Miroslav Bobek: Český mýtus o olgoji chorchojovi
Jako první přinesl zprávu o olgoji chorchojovi R. C. Andrews, který ve 20. letech vedl americkou paleontologickou expedici v Mongolsku:
„Na schůzi vlády mě premiér požádal, abych pro mongolskou vládu chytil exemplář alergorchaj chorchaje. (…) Říká se, že je asi dvě stopy dlouhý, jeho tělo má tvar klobásy a chybí mu hlava i nohy; je tak jedovatý, že pouhý dotek znamená okamžitou smrt.“
Všimněte si, že v Andrewsově podání olgoj chorchoj nedokáže zabít na dálku.
Ve 40. letech se tématu chopil ruský paleontolog I. A. Jefremov a ztvárnil ho i v jedné ze svých povídek:
„… zavolal jsem na řidiče a Míšu, aby se vrátili. Ti ale dál běželi k neznámým zvířatům, a buď mě neslyšeli, nebo nechtěli slyšet. (…) Náhle se každý z červů stočil do prstenu. Ve stejném okamžiku jejich žlutošedé zbarvení ztmavlo, změnilo se na fialovomodré a na koncích v jasně modré. Radista se bez výkřiku znenadání zhroutil a s obličejem v písku zůstal nehybně ležet. Uslyšel jsem výkřik řidiče, který v tu chvíli přiběhl k radistovi ležícímu asi čtyři metry od červů. Vteřinu – a Gríša se stejně divně prohnul a padl na bok.“
To už je jiná káva!
Jefremovova povídka vyšla opakovaně také v češtině – a jsem přesvědčen, že podnítila zájem českých záhadologů, mezi nimiž vynikl zmíněný Ivan Mackerle. Ten na počátku 90. let v Mongolsku po olgoji chorchojovi usilovně pátral, dokonce se ho prý snažil z dun vypudit výbuchy malých náloží. Bezvýsledně. Jeho víra v existenci červa, který zabíjí na dálku, však byla nezlomná. Výpovědi svědků, jež zaznamenal, přitom do značné míry podporují výklad, na který ani nepomyslel, totiž že mýtus o olgoji chorchojovi vznikl na základě setkání pastevců s hroznýškem tatarským. Například stařenka Püret mu řekla:
„V moři písku je jako ryba ve vodě. (…) Většinou si prohrabává díry těsně pod zemí a na povrchu nad ním se pak trochu hrne písek, takže je vidět, kudy putuje. Když chce někoho napadnout, vysune se z písku napůl ven. Začne se nafukovat, bublina na jeho konci se neustále zvětšuje, až z ní nakonec vystříkne jed.“
Přečtěte si také |
Miroslav Bobek: Pravda o olgoji chorchojoviA tak jakkoli se Mackerle mýlil, postaral se o popularizaci „smrtícího červa z Gobi“ a troufám si tvrdit, že nebýt jeho, asi by mě nenapadlo ukazovat předobraz olgoje chorchoje – hroznýška tatarského – v naší zoo.
Chcete více příběhů od ředitele pražské zoo? Přečtěte si knihu Ryšavý knihovník.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
pavel peregrin
3.4.2024 06:45Zbyněk Šeděnka
3.4.2024 11:04 Reaguje na pavel peregrinKarel Zvářal
3.4.2024 11:18 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
3.4.2024 13:09 Reaguje na Karel ZvářalJo a paní Colombová byla tajena záměrně, aby divák nemyslel jen na motiv vraždy.
Karel Zvářal
3.4.2024 13:38 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
3.4.2024 13:45 Reaguje na Karel ZvářalTakže když to shrnu - nevím, zda tento živočich existuje, ale určitě bych nebyl ve vyjádření tak radikální jako pan Bobek.
Karel Zvářal
3.4.2024 13:53 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
3.4.2024 14:31 Reaguje na Karel Zvářalpavel peregrin
3.4.2024 17:44 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPetr Elias
3.4.2024 12:46antonín krahula
8.4.2024 09:44Karel Zvářal
8.4.2024 10:29 Reaguje na antonín krahulahttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-premnozeny-puvodni-predator-muze-skodit-stejne-drtive-jako-nepuvodni-invazni