https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/otevreny-dopis-poslancum-parlamentu-cr-podporte-zrizeni-vysetrovaci-komise-k-havarii-na-becve
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Otevřený dopis poslancům Parlamentu ČR: Podpořte zřízení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě

9.3.2021
Foto | Jan Husák
Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,
dovolujeme si Vás společně oslovit ve věci otravy řeky Bečvy. Ta se stala 20. září loňského roku a my dodnes neznáme pachatele této katastrofy. Jsme si vědomi, že v těchto dnech, týdnech i měsících řešíte bohužel stále aktuální problematiku pandemie koronaviru a usilujete o udržení co nejpříznivějších podmínek ekonomických, sociálních a především zdravotních pro nás, občany ČR. Přesto Vám zasíláme tuto naléhavou prosbu.
 

Řeka Bečva byla na značné části toku zásadně poškozena. Drastické důsledky otravy nemají charakter pouze hospodářské povahy (úhyn desítek tun ryb), jedná se především o jen stěží napravitelnou ekologickou katastrofu. Loni v září došlo k totálnímu narušení celého ekosystému řeky Bečvy a jeho výsledkem byla mrtvá řeka. Havárie zahubila ryby a další vodní živočichy a je velké štěstí, že nepostihla lidi, kteří se v řece a kolem ní pohybují. Návrat k původnímu stavu, pokud je to v plném rozsahu vůbec možné, potrvá dlouhá léta. Aby se podobná situace v budoucnu neopakovala, je zapotřebí zjistit příčinu jejího vzniku. A k tomu je nutné znát původce otravy, včetně způsobu, jakým se jedovaté látky do řeky dostaly.

Ani půl roku od havárie se však nezdá, že by se kauza blížila rozuzlení, a vyšetřování podle všeho směřuje do ztracena. Postup státních orgánů a institucí podílejících se na vyšetřování, od kterých bychom očekávali transparentní a důvěryhodný postup, totiž od počátku vzbuzuje jen další a další otázky (mimo jiné shrnuté na stránkách peticebecva.cz, kterou podepsalo již bezmála 20 000 signatářů). Zarážející je zejména přístup České inspekce životního prostředí, který budí nedůvěru již od prvního dne po havárii. Sporná je také řada úkonů či procesních postupů Policie ČR. Soudní znalec Ing. Jiří Klicpera, který havárii šetří pro Policii ČR, opakovaně odkládá zveřejnění svých posudků. Navíc se nyní sám ocitl v situaci, kdy musí policie prošetřovat jeho konání. V neposlední řadě je na místě zmínit nepříliš přesvědčivý přístup ministra životního prostředí a samotného vedení města Valašské Meziříčí k otravě. A mohli bychom pokračovat ve výčtu dalších kontroverzních rozhodnutí různých veřejných institucí či subjektů a jejich představitelů ve vztahu k této kauze.

Výše nastíněné důvody zvyšují pochybnosti, zda je vyšetřování otravy vedeno korektně, a tak narušují důvěru veřejnosti ve státní instituce. Vzhledem k závažnosti této ekologické katastrofy se domníváme, že k řešení takto neuspokojivé situace by mohlo přispět zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Je nám známo, že návrh hlasovat o zařazení bodu k ustanovení vyšetřovací komise má být po opakovaném neschválení Poslanecké sněmovně při nejbližší příležitosti předložen znovu.

Prosíme Vás tedy o podporu při nadcházejícím hlasování o zřízení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě – v první řadě o schválení tohoto návrhu k zařazení bodu na nejbližší schůzi sněmovny a následně také o samotné schválení a ustanovení komise. Tato vyšetřovací komise by mohla na základě důkladné analýzy dosavadního průběhu vyšetřování a vyhodnocení stávajících zjištění (v součinnosti s místními aktéry, kterým doposud nebyl poskytnut dostatečný prostor k vyjádření a objasnění svědectví a souvislostí) vnést do šetření havárie na Bečvě více světla. V neposlední řadě by také mohla přispět k obnovení důvěry veřejnosti v objektivitu státních institucí.

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče, děkujeme Vám za zvážení podpory našeho návrhu ke zřízení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě.

Děkujeme.
S pozdravem
Mgr. Jan Husák
organizátor protestních shromáždění a spoluautor petiční akce Peticebecva.cz.

Mgr. Jiří Jurečka
správce FB skupiny Otrávená Bečva nám není lhostejná

Lenka Halová
organizátor protestních shromáždění, správce FB stránky Bečva bez jedů

Ing. Stanislav Pernický
předseda MO ČRS Hustopeče nad Bečvou, z. s.
reklama

 
Otevřený dopis poslancům Parlamentu ČR

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

9.3.2021 14:33
Petici, na kterou je v článku odkaz, jsem podepsala už dávno a doufám, že tentokrát návrh na zřízení vyšetřovací komise bude na jednání parlamentu zařazen. Ocenila bych informaci o tom, kdo z poslanců bude hlasovat proti tomu, aby se o něm jednalo.

Přikládám odkaz na relativně čerstvý a pro mne zajímavý rozhovor s ekotoxikologem Ivanem Holoubkem, který vyhodnocoval vzorky z otrávené Bečvy (5.3., 27 min).
https://video.aktualne.cz/dvtv/kauza-becva-rekli-mi-ze-neni-treba-najit-vinika-chybi-klicov/r~89cc7f647da611ebb234ac1f6b220ee8/?fbclid=IwAR2gBlG2igIbCkPN5ZFPOckGIoQeZ2kEiNZPJsEwViqcra5XkIVyUOSNajU
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

10.3.2021 16:28 Reaguje na Majka Kletečková
A co si od zřízení parlamentní vyšetřovací komise slibujete?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.3.2021 18:03 Reaguje na Vladimír Hošek
Viz můj dnešní komentář 13:41 níže.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2021 15:35 Reaguje na Majka Kletečková
Jak nejsou důkazy? Kde zmizely? To jako VŠICHNI, kdo odebírali vzorky byli v tu neděli zrovna úplně debilní?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

9.3.2021 14:44
Kdo to nezpůsobil je známo, a na nikoho jiného se to zatím nepodařilo hodit. Komise stejně bude kontrolovat akorát jestli tam nejsou pravopisné chyby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2021 15:40 Reaguje na Michal Ukropec
Je známo. Brabec řekl, za pár hodin budeme znát viníka a taky ho znal. A od té doby mlží a lže.

Komise nebude složena z votroků ANO, ale z normálních politiků a existuje hodně lidí, kteří ví jak to bylo, mají rozbory z místa havárie, ale nemohli je doposud prezentovat. Samozřejmě do toho neberu viníky, ti budou zatloukat pořád.
Odpovědět
hi

9.3.2021 19:21
Viníka nikdo nehledal, protože zadání pana ministra bylo od začátku jasné "Dézu nekontrolujte, ta havárii nezpůsobila".
Nikdo proto neodebral vzorky z výusti Dézy a ani nikdo nepřišel udělat kontrolu v Déze. Všichni moc dobře věděli jak mají konat a co by mohli zjistit, ale nekonali, protože měli strach, že by rychle ve svém zaměstnání skončili. Dokonce i opoziční politici nic nesvedli.
Pokud Déza skutečně havárii nezpůsobila, proč sama nepožádala o kontrolu ihned, když se o havarii dozvěděla?
Sebelepší zákony nepomohou, pokud vyšetřování budou ovlivňovat politici.
Petici jsem podepsal. Je třeba neustále připomínat, aby nezapadla.
Poslanci by měli zvážit i podání trestního oznámení na ministra, ředitele ČIŽP, kteří zneužili pravomoci veřejného činitele a záměrně hned po vzniku havárie odklonili vyšetřování od Dézy.
Slušní úředníci na úřadech měli strach odebírat vzorky tam, kde měli a vést řádné šetření, protože by mohli zjistit skutečnosti, které by byly politickou katastrofou před volbami a finančně poškodit zájmy nejvyššího. Jedině rybáře ještě neměli pod kontrolou a tak jejich vzorky jednoduše vyleli.
V Déze se zpracovává tisíce tun toxických látek a riziko havárie je obrovské její provoz by se měl co nejrychleji utlumit. Na Bečvě a Moravě jsou rozsáhlé zásoby pitné vody, které Déza ohrožuje.
Podloží Dézy je znečištěno toxickými látkami a okolí musí být chráněno hydraulickou clonou. Kdo jednou zaplatí sanaci?
Iniciativu poslanců vítám a snad alespoň ukáže, jak naši společnost ovládají někteří politici a zda je nějaká šance domoci se práva.
Odpovědět
os

orb slavík

10.3.2021 10:20 Reaguje na
Je smutné, že po třiceti letech svobody jsou dnes státní úředníci zastrašeni a nedělají za co jsou dobře placeni. Hanba burešovým voličům, kteří toto dopustili.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.3.2021 15:50 Reaguje na
Na místě havárie bylo už v nedělo odpoledne dost organizací, které odebíraly vzorky a vyústění z Dezy je nejpodezřelejší (hlavně obtokový kanál).
Takže tam muselo dost pracovníků vzorky odebrat dřív, než dostal Brabec příkaz "shora" všechno zaretušovat. A ty skončily v různých organizacích a byly udělány rozbory. Napříkad Povodí Moravy rozebíralo řádově 80 vzorků, příčina a i místo kontaminace byly jasné a vše předali PČR. A ty výsledky někde jsou, silně pochybuji, že všichni zúčastní jsou tak fatálně podělaní, že i z počítačů to vymazali.
Pouze nezávislá komise PS to může objasnit, úřady jsou už asi všechny jeho.
Odpovědět
JM

Jan Marján

9.3.2021 19:54
A co když to opravdu ta Deza není? Komu se to protahování šetření v tomto případě hodí? A jinak. Nepamatuji se, že by nějaká parlamentní komise něco vyšetřila. Vždy to byl jen peněžní bonus a zviditelnění pro předsedu této komise.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.3.2021 02:06 Reaguje na Jan Marján
Já jsem nikdy netvrdila ani nevyloučila, že to byla DEZA. Protože to nevím. Ale v případě, že to DEZA byla, tak mohou být důvodem tak dlouhého trvání vyšetřování např. neúspěšné pokusy najít nějakého bílého koně, který by na sebe vzal vinu místo skutečného viníka. Nebo snaha protahovat to tak dlouho, až vypukne jiná velká kauza, která na sebe strhne pozornost do té míry, že díky tomu bude možné „otravu na Bečvě“ zamést pod koberec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 21:07 Reaguje na Jan Marján
Co když to způsobili Paroubkovi Marťani?
Většina dosavadních vyšetřovacích komisí končila trestním oznámením a soudem. Proč by se jinak burešova klika tak mohutně komise bránila, kdyby to k ničemu nebylo?
Jak teda donutit orgány, aby konaly svoji povinnost?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.3.2021 13:41
Ať komise důkladné zanalyzuje dosavadní průběh vyšetřování a vyhodnotí stávající zjištění. Více se aspoň dozvíme o postupu šetření v den havárie na Bečvě a těsně po 20. září. Nikdo myslím nepochybuje o tom, že rybáři a hasiči nic nezanedbali a udělali maximum, co mohli. Zato přístup ČIŽP budí nedůvěru již od prvního dne po havárii. Hodně lidí pochybuje o tom, že je vyšetřování otravy vedeno korektně. Možná, že máslo na hlavě má i samospráva Valmezu. Místním aktérům hlavně rybářům by měl být poskytnut dostatečný prostor k vyjádření a objasnění svědectví a souvislostí.

Je třeba se z průběhu vyšetřování poučit, aby se podobná situace v budoucnu neopakovala!
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

10.3.2021 17:00 Reaguje na Majka Kletečková
Tak vy chcete úkolovat komisi? Toto přesně udělat neumí. Vodoprávní úřad Valmezu není samospráva, ale státní správa.
Odpovědět
JH

Jan Horál

10.3.2021 15:10
Kolik dostávají ta naše zelená bojovná hnutí peněz od státu prostřednictvím nejrůznějších toků, že ani jedna z těch skutečně velikých se touhle genocidou nezačala zabývat? Ani jeden placený herec se naválel v křečích před Strakovkou a nedělal mrtvou mřenku? Proč asi.... Jestli jim ještě někdo po tomoto nechutném faux pas bude dál posílat pravidelně almužničku v podobě stokorunky měsíčně je stejně vygumovanej jako tihle uplacení profesionální aktivisté. Bečva je ukázka toho jak aktivismus nesmí vypadata a pžedevším dopadnout. Kredit Greenpeace, Hnutí Duha a především strany Zelených je v hnoji.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

10.3.2021 17:14
Co nepochybně havárie ukázala je skutečnost, že celý systém není zaměřen na chycení pachatele, ale na minimalizaci škod. Je to stejné jako když přijedou hasiči k požáru, tak v prvé řadě hasí a pak vyšetřují. Ta analogie s požárem je do očí bijící.
Diskuse kolem Bečvy sleduji a kdyby se zde nenabízela možnost do toho namočit Babiše, tak už by žádná diskuse neexistovala a nikdo by o havárii už nemluvil. Ten princip šetření vodohospodářské havárie založený komanči zatím nikomu do teď nevadil, tzn. již třicet let to tak jede a nikdo se nad tím nepozastavil, uvědomujete si to vážení diskutující?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.3.2021 22:19 Reaguje na Vladimír Hošek
Pokud je systém zaměřen jen na uhašení a nikoliv na zajištění stop, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Kdyby zmapování průběhu proběhlého šetření havárie na Bečvě vedlo ke změně systému, to by bylo fajn.
Nejhorší by bylo zamést tuto kauzu pod koberec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 17:42 Reaguje na Majka Kletečková
Což se stane.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 21:01 Reaguje na Majka Kletečková
Mám velmi skeptický názor na to, že je tenhle národ schopen něco změnit. Především proto, že nechápe příčiny tohoto marasmu. A nechce je chápat.
Odpovědět
LC

Luděk Chuděj

11.3.2021 08:52 Reaguje na Vladimír Hošek
Neslyšel jsem zatím o nějakém 40km vytráveném toku bez zjištění pachatele. Lokální havárie možná přehlédnout lze. Se zvyšujícím množstvím látky se při podobné události okruh podezřelých snižuje. Proto je postup vyšetřování spoustě lidem podezřelý. Politiku bych v tom nehledal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.3.2021 21:09 Reaguje na Luděk Chuděj
A co jiného? Všichni pracovníci všech orgánů jsou teda zcela neschopní až blbí?
Odpovědět
rl

rýpal lesní

16.3.2021 20:00
Po zkušenosti s tím, jak probíhalo 30 let poslanecké šetření OKD si dovoluji predikovat, že parlamentní komise k Bečvě nenajde ani to pověstné hovínko. Pokud ano, dám vlastní rukou do pytlíku na konci tyče příslušného kostelníka 5,-Kčs kovovou minci na doplnění knoflíků pláště svatého Michala o ten nejdůležitější. <rýpal lesní>
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist