Miroslav Hruška: Dokážeme chránit vodu ústavou?
Když pomineme, že ústava nám nezajistí déšť, jsou zde další okolnosti, které tento krok považují za stejně pochybný, jako je již probíhající dotace Dešťovka. Kdyby se páni ministři obtěžovali podívat se na venkov, našli by jen velmi málo domů, kde pod okapem nestojí sud na dešťovou vodu. A ve městech většinu ploch tvoří asfalt nebo beton a dešťová voda končí v kanalizaci.
- Proč je myšlenka ústavní ochrany vod zbytečná? Protože ochrana vod je zajištěna mnoha zákony, vyhláškami, programy a to zcela dostatečně. Chybí zde jen to, že tyto zákony jsou porušovány, a to přímo těmi, kdo je vydávají. Co nám tedy chrání vodu:
- Za prvé je to Směrnice Evrpského parlamentu a rady č. 2006/118/Es.
- Zákon č. 41/2015 Sb o ochraně zemědělského půdního fondu.
- Programy snad všech politických stran, kde se zavazují, že budou chránit vodní zdroje atd.
- Programové prohlášení vlády ČR, Programové prohlášení rady Středočeskéko kraje a dalších krajů a mnoho dalších dokumentů.
Takže je jasné, že prostředků a nástrojů k ochraně vody je dost a stačí je dodržovat. Jenže když se ministerstvo zemědělství zaváže zákonem zabránit dalším záborům ZPF a ministestvo dopravy se zaváže, že postaví další stovky dálnic, tak jeden zákon jde proti druhému. A to nemluvím o tisících hektarů propustné zemědělské půdy zakryté betonem v průmyslových zónách a halách skladů.
Páni ministři, prosím, dohodněte se a pokud to nedokážete, vsaďte na obyčejný selský rozum. Dokud nebudeme půdu orat a ne betonovat, tak ani ústava vodu nezachrání.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Jiří Svoboda
5.9.2018 09:29Bude mít ale jeden háček. Výrazné snížení průtoků našich vodních toků i výrazné snížení průtoků Labe, Odry a Moravy na našich hranicích. Důsledky nedokážu odhadnout a posoudit. Ad absurdum bychom nemuseli z ČR odvádět žádnou vodu. Jak by to ale vypadalo s čistotou našich toků, když by byl vlastně vyřazen velký vodní cyklus? Možná je i to řešitelné minimalizací znečištění a regeneračními procesy v přírodě na našem území.
Lukáš Kašpárek
5.9.2018 12:54 Reaguje na Jiří Svobodaplanetu je potřeba brát jako jeden obrovský organismus, který je propojen nespočtem vazeb a funkcí. Každé přerušení jedné z vazeb vyvolává řetězovou reakci, která vše destabilizuje a ohrožuje na existenci.
Kéž by lidstvo začalo brát tyto věci opravdu vážně...
Jiří Svoboda
5.9.2018 16:38Ale přesto je tu jeden aspoň trochu pozitivní argument. GO celkově zvýší velký vodní režim, jen je třeba dosáhnout jeho homogenizace v prostoru i čase. Jde o úkol srovnatelný s poroučením větru, dešti, nemusí však být neřešitelný.
Jiří Svoboda
5.9.2018 16:40 Reaguje na Jiří SvobodaJan Škrdla
5.9.2018 20:44 Reaguje na Jiří SvobodaHomogenizace srážek v prostoru a čase se dosáhne právě díky malému vodnímu cyklu. Jinak chladnější a vlčí povrch stahuje vlhkost teplejších a vlhčích oblastí. Proto více prší nad lesem než nad městem.
Jiří Svoboda
6.9.2018 09:34 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
6.9.2018 21:45 Reaguje na Jiří SvobodaNějakému poroučení větru a dešti nevěřím - to už tu jednou bylo a teď si neseme následky. Zavání to docela velkým průšvihem.
Jiří Svoboda
18.9.2018 15:53 Reaguje na Jan ŠkrdlaJe teď na každém z nás abychom přispěli k tomuto vyrovnání rovnováhy... Pokud každý aspoň částečně změní svůj náhled na svět a aspoň trošku změní svůj přístup, má to šanci na úspěch. Pokud ale bude (jak jsem již několikrát četl) většina občanů ČR čekat, že to zařídí stát, tak to opravdu nedopadne..... naštěstí kolem sebe vidím víc a víc lidí co se zabývají ochranou životního prostředí a kteří ví jaká je realita, takže snad máme šanci dát věci do pořádku.
Pokud tedy kreatury jako je Miloš Zeman nebo například někteří z ODS nebudou pořád dokola tvrdit lidem, že člověk má dál vše ovládat a ničit a že to ničemu nevadí.... to pak situaci těžce škodí...
Je potřeba s pokorou přijmout fakt, že moderní člověk již přírodě a jejím zákonitostem už vůbec nerozumí a že vlastně vůbec nevíme co děláme a až potom musí přijít ona snaha věci změnit.
Jinak si budeme pořád dál hrát na pány světa a budeme jenom přinášet další a další "naše řešení" na zvládnutí "jakýchkoliv problémů". Musíme se prostě konečně podřídit přírodním zákonům a přijmout je jako neměnný fakt.... a potom všemi silami renaturalizovat vše podstatné kolem sebe...
Co vidím jako pozitivní je částečná změna přístupu MŽP a dokonce i MZE, takže věřme, že i stát začne dělat opradu smysluplné kroky k nápravě aktuálního stavu.. jen aby nepřicházeli z dalšími technokratickými řešeními jako je třeba stavba přehrad, která sama o sobě znamená další nepřirozenost a destabilizaci..
Prostě jen dejme přírodě (a přírodě blízkým řešením) šanci a ona nám sama ukáže jak dokonale funguje...
Jiří Svoboda
6.9.2018 17:43 Reaguje naMyslím, že jediná šance je vysoké zpoplatnění poškozování planety (tj. odstranění negaticních externalit zpoplatněním). Prachy jsou jediný zatím fungující a tradiční nástroj, využijme ho i pro dobrou věc.
Ano, souhlasím s tím, že peníze jsou dnes jediná hybná síla, bohužel i co se ŽP týká..
V této zemi většinová společnost nedodržuje zákony a jiné regule, takže i když politici již konečně nějaký zákon vydají nebo novelizují, tak se stejně často nic k lepšímu neposune, protože tady je potřeba hodně lidem vyhrožovat pokutou nebo "zrušením činnosti" aby se něco dělo... NEMÁME VZTAH K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ A MÁME POCIT, ŽE SE NÁS NETÝKÁ...
Můj pohled na svět je asi celkově dost depresivní, ale jsem přesvědčen, že je to proto, protože realita je prostě přesně tak depresivní a katastrofální......
Kam se hnu, tam vidím průser.. a to často takový, který vůbec nemusel vzniknout. Stačilo jen trošku používat hlavu a cit...
Děkuji za zajímavou diskuzi.
Pokud možno pěkný den přeji!
Jiří Svoboda
18.9.2018 16:01 Reaguje naAle pokud by se odstanily negativní externality spojené s poškozováním planety, přírody a klimatu řádným zpoplatněním, peníze by skvěle sloužiky ve prospěch ŽP a navedly by rozvoj do udržitelného koridoru. A v podstatě nic by to nestálo, využívaly by se zcela přirozeně hlavně šetrné efektivní technologie. Trh by nebyl zkřiven dotacemi a byl by opravdu férový, neboť by za škody bylo řádně placeno.