https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-ganbatarovo-louceni-s-gobi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Ganbátarovo loučení s Gobi

17.10.2022
Koně Převalského v Tachin talu.
Koně Převalského v Tachin talu.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Je noc ze čtvrtka na pátek, venkovní teplota klesá pod nulu a teplo v jurtě je vykoupeno nutností pravidelně přikládat do kamínek sušený dobytčí trus. Trochu se obávám, že po nabitém dni brzo usnu natolik tvrdě, že mi vyhasnou a budu vstávat do příšerné zimy. Jako dnes.
 
Po více než třech letech jsem se včera vrátil do Tachin talu v Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B a svůj dnešní sloupek vyťukávám ve stejné jurtě, kde jsem psával i zprávy o završení našich leteckých transportů koní Převalského z Prahy sem, do východního Mongolska.

Dopoledne jsem některé z těchto koní opět viděl, byť jenom na dálku. Žijí ve volnosti a jsou podobně plaší, jako bývali jejich předkové. Ke dnešku jich je v tady v Gobi přesně 418; dostatečné množství na to, aby nebylo třeba sem dovážet další. To sice neznamená, že by zdejší mise Zoo Praha zcela skončila – nadále budeme podporovat činnost rangerů i výzkumnou činnost –, ale již hodnou dobu pracujeme na tom, aby se koně Převalského vrátili i na východ Mongolska. To je pro následující léta náš hlavní cíl.

A odpoledne, když jsme se vrátili z terénu, se zde loučil i Ganbátar, náš přítel a dlouholetý spolupracovník. Po třiadvaceti letech práce v Gobi B odchází. Právě dnes předal funkci ředitele chráněné oblasti svému nástupci Altansuchovi.

Ganbátar (vpravo).
Ganbátar (vpravo).
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha

Ganbátar udělal pro Gobi B a koně Převalského nesmírně mnoho. Za jeho působení se tu nejen zmnohonásobil počet koní, ale chráněná oblast se také významně rozrostla, zvýšil se počet jejích zaměstnanců a zásadně se zlepšily podmínky jejich práce. Současně Ganbátar i mnoho obětoval. Přestože po dokončení studií měl možnost odejít do Spojených států, přestěhoval se do Tachin talu. Nám sem cesta z Ulánbátaru trvala předevčírem deset hodin, a to jsme její podstatnou část absolvovali letadlem. Když sem Ganbátar jel v roce 1999 poprvé, potřeboval na ni čtyři dny a tři noci. Teď jsem připojený na internet, ale tehdy bylo spojení s Ulánbátarem možné jen třikrát týdně za pomoci vysílačky. A jestliže si teď lámu hlavu, zda mi ráno nebude zima, tak Ganbátar bydlel v podobné jurtě celá léta, valnou část té doby i s rodinou. Zažil tu mnoho radosti i zklamání, úspěchy i tragédie. Nejhorší obdobím byl dzud – extrémní zima – na přelomu let 2009/2010, který zahubil skoro dvě třetiny koní Převalského. Ale po tomto dzudu přišly naše transporty z Evropy, které dělaly Ganbátarovi ohromnou radost. Předstihlo snad jen to, když jsme v Tachin talu s ohromnými obtížemi nechali vyvrtat studnu…

Po třiadvaceti letech se tedy Ganbátar s Tachin talem dnes odpoledne rozloučil a odchází. Koním Převalského však zůstává věrný. Počínaje zítřkem začíná pracovat na našem společném projektu jejich reintrodukce do východního Mongolska.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

17.10.2022 18:31
SNAD NEPŘIJDE ZASE DZUD.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist