https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-plivnik-vzacne-mlade-kapucina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Plivník, vzácné mládě kapucína

11.5.2020
Mládě supa kapucína ve věku necelých čtyř týdnů.
Mládě supa kapucína ve věku necelých čtyř týdnů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
To ptáče mě zaujalo na první pohled. Jeho hnědé prachové peří kontrastovalo s holou, namodralou kůží na hlavě, s růžovým ozobím dravčího zobáku a jemně modrými linkami na očních víčkách. Nyní, když povyrostlo, už ztrácí svou roztomilost a začíná naplňovat mou představu plivníka známého ze slovanských pověstí. Pro sebe jsem si ho tak i pojmenoval: Plivník.
 
Plivník je úplně prvním mládětem supa kapucína, které se vylíhlo a je odchováváno v Zoo Praha. Tohoto nejmenšího afrického supa jsme měli již v 50. a 60. letech a znovu se k nám vrátil v roce 2012, avšak mláděte jsme se dočkali až letos. Konkrétně 11. dubna, kdy se Plivník vylíhnul.

Je to důležité mládě, a to nejenom proto, že je první. Podobně jako jiní supi, také sup kapucín se ocitl v úzkých, i když zpočátku si toho nikdo ani pořádně nevšiml. Ještě před deseti lety byl ve světové Červené knize uváděn jako „málo dotčený“ druh – jenže pak se velice rychle propadl hned o čtyři kategorie níž, mezi kriticky ohrožené druhy.

O tom všem bych možná nepsal, pokud by zrovna v době, kdy naši chovatelé Plivníka vypiplávají, organizace Vulture Conservation Foundation nezveřejnila alarmující zprávu ze západoafrické Guineje-Bissau. Podle odhadu VCF tam v posledních měsících bylo otráveno přinejmenším 1600 kapucínů. Spíše ale mnohem víc; i dva tisíce je opatrný odhad. Guinea-Bissau byla přitom doposud považována za jedno z významných útočišť tohoto druhu supa.

Důvod takto masového trávení kapucínů není úplně jasný, ale předpokládá se, že důvodem je jejich použití pro rituální a medicínské účely. V řadě afrických zemí přetrvává víra, že části supů léčí nemoci, přinášejí štěstí či zvláštní schopnosti, zvyšují inteligenci dětí a podobně. Tato víra je spolu s lovem supů kapucínů na maso či degradací prostředí jednou z významných příčin jejich razantního úbytku. Nynější supí genocida v Guineji-Bissau má snad souvislost s tamní nestabilní politickou situací a/nebo s vysokou poptávkou po supech z okolních zemí. V každém případě je to pro tamní populaci velká rána.

(Na okraj: Posledním letadlem se z Guineje-Bissau podařilo přepravit do Lisabonu tři kadávery. Jejich analýza ukázala, že všichni tři jedinci byli otráveni látkou z rodiny karbamátů, tedy jedem podobným tomu, jímž jsou dravci nelegálně tráveni také u nás. Naposled to byli tři orli mořští na jižní Moravě - za tím je také pověrčivost, byť jiného druhu.)

Odchov Plivníka v naší zoo je bezpochyby úspěch, jehož význam výše uvedené souvislosti jen podtrhují. Současně mě ale jímá beznaděj. Jsme jedním z pouhých čtyř chovatelských zařízení v Evropě, která letos kapucína rozmnožila – a proti tomu stojí přinejmenším šestnáct set mrtvých ptáků jen za poslední měsíce a jen v Guineji-Bissau. Ach jo, Plivníku...


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist