje na Jan ŠimůnekSocialismus je systém, kde výrobní prostředky patří všemu lidu, tj. státu. V Evropě není jediný stát s takovou ekonomikou.
Pavel Hanzl
23.12.2020 21:03 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
21.12.2020 10:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.12.2020 11:06 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
23.12.2020 13:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.12.2020 17:19 Reaguje na Jan ŠimůnekA) množství lidské práce které je k dispozici
B) množství lidské práce které je k dispozici
C) množství lidské práce které je k dispozici
Jan Šimůnek
21.12.2020 10:21 Reaguje naJan Šimůnek
23.12.2020 13:11 Reaguje na Pavel HanzlA nejekologičtější byly "samosprávné komuny" za Pol Pota v Kambodži, kde bylo za jeho vlády realizováno v praxi přesně to, po čem volají i současní ekologové.
Pavel Hanzl
23.12.2020 17:31 Reaguje na Jan ŠimůnekS marxismem to nemá nic společného, natož s ekologií. Vy máte fakt bor.el v hlavě.
Jan Šimůnek
25.12.2020 11:22 Reaguje na Pavel HanzlS demokracií nemají tyto pojmy mnoho společného, protože řada, hlavně levicových, politických stran, má v programu zrušení nebo omezení (v podstatě taky zrušení, protože demokracie je nedělitelná) demokracie. To jsou ti hlasatelé "lidové demokracie", "demokracie s ochranou menšin", "demokracie s afirmací" apod. Do jisté míry sem patří i "demokracie parlamentní", upírající občanům právo se k některým zásadním problémům vyjádřit formou referenda.
A, pochopitelně, gulagy, koncentráky apod. mohou existovat i ve státech, které jsou formálně demokratické a vehementně hlásají, že demokratické i jsou.
A, mimochodem, v Brně spojuje jedno z hlavních náměstí s prostorem hlavního nádraží ulice, která byla pojmenována podle Franze Josefa I, potom po Masarykovi, pak po Hitlerovi, pak zase po Masarykovi, pak to byla "Třída Vítězství" a dnes je to zase Masarykova třída. Zato náměstí, na které vede, bylo i za toho Hitlera "náměstí Svobody", protože i jeho režim o sobě prohlašoval, že je svobodný a demokratický. A následující komunistická totalita dělala to samé.
Pavel Hanzl
30.12.2020 07:58 Reaguje na Jan ŠimůnekDemokracie je, když si voliči rozhodují o vládě státu. A je jedno, jakou formou. A nějaká "nedělitelnost" demokracie je nesmysl, existuje velké množství režimů (možná většina), které jsou více nebo méně totalitní i demokratické. Vy si pletete demokracii s anarchií, že?