https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ondrejn-fous-k-cemu-je-dobry-stlaceny-vzduch-pri-peci-o-stromy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ondřej Fous: K čemu je dobrý stlačený vzduch při péči o stromy?

16.11.2021
Stlačený vzduch jako pomocník v péči o stromy.
Stlačený vzduch jako pomocník v péči o stromy.
Na Branickém náměstí v Praze jsme v posledních dnech svědky využití technologie, která zažívá v posledních letech nebývalý rozmach. Pro zlepšování stanovišť stromů, podporu retence, eliminace zhutnění, následků stavební činnosti, umístění stavebních konstrukcí či kufrů cest se v poslední dekádě začíná používat stlačeného vzduchu pro odhalení kořenů stromů.
 
Všestranná koncovka běžného stavebního kompresoru je známá nejvíce pod pojmem airspade. V rámci krajinářských řešení nám rozvazuje ruce a jelikož stlačený vzduch při správném použití nepoškozuje kořeny, dokážeme s ním uspět v situacích, které dřív byly velice obtížné a často neumožňující přežití stromů.

Ošetřené a zakrácené kořeny.
Ošetřené a zakrácené kořeny.

V Bráníku je situace vlastně velmi standardní a najdete ji prakticky na každé stavbě. Dřezovec sázený v roce 2010 do trávníku. Slibně se rozvíjející strom, plně ujmutý a bez fatální vady. Ve městě vzácnost nebývalé hodnoty (většina mladých stromů má různé defekty neslučitelné s dlouhodobou perspektivou), kterou jsme povinni chránit.

Jak? Podívejme se blíže na tento jeden konkrétní příklad. Mezi velmi efektivní ochranné prvky ve veřejném prostoru patří zvýšené obruby, často spojované s nátokem vody ze zpevněných ploch. Je to cesta, jak bránit zhutnění a většině dalších stresů.

Samozřejmě, včetně zbavení se koseného drnu, který je jedním z kritických stresfaktorů pro mladé stromy.

Pro rozvoj kořenů nemusí jít nijak o liniovou bariéru. Instalovat technický prvek do stávajícího kořenového systému, který má desítky čtverečních metrů, lze s minimálním poškozením právě prostřednictvím stlačeného vzduchu.

Na snímcích vidíte vyfoukání rýhy, kterou analyzujeme přítomnost kořenů za minimálního poškození a můžeme je zakrátit čistým střihem bez mechanického namáhání v tahu. Ano, poškozujeme tím vnější obvod kořenového okapu, kde je intenzivní absorpční zóna, ale zároveň máme možnost výrazně zlepšit dostupnost půdního vzduchu prostřednictvím obsypu a zapojení retence vody.

Pro mnohé může být překvapením, jak silné kořeny se na obvodu koruny dají najít, nakolik je představa o "soustřednosti" kořenového systému nepravdivá a kolik metrů sahají zcela cíleně mimo kořenový okap.

Není výjimkou, že i při tradičním respektu k obrysu korunového okapu připravíte strom o třetinu absorpční zóny a šoková reakce vyžaduje kompenzace. Stejný případ je zde. Po instalaci stavebních prvků je nutno dofoukat mezeru s řeznými ránami na kořenech a dosypat prostor porézními materiály, které umožňují bohaté rozvětvení kořenového systému. ke kterému okamžitě strom přistoupí ve snaze kompenzovat způsobené poškození. Řešení pro něj aktivně sbírá vodu ze zpevněných ploch, usnadňuje retenci srážek a zpřístupňuje mu půdní vzduch.

Dřezovec na Branickém náměstí.
Dřezovec na Branickém náměstí.

Podstatné je bránit samozřejmě i všem stresům patřícím mezi rizika stavby. Přesychání, hutnění, kontaminace a skladování stavebních materiálů. To není tak snadné, jak to vypadá a věc vyžaduje pravidelný autorský dozor. Na výsledky foukání je obvykle nutné v rámci díla reagovat.


reklama

 
foto - Fous Ondřej
Ondřej Fous
Autor je zahradník, zahradní designér, perenář, vysokoškolský pedagog a publicista.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

16.11.2021 08:37
Na téhle technologii se mi líbí, že je zcela bezprašná.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.11.2021 20:00 Reaguje na
:)
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.11.2021 06:21 Reaguje na
když se napřed plocha pokropí nebo se to dělá v příhodných podmínkách tak bezprašná do určité míry určitě je.
Odpovědět

Jirka Černý

17.11.2021 10:40 Reaguje na radim buffalo tobias
Raději bych to nechal prášit než do toho lejt vodu, je lepší být zaprášený než totálně od bahna. Jinak další super technologie která je vymyšlená jen aby bylo vymyšleno něco nového.
Odpovědět
Pe

Petr

17.11.2021 12:03
Nějak nechápu proč se to dělá. Místo travnatého parčíku bude zase jen dlažba s jedním stromem uprostřed?
Odpovědět
Pe

Petr

17.11.2021 12:07 Reaguje na Petr
Ostříhat kořeny a okolí vydláždit, to má být ta péče o stromy?
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.11.2021 15:25 Reaguje na Petr
braník už dávno není ta periferie, ve které jsem vyrůstal, už je to širší centrum. a osud veřejné zeleně v širším centru je bohužel ten, že slouží jako veřejné záchodky pro dvounožce i čtvernožce.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.11.2021 12:55
Trávník by se mi tam taky líbil víc.
Nicméně tyhle maloplošné trávníky v Praze dopadají často neslavně.
A navíc, o tom pan Fous nerozhoduje.
Za mne zajímavý a poučný článek a sympatická snaha strom zachovat a navíc omezit poškození na minimum.

U Fouse je super, že je z jeho článků vidět, že tomu jednak rozumí, jednak tím žije ... což já ani jedno, ač zahradu mám:-). Tak si o tom občas rád přečtu a pak to na té zahradě bastlím s menším odporem:-))).
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.11.2021 20:23
Zajímavé a chytré.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist