Otevřený dopis poslancům Parlamentu ČR: Podpořte zřízení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě
dovolujeme si Vás společně oslovit ve věci otravy řeky Bečvy. Ta se stala 20. září loňského roku a my dodnes neznáme pachatele této katastrofy. Jsme si vědomi, že v těchto dnech, týdnech i měsících řešíte bohužel stále aktuální problematiku pandemie koronaviru a usilujete o udržení co nejpříznivějších podmínek ekonomických, sociálních a především zdravotních pro nás, občany ČR. Přesto Vám zasíláme tuto naléhavou prosbu.
Řeka Bečva byla na značné části toku zásadně poškozena. Drastické důsledky otravy nemají charakter pouze hospodářské povahy (úhyn desítek tun ryb), jedná se především o jen stěží napravitelnou ekologickou katastrofu. Loni v září došlo k totálnímu narušení celého ekosystému řeky Bečvy a jeho výsledkem byla mrtvá řeka. Havárie zahubila ryby a další vodní živočichy a je velké štěstí, že nepostihla lidi, kteří se v řece a kolem ní pohybují. Návrat k původnímu stavu, pokud je to v plném rozsahu vůbec možné, potrvá dlouhá léta. Aby se podobná situace v budoucnu neopakovala, je zapotřebí zjistit příčinu jejího vzniku. A k tomu je nutné znát původce otravy, včetně způsobu, jakým se jedovaté látky do řeky dostaly.
Ani půl roku od havárie se však nezdá, že by se kauza blížila rozuzlení, a vyšetřování podle všeho směřuje do ztracena. Postup státních orgánů a institucí podílejících se na vyšetřování, od kterých bychom očekávali transparentní a důvěryhodný postup, totiž od počátku vzbuzuje jen další a další otázky (mimo jiné shrnuté na stránkách peticebecva.cz, kterou podepsalo již bezmála 20 000 signatářů). Zarážející je zejména přístup České inspekce životního prostředí, který budí nedůvěru již od prvního dne po havárii. Sporná je také řada úkonů či procesních postupů Policie ČR. Soudní znalec Ing. Jiří Klicpera, který havárii šetří pro Policii ČR, opakovaně odkládá zveřejnění svých posudků. Navíc se nyní sám ocitl v situaci, kdy musí policie prošetřovat jeho konání. V neposlední řadě je na místě zmínit nepříliš přesvědčivý přístup ministra životního prostředí a samotného vedení města Valašské Meziříčí k otravě. A mohli bychom pokračovat ve výčtu dalších kontroverzních rozhodnutí různých veřejných institucí či subjektů a jejich představitelů ve vztahu k této kauze.
Výše nastíněné důvody zvyšují pochybnosti, zda je vyšetřování otravy vedeno korektně, a tak narušují důvěru veřejnosti ve státní instituce. Vzhledem k závažnosti této ekologické katastrofy se domníváme, že k řešení takto neuspokojivé situace by mohlo přispět zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Je nám známo, že návrh hlasovat o zařazení bodu k ustanovení vyšetřovací komise má být po opakovaném neschválení Poslanecké sněmovně při nejbližší příležitosti předložen znovu.
Prosíme Vás tedy o podporu při nadcházejícím hlasování o zřízení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě – v první řadě o schválení tohoto návrhu k zařazení bodu na nejbližší schůzi sněmovny a následně také o samotné schválení a ustanovení komise. Tato vyšetřovací komise by mohla na základě důkladné analýzy dosavadního průběhu vyšetřování a vyhodnocení stávajících zjištění (v součinnosti s místními aktéry, kterým doposud nebyl poskytnut dostatečný prostor k vyjádření a objasnění svědectví a souvislostí) vnést do šetření havárie na Bečvě více světla. V neposlední řadě by také mohla přispět k obnovení důvěry veřejnosti v objektivitu státních institucí.
Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče, děkujeme Vám za zvážení podpory našeho návrhu ke zřízení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě.
Děkujeme.S pozdravem
Mgr. Jan Husák
organizátor protestních shromáždění a spoluautor petiční akce Peticebecva.cz.
Mgr. Jiří Jurečka
správce FB skupiny Otrávená Bečva nám není lhostejná
Lenka Halová
organizátor protestních shromáždění, správce FB stránky Bečva bez jedů
Ing. Stanislav Pernický
předseda MO ČRS Hustopeče nad Bečvou, z. s.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Majka Kletečková
9.3.2021 14:33Přikládám odkaz na relativně čerstvý a pro mne zajímavý rozhovor s ekotoxikologem Ivanem Holoubkem, který vyhodnocoval vzorky z otrávené Bečvy (5.3., 27 min).
https://video.aktualne.cz/dvtv/kauza-becva-rekli-mi-ze-neni-treba-najit-vinika-chybi-klicov/r~89cc7f647da611ebb234ac1f6b220ee8/?fbclid=IwAR2gBlG2igIbCkPN5ZFPOckGIoQeZ2kEiNZPJsEwViqcra5XkIVyUOSNajU
Vladimír Hošek
10.3.2021 16:28 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
10.3.2021 18:03 Reaguje na Vladimír HošekPavel Hanzl
11.3.2021 15:35 Reaguje na Majka KletečkováMichal Ukropec
9.3.2021 14:44Pavel Hanzl
11.3.2021 15:40 Reaguje na Michal UkropecKomise nebude složena z votroků ANO, ale z normálních politiků a existuje hodně lidí, kteří ví jak to bylo, mají rozbory z místa havárie, ale nemohli je doposud prezentovat. Samozřejmě do toho neberu viníky, ti budou zatloukat pořád.
Nikdo proto neodebral vzorky z výusti Dézy a ani nikdo nepřišel udělat kontrolu v Déze. Všichni moc dobře věděli jak mají konat a co by mohli zjistit, ale nekonali, protože měli strach, že by rychle ve svém zaměstnání skončili. Dokonce i opoziční politici nic nesvedli.
Pokud Déza skutečně havárii nezpůsobila, proč sama nepožádala o kontrolu ihned, když se o havarii dozvěděla?
Sebelepší zákony nepomohou, pokud vyšetřování budou ovlivňovat politici.
Petici jsem podepsal. Je třeba neustále připomínat, aby nezapadla.
Poslanci by měli zvážit i podání trestního oznámení na ministra, ředitele ČIŽP, kteří zneužili pravomoci veřejného činitele a záměrně hned po vzniku havárie odklonili vyšetřování od Dézy.
Slušní úředníci na úřadech měli strach odebírat vzorky tam, kde měli a vést řádné šetření, protože by mohli zjistit skutečnosti, které by byly politickou katastrofou před volbami a finančně poškodit zájmy nejvyššího. Jedině rybáře ještě neměli pod kontrolou a tak jejich vzorky jednoduše vyleli.
V Déze se zpracovává tisíce tun toxických látek a riziko havárie je obrovské její provoz by se měl co nejrychleji utlumit. Na Bečvě a Moravě jsou rozsáhlé zásoby pitné vody, které Déza ohrožuje.
Podloží Dézy je znečištěno toxickými látkami a okolí musí být chráněno hydraulickou clonou. Kdo jednou zaplatí sanaci?
Iniciativu poslanců vítám a snad alespoň ukáže, jak naši společnost ovládají někteří politici a zda je nějaká šance domoci se práva.
orb slavík
10.3.2021 10:20 Reaguje naPavel Hanzl
11.3.2021 15:50 Reaguje naTakže tam muselo dost pracovníků vzorky odebrat dřív, než dostal Brabec příkaz "shora" všechno zaretušovat. A ty skončily v různých organizacích a byly udělány rozbory. Napříkad Povodí Moravy rozebíralo řádově 80 vzorků, příčina a i místo kontaminace byly jasné a vše předali PČR. A ty výsledky někde jsou, silně pochybuji, že všichni zúčastní jsou tak fatálně podělaní, že i z počítačů to vymazali.
Pouze nezávislá komise PS to může objasnit, úřady jsou už asi všechny jeho.
Jan Marján
9.3.2021 19:54Majka Kletečková
11.3.2021 02:06 Reaguje na Jan MarjánPavel Hanzl
12.3.2021 21:07 Reaguje na Jan MarjánVětšina dosavadních vyšetřovacích komisí končila trestním oznámením a soudem. Proč by se jinak burešova klika tak mohutně komise bránila, kdyby to k ničemu nebylo?
Jak teda donutit orgány, aby konaly svoji povinnost?
Majka Kletečková
10.3.2021 13:41Je třeba se z průběhu vyšetřování poučit, aby se podobná situace v budoucnu neopakovala!
Vladimír Hošek
10.3.2021 17:00 Reaguje na Majka KletečkováJan Horál
10.3.2021 15:10Vladimír Hošek
10.3.2021 17:14Diskuse kolem Bečvy sleduji a kdyby se zde nenabízela možnost do toho namočit Babiše, tak už by žádná diskuse neexistovala a nikdo by o havárii už nemluvil. Ten princip šetření vodohospodářské havárie založený komanči zatím nikomu do teď nevadil, tzn. již třicet let to tak jede a nikdo se nad tím nepozastavil, uvědomujete si to vážení diskutující?
Majka Kletečková
10.3.2021 22:19 Reaguje na Vladimír HošekNejhorší by bylo zamést tuto kauzu pod koberec.