Ondřej Feit: Vyzýváme města a obce, zalévejte stromy a změňte způsob sekání trávníků
Ulice bez stromů se v létě stávají neobyvatelnými. Stromy totiž fungují jako nejvýkonnější „klimatizační jednotky“, pokud ovšem mají samy dostatek vláhy. Situace je velmi vážná, a pokud chceme ve městech přežít, musíme je okamžitě začít zachraňovat.
Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu proto apeluje na politiky a odpovědné zaměstnance měst a obcí, aby bez odkladů uvolnili finanční prostředky na dostatečnou zálivku stromů ve městech.
Pomoci mohou i občané: Neznamená to, že by museli přímo stromy zalévat, stačí, aby pochopili, že stín stromů je dar a ne obtíž, a že trávník ve městě nemusí být nízko sečený.
Známe zásady první pomoci
1. Zachránit stromy
Zajistit jim dostatečnou zálivku, tedy 50 – 200 litrů pro každý strom na týden podle velikosti.
Upřednostnit ohrožené, ale perspektivní jedince, tedy ty, které mají větší šanci přežít.
Zlepšit vsakovací schopnost povrchu půdy u stromů, případně mulčovat povrch.
2. Změnit management travních porostů
Nesekat v současném horkém a suchém počasí trávník. Nízko sečené porosty se přehřívají, zasychají, půda odpařuje veškerou vláhu a ztrácí schopnost zadržovat vodu. Zhoršuje se tím mikroklima a tak i podmínky pro stromy, lidi i zvířata.
Prostředky a čas věnované na sečení lze využít právě na zálivku stromů.
Doporučení Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu pro budoucnost
- Svěřit projektování a novou výsadbu stromů kvalifikovaným a prověřeným odborníkům, podpořit a vyžadovat mezioborovou spolupráci.
- Zajistit a prosazovat optimální podmínky pro to, aby se stromy ujaly a rostly (dostatečný prokořenitelný prostor, opatření proti zhutňování půdy, prokořenitelné buňky atd.).
- Vyjednat vstřícný přístup správců sítí a komunikací a dalších subjektů - i oni jsou zodpovědní za životní podmínky ve městech.
- Zavádět opatření pro zadržování dešťové vody ve veřejném prostoru (zasakovací průlehy, jímky a další).
- Vybírat druhy odolávající horkému a suchému klimatu.
- Nebát se stromů s velkými korunami (ty později odborně prosvětlovat, aby se zajistilo provětrávání i zastínění).
- Pečlivě zvažovat kácení stromů v sídlech.
V boji proti přehřívání sídel nejlépe pomáhají zdravé a vitální stromy!
Výzvu sepsala Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Lukas B.
10.8.2018 12:21Jan Škrdla
10.8.2018 22:17 Reaguje na Lukas B.důvod č. 2: mnohým lidem připadá trochu vyšší trávník neestetický a neudržovaný.
Pravda je, že to co zbyde z nízko posečeného trávníku v tomto horku a suchu, taky moc pěkně nevypadá.
Jiří Svoboda
10.8.2018 16:11Stromy mají hluboké kořeny často sahající až k hladině podzemní vody. Tuto vodu nasávají a listy odpařují. Pokud nám jde primárně o zamezení poklesu podzemní vody, stromy pokácejme. Zní to zvrhle ale zdá se mi to logické. Samozřejmě to nikdo neudělá, protože podzemní voda je "obecní pastvina" a každý strom v mém okolí mi zpříjemňuje život.
Jan Škrdla
10.8.2018 22:04 Reaguje na Jiří SvobodaStromy sice odsávají vodu z půdy, ale tím, že ji odpařují, přispívají k výraznému ochlazení povrchu (viz obrázek). Na odpaření vody se spotřebuje značná energie, živý strom působí jako klimatizační jednotka. Na pokles hladiny podzemní vody má zásadní vliv to, že se značná část srážek odvede dešťovou nebo směsnou kanalizací pryč a v půdě pak chybí.
Jiří Svoboda
13.8.2018 16:40 Reaguje na Jan ŠkrdlaStrom má prostě obrovský povrch "vlhkých" listů či jehličí a navíc nahoře více fouká, což odparu pomáhá.
Má úvaha byla spíše mířena proti jednostranné argumentaci (říkám jen to, co se mi hodí).
Jan Škrdla
13.8.2018 23:42 Reaguje na Jiří SvobodaTím, že stromy opařují vodu, jednak snižují teplotu a navíc zvyšují množství srážek. Odpařené voda zkondenzuje a vyprší se většinou tam, kde je chladnější povrch. Říká se tomu malý vodní cyklus. Je známo, že více a častěji prší nad lesem než nad holou krajinou nebo nad městem.
Další věc, kterou stromy umí, je zadržet vodu v koruně, pozvolna ji nechat okapat nebo stéct po kmeni. Tímto napomáhají její vsakování do země.
Naopak z holé nebo zabetonované krajiny velká část vody odteče a v době bez srážek pak chybí.
Jiří Svoboda
14.8.2018 10:28 Reaguje na Jan ŠkrdlaSpodní voda ubývá proto, že (pokud neodtéká) vzlíná nadložím a s povrchu je odpařována a toto urychlují stromy. Voda přibývá vsakem deště. Koruny stromů často zabrání, aby se voda dostala až k zemi.
V posdtatě idelání systém pro ochranu spodních vod je budova či silnice, odkud je voda odvedena do vsakovacích zařízení (z takového povrchu se nic neodpařuje). To není nic komplikovaného, udělá se masivní rýha, vyloží se geotextilií a zaveze se hrubým kamenivem. Samozřejmě takový systém neposkytuje příjemný chládek fungující na úkor spodních vod, ale slouží jiným účelům.
Jan Škrdla
14.8.2018 13:34 Reaguje na Jiří SvobodaKdyž to srovnám z hlediska koloběhu vody, mikroklimatu a nákladnosti (o účelu psát nebudu - u každého jiný):
Strom nebo keř
- odpařuje vodu z půdy
- zachytí část srážkové vody v koruně, část z ní odpaří
+ odparem ochlazuje povrch
+ stíní půdu a omezuje opařování z jejího povrchu
+ část vody zadržené v koruně okape dolů nebo steče po kmeni a pozvolna se vsákne
+ výsadba a údržba stromu je méně nákladná než technická opatření
Budova (se vsakovacím zařízením):
+nevysává půdní vodu
+velká část vody se dostane přímo do půdy
-povrch se v létě přehřívá (pokud nemá zelenou střechu)
-okolní nezastíněné plochy jsou vystaveny přímému slunečnímu záření, přehřívají se a mají vyšší odpar z povrchu
-v neposlední řade jsou zde podstatné vyšší náklady
Co se týká sinic - část vody steče stejně přímo do vodního toku a navíc kvalitu vody zhoršuje sůl ze zimního posypu.
Z výše uvedeného nejlépe vychází právě stromy keře. Pokud chcete dostat vodu do půdy zasakovacím zařízením, tak ze stávajících budov a zpevněných ploch .
Jiří Svoboda
14.8.2018 15:27 Reaguje na Jan ŠkrdlaCo se týče budov, ty prostě potřebujeme a tak by se měly stavět jen promyšleně.
Pokud dáte na střechu např. bílý trapézový plech, uděláte pro ochranu klimatu velmi dobře. Ten totiž odráží sluneční záření ale vyzařuje jako černé těleso. Je to určitě lepší než zelená střecha.
V okolí budovy samozřejmě mohou být stromy a keře, nejlépe listnaté/ovocné, aby nebránily v zimě prosluňovat dům.
Jak stavět levně a dobře pasivní domy a hned se spotřebovává dřevo z lesů, tím se zabývá optimalizmus.cz
Samozřejmě sůl z posypu je blbá. Ale dešťovka je zcela bez solí, tak možná trochu přisolit není až tak na závadu. Aspoň jsem zatím neslyšel, že by s NaCl byl problém. Máme tu člověkem způsobený velký solný cyklus.
Martin Jasan
13.8.2018 09:59 Reaguje na Jiří Svobodaa) Kořeny většiny našich stromů by v prostředí se stále přítomnou vodou uhnily. Např. borovice mají na břehu mokřiny kořeny do stran (nikoliv do hloubky, jak je to obvyklé), protože jim vadí přítomnost vody.
b) Listy stromů část dopadající sluneční energie odrazí a část pohltí, tedy na zem dopadne podstatně méně a tím způsobují menší vypařování z půdy.
Jiří Svoboda
13.8.2018 16:40 Reaguje na Martin JasanMartin Jasan
13.8.2018 21:32 Reaguje na Jiří Svobodab) Protože (jak by se dalo pochopit z mého příspěvku) stromy mají jinou pohltivost/odrazivost slunečního záření než holá půda nebo trávník a proto celkově mohou odpařovat méně vody než jiný porost.
(pokud si vybavíte les, tak je zpravidla vlhčí než luční společnestva).
Jiří Svoboda
14.8.2018 10:37 Reaguje na Martin Jasanb) A není to právě tím, že stromy cucají hlubokými kořeny spodní vodu z míst, kde je půda dosti vlhká (třeba metr nad hladinou spodní vody)? A že by zelený les odrážel více slunečního záření než jiné povrchy, to jste si asi vymyslel (cucání z prstu vás asi baví).
Jan Škrdla
14.8.2018 13:47 Reaguje na Jiří SvobodaJe to trochu složitější. Velkou část záření stromy pohltí a využijí k fotosyntéze nebo k transpiraci (opařování). Pravdou je, listy více odráží zelenou složku záření, proto se jeví jako zelené.
Jiří Svoboda
14.8.2018 15:34 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
14.8.2018 13:59 Reaguje na Martin JasanLes odpaří ve skutečnosti více vody než jiné porosty.
Na druhou stranu ještě více vody zachrání před odtokem, tím že ji zadrží v korunách a převede do půdy. Také část vody, co se opaří spadne zpět v podobě srážek.
To že je les vlhčí než louka je dáno tím, že zastiňuje povrch země a snižuje jeho teplotu. K tomu se přidává ještě ochlazující účinek vody odpařované korunami stromů.