https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-cesky-mytus-o-olgoji-chorchojovi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Český mýtus o olgoji chorchojovi

3.4.2024
Hroznýšek tatarský vyhlíží z písku.
Hroznýšek tatarský vyhlíží z písku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Olgoj chorchoj – bájný smrtící červ z pouště Gobi – je dnes možná známější u nás než v samotném Mongolsku. Stalo se tak zásluhou českých záhadologů, kteří po něm pátrali v tamních písečných dunách. A jeden z nich, již zesnulý Ivan Mackerle, se navíc postaral o to, aby v kruzích lovců senzací získal olgoj chorchoj i světovou proslulost.
 
Dnes můžeme prohlásit, že příčinu ke vzniku legendy o olgoji chorchojovi zavdal hroznýšek tatarský (viz článek Pravda o olgoji chorchojovi). Ale faktem je, že se dlouho nevědělo, oč vlastně jde.

Jako první přinesl zprávu o olgoji chorchojovi R. C. Andrews, který ve 20. letech vedl americkou paleontologickou expedici v Mongolsku:

„Na schůzi vlády mě premiér požádal, abych pro mongolskou vládu chytil exemplář alergorchaj chorchaje. (…) Říká se, že je asi dvě stopy dlouhý, jeho tělo má tvar klobásy a chybí mu hlava i nohy; je tak jedovatý, že pouhý dotek znamená okamžitou smrt.“

Všimněte si, že v Andrewsově podání olgoj chorchoj nedokáže zabít na dálku.

Ve 40. letech se tématu chopil ruský paleontolog I. A. Jefremov a ztvárnil ho i v jedné ze svých povídek:

„… zavolal jsem na řidiče a Míšu, aby se vrátili. Ti ale dál běželi k neznámým zvířatům, a buď mě neslyšeli, nebo nechtěli slyšet. (…) Náhle se každý z červů stočil do prstenu. Ve stejném okamžiku jejich žlutošedé zbarvení ztmavlo, změnilo se na fialovomodré a na koncích v jasně modré. Radista se bez výkřiku znenadání zhroutil a s obličejem v písku zůstal nehybně ležet. Uslyšel jsem výkřik řidiče, který v tu chvíli přiběhl k radistovi ležícímu asi čtyři metry od červů. Vteřinu – a Gríša se stejně divně prohnul a padl na bok.“

To už je jiná káva!

Olgoj chorchoj ve ztvárnění malíře Jiřího Housky.
Olgoj chorchoj ve ztvárnění malíře Jiřího Housky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Jefremovova povídka vyšla opakovaně také v češtině – a jsem přesvědčen, že podnítila zájem českých záhadologů, mezi nimiž vynikl zmíněný Ivan Mackerle. Ten na počátku 90. let v Mongolsku po olgoji chorchojovi usilovně pátral, dokonce se ho prý snažil z dun vypudit výbuchy malých náloží. Bezvýsledně. Jeho víra v existenci červa, který zabíjí na dálku, však byla nezlomná. Výpovědi svědků, jež zaznamenal, přitom do značné míry podporují výklad, na který ani nepomyslel, totiž že mýtus o olgoji chorchojovi vznikl na základě setkání pastevců s hroznýškem tatarským. Například stařenka Püret mu řekla:

„V moři písku je jako ryba ve vodě. (…) Většinou si prohrabává díry těsně pod zemí a na povrchu nad ním se pak trochu hrne písek, takže je vidět, kudy putuje. Když chce někoho napadnout, vysune se z písku napůl ven. Začne se nafukovat, bublina na jeho konci se neustále zvětšuje, až z ní nakonec vystříkne jed.“

A tak jakkoli se Mackerle mýlil, postaral se o popularizaci „smrtícího červa z Gobi“ a troufám si tvrdit, že nebýt jeho, asi by mě nenapadlo ukazovat předobraz olgoje chorchoje – hroznýška tatarského – v naší zoo.

Chcete více příběhů od ředitele pražské zoo? Přečtěte si knihu Ryšavý knihovník.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník či Snídaně s Její Excelencí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

3.4.2024 06:45
Chybí mi pouze vysvětlení jedné logické otázky- proč by Mongolové hroznýška opředli takovouto děsivou pověstí. To totiž udělá většinou někdo, kdo chce z jakýchkoliv důvodů například chránit určité místo, kam dle jeho mínění nemá nikdo jiný přístup. Jenže zkazky o olgojovi jdou napříč celé Mongolsko. Tak proč?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.4.2024 11:04 Reaguje na pavel peregrin
Taky se mi to zdá podivné. Mongolsko má rozlohu více než 1,5 miliónů kilometrů čtverečních. To už je area ako prase, přičemž pověst o tomto živočichovi jde napříč celou zemí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.4.2024 11:18 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak jako o Yettim v Himaláji, "Saskočovi" v s. A a manželce Colomba:-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.4.2024 11:38 Reaguje na Karel Zvářal
To druhé je známější jako Bigfoot.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.4.2024 13:09 Reaguje na Karel Zvářal
To, že Olgoj Chorchoje zatím žádný vědátor neviděl, ještě neznamená, že nexistuje. Zkuste si vzpomenout na to, jak dlouho pozornosti vědců unikaL savec okapi. Mě navíc zaráží že ta téze o živočichovi je prakticky stejná na celém rozsáhlém území. Vysvětlit to hroznýškem se mi zdá dost divné.
Jo a paní Colombová byla tajena záměrně, aby divák nemyslel jen na motiv vraždy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.4.2024 13:38 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jako možné je všechno, třeba nakonec tu lochnesku najdou. Mně je ale divné, že ani vyschlý kadaver nikdo nemá. Uhynulý, samozřejmě, na zabití holí by asi neměli kdoule. To je jak u nás s cimrmanovštinou, nejvíc se lidi baví smyšlenými ptákovinami. Tak v tomto byli Mongoli prostě rychlejší.-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.4.2024 13:45 Reaguje na Karel Zvářal
Pokud ten živočich budí takovou hrůzu, asi ani mrtvého by se ho Mongolové nedotkli. Natož aby ho skladovali. S těmi ptákovinami máte pravdu, ale náš národ obecně inklinuje k přehánění, na čemž je vlastně založena i spousta našich vtipů.
Takže když to shrnu - nevím, zda tento živočich existuje, ale určitě bych nebyl ve vyjádření tak radikální jako pan Bobek.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.4.2024 13:53 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jako, místní budiž, ale bylo tam již nesčetně expedic..., a nic. Řekněmež, že může mít (převážně) noční aktivitu. Tak by našli/nafotili aspoň pobytové stopy v písku, jaké vidíte po žížalách u kaluží. Ale jak by shrnul Luděk S.: bohužel, nic!
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.4.2024 14:31 Reaguje na Karel Zvářal
U té pohybové stopy stačí aby pár minut foukal vítr a zmizí. Nádherně je to vidět u pouštních ještěrů a hadů. Zmije rohatá se zahrabe, zafouká a pokud nemáte hodně dobré oči, abyste odhalili vyčuhující vršek hlavy, klidně na ni můžete šlápnout.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

3.4.2024 17:44 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Krevní ranní výron na těle p. Mackerleho - jde v tomto případě skutečně o fake nebo skutečnost? Je známo, že nemoc si lze přivodit psychicky, může to platit i zde?
Odpovědět
PE

Petr Elias

3.4.2024 12:46
Tak ono se stačí na tu legendu podívat racionálně. Populace Mongolska je malá - v šedesátých letech ani ne 750 tisíc lidí - a většina území Mongolska má minimální hustotu zalidnění. Ideální místo pro mýty a legendy. Pak stačí nějaký cestovatel, který lidové mýty rozšíří v civilizaci, následně kopa pošuků záhadologů se vypraví na průzkum a Olgoj Chorchoj je na světě. :)
Odpovědět
ak

antonín krahula

8.4.2024 09:44
Olgoj chorchoj opravdu existuje, je to pražský designerský atelier.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.4.2024 10:29 Reaguje na antonín krahula
Jednoho tfujtfuje jsem viděl dokonce i u nás ve městě (viz. první foto níže). Nehýbal se, ale i tak jsem měl strach se k němu přiblížit, natož vzít do ruky, neb už jen při té představě se mi zvedal kufr. A věřím tomu, že někde lze potkat i větší exempláře.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-premnozeny-puvodni-predator-muze-skodit-stejne-drtive-jako-nepuvodni-invazni
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist