Miroslav Bobek: Plivník, vzácné mládě kapucína
Je to důležité mládě, a to nejenom proto, že je první. Podobně jako jiní supi, také sup kapucín se ocitl v úzkých, i když zpočátku si toho nikdo ani pořádně nevšiml. Ještě před deseti lety byl ve světové Červené knize uváděn jako „málo dotčený“ druh – jenže pak se velice rychle propadl hned o čtyři kategorie níž, mezi kriticky ohrožené druhy.
O tom všem bych možná nepsal, pokud by zrovna v době, kdy naši chovatelé Plivníka vypiplávají, organizace Vulture Conservation Foundation nezveřejnila alarmující zprávu ze západoafrické Guineje-Bissau. Podle odhadu VCF tam v posledních měsících bylo otráveno přinejmenším 1600 kapucínů. Spíše ale mnohem víc; i dva tisíce je opatrný odhad. Guinea-Bissau byla přitom doposud považována za jedno z významných útočišť tohoto druhu supa.
Důvod takto masového trávení kapucínů není úplně jasný, ale předpokládá se, že důvodem je jejich použití pro rituální a medicínské účely. V řadě afrických zemí přetrvává víra, že části supů léčí nemoci, přinášejí štěstí či zvláštní schopnosti, zvyšují inteligenci dětí a podobně. Tato víra je spolu s lovem supů kapucínů na maso či degradací prostředí jednou z významných příčin jejich razantního úbytku. Nynější supí genocida v Guineji-Bissau má snad souvislost s tamní nestabilní politickou situací a/nebo s vysokou poptávkou po supech z okolních zemí. V každém případě je to pro tamní populaci velká rána.
(Na okraj: Posledním letadlem se z Guineje-Bissau podařilo přepravit do Lisabonu tři kadávery. Jejich analýza ukázala, že všichni tři jedinci byli otráveni látkou z rodiny karbamátů, tedy jedem podobným tomu, jímž jsou dravci nelegálně tráveni také u nás. Naposled to byli tři orli mořští na jižní Moravě - za tím je také pověrčivost, byť jiného druhu.)
Odchov Plivníka v naší zoo je bezpochyby úspěch, jehož význam výše uvedené souvislosti jen podtrhují. Současně mě ale jímá beznaděj. Jsme jedním z pouhých čtyř chovatelských zařízení v Evropě, která letos kapucína rozmnožila – a proti tomu stojí přinejmenším šestnáct set mrtvých ptáků jen za poslední měsíce a jen v Guineji-Bissau. Ach jo, Plivníku...
reklama