https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-hruska-vadi-mi-ze-ustavnimu-soudu-hluk-nevadi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Hruška: Vadí mi, že Ústavnímu soudu hluk nevadí

10.1.2019
Byli jste někdy v čekárně na ušním? Ilustrační snímek.
Byli jste někdy v čekárně na ušním? Ilustrační snímek.
Ústavní soud zamítl stížnost skupiny senátorů, která protestovala proti tomu, že vláda svým nařízením změkčila hlukové limity. Norma zavedla před třemi lety nový výpočet hladiny hluku, který spočívá v tom, že při měření se musí odečíst dva decibely jako možná chyba . Výsledkem je, že i takřka dvojnásobný hluk než dříve se najednou vejde do limitů. Tolik článek autora Marka Pokorného na serveru Aktuálně.cz.
 

Co to znamená:

Ústavní soud prakticky rozhodl, že když se kácí les, lítají třísky, a když se staví například dálnice, dělá se kravál. Co na tom, že o kolik více vydělají firmy, o tolik více to postihne zdraví lidí. Důvod pro zrušení nynější úpravy páni soudci nenašli a tak rukou společnou a nerozdílnou (tedy jednomyslně) návrh senátorů zamítli.

Soud uvádí, že některé státy žádné limity nemají a nic se neděje. Musíme snad každou blbost, kterou mají na západě, mít i my? Nemáme snad svůj rozum a odborníky?

Jako příklad se uvádí, že v obci Újezd měli územní rozhodnutí na devítimetrovou zeď. Změnou podle nařízení se tato protihluková zeď snížila na pětimetrovou. Co na to říci? Snad jen to, že pokud dojde v projektu k tak značným změnám, měl by být projekt zcela přepracován, včetně řízení EIA a dalších podle stavebního zákona.

Jsem pacientem ORL-ušní ambulance a chodím na pravidelné kontroly. Jak to tak bývá, v čekárnách se bavíme o svých problémech. Možná by si měli někteří soudci sednout na hodinku vedle pneumatické sbíječky a pak si jít popovídat do čekárny. Divili by se, kolik problémů přináší mnoha lidem hluk, a to, i když užívají předepsané ochranné pomůcky.

Lidé u silnic a dálnic tyto pomůcky mít nebudou a mnoho z nich se kvůli hluku v noci ani nevyspí. Z toho pak vznikají deprese a další nemoci...

Zajímalo by mne, zda si Ústavní soud při svém rozhodování nechal udělat znalecký posudek lékařů.

Ale vlastně proč?

Kdyby to nebylo poněkud ujeté, bylo by úsměvné tvrzení mluvčího ŘSD pana Rýdla, který říká, že nemohou dělat vyšší protihlukové zdi, protože by to bylo plýtvání se svěřenými prostředky a tedy v rozporu s péči řádného hospodáře. Jak vypadá péče řádného hospodáře, je vidět například na dálnici D 8.

Nezbývá mi již nic víc než poděkovat Ústavnímu soudu k jeho péči o zdraví občanů této republiky. Patrně mu poděkují i ti, kdo na tomto rozhodnutí vydělávají slušný balík.


reklama

 
Miroslav Hruška
Autor je čtenář Ekolistu.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

10.1.2019 19:15
Autor v úvodu článku pomíjí Weberův–Fechnerův zákon a zaměňuje hluk a tzv. zvukový tlak. Pro zvýšení hluku o 3 dB je sice potřebný dvojnásobně vyšší tzv. zvukový tlak, ale hluk by se zvýšil dvojnásobně jen v případě, že by původní hladina byla 3 dB. Při hluku z dopravy jde o hladiny hluku v okolní obytné zástavbě kolem 50 dB, takže autorem kritizovaná tolerance 2 dB v praxi může znamenat zvýšení hluku o cca 5%, nikoli téměř dvojnásobně, jak tvrdí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist