Miroslav Bobek: Jak se v Zoo Praha chystáme na povodně
Tento povodňový plán vychází ze všech zkušeností získaných v letech 2002 a 2013 a je v něm přesně definováno i to, při jakém průtoku vody Vltavou a současně při jakém jeho předpokládaném nárůstu je třeba začít s evakuací majetku a zejména zvířat.
Přečtěte si také |
Jáchym Brzezina: Přehled odkazů, kde hledat informace o extrémních srážkách a povodníchStanovit správný okamžik evakuace je přitom velmi důležité. Samozřejmě se musí stihnout před zaplavením spodní části areálu, ale pokud jde o zvířata, nemůžeme ji dělat preventivně. Jde o velký zásah do jejich životů a nejednou je jejím důsledkem zmaření mnohaletého chovatelského úsilí.
V povodňovém plánu má každý objekt potenciálně ohrožený povodní svou tabulku, v níž jsou shrnuty všechny podstatné informace. Jeden příklad za všechny:
Povodňový plán obsahuje i množství dalších informací, aby mohl sloužit jako podrobný návod. Díky tomu můžeme evakuaci dobře plánovat a řídit.
Přečtěte si také |
Miroslav Bobek: Gorilka na prodej. Zachráníme ji?Naše nynější přípravy na povodně tak od středy spočívají v sestavování přehledů dostupnosti jednotlivých pracovníků, kontrole zařízení a vybavení atd. atd. Stavíme však na pevných základech – a přitom doufáme, že prognózy meteorologů se nevyplní a povodně naši zoologickou zahradu nezasáhnou.
reklama