https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-o-slavnych-klokanech-bohemians
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: O slavných klokanech Bohemians

20.1.2025
Klokany rudokrké, byť nikoli pevninského, nýbrž tasmánského poddruhu, je dnes možné vidět v expozici Darwinův kráter Zoo Praha.
Klokany rudokrké, byť nikoli pevninského, nýbrž tasmánského poddruhu, je dnes možné vidět v expozici Darwinův kráter Zoo Praha.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
V letošním roce uplyne 120 let od založení AFK Vršovice, dnešních Bohemians 1905. Trochu jsem proto zapátral po historii klokanů, kteří jsou s tímto klubem neodmyslitelně spojeni.
 
Na své slavné australské turné se AFK Vršovice začal chystat roku 1926. Bylo to nedlouho poté, co vyšla Klapzubova jedenáctka, a mezinárodní sekretář klubu Zdeněk Kalina měl proto obavu, aby „přezdívka tato nebyla i nám přidělena“. Dopadlo to úplně jinak. Díky cestě po Austrálii vzniklo označení AFK Bohemians, a poněvadž Vršovičtí přivezli od protinožců dva klokany, dostal se klokan jak do jejich znaku, tak do přezdívky.

Dvojici klokanů dostala výprava Bohemians 20. června 1927 během rozloučení na nádraží v Brisbane od ministra veřejných záležitostí Queenslandu a současně prezidenta tamní fotbalové asociace M. J. Kirwana. Mělo přitom jít o dar prezidentu Masarykovi, ale jak se později ukázalo, ten o něj nestál. Po převzetí byli klokani převezeni z Brisbane do Sydney a tam naloženi na parník Orvieto, při jehož zastávce v Perthu se na něj nalodila i celá vršovická výprava.

Na lodi se o oba klokany prý nejvíce starali brankář Antonín Kulda a útočník Jaroslav Hybš. Druhý jmenovaný později vzpomínal: „… živil jsem je a na lodi mi jeden utekl. Když jsem ho s pomocí námořníků chytil, tahal mě po palubě a dal mi pořádně zabrat…“

Po vylodění v Benátkách se převoz klokanů do Prahy kvůli veterinární prohlídce poněkud pozdržel, a dojeli tak až po větší části výpravy, a to patrně 31. července 1927. V té době již bylo rozhodnuto, že budou umístěni do nedávno vzniknuvšího Vivaria Leknín v pražských Havlíčkových sadech. Již 2. srpna 1927 přineslo večerní vydání Národních listů nepříliš zřetelnou fotografii obou klokanů a o dva dny později tytéž noviny informovaly, že klokani si „v prostředí ostatních exposic zcela rychle zvykli“. O další dva dny později pak pro změnu Národní politika publikovala reportáž nadepsanou „Návštěva v pražském sídle australských klokanů“. V ní se dočteme: „V bedně, as půl metru vysocí klokani veselé poskakují, chvílemi panáčkují a jak se zdá, již se seznámili dosti s okolím. Na dně jejich sídla leží potrava: seno, kukuřice a oves. Správa podniku neví, co nejraději jedí, ale dle dosavadního pozorování asi všechno. V krabici od sucharů mají káranskou vodu, která prý jim znamenitě chutná. Vyhrazené místo je tísní, ale včera večer vybudována jim krásná klec, pět metrů dlouhá, 3 metry vysoká, a tak klokani budou snad nyní spokojeni. (…) Včera přišlo tolik diváků, že ani o 7. hodině večerní ještě podnik nemohl býti uzavřen, ač jest již otevřen od 9. h. ranní. (…) Nyní klokani v nové veliké kleci budou žíti lépe nežli v bedně. Brzy dorostou výšky jednoho metru a snad se ještě dočkáme jejich potomků?” A mimochodem, 9. srpna pak Národní politika zmínila, že „bednu, ve které klokani dříve bydlili, vzali si na památku vršovičtí Bohemians a uschovají si ji“.

Jak dlouho klokani v Havlíčkových sadech žili, bohužel nevíme. V dobovém tisku jsou v množném čísle zmiňováni ještě v červenci 1929, později se již píše jenom o jednom. Poslední zmínku o tomto druhém z obou klokanů jsem našel v novinách z konce ledna 1931…

Také se nikde neuvádí, o jaký druh přesně šlo. V souvislosti s jejich předáním Bohemians v Brisbane je zmiňován „druh Wallaby“. To je ale obecný termín, který označuje celou řadu druhů středně velkých klokanů. Ve svém článku věnovaném Vivariu Leknín později Vilém Němec – velký konkurent prof. Jiřího Jandy ve snaze o založení pražské zoo – psal o „skalních klokanech“. Bohužel jakékoli podrobnější popisy bohemáckých klokanů jsem nikde nenalezl a vedle snímku zveřejněného 2. srpna 1927 v Národních listech se mi v hlubinách internetu podařilo vypátrat jen dva další jejich údajné záběry, rovněž velmi nekvalitní. Na základě těchto obrazových materiálů jsme se s kolegy ze Zoo Praha – Jaroslavem Šimkem, Pavlem Brandlem a Ivanem Rehákem – pokusili klokany určit. I za pomoci odborníků z Austrálie jsme došli k předběžnému závěru, že mohlo jít o klokany rudokrké nebo hbité. První možnost se přitom jeví jako mnohem pravděpodobnější.

Víc se mi o dvojici slavných klokanů zatím zjistit nepodařilo. Pokud jde o jakékoli další údaje, neuspěl jsem svého času ani u Bohemians. Ale třeba i tato moje zpráva přispěje k tomu, že se objeví doposud neznámé materiály či informace.

V každém případě klokani přežili ve znaku a v přezdívce Bohemians již téměř sto let. A co víc: dodnes mají svůj nezanedbatelný význam také v česko-australských vztazích.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník či Snídaně s Její Excelencí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist